Kemik erimesi kadınlarda özellikle menopoz döneminin başlaması ve yaşın ilerlemesi ile birlikte yaygın görülmeye başlayan bir hastalıktır. Menopoz döneminde sonra kadınların büyük bir kısmında kemik kaybı meydana gelmektedir. Kemik yoğunluğun sağlıklı oranda olması ve güçlü olması demek, basınçlara karşı dayanıklı olması anlamına gelmektedir. Fakat kemik erimesi yani osteoporoz sorunu ortaya çıktığında, kemiklerde incelme meydana gelir. Bu sebeple de kemikler git gide güçsüzleri, incelir ve bundan dolayı da kemiklerde kırılma riskinde artış görülür.

Östrojen hormonunun salgılanmasının azaldığı durumlarda kemik erimesi de hız kazanır. Östrojen hormonu, menopoz dönemi ile beraber azalır. Menopoz dönemi ardından hormon tedavisi alan kadınlarda, östrojen desteği olduğu için kemik erimesi riski daha azdır.

Ancak kemik erimesi yalnızca menopoz dönemindeki kadınlarda görülen bir sorun değildir.  Daha erken yaşlarda da ortaya çıkma riski bulunur. Bazı faktörler, kemik erimesi riskini tetiklemektedir. Bu sebeple kemik erimesi riski için ilk olarak küçük yaşlarda önlem almak en akıllıca hareket olacaktır.

kemik erimesi
Kemik erimesine yol açabilen 36 faktör:

Yorum bırak