1 ) İlk Adet Kaç Yaşında Başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genel olarak 9 ile 12 yaşları arasında başlar. İlk adet görülmesine menarş ismi verilir. 9 yaşından önce adet görülmesi durumuna ise erken menarş denir.

Kızlarda 9 yaşından önce adet görmenin ve diğer ergenlik bulgularının görülmeye başlamasının çeşitli sebepleri olabilir. Bazen herhangi bir sebep bulunamaz ve idiyopatik olarak ifade edilir. Beyin ve yumurtalıklar ile alakalı hormon salgılayan çeşitli tümörler, dışarıdan alınan ilaçlar, böbrek üstü bezleri ile alakalı çeşitli hastalıklar ve tümörler küçük yaşta adet görmeye sebebiyet vermektedir.

Bazen 4 ile 5 yaşlarında bulunan küçük çocuklarda adet kanaması olduğu da bilinmektedir. Bu durum araştırıldığı zaman, çocuğun evde bulduğu doğum kontrol haplarını veya benzer hormon ilaçlarını içtiği tespit edilir. Bu yönden de ailelerin biraz daha dikkat etmesi gerekir. İlaç içilmesi ile alakalı olarak gerçekleşen adet kanamasının herhangi bir sakıncası bulunmaz ve kendi kendine kanama durur tekrar etmez. Ancak erken adet görmeye sebep olan diğer nedenler oldukça önemlidir ve tedavi edilmesi gerekir.

Küçük yaşta adet görmeye başlayan kız çocuklarının, kemik epifizleri erken dönem içerisinde kapanabilir ve bu sebepten dolayı da boyları kısa kalabilir. Bu durumu engelleyebilmek amacı ile ve çocuğa psikolojik destek vermek için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

adet

2 ) Adetin en geç kaç yaşına dek görülmesi gerekir?


Kız çocuklarında ilk adet kanamasının en geç 14 yaşında başlaması gerekmektedir. Adet kanamasının haricinde görülen tüylenme ve göğüslerde büyüme gibi diğer ergenlik belirtilerinin başlamış olması halinde, adet kanaması için 16 yaşına kadar beklenmesi gerekebilir. Bu yaşlara gelene dek adet (regl) kanamasının görülmemesi halinde, daha fazla zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Bu yaşlara kadar hiç adet başlamaması durumuna da primer amenore ismi verilir.


Adetin başladığı ilk yıllarda (ergenlik dönemi içerisinde) düzensiz olması gayet normal bir durumdur. Hatta bu kanama şekli, 3 ile 5 ayda bir gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda daha çok, adet düzenleyici tedavi vermektense, beklemek tercih edilmektedir. Çünkü hastanın yaşı büyümeye başladıkça, genel olarak en geç 16 ile 17 yaşına geldiğinde, adetler kendiliğinden düzene girer.

3 ) Puberte (adet) başlama yaşını etkileyen faktörler nelerdir?

Kız çocuklarının, daha küçük yaşta adet görmeye başlamasıni etkileyen faktörler;

  • Gelişmiş ülkelerde yaşayanlarda
  • Kentsel yerleşim alanlarında yaşayanlarda
  • Deniz seviyesinde, düşük rakımda yaşayanlarda
  • Ekvatora yakın bölgelerde yaşayanlarda
  • Körlerde puberte daha erken yaşta başlar
  •  Kırsal bölgelerde yaşayanlar, aşırı egzersiz yapanlar, ciddi beslenme bozukluğu olanlar, soğuk iklimlerde yaşayan kız çocukları daha geç yaşlarda adet görmeye başlarlar. Biraz kilolu olan kız çocukları ise, daha erken yaşlarda adet görmeye başlar. Ancak ciddi obezite, bu duruma tam tersi etki yapabilir.

2 Comments

  1. Ben 14yaşindayim adet ve ya regl olmadim ne zaman olurum bana yardimci olun cok korkuyorum

Write A Comment