Mikro TESE nedir?

TESE, menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların, mikroskobik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında testisler içerisindeki birkaç odaktan küçük parçalar alınarak sperm hücresi varlığı tespit edilmeye çalışılır. Yine bu işlem ile sperm hücresi yapımında sorun olan erkeklerde %36-68 oranında sperm hücresi bulma ihtimali vardır.

Mikro tese işlemi ile erkek adayın az sperm hücresine sahip olmasına rağmen her biyopsi esnasında sperm hücresi bulma şansı artmaktadır. Klasik tese işlemine oranla mikro tese işlemindeki sperm hücresi bulma oranı fazladır. Aynı zamanda bir diğer avantajıda biyopsi işlemi yapılırken testis bölgesindeki damar ve sinir yaralanmalarının aza indirgenmesi ve ufak parçalarda  daha kolay bir şekilde sperm hücresinin bulunmasına olanak sağlamasıdır.

Mikro tese işlemi kimlere Uygulanır?

TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanır. Menide sperm hücresi olmamasının nedenleri;

1-Sperm kanallarında tıkanıklık,

2-Sperm kanallarının doğuştan olmaması,

3-Hormonal nedenler,

4-Genetik nedenler; erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler,

5-Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir,

6-İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir,

7-Enfeksiyon (Kabakulak sonrası).

 mikto tese

Mikro TESE İşlemi nasıl yapılır?

Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin en az 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Mikro TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

Mikro TESE sonucu elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır.

Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz. Ayrıca ikinci defa tüp bebek gereken hastalarda TESE ameliyatının tekrarını engeller.

Mikro TESE öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir.(Su dahil).
  • Operasyon bölgesi temizlenmeli hatta yıkanılmalı.
  • Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, giyinmek üzere bol pantolon veya eşofman altı gerekmektedir. 

Mikro TESE sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.
  • Operasyondan sonra 5. gün banyo yapılabilir.
  • 1 hafta cinsel ilişkide bulunulmaz.
  • Ağrı olduğu takdirde ağrı kesici kullanılabilir.
  • Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktora bildirilmelidir.
  • Mikro TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur. Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

Riskler

Her mikro tese sonucunda canlı sperm hücre elde etmek mümkün olmayabilir. Kanal tıkanıklığı sonucu hücre bulunma olasılığı genetik veya hormonal nedenlere bağlı olarak hücre bulunma olasılığından daha yüksektir. Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşma riski düşüktür.

1 Comment

Write A Comment