1 ) Mikrosefali ( bebeğin kafasının küçük olması ) nedir?

Anne karnında gelişimine devam eden bebeğin kafasının normal boyutlardan küçük ölçülmesi mikrosefali olarak ifade edilir. Bu durumun tanısı, hamileliğin ilk haftalarında da konulabileceği gibi, daha çok ilerleyen hamilelik haftalarında konulmaktadır.

Bebeğinin normal olduğunu düşünen anne adayının, doğuma 2 ay kala bebeğinin kafa ölçüsünün normalden küçük olduğunu duyması, oldukça üzücü bir durumdur. Ancak koyulan tanıların süreçleri daha çok bu dönemlerde olmaktadır.

2 ) Mikrosefalinin Nedeni Nedir?

Primer ve sekonder olmak üzere 2 farklı tipi mevcuttur. Yapısal olarak başın küçük olması, primer nedendir ve bu duruma %30 ile %40 genetik anormalliklerde eşlik etmektedir.

Sekonder sebepler ise; enfeksiyonlar, beslenme bozuklukları, bebeğin başının sütürlerinin erken kapanması (kraniosinositoz), çok fazla miktarda sendromlara, çevresel ajanlara maruz kalmaya ve anne hastalıklarına eşlik edebilir.

Ancak durumun kesin ve net sebebinin, anne karnında olduğu zaman tespit edilebilmesi imkansızdır. Bazı gibi durumlarda, doğum sonrası dönemde dahi, sebep tespit edilememektedir.

3 ) Belirtileri nelerdir?

Kafatasının küçük boyutu, doğru orantılı olarak küçük beyine işaret eder. Ancak mental retardasyonun boyutunu beyin boyutu olarak değil, bunun temelinde yer alan yapısal patoloji belirler.

4 ) Mikrosefalinin çeşitleri var mıdır?

Mikrosefali 2 farklı grupta incelenir:

1. Birincil mikrosefali: Hamilelik döneminin ilk 7 ayı içerisinde görülen anormal gelişimin neticesinde meydana gelen küçük beyini ifade eder.

2. ikincil mikrosefali: Hamilelik döneminin son 2 ayı içerisinde veya perinatal dönemde olan bir zedelenme neticesinde meydana gelen küçük beyini ifade eder.

5 ) Baş Çevresinin Normal Gelişimi

Doğum esnasında ortalama 35 cm olan baş çevresi, ilk 2 ay da, bir hafta içerisinde 0.5 cm; 2 ile 6 ay arası ise, bir haftada 0.25 cm gelişir. İlk 3 ay içerisinde ki ortalama toplam kafa çevresi büyümesi 5 cm iken, bu ikinci üç ayda 4 cm ve üçüncü üç ayda 2 cm kadardır. 9 ay ile 1 yaş arasında ise, baş çevresi 1 cm civarında artacaktır.

6 ) Mikrosefali vakasının Görülme Sıklığı Nedir?

Aslında toplumda %0.1-0.2 civarında normalde de sağlıklı insanların başlarının çapları topluma göre küçük olabilir. Ancak bu durumun zeka geriliği ile hiçbir alakası bulunmaz. Asıl önemli olan, beraberinde zeka özrünün bulunup bulunmadığıdır. Anne karnında ise, bu genel olarak fark edilemez, yalnızca bebeğin kafa çapı ölçülür.

7 ) Mikrosefalinin Sebepleri Nelerdir?

  • Çeşitli genetik hastalıklar (trizomi 13, 18)
  • Enfeksiyonlar (CMV)
  • Annenin alkol kullanması
  • Radyasyon etkisi
  • Anneye ait bazı hastalıklar

sayılabilir.

8 ) Tanı nasıl koyulur?

Mikrosefali durumunun tanısı net bir şekilde konulabilen bir tanı değildir. Vücutta farklı organlarda bulunan gelişme bozuklukları, bu tanıda karışıklık yaratabilmektedir.

Mikrosefali tanısı söz konusu olduğu zaman, beraberinde zeka geriliği ile karşılaşılabilir. Ancak bu durum, elbette ki her fetus için geçerli değildir. Mikrosefalinin derecesi ve beraberinde eşlik eden diğer farklı anormal durumlar (anomali), hastalık seyrinin tahminini (prognoz) biraz daha zorlaştırır. Bu nedenlerden dolayı da, mikrosefali tanısı alan fetusların, yüzde kaçında zeka geriliği ile karşılaşıldığı ile alakalı kesin bir oran bulunmamaktadır.

3 Comments

  1. Lütfen yardım edin. Bebeğimin kafası vücudundan 18. Gün.küçük çıktı renkli doppler de.bu mikrosefaliye girer mi.. Risk nedir aklım çıkıyor korkudan 24 haftalıkken gittim şuan 26 haftalık..

  2. Merhaba bana da Dr aynı şeyi söyledi bende çok korkuyorum kafası bir hafta geri dedi bu mikrosefali ye girermi

  3. mrb ultrasyonda bebegın kafası 18 vucut 20 cıkıyo suan 23 haftdayım mıkrosefelı dedıler sonlandırma onerdıler

Write A Comment