Miyom, kadınlarda en yaygın görülen selim huylu rahim tümörleridir. Her 5 kadından birinde miyom mevcuttur. Rahmin kendi dokusundan kaynaklı olarak gelişen miyomların tespit edilmesi için en az 1 cm’e ulaşması gerekmektedir. Rahim iç duvarında mevcut olan miyomlar küçük olsalar dahi belirti vermektedir. Rahim iç duvarına doğru gelişen miyomlar; adet kanamasında düzensizliklere, kanamaların uzun sürmesi, kanamanın artmasına ve ara kanamalara yol açabilir.

Miyom çeşitleri nelerdir?

Miyomlar, çeşitlerine göre belirti vermektedir. 3 tip miyom vardır. Bunlar:

  • Subseröz myomlar (rahmin dış tabakasında)
  • İntramural myomlar (rahmin orta tabakasında)
  • Submüköz myomlar (rahmin iç tabakasında)

Miyomların kansere dönüşme riski neredeyse yoktur. Miyom, iyi huylu tümör olarak kabul edilmektedir. Hastaların büyük bir kısmı, miyomu olduğundan dahi habersizdir. Miyom tedavisi kesin olarak cerrahi ile yapılmalıdır. Miyomların küçültülmesi için ilaçlar kullanılabilir ancak bu ilaçlar uzun vadede kullanılmaz ve genellikle miyom ameliyatından önce kullanılaması önerilmektedir.

Miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Miyomların hızlı büyümesi söz konusu ise ve belirtiler şiddetliyse ameliyata karar verilir. Miyom, laparoskopik yöntemle ya da açık cerrahi yöntemle uygulanabilmektedir. Hangi yönteme karar verileceği miyomun çeşidine bağlı olarak değişmektedir.

Şayet operasyon kapalı yöntemle yapılacak ise, laparoskopi ya da histeroskopi tercih edilebilir. Bu aşamada robotik cerrahiden yararlanılabilir. Operasyon süresi de hastanın genel durumuna ve miyom çeşidine göre değişmektedir. Kapalı operasyonlarda kanama ve diğer yan etkiler daha az görülmektedir. Yara izi için kaygı duyulmaz çünkü kapalı operasyonlarda ameliyat küçük bir kesiden yapılmaktadır.

Miyom ameliyatı sonrası ne tür sorunlar gözlenebilir?

Operasyonun gerçekleştirildiği kesi yerinde, karın içerisinde, idrar yollarında enfeksiyon gelişme riski mevcuttur. Ancak bu risk oldukça nadir görülmektedir. Bununla beraber enfeksiyon kendini bulantı, ağrı ve ateşle göstermektedir. Bunun dışında komşu organlardan olan idrar yollar, bağırsak zedelenmeleri meydana gelebilmektedir. Karın içinde mevcut olan büyük damarlarda kanama meydana gelebilir. Kan toplanması söz konusu olduğunda, hematom tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Bu sorunların yanı sıra rahmin alınmasını gerektirebilen kanamalar da meydana gelebilmektedir. Operasyondan sonra rahim iç zarında ya da karın içi organlarında yapışıklıklar oluşabilir. Nadir olarak ameliyata bağlı riskler ortaya çıkabilir. Bu riskler ise:

  • Enfeksiyon,
  • Pıhtı oluşması,
  • Kanama,
  • Alerjik durumlar,
  • Kalp krizi, olarak sayılabilir.

Miyom ameliyatından ne kadar süre sonra cinsel ilişki yaşanabilir?

Miyom ameliyatından sonra iyileşme dönemi tamamlanınca cinsel ilişki yeniden başlayabilir. Ancak iyileşme süresi hastanın durumuna ve miyomların büyüklüğüne göre değişmektedir. Miyom çeşidine bağlı olarak da iyileşme süresi uzayabilir. Ancak genel olarak miyom ameliyatından sonra 6 hafta içinde iyileşme süresi tamamlanır. Doktorunuz, ne zaman cinsel hayatın başlaması gerektiğine dair gerekli bilgiyi verecektir.

Write A Comment