Müllerian agenezi nedir?

Müllerian agenezi, rahmin doğumsal olarak mevcut olmaması anlamına gelmektedir. Vajenin üst bölümünün üçte biri mevcut değildir.  Ürogenital sinüsten oluşmuş kısa (kör) bir vajen vardır sıklıkla, ender olarak vajen tamamen gelişmemiş olabilir. Büyüme ve gelişmeleri normal seyirde devam eder. Genetik yapısı ise; 46 XX şeklinde olmaktadır.

Müllerian agenezi durumunda yumurtalık işlevleri normal seyrinde ilerler. Yaklaşık olarak 5000 doğumda bir ortaya çıkar. Meydana geldiği sebepler bilinmemektedir.

Bu soruna sahip olan hastalarda adet kanaması başlamayabilir. Bu sebeple de doktora başvurduktan sonra sorun tespit edilir.

Hastalarda vücut gelişimi nasıldır?

Vücut gelişimleri normal şekilde devam etmektedir. Ergenlik döneminde sekonder cinsel karakterler de normal gelişmektedir. Ancak vajen genellikle kısadır. Bu sebeple de cinsel ilişkide çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Bunun dışında ortalama olarak 3/1’lik hastada üriner sistem anomalileri söz konusudur. Yüzde onluk kısımda ise iskelet anomalileri mevcuttur. Üriner sistem anomalilerinin araştırmak adına IVP çekilmesi gerekebilir. Bir böbreğin olmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Kromozomal anomalilerin ekarte edilebilmesi için kromozom değerlendirmesi şarttır. Androjen İnsensitivite Sendromu (Testiküler Feminizasyon) hastaları da benzer bir tablo ile başvurabilirler fakat bu sendromda kromozomlar 46 XY’dir.

Sağlıklı cinsel hayat mevcut mu?

Hastaların cinsel hayatlarını sorunsuz devam ettirebilmeleri için operasyonla normal uzunlukta bir vajinaya sahip olunması gerekmektedir. Bu amaçla da Frank yöntemi ile ameliyatsız şekilde vajen derinliği oluşturulur. Ancak her zaman başarılı olunmayabilir. McIndoe ve Williams vajinoplasti denen çeşitli yöntemlerle ameliyat yapılır.

Rahmin doğuştan olmaması sorunu kimlerde görülür?

Rahmin doğumsal olarak mevcut olmaması sorunun neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat kişilerin özel olarak değerlendirilmesi ve ayrıntılı bir tetkik yapılması gerekmektedir. Doğuştan rahim olmaması sorunu genel olarak bir böbreği olmayan kadınlarda ya da olması gereken alandan farklı bir bölgede yerleşmiş olan kadınlarda görülmektedir. Rahmi olmayan kadınların yaklaşık olarak 3’te 1’inde üreme sistemiyle ilgili sorunlar olduğu ve yaklaşık 10’da birinde de iskelet gelişim anomalileri görülmüştür.

Rahmin doğuştan olmadığı nasıl anlaşılır?

Rahmin doğumsal olarak mevcut olmadığının anlaşılması genellikle ergenlik dönemine denk gelmektedir. Hasta ergenlik döneminde adet olmamaktadır. Bu şikayetle doktora başvurulduğunda rahmin olmadığı anlaşılır.

Ergenliğe girilen dönemde sekonder seks karakterleri gelişmektedir. Memeler büyümeye devam eder ve vücut ergenlik dönemine uygun olarak değişime uğramaya başlamaktadır. Adet kanamasının gerçekleşmemesi için bu durumda haberci olur. Çeşitli durumlarda adet kanaması gerçekleşse dahi cinsel ilişkide sorunlar yaşanabilir. Buna yol açan faktör ise vajinanın kısa olmasıdır. Vajina kısa olduğu için cinsel ilişki sırasında ağrı ve zorlanma söz konusudur. Cinsel ilişki sırasında yaşanan zorlukların düzelmesi için her zaman için cerrahi operasyonlar gerekli değildir. Ancak cerrahi operasyonlara başvurulacaksa, vajinal estetik kapsamında sorunun tedavi edilebileceği bilinmelidir.

Rahim ve vajina yokluğu nasıl tedavi edilmelidir?

4 Comments

 1. Selamun aleykum hocam .ben konya dan yazıyorum ismim serife nur 21 yaşındayim evlendim ayrıldim doğuştan rahmim yok ve bilindiği gibi rahmi olmayan kadınların vajinasi olmuyor kızlık zarı da kapalı oluyor..ben bekar ken çok doktara gittim Konya da adet gormuyorum diye ama hiç biri de bana demediki senin rahmin yok adet olamazsin çocuğun olmaz diye ben nişanlandım ve düğünume bi kaç ay kala rahatsızlandim ve doktora gittim özele ultrason a aldı ve senin rahmin yok dedi ama küçük de olabilir gelişmemiş dır laporoskopi ile karnından girelim bakalım dediler ben ameliyat oldum ve doktor bana dedi ki senin hem doğuştan rahmin yok hem doğuştan vajen yok ve kızlık zarı kapalı dedi ve vajina plasti ameliyatı oldim belli bir süre protez kullandım evlendim ilişki de bir sorun olmadı şöyle olmadı normal bir kadın gibi ilişki me girdim ama doğru düzgün boşalma olmadı yani zevk alıyordu özür dileyerek söylüyorum yani benim merak ettiğim konu şu ben 2014 Den beri ilski ye girmedim tekrar kapanmis mıdır yine ameliyat gerekir mi birde rahim olmazsa erkek zevk almaz kadın zevk almaz boşalmaz gibi söylentiler oluyor ve aklımda şüphe kaliuirbu durum benim evliliği me engel mi biliyorum muane etmeden net cevap veremez siniz ama Allah rızası için bisey söyleyin ki ben tekrar ona göre evlilik kararı alayim şimdiden teşekkür ediyorum

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Sizde saptanan bu duruma tıpta Müllerian agenezi denilmektedir. Görülme sıklığı 1/4000-10000 canlı doğum şeklindedir. Sebebi bilinmemektedir. Bu sendrom varlığında hastalarda doğuştan rahim ve vajenin üst 1/3’lük kısmı yoktur. Ürogenital sinüsten oluşmuş kısa (kör) bir vajen vardır sıklıkla, nadiren vajen tamamen gelişmemiş de olabilir. Sizde olduğu gibi büyüme ve gelişme normal seyrinde gider ancak ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması şikayetiyle ortaya çıkar. Yumurtalık fonksiyonları ise normaldir. Bu hastalarda %25-40 oranında ürolojik ve renal anomaliler, %10-15 oranında iskelet anomalileri izlenir. Kromozomal anomalilerini dışlamak için kromozom incelemesi yapılması gereklidir. Cinsel işlevler sinir sitemi, genital organlar ve tüm bedenin katıldığı, salgılanan hormonlar ve kimyasal maddelerin etkisi altında ortaya çıkan bir süreçtir. Gelenek ve kültürden çok fazla etkilenen bir konudur. Sizde mevcut olan bu doğuştan gelişme bozukluğu kadının cinsel çekiciliğini kaybetme korkusu yaşamasına neden olabilmektedir. Ancak rahimin cinsel işlevlere etkilerinin olumlu ya da olumsuz olduğu konusunda çelişkili veriler bulunmaktadır. Cinsel uyarılma sırasında servikal kanalda bulunan bezlerden vajende kayganlığı arttıran bir sıvı salgılanır ve bu sıvı orgazm sırasında basıncın ve titreşimlerin hissedilmesini sağlar. Uterus ise orgazm sırasında kuvvetli ritmik kasılmalarla orgazma yardımcı olur. Sizde vajen sonradan oluşturulduğu için ilişki esnasında vajinal orgazm yaşayamayabilirsiniz ancak klitoris ve dış genital organlarınız sayesinde orgazmın farklı bir sürecini yaşayabilirsiniz. Kadınlarda orgazmı sağlayan organ klitoris olarak kabul edilir. Vaginanın sürekli dilatasyonu olan Frank Metodu’nda hastanın motivasyonu en önemli faktördür. Dilatasyonu bir yıldan uzun süre ihmal eden hastalarda bile bu yolla oluşturulan vajenin derinlik ve çapını koruduğu gösterilmiştir. En sık uygulanan Mc İndoe operasyonunda ise neovajinada kısmi veya tam obliterasyon ortaya çıkabilir. Mc İndoe operasyonu yapılan hastaların vajenin artık konstrükte olmayıp düzenli koitus olana kadar birçok ay sürekli ve intermitant olarak yıllarca protez kullanması gerekmektedir. İntestinal segmentlerin kullanılması ile uzun süreli dilatasyon gerekliliği ortadan kalkmış ve intestinal sekresyon nedeniyle lubrikasyon fizyolojik olarak sağlanmış ve obliterasyon riski en aza inmiştir. Sigmoid neovajen hasta ile birlikte büyür ve böylece uzun süreli stent ve aralıklı dilatasyona ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle sizde uygulanan cerrahi tekniğe bağlı olarak vajende bir daralma söz konusu olmuş olabilir. size önerim bu alanda uzmanlaşmış bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak yeniden muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. merhaba hocam Ben 28 yasindayim Ve 2 kızım var küçük kızım 4 yaşında 36 haftalik doğdu özel bir hastenede doğum yaptim neden erken doğum yaptığıma dail hiçbir bir araştırma yoapılmadan eve gonderildim 1 Ay sonra kananam başladı 4 kez kurtaj olmama rağmen kanamam durmadı ve rahmim alındı meğer normel giden gebelik mol gebelige dönüşmüş ondan erken doğum yapmişım mol gebelik te koryokarsinoma çevirdi bir yıl hastanelerde süründüm lohusalik haliyle birde bu hastalığı öğrenmek posgolijik olarak beni yıktı çok şükür fiziksel olarak iyiyim ama bi türlü eskisi gibi olamıyorum bir daha Anne olamicak olmam adet görmüyor olmam eksiklik duygusu bunları aşamıyorum Kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki anlatamam ne yapmam gerekiyor lutfen yardim edin.

 3. Savas aydogan Reply

  Hocam merhabalar agenezi hastasi bir kadinin hicbir zaman cocuk sahibi olma sansi yok mudur simdiden tesekkurler.

Write A Comment