Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, genç ve orta yaştaki kadınlarda en sık rastlanan, metabolik bozukluktur.

Poli: çok anlamına gelir. Polikistik: sayısı çok olan kist durumunu ifade eder. Polikistik over hastalarının büyük bir çoğunluğunda, yumurtalıklarda çok miktarda yan yana dizilmiş küçük çaplı kistler ile karşılaşılır. Aslında bu kistler, normal anlamda yumurtalık kistleri gibi değildir, onlardan daha değişik ve küçüktür.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

 • Oligomenore, amenore (seyrek adet görme, adet görememe)
 • Anovulasyon (Yumurtlama düzensizliği)
 • Androjen hormonlarında yükseklik ve/veya buna bağlı aşırı tüylenme (hirsutismus), akne v.b bulgular
 • Yumurtalıklarda çok sayıda küçük yumurta kistleri
 • Şişmanlık ile karakterize bir hastalıktır.

Polikistik Over Sendromuna sahip olan hastaların yaklaşık % 80 civarında, ultrason muayeneleri esnasında yumurtalıklarda büyüme, yumurtalık kapsülünde kalınlaşma ve kapsülün hemen altında çok sayıda (10 taneden fazla) küçük kist gözlenir. Ancak bu görünümün olması her zaman için polikistik over sendromunun var olduğunu göstermez. Çünkü normal kadınların yaklaşık olarak % 23 civarında da, ultrason muayenesinde ki aynı bulgular ile karşılaşılır.

Polistik over, daha çok adet düzensizliği (daha çok seyrek adet görme şeklinde), sivilce, yağlı cilt, kıllanma, infertilite (kısırlık) ve kilo artışı gibi belirtiler ile kendini belli eder.

PCOS’ta laboratuvar bulguları nelerdir?

 • LH/FSH  oranı artar (3’ün üzerinde)
 • E1/E2 oranı artar
 • Testosteron, androstenedion, DHEA-S düzeyi artar
 • SHBG azalır.
 • IGF-BP azalır. IGF artar.
 • Total kolesterol, trigiliserid, LDL artar; HDL azalır.
 • İnsülin direnci artar.
 • Ovulasyon olmadığı için progeseron düzeyi düşük saptanır.

İnsülin direncini (insülin rezistansını) değerlendirebilmek amacı ile kullanılan laboratuvar testleri: Açlık glukoz insülin oranı, 75 gram OGTT testi, HOMA-IR testi, açlık insülin seviyesi, QUICKI test, hiperinsülinemik öglisemik klemp testi.

Ayırıcı tanı nasıl yapılır?

 • Şişmanlık
 • Seyrek adet görme veya seyrek yumurtlama
 • Muayene esnasında kıllanma, sivilce ve ciltte yağlanma gibi erkeklik hormonlarının  artması ile meydana gelen belirtilerin varlığı
 • Kan değerlerinde erkeklik hormonlarının artışının olması
 • Geç başlangıçlı konjenital adrenal hiperplazi
 • Hiperprolaktonemi
 • Hipotiroidi
 • Androjen salgılayan over tümörleri

 Tedavi Nasıl Gerçekleştirilir?

 • Polikistik over tedavisinde amaç; diyet, egzersiz ve yaşam şekli değişiklikleri ile beraber, normal vücut ağırlığına gelmeyi sağlamak, androjen hormonlarının değerlerinin azalmasını sağlamak ve tüylenmeyi azaltmaktır. Bunun dışında çocuk yapma isteğinin bulunması halinde bunun için gerekli tedavilere başlamayı da kapsamaktadır. Aynı zamanda bu hastalarda kronik anovulasyon (yumurtlama bozukluğu) ile alakalı olarak endometrium (rahmin iç tabakası) sürekli östrojen hormonuna maruz kalır ve bu da endometrium kanseri olasılığının artmasına sebep olur. Tedavinin bir diğer amacı ise, bu kanser riskini önlemektir.
 • Kilosu çok olan hastalarda, diyet ve egzersizler ile beraber kilo kaybı ile yumurtlama fonksiyonları düzeltilebilir. Bu sayede de adet düzeni normale dönebilmektedir. Böylelikle de hamilelik şansının artmasına da yardımcı olur.
 • Çocuk yapmayı düşünmeyen hastalarda en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi, doğum kontrol hapları ve progesteron hormonlarıdır.
 • Bu hastalardaki aşırı tüylenmeyi azaltabilmek amacı ile tekrar doğum kontrol hapları, siproteron asetat, flutamid, finasterid gibi ilaçlar verilmektedir.
 • Bir tür diyabet ilacı olan metformin androjen üretimini azaltmak ile beraber, yumurtlama üzerinde olumlu etkileri olması sebebinden dolayı, bu hastalarda kullanılabilmektedir.
 • Çocuk yapmak isteyen hastalarda, yumurtlamanın uyarılmasına yardımcı olan ilaçlar kullanılmaktadır. Daha çok klomifen sitrat ile başlanıp, istenilen cevabın alınamaması halinde daha etkili olan ilaçlara geçilmektedir.
 • Bütün tedavi teknikleri ile hala hamilelik sağlanamayan hastalarda ise tüp bebek (IVF) yöntemine başvurulur.
 • PCOD hastalarında cerrahi tedavi olarak, eski yıllarda ovarian wedge rezersiyon yöntemi uygulanmaktaydı.

Bugünün koşullarında ise, laparoskopik ovaryan drilling uygulanabilmektedir. Wedge rezersiyonda yumurtalığın içerisinden kamaya benzeyen bir bölüm çıkarılarak alınır. Drilling operasyonunda ise, yumurtalıklara 4 veya 5 adet delik açılması sağlanır. Bunu yapmaktaki amaç, yumurtlama düzenini sağlamak ve böylelikle de hamilelik olasılığının artmasını sağlamaktadır.

56 Comments

 1. İyi günler doktor bey. Ben 19 yaşındayım, öğrenciyim. Yaklaşık 6 yıldır adet görüyorum ve normal bayanlar gibi hiç 28 30 günde bir olamadım. Genellikle 40 45 gün aralığında oluyorum. Bu yüzden yıllardır doktora gidiyorum ve sadece doğum kontrol hapı ile tedavi etmeyi tercih ettiler. Bir arkadaşım polikistik over sendromu olabilir belirtilerine bir bak demişti ve ben de araştırdım. Yıllardır kilo problemi çektiğim için bu yaz endokrinoloji doktoruna göründüm ve bana insülin direncim olduğunu söyledi. Polikistik over sendromunda benim farkedebildiğim belirtilerden kıllanma dışında hepsi mevcut. Sizce bu hastalık olabilir mi? Bu ay adetim 13 gün gecikti ve ağrılarım var. Zaten adet olsam da çok şiddetli ağrı çekiyorum ve soluğu acilde alıyorum. Fikirlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Kadında FSH hormonu beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve yumurtalıklarda ki folikülleri uyararak onların büyümesini sağlar. Yeterli foliküler gelişim oluşunca LH hormonunun etkisiyle yumurtlama gerçekleşir. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasındaki yavaşlama ya da duraksamada yumurta kesecikleri yumurtalıklarda çatlamadan milimetrik kistler halinde kalmaktadır. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir. PCOS olan kadınlarda dokular insüline olan duyarlılıklarını kaybetmekte ve insülinde bu dokulara etki etmek için salınımına devam etmektedir. Kandaki insülin düzeyi yükselmektedir.
   Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır.
   PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. En sık şikayet seyrek adet görme şeklindedir. Normal bir kadındaki adet döngüsü 21-35 gün şeklindeyken PCOS da genellikle 35 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsü görülür. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Tedavi durduğunda maalesef bulgular tekrar oluşur. En iyi tedavi düşük doz doğum kontrol hapı tedavisidir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Iyi geceler hocam ben 20 yasinda iki yıllık evliyimi iki ay once polikistik over oldugunu ogrendim yaklasik bir yil once asilama tedavisine basladim bir kere oldu tutmadi bende devam etmeyip biraktim tedaviden uc ay sonra bes haftalik hamile oldugumu ogrendim fakat 18 haftalikken gebeligimde sorun oldugu icin almak zorunda kaldilar su anda doktor kontrolu altinda iki aydir yasmin kullanıyorum doktorum benim icin bebegin ertelenmesinin uc ay bu hapi kullanmamin ve alti ay bebegi bizim deneyip olmazsa oyle tedaviye baslicani soyledi ve ben uzun zamandir sigara kullaniyorum size sorum ise tekrar normal yolla hamile kalmam yuksek mi ve sigaranin bu surecteki bana hangi zararlari var

   • BEDİHA KARABACAK Reply

    merhaba hocam ben 30 yaşında evlı bir bayanım ve polikistık over hastasıyım tup bebek denedım defalarca olmadı artık bıraktım sorum şu cok Fazla tüylenme var göbek göğüs bacak özellıklede yüz lazere gıtmek istıyorum nekadar etkılı olur gıtmelımıyım azalma olurmu

   • BEDİHA KARABACAK Reply

    merhaba hocam ben 30 yaşında evlı bir bayanım ve polikistık over hastasıyım tup bebek denedım defalarca olmadı artık bıraktım sorum şu cok Fazla tüylenme var göbek göğüs bacak özellıklede yüz lazere gıtmek istıyorum nekadar etkılı olur gıtmelımıyım azalma olurmu bana bı cevap yazarsanız cok mutlu olurum

  • Merhaba hocam. Bende polikistik over sendromu oldugu icin adetlerim hep duzensizdi fakat son adetim 20 ekimdeydi ocagin 20sinde adet olmadim ve 28inde cinsel iliskiye girdim suan şubatin 7si ve ben hala adet olmadim hamile kalma riski var mi?tesekkurler.

  • Ziyaretçi Reply

   Ben 15 yaşındayım ilk kez 2 yıl önce adet oldum adetim çok düzensiz bazen 2 ayda bir bazen 3 ayda bir oluyorum ama uzun zamndır olmadım ( bir ay önce oldu ama olmadı gibi sadece 1 gün sürdü ve kanama miktarı çok azdı ). zaten olunca en fazla 3 gün sürüyor. Fazla kilolarım var ve aşırı olmasada tüylenmeler oluştu sizce bu polikistik over mı uoksa ilk yıllar olduğu için normal mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba. 19 yaşındayım. Bundan üç sene önce tüylenme ve akne şikayeti ile doktora gittim. Adetlerim her zaman düzenli olmuştur. Zayıfım ayni zamanda. Tüylenme ve hormonlarimin düzene girmesi için doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapı kullandım. Fakat herhangi olumlu bir cevap alamadık. Doktorum bana lazer epilasyon önerdi fakat hormonlardan ötürü ileride tüylerin tekrar çıkabilir dedi. Böyle bir şey var mı yani ben lazer epilasyon ile tuylerimden kurtulsam ileride tekrar mı çıkacaklar. Çok teşekkür ederim

  • Hocam maraba. Bu yaz yanaklarimi çok kötü ciğer gibi sivilceler kapladi. Adetim hep düzensizdi ama hic bu kadar kotu olacağı aklıma gelmezdi. Son zamanlarda şiddetli karın ağrısı yasamaya başladım. Ağrı gibi değilde resmen içim aciyordu. Tesadüfen bir sürü cekaptan geçtim ve ultrasonda polikistik over çıktı. Saç dökülmesi de yapıyormuş. Bende zaten oldukça yoğun vardı. Eğer tedavi olursam dökülen saçlarım geri çıkar mi

  • Merhabalar. Ben 20 yaşındayım yakın zamanda 21 olucam. 14 yaşımdan beri adet görmekteyim ancak hiç bir zaman düzene girmedi. Bir çok kez doktora gittim polikistik olabilir denildi ancak 18 yaşıma kadar hep küçük olduğumu tedavinin gerekli olmadığını savundular. En son geçen yaz doktora gittiğimde polikistik over sendromu olduğunu ve adetimin 2. veya 3.günü kontrole gelmem söylendi ancak resmi tatil ve hafta sonu araya girince kontrole gidemedim. Polikistik over sendromu ciddi bir problem mi üstüne düşmeli miyim?

 2. Ayça sevil Reply

  Hocam Merhaba ben adet günündeyim beta hcg dün 46.16 çıktı ama 8 cm.lik kist oluştu bu ay aceba gebelik vr mi yoksa kist ten dolayi beta artar mi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Over kistleri özellikle adet gören kadınlarda görülen bir durumdur. %80-85 oranında bu kistler iyi huyludur. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Over kistleri ise hep aynı türde değildir. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur.

   Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cm’ i geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiplerde sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ise ameliyat ile alınması gerekebilir.

   Bazı over kistlerinde Bhcg seviyesinde artış olabilmektedir. Bununla birlikte gebelik testi sonucunuza göre bir gebeliğinizde başlamış olabilir. Ancak tek bir gebelik testi değeri ile bunun sağlıklı bir gebelik olduğundan ya da kiste bağlı olarak yükseldiğinden bahsetmek oldukça zordur. Size önerim iki gün sonrasında yeniden kanda bir gebelik testi yaptırmanızdır. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Bu nedenle size önerim bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının takibine girmenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Mrb lar 3 yillik evliyim bana polistik over teshisi koyuldu hamile kalabilirmiyim 3 yildir hamile kalmadım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik over sendromu olan bireylerde adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu olması nedeniyle hastaların çoğunda çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Üç yıldır gebelik için uğraştığınızı ifade etmişsiniz. Bir yıllık düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edilememesi halinde mutlaka yardımcı üreme tedavilerinden yardım alınması gerekmektedir. Rahim ve tüplerinizin durumuna ve eşinizin sperm analizi sonucuna bakarak yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekmektedir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu tedavinin deneyimli bir uzman tarafından yapılması tedaviye bağlı oluşabilecek yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebelik risklerini minimuma indirecektir. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba hocam size bir şey soracağım ben de polikistik over hastalığı var doktorlar genetik dediler de acaba ilerde cocuk olmasi konusunda bi sikinti olur mu acaba yardimci olur musunuz bi de bu hastalık neden oluşmuş olabilir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik over sendromu bazı genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Ancak nedeni tam olarak bilinmemektedir. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Merhabalar. Benim sorum: polikistik over’im. Tedavi için diane 35 kullandım bir süre fakat yan etkilerine maruz kaldım. doktorum ilacı değiştirip yasmin önerdi. 6 ay kullanıcam. Zararı var mıdır? Kilo yapar mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. En sık şikayet seyrek adet görme şeklindedir. Normal bir kadındaki adet döngüsü 21-35 gün şeklindeyken PCOS da genellikle 35 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsü (yılda 4-8 kez) görülür. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Tüylenmeyi, akne şikayetini azaltır ve adetlerinizi düzene sokar. Ancak tedavi bırakıldığında bir süre sonra şikayetleriniz yeniden başlayabilmektedir. En iyi tedavi düşük doz doğum kontrol hapı tedavisidir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır. Doğum kontrol haplarının hepsi benzer yan etkilere sahiptir. Bu etkileri ilacınızın prospektif kısmında bulabilirsiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Mrb 3 seneden beri polikistik over Sendromu olan genç bi bayanın lazer epilasyon yaptirmasında bi sorun olur mu?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Güvenilir koşullarda yapılması halinde lazer epilasyon uygulaması sağlık açısından zararlı bir uygulama değildir. Polikisitik over sendromu olmanız istenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon uygulaması yapılmasına bir engel teşkil etmemektedir. Hamilelerde, sedef hastalığı gibi bir cilt hastalığı olan bireylerde, cilt enfeksiyonu olan bireylerde, izotretinoin etken maddesi olan ilaçlar kullananlarda, kalp pili olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmemektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Merhaba hamile kalmayı planlıyoruz,polikistik over hastalığım var lh hormanum 12,18 prolaktin 22 ydi gynelle drje kullandım. bu ay lh 8 e prolaktin 17 düştü doktorum hap vermedi sizce bu ay hamile kalmam kolaylaşır mı. hap kullanarak mi kolaylaşır yada..yumurtlama günüm aralık 7 ozamana kadar hormonlarım tekrar yükselir mi.. şimdiden teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Ancak tedavi bırakıldığında bir süre sonra şikayetleriniz yeniden başlayabilmektedir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır.
   Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle de gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Ancak unutulmaması gereken her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu tedavinin deneyimli bir uzman tarafından yapılması tedaviye bağlı oluşabilecek yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebelik risklerini de minimuma indirecektir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. Merhaba ben bir şey sormak istiyorum. Bende polikistik over sendromu var. Yazz kullanıyorum. Ama son 1 aydır bıraktım. Ve adet takviminde gebelik şansı orta olduğu dönemde cinsel ilişkiye girdim. Yaklaşık 1 hafta oldu. Ve son birkaç gündür halsizlik ve mide bulantım var. Dün de açık renkli kanamam oldu. Gebe kalma olasılığı sizce nedir ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz şikayetler gebeliğe özgü şikayetler değildir. Size önerim adet düzeninizde bir değişiklik var ise bunun nedeninin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve ultrasonografi, bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır. Doğum kontrol hapını kullanmayı kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez(Hastaların %50’ si ilk 3 ay içinde, %80’ i ise ilk 10 ay içinde gebe kalabilmektedir.). Ancak adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle gebe kalmakta bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Unutulmaması gereken her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. Hocam mrb. Ben karsta yaşıyorum eşimin tayini nedeniyle. 23 yaşındayım bende polikistik over var. Burdaki devlet hastanesine gittim hiçbir şekilde ilaç vermedi sorum şu polikistik için verilmesi gereken ilaç war mi bu doktorlar mi vermedi başka hastaneye falan gitsem mi kullanılması gereken ilaç varmi. Bu nedenden dolayı çocuğun olmaz dedi . Cewaplarsaniz sewinirim iyi qunler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Kadında FSH hormonu beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve yumurtalıklarda ki folikülleri uyararak onların büyümesini sağlar. Yeterli foliküler gelişim oluşunca LH hormonunun etkisiyle yumurtlama gerçekleşir. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasındaki yavaşlama ya da duraksamada yumurta kesecikleri yumurtalıklarda çatlamadan milimetrik kistler halinde kalmaktadır. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Ancak tedavi bırakıldığında bir süre sonra şikayetleriniz yeniden başlayabilmektedir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır. Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle de gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Ancak unutulmaması gereken her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu tedavinin deneyimli bir uzman tarafından yapılması tedaviye bağlı oluşabilecek yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebelik risklerini de minimuma indirecektir.

 10. İyi akşamlar. Ben iki aylık evliyim düzenli bir ilişkimiz var bir bebeğimiz olsun çok istiyoruz.Ama benim vücudum da Tüylenme var evlenmeden önce kadın doğum doktoruna gittim tüylenme hastalığımdan dolayı yumurtalıkların da kist yok dedi hormonlarıma baktı hormon bozukluğu da yok dedi. Sizce çocuğum olur mu olmaz diye çok korkuyorum?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tüylenme veya hirsutizm kadınlarda androjenlere hassas deri bölgelerinde erkek tipinde kılların gelişmesi olarak tanımlanır. Kıllanma artışı genelde üst dudak, çene, kulak, yanak, alt karın, sırt, göğüs ve üst kol ile uylukta meydana gelir. Tüylenmenin en önemli nedeni kadında bu bölgelerdeki tüylerin kandaki testosteron denen erkeklik hormonuna karşı hassasiyetinin artmasıdır. Bu testosteron hormonu kadınlarda ya yumurtalıktan ya da böbreküstü bezinden üretilir.
   Bazı enzim eksiklikleri ve böbrek üstü bezinden uygunsuz hormon salınımı da hirşutizme neden olabilir. Bunun dışında hipotiroidi, akromegali, prolaktin hormonunun fazla olması, bazı ilaçlar, yumurtalık ve adrenal bezdeki bir tümör, polikistik over sendromu hirsutizme neden olabilmektedir. Sebebi bilinmeyen hirsutizm vakalarında ise kıl köklerinin kandaki testosterona karşı artmış bir hassasiyeti vardır. Yine bazı kişilerde de altta yatan bir hastalık olmaksızın ırksal ve kişisel kalıtsal özelliklere bağlı olarak da ince tüyler biraz daha kalın ve koyu renkli olabilirler. Hormonlarınızın normal olduğunu ve yapılan ultrason muayenenizde bir sorun olmadığını paylaşmışsınız. Bu nedenle tüylenme şikayetinizin gebelik açısından bir engel oluşturduğunu öncelikle düşünmemekteyim.
   Hirsütizm tedavisi sabır gerektirir. Tedavi altta yatan nedene yönelik olur. Kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu nedenle ilaç tedavilerinin etkinliğinin görülebilmesi için en az 3-6 ay kullanılması gerekir. Hirsutizm genellikle ilaç tedavisiyle 6-18 ay boyunca azalır ve daha sonra kıl foliküllerinin büyümesinde bir duraksama olur. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus önceden çıkan kılların hormon tedavisi ile azalmayacağıdır. Hormon tedavisi özellikle yeni tüylerin çıkışını azaltmak ve engellemek için yapılır. Kozmetik tedaviler (tüy dökücü kremler, epilasyon, ağda vb.) ise mevcut kılların yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi genel olarak birlikte kullanılmaktadır. Maalesef hirşutizim tedavisinde oldukça etkili tedavi uygulamaları olmasına rağmen henüz ideal ve bir tedavi metodu mevcut değildir. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ve dermatoloji uzmanına kontrole gitmenizi öneririm.
   Yumurtalık rezerviniz yeterli ise rahim ve tüplerinizde bir problem bulunmuyorsa ve eşinizin sperm analizi sonucu normal gelir ise korunmasız cinsel birliktelik süreniz bir yıl olana kadar takvim yöntemine göre ilişkiye girmenizde bir sakınca yok. Ancak korunmasız cinsel birliktelik süreniz 1 yılı tamamladığında halen gebelik elde edememiş iseniz ya da eşinizin sperm analizinde bir sıkıntı mevcut ise size önerim yardımcı üreme tekniklerinden destek almanızdır. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. Hocam mrb ben endo metriai hiperplazi biyopsi oldum on güne sonuç Alıcam fakat. Olduktan üç gün sonra yine kanamalarım başladı devam ediyor 16 da biyopsi 20 isinde tekrar başladı devam ediyor yine kansız kalıcak diye korkuyorum. On tane venofor vuruldum kanamayı durdurucu bir ilaç verilir mi sizce

  Transamine 500mg bir ara verilmişti iyi gelmişti bu ilaç.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometrial hiperplazi rahim duvarının (endometrium) normalden fazla kalınlaşmasıdır. Menopoz öncesi adet düzensizliği olan dönemlerde, düzensiz adet gören bayanlarda(polikistik over sendromu), obezite, diabet, progesteron ile karşılanmamış östrojen içeren ilaçların kullanılması durumunda, rahmin bazı kötü huylu hastalıklarında rahim duvarında kalınlık artışı olabilmektedir. Bu durumu yaşayan hastaları doktora getiren en sık şikayet anormal vajinal kanamadır. Endometrial hiperplazi tanısında ultrasonografi kullanılmaktadır. Kalınlık artışı saptanan vakalarda kesin tanı koymak amacıyla endometrial örnekleme işlemi yapılmaktadır. Bazı hiperplazilerde hücreler anormal yapı gösterebilir, bu duruma atipik endometrial hiperplazi denir ve rahim kanserine neden olabilir. Endometrial hiperplaziler genel olarak ilaçla tedavi(progesteron) edilebilmektedirler. İlaç tedavisinin süresi hastaya ve patoloji sonucuna göre değişmekle birlikte doktorunuz size uygun tedavi planını patoloji sonucunuza göre sunacaktır. Tedavi sonunda tekrar endometrial biyopsi gerekebilir, eğer problem devam ediyorsa veya biyopsi sonucu atipik hiperplazi olarak gelmiş ise rahim alınması ameliyatı yapılması gerekebilmektedir. Kanama şikayetinizin artarak devam ediyor olması nedeniyle size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Patoloji sonucunuz çıkana kadar bazı ilaçlar ile bu kanamanız kontrol altına alınabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 12. zeynep yılmaz Reply

  iyi akşamlar hocam. Pco tanısı konuldu bana ancak adet görebiliyorum kendi kendime ilaç içmeden. ve stresli olduğum dönemde gecikmelerim artıyor bi tek. adet gecikmemin olduğu bir dönemde yapılan tahlilde değerlerim: Ft3: 4,76 pmol/L Ft4: 16,76 pmol/L Tsh: 1.38 uIU/mL Fsh: 6,83 mUI/L Lh: 28,52 mUI/L Prolaktin: 13,61 ngML şeklinde çıktı. tek sorun fsh ve lh arasındaki fark. jinekolojik muayeneden sonra hiçbir ilaç kullanma böyle de hamile kalabilirsin dendi ama nedense bir türlü ikna olamadım. gebe kalmaya engel korkunc sonuclar mı bunlar? doktorum konuşmayı pek sevmeyen birisiydi kafamda sorularla evime geri döndüm. cevap verirsenz seviniirim durumum nasıl sizce

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Kadında FSH hormonu beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve yumurtalıklarda ki folikülleri uyararak onların büyümesini sağlar. Yeterli foliküler gelişim oluşunca LH hormonunun etkisiyle yumurtlama gerçekleşir. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasındaki yavaşlama ya da duraksamada yumurta kesecikleri yumurtalıklarda çatlamadan milimetrik kistler halinde kalmaktadır. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir.
   Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir.
   İnsülin direnci yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına neden olarak polikistik over sendromlu hastaların çocuk sahibi olmalarını zorlaştırmaktadır. Bu grup hastalara diyet, egzersiz ve insülin duyarlılığını arttıran bazı ilaçlar önerilmektedir. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Yine düzenli adet görüyor olsanız bile yumurtlama bozukluğu yaşıyor olmanız nedeniyle gebe kalmakta zorlanabilirsiniz.
   Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu tedavinin deneyimli bir uzman tarafından yapılması tedaviye bağlı oluşabilecek yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebelik risklerini de minimuma indirecektir. Bununla birlikte rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına eşiniz ile birlikte kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. Hocam gebeliğin 22 haftasında bebekde görülen kist var ve 26 haftaya kadar geçebileceğini idda ediyorlar bu konu hakkında da paylaşımda bulunur musunuz teşekkürler kroid peluksusta kist

 14. Merve Nur Ateş
  Merhaba hocam bende pcos var ve hirsutizm. Tedaviye başladım eğer hormonlarımı düzeltirsem lazere giricem. Sizce lazer kesin çözüm olur mu? Yanı bi erkekten farkım kalmadı napacağımı şaşırdım kaldım. Aynalara bakmıyorum artık. Bide iğneli epilasyon duydum sizce normal lazer mi iğneli epilasyon mu. Gerçekten çok kötü durumdayım. Bu tüylenme derdinden kurtulabilirim dimi.

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Hirsütizm tedavisi sabır gerektirir. Tedavi altta yatan nedene yönelik olur. Kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu nedenle ilaç tedavilerinin etkinliğinin görülebilmesi için en az 3-6 ay kullanılması gerekir. Hirsutizm genellikle ilaç tedavisiyle 6-18 ay boyunca azalır ve daha sonra kıl foliküllerinin büyümesinde bir duraksama olur. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus önceden çıkan kılların hormon tedavisi ile azalmayacağıdır. Hormon tedavisi özellikle yeni tüylerin çıkışını azaltmak ve engellemek için yapılır. Kozmetik tedaviler (tüy dökücü kremler, epilasyon, ağda vb.) ise mevcut kılların yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi genel olarak birlikte kullanılmaktadır.

   İğneli epilasyon, lazer epilasyona göre daha kesin çözümdür. İğneli epilasyon uzman tarafından uygulandığı taktirde, deri üzerinde skar veya kahverengi lekeler oluşmaz. Fakat lazer epilasyonda deri üzerinde yanıklar ve kahverengi lekeler görülebilmektedir. İğneli epilasyonda tüylerin yok olma süreci lazer epilasyona göre daha kısadır. Lazer epilasyonda, tıbbi anlamda birlikte yaşamak zorunda olduğumuz kısa tüylerde diğer tüylerle birlikte tıraş edilmekte, dolayısı ile bu tüyler de kalınlaşmakta ve koyu renge dönüşmektedir. İğneli epilasyon, lazer epilasyona göre daha acısızdır. Kişinin ağrı eşiğine göre akım ayarlanabilmektedir. Lazer epilasyonda, sadece kalın ve siyah tüyler yok edilebilirken, iğneli epilasyonda her renk ve kalınlıktaki tüyler yok edilebilmektedir. Bu yüzden lazer epilasyona devam eden kişinin, tüylerinin tam olarak bitmesi için seansını mutlaka iğneli epilasyon ile tamamlamak zorundadır. Lazer epilasyon yaz mevsiminde yapılamaz fakat iğneli epilasyon her mevsim uygulanabilir. Size uygulanacak yöntemler hakkında bir dermatoloji uzmanından danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Kamuran akbulut Reply

  Hocam ben 23 yaşındayım pko yum . Kiloluyum . Adet düzensizliğim var . Ancaak ben doktor tavsiyesiyle tarlusal ilacı ile adet görebiliyordum ancak bu ay ilaç işe yaramadı ve adet olamadım . Gebelik testi yaptım oda negatif çıktı . Bel ağrısı ve kasık ağrım var ama kan gelmiyor sizce durum nedir ?

 16. Hocam benim Size bir sorum olucak 21 yasindayim 1 senelik evliyim ve evlendikten sonra çok Kilo aldim troit çıktı bende daha sonrasında over kist cikti aralıktan bu yana adetim düzenli sizce hamile kalma şansım yüksekti dir bunun için ne yapmam gereklidir
  Normalde kist olduğunda adet görmüyorum ama suan 3 aydır jormal düzende adet görüyorum bu ayda sade 5 gun gecikti ben ozaman antibyotiktwn kullanmıştım dış için kistler bir alakası olamaz heralde adet gecikmesinin

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Antibiyotikler ve diş tedavisi adet düzensizliğine neden olmazlar. ancak tiroid fonksiyon bozuklukları, over kistleri ve hormonal dengesizlikler bu tip adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu görmeden size gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Ancak her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Bu süreyi ortalayacak şekilde 10 günlük süreçte gün aşırı cinsel birliktelikte bulunmanız gebelik şansınızı bir miktar arttırabilir. Yumurtalık rezerviniz yeterli ise; rahim ve tüplerinizde bir sorun yok ise; eşinizin sperm analizi normal ise bir yıl takvim yöntemine göre düzenli cinsel birliktelikte bulunabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almak üzere infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Esra Kulak Reply

  Merhaba hocam…

  Psikiyatri hastasıyım. Depakin chrono 500 mg kullanıyorum ve adet görmüyorum ilaca başladığımdan beri fakat jinokoloğum hormon testinde hormonlarımın normal olduğunu söyledi. Lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Lazer epilasyon yaptırırsam kalıcı olur mu?

 18. Merhaba hocam ben iki yillik evliyim gecen yil asilama tedavisi gördüm olumlu cevap almayinca ilk seferde biraktim ve biraktiktan iki ay sonra bes haftalik hamile olduğumu onsekiz haftaya geldiginde bebegimde sorun oldugunu ve almak zorunda olacagini söyledi doktor dogumdan sonra polikistik over oldugunu ogrendim doktorum benim icin biraz bebegi ertelememi gerek olarakta ikinci bebekte dusuk yapma riskim cok yuksek oldugunu soyledi simdi iki aydir yasmin kullaniyorum ve uc ayin sonunda birakmam gerektigini ve altı ay bebeği bizim denememizi olmazsa öyle tedaviye baslicani soyledi ve ben sigarada kullaniyorum bu surecte sigaranin zarari ne ve tekrar normal yolla hamile kalabilir miyim

 19. Mrb ben normalde duzenli adet goruyorum heray ama bu ay adetim gecikti idrar testi yaptim ikinci cizgi soluk cikti pozitif gosteriyor doktora gittim polikistikover var dedi varsa tahminlerimize gore 4 haftalik ama ultrasonda sadece kist gordu nasil oluyor anlamadim

 20. Merhaba Bülent bey ben 21 yaşında bi üniversite öğrencisiyim. 17 ağustos 2016 da çenede kıllanma şikayetiyle doktora gittim yapılan kan testleri, usg de yumurtalık muayenesi vs. polikistik over tanısı konuldu. hekimim diane 35 ve aldactone verdi. Ben yaz okulunda olduğum ve yolculuk da yapacak olduğum için tedaviye evime gidince 1 eylül de başladım ve bu güne kadar yalnızca 2 gün ilaçlarımı almayı unuttum onun dışında istikrarlıydım. Geçen ay regl olmadım ancak normal de olması gereken regl dönemimden 1 hafta sonra 18 eylülden itibaren iç çamaşırım hiç kirlenmese de tuvalet temizliği yaparken peçeteme kanlı yapışkan akıntılar geliyodu böyle 3-4 gün sürdü. Normal regl siklusum 28 günde bir 6 gün sürer. Ekim ayının 10 unda regl olmam gerekiyodu olmadım ama o hafta yoğun ağrılarım oldu ders çalışırken o kadar sancılanıp yatmak zorunda kaldım, analjezik ilaç almadım yalnızca kendi tedavi ilaçlarıma devam ettim. Ama hala regl olmadım, öğrenciyim yurtta kalıyorum ve evimden uzaktayim, stresli bi hayatim var anlayacağınız, reglim bugüne kadar olmadan 1 ay bile geçmemişti ancak ilaca başlayınca kesildi. Nedeni ne olabilir, neler yapmam gerekiyor ? 1 hafta sonra ilaçlarımı yenilemek için hastaneye gidicem, hekimimle de konusucam ama bi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar. Sizde yapılan tahliller neticesinde polikistik over sendromu saptanmış ve buna yönelik olarak tedaviniz planlanmış. İlaç kullanımına başlama zamanınız ve kullanım esnasında hap unutmuş olmanız sizde bu adet düzensizliğine neden olmuş olabilir. En kısa zamanda takip olduğunuz doktorunuza başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. Merhaba şu an 19 yaşındayım fakat 13 yaşındayken ilk regl olduğum dönemlerde 2 ay regl görmedim ve doğum kontrol hapı ile düzene girdi çok şükür fakat 16 yaşından önceden ağrım olmamasına rağmen ağrılarım başlayınca tekrar muayene oldum ve bu sefer ultrason ile polikistik over tanısı kondu ama adet düzensizliği yaşamadığım için hap kullanmadım. Bu yaz daha önce hiç yaşamadığım kadar sivilce problemi yaşamaya başlayınca gittim ve 1 tane olan kistlerimin çoğalmış olduğunu öğrendim fakat endokrin uzmanına da gitsem hormonlarımda bi bozukluk çıkmadı sadece dheas değerim 390 çıktı(normal değeri 360 küsürmüş sanırım) ve normal değerin 3 katı olmadığı sürece tedavinin gerekmediğini polikistik overle ömür boyu yaşayabilceğimi söyledi doktor. Bu yüzden şuan gerçekten çaresiz hissediyorum sivilcelerim geçmiyor ve normalin çok çok üstünde bir kıllanma sorunum var 1yildir guvenilir yerlerde epilasyon tedavisi görmeme rağmen kıllanmadan kurtulamadım hormonlarımda bozukluk olmadığı için kıllarım genetik denildi size asıl sorum bu kistler kaybolmadığı sürece sivilce tedavileri işe yaramıycak mı ve kıllanma için hormonların anormal olması şart mı? Ve şu an hipertiroidi tedavisi görüyorum onunda ortaya çıkma nedeni belli değil bu iki hastalık birbirini tetiklemiş olabilir mi?
  Cevaplarsanız çok sevinirim..

 22. ezgican alp Reply

  merhabalar.
  kan değerlerimde prolaktin 53 çıktı. doktorum ilaç verdi. tsh ise 3,9 çıktı. ilaçtan sonra değer düşerse hamile kalma ihtimalim nedir? düşmezse hiç hamile kalma ihtimalim kalmaz mı? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 23. Merhaba ben 17 yaşındayım sivilcelerim için ne yaptıysam geçmiyordu yüzümdede hafif tüylenme vardı geçen ay doktora gittiğimde sebebinin hormon bozukluğu olduğunu öğrendim. Doktor yirmi yaşına gelince hap kullanabileceğimi söyledi. Regl olmalarım düzenlidir fakat ikisi arasındaki gün fazladır.sizce hap kullanmam için yaşım erken mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. Melisa özturk Reply

  Merhaba. Iliski sonrasinds 2 damla kan geliyor vajinamdan. Bu polikistik over kaynakli olabilir mi ?

 25. Sıdıka Kar Reply

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayım ve pcos tanısı konuldu adet göremiyorum 3 aydır hormon testim temiz çıktı doktor sadece guatr olabilir dahiliyeye görün dedi yumurta tembelligim varmış ve progestan ve gynelle ilaçlarını verdi ben bu ilac ların kullanım siralarini anlayamadım önce progestani kullanıp sonra gynelle yi mi kullanmalıyım yoksa ikisini aynı zamanda kullanmaliyim ögrenirsem çok sevinecegim teşekkürler

 26. Merhaba hocam ben 23 yaşındayım bundan yaklaşık 3 yıl önce polikistik over teşhisi kondu Doğum kontrol hapı kullandım bi süre sonra bıraktım adetlerimde düzensizlik Yok her ay düzenli bi şekilde adet görüyorum fakat bu ay adetimden bi hafta önce kahverengi akıntı geldi ve bi hafta boyunca sürdü. Havuza girdim acaba ondan enfeksiyon mu kaptım ya da polikistik over den kaynaklı olabilir mi daha önce hiç böyle birşeyle karşılaşmadım.

 27. Merhaba hocam ben 13 yillik evliyim 10 yildir pko hastasiyim insulin direncim ve aşırı kıllanma kg problemim de var.nasil kurtulacagiz hocam bu illetten.

 28. Merhaba hocam ben de polikistik over sendromu teşhisi konuldu verilen ilaçların yan etkisini gördüğüm için bıraktim yaklaşık 6 aydır hasta olmuyorum bu ara çok şiddetli karın ağrısı cekiyorum sebebi ne olabilir ??

 29. Merhabalar. Ben 20 yaşındayım yakın zamanda 21 olucam. 14 yaşımdan beri adet görmekteyim ancak hiç bir zaman düzene girmedi. Bir çok kez doktora gittim polikistik olabilir denildi ancak 18 yaşıma kadar hep küçük olduğumu tedavinin gerekli olmadığını savundular. En son geçen yaz doktora gittiğimde polikistik over sendromu olduğunu ve adetimin 2. veya 3.günü kontrole gelmem söylendi ancak resmi tatil ve hafta sonu araya girince kontrole gidemedim. Polikistik over sendromu ciddi bir problem mi üstüne düşmeli miyim?

 30. Merhaba hocam
  Ben suan 21 yasındaym bekarim.14 yaşından beri kistim var ve muayene olduğum doktorların çoğu basit kistim oldugunu söylediler sol overim normal sağ overimde 48×30 mm boyutunda kistim var.En son 28 kasımda adet gormstum yani bir aya kadar bir gecikmem oldu daha önce iki hafta gecikmem olurdu 25 ocakta doktora gittim ve basit kist oldugunu soyledi kan alındı CA 125 13.7 çikti doktorum bana tarlusol yazdi ve adaetimn ikinci günü gelmemi soyledi kullandm adetimn ikinci günü gittim ve muayene oldugum doktor olmadığı için baska bir doktora göründüm doktor pco teshisi koydu ben zayıf yapidayim kıllanmam normal seviyede bugune kadar hic bi doktor bana bu teshisi koymadi pco sendromu ilk muayenede belli olmaz mı ya da adetten sonra gittigim icin bi faklılik mı oldu anlamadm açıklarsanz çok sevinirim teşekkürler iyi günler

 31. merhaba hocam 2017nisanda kurtaj oldum bebegimn kalbi durdu. Hamile kalmadan once pko sorunu yoktu fakat kjrtajdan snra reglim 2 ayda bir olmaya basladi Doktor pko var dedi . endokrinolojiye gonderdi. Seker yuklemesi yapildi tahliller yapildi. Seker yuklemesi guzel cikti .
  tsh 2.198. .
  fsh 5.12. .
  lh 8.63. .
  Dhea so4 268.5
  Enstradiol e2. 98
  Ploraktin 13
  Total testosteron 0.98
  Progesteron 0.83
  Oh progesteron 1.7
  Anti tshr 0.29
  cikti sonuclarim degerlerim nasil acaba pko olup olmadigi degerlerden belli olurmu. Simdiden tesekkur ederim

 32. Selam ben 34 yaşındayım 4 yasında bi kızım var ve kaşık ağrısı dr gittim dahiliye idrar testi kan testi kanlarda bakılmış birsürü seye ama hala bakılması gereken şeyler varmı bilmiyorum korkmuyorda değilim 🙁 ultrason vs ile sonunda PCOS olduğumu öğrendim kızıma hamile kalmak için çaba sarf etmedim Rabbime şükür olsun isteyen herkese nasip etsin ama agrılarım var pelvik emar çekileceğim haftaya çok ağrım oluyor bu normal mi teşekkürler

 33. Selam ben 34 yaşındayım 4 yasında bi kızım var ve kaşık ağrısı dr gittim dahiliye idrar testi kan testi kanlarda bakılmış birsürü seye ama hala bakılması gereken şeyler varmı bilmiyorum korkmuyorda değilim 🙁 ultrason vs ile sonunda PCOS olduğumu öğrendim kızıma hamile kalmak için çaba sarf etmedim Rabbime şükür olsun isteyen herkese nasip etsin ama agrılarım var pelvik emarçekileceğim haftaya çok ağrım oluyor normal mi teşekkürler

Write A Comment