Prematüre bebeklere masaj oldukça faydalıdır. Yapılan yeni çalışmalar, masajın prematüre bebeklerin stresini belirgin bir şekilde azaltabileceğini ortaya koymuştur. Prematüre veya erken doğmuş bebekler tam bir 40 haftalık hamilelik döneminden en az üç hafta önce doğarlar. Anne karnında gelişmek için yeterli zamana sahip olmadıkları için, erken doğan bebeklerin çoğu zaman, en küçük stres faktörlerine uyum sağlayamayan olgunlaşmamış sinir sistemleri bulunur.

Hastanelerde yenidoğan yoğun bakım üniteleri (NICU) erken doğan bebekleri canlı tutmaya yardımcı olurken, annelerinden ayrılması sadece bebeklerin endişelerine katkıda bulunur.

Geçen ay Erken İnsani Gelişme adlı dergide yayınlanan yeni bir araştırma, masaj tedavisinin aslında prematürelerin olgunlaşmamış otonomik sinir sistemlerinin (ANS) olgunlaşmasını sağladığını, bebeklerin stresini azalttığını ve onları rahatlattığını keşfetti.

Prematüre Bebekler için Masaj Etkilerinin Test Edilmesi

Louisville Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan Dr. Sandra Smith liderliğindeki Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, masaj yaptırılmayan 20 bebeğin kontrol grubuna karşı 17 erken doğan bebekte bir masaj terapisinin faydalarını test etti.

  • Lisanslı masaj terapistleri günde iki kere günde iki kez Bebek Masajı ABD’de modellenen teknikler kullanarak bebekleri 20 dakika masaj seansına aldı. Bebek masajı altı ana sıkıştırma darbesi ile ilgilidir: uyluklar ayaklara, göğüsten göğüs kafesine, omuzlardan tırnağa kadar, baş boynuna ve boynun arkasından bele kadar uzanır. Masajın ardından kol ve bacakların hafif hareketleri izledi.
  • Masaj terapisinden önce, masaj sırasında ve sonrasında, araştırmacılar, otonom sinir sistemi fonksiyonunun gözlemlenebilir bir ölçümü olan bebeklerin kalp hızı değişkenliği (HRV) hakkında elektrokardiyogramlar (EKG) kullanarak veri topladılar.
  • Prematüre bebeklerin genellikle normal doğum yapan bebeklerden daha düşük HRV’ye sahip oldukları ve araştırmacıların bu tedbirin ani bebek ölüm sendromu (SIDS) ile ilişkili olarak artan stres tepkisi ve uykulu olma olasılığı ile ilişkili olduğunu yazmaktadır.

Preterm bebekler utero’da kemik kütlesi oluşumunun sınırlı olması ve sınırlı aktiviteye bağlı olarak kemik hastalığı ve kemik kırığı geliştirme riski altındadır. Hareketsizlik, azalmış kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilidir ve fiziksel aktivite kemik gelişimini teşvik eder. Preterm bebeklerin ekstremitelerinin pasif hareketi veya egzersizleri, serum kemik oluşum belirteçlerini arttırdı; özellikle kemik-spesifik alkalin fosfatlar, çift enerjili röntgen absorptiometri ile belirlendiği üzere kemik ve vücut kütlesi arttı ve kemik sesi hızı (SOS) ölçümleri tarafından belirlendiği üzere kemik gücünde bozulmayı önledi.

Masaj terapisi protokolü, eklemlerin, kemik büyüme çalışmalarında kullanılan egzersiz protokolüne benzer pasif hareketi de içerdiği için, egzersiz sonrası gözlemlenen serum kemik oluşumu belirtecindeki artış, masaj terapisinin ardından da ortaya çıkabilir. Özellikle masaj terapisinin artan aktiviteye neden olması bu doğru olacaktır. Pasif hareketleri takiben erken doğan bebek kemik büyümesi veya ekstremitelerde egzersiz, yükselmiş IGF-1 aracılı olabilir. IGF-1 düzeyleri, kemik kütlesinin oluşumu, sürdürülmesi ve yenilenmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Prematüre bebek masaj terapisi alanında yapılan diğer araştırmalar masaj tedavisi protokollerinin uygulanmasına odaklanmıştır. Bu araştırma, anneler veya ebeveynler için terapist olarak, terapi etkilerini arttırmak için yağların kullanımı ve hastane maliyetinin düşürülmesi üzerine yapılan çalışmaları içermektedir.

Write A Comment