Prezervatif, gebelikten koruduğu kadar cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyan oldukça önemli bir doğum kontrol yöntemidir.

Ancak prezervatifler de ufak da olsa yırtılma, delinme riskleri vardır. Böyle bir durumda, gebeliğin oluşma riski ortaya çıkar. Çiftler, ilişkide bulunurken prezervatifin yırtıldığı fark edemeyebilir.

Prezervatifin yırtılması söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden, acil korunma yöntemlerinden yararlanmak gerekmektedir. Bu amaçla ertesi gün hapları kullanılabilir. Ertesi gün hapları da gebelikten yüzde yüz korunma sağlayamaz ancak, ilişkiden sonra kısa sürede alınmış ise gebelikten koruyuculuk oranı oldukça yüksektir. Ancak ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet döneminizde bir gecikme yaşarsanız, zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Ancak adet gecikmeleri kesin olarak gebe kalındığına bir işaret değildir. Ertesi gün hapları da adetlerin gecikmesine yol açabilir. Ancak gene de tedbiri elde bırakmayarak gebelik testi yaptırmakta gecikmemek gerekir.

Prezervatifin yırtılmaması adına çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunlardan bazıları; prezervatifin üzerine özel kayganlaştırıcılar hariç, herhangi bir şekilde başka madde sürmemek, son kullanım tarihine dikkat etmek, güneş ışığına direkt olarak temas etmesini engellemek, soğuk yerlerde muhafaza etmek gibi önlemlerdir.

Prezervatiflerin Yırtılmasını Önlemek İçin

Prezervatifler çoğunlukla iki sebeple yırtılabilirler. Bu sebeplerden biri;  prezervatif ile penis arasında hava olmasıdır. Bu sebeple de prezervatif ilişki sırasında patlayabilir. İkinci sebep ise prezervatifin üzerine çeşitli maddeler sürülmesidir. Bu maddeler,  prezervatifin yırtılmasını kolaylaştırır.

Şayet vajina ilişki için yeteri kadar uygun değil ise,  sürtünme sebebiyle yırtılabilir. Bu sebeple de prezervatife çeşitli kayganlaştırıcı maddeler sürebilir. Ancak bu maddeler, prezervatifin zarar görmesini ya da vajinanın tahriş olmasına yol açabilir. Kayganlaştırıcı maddelerin özel olarak üretilmiş olanları kullanılmalıdır. Bu amaçla; el kremleri, badem yağı gibi bitkisel yağlar, vücut kremleri kullanılmamalıdır. Bu maddeler yırtılmayı tetikler.

Kayganlaştırıcı amacıyla kullanılacak ürünün; lateks prezervatif ile kullanıma uygun olduğundan emin olunmalıdır.

Prezervatifin Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler

 • Prezervatifin yırtılması durumunda, kadın hemen idrara çıkmalıdır.  Gebelik riski için acil korunma yöntemlerine başvurulabilir. Bunun dışında bir hekime de danışılabilir.
 • Prezervatif yırtıldığında erkek de penisin hemen yıkamalı ve idrara çıkmalıdır.

Prezervatifler ilgili yapılması gereken doğrular:

 • Yalnızca lateks ya da poliüretan (plastik) prezervatiflerin kullanılması gerekir.
 • Prezervatiflerin serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.
 • Prezervatif, erekte olmuş bir penise uygulanmalıdır. Cinsel ilişkiden hemen önce kullanılmamalıdır. Prezervatiften önce, penis ve vajinanın temas etmemesi gerekir.
 • Lateks kondomlar tercih ediliyor ise, su bazlı kayganlaştırıcıların kullanılması gerekir. Bu sayede sürtünme azalacaktır ve yırtılma riski azalacaktır.
 • Prezervatif takılırken penis başı üzerindeki alanda hava kalmamış olunduğuna dikkat edilmelidir.
 • Cinsel ilişki ardından, prezervatifin çıkmaması için, penis tabanından tutulması ve öyle hazneden çıkılması gerekir.
 • Her prezervatif tek kullanımlıktır.

Prezervatifle ilgili yapılmaması gereken yanlışlar:

 • Prezervatifin tarihi geçmiş ise kullanmanız gebelik riskini arttıracaktır.
 • Prezervatifler,sıcak ortamlarda muhafaza edilmemelidir. Cüzdan ya da araba gibi alanlarda saklanması, sıcağa maruz kalması anlamına gelir. Bu sebeple de bozulma riski artar.
 • Lateks prezervatifler kullanılıyor ise, bebek yağı, yemek yağı, el ve vücut losyonları ya da kremleri kullanmak yırtılma riskini arttırır. Bu sebeple kullanılması sakıncalıdır. Bundan dolayı da latekse uygun kayganlaştırıcılar temin edilmelidir.
 • Prezervatifin paketi delici ya da kesici aletlerle açılmamalıdır. Paketin kenarından, açma yerinden açılmalı, açarken tırnak dahi kullanılmamalıdır.
 • Aynı prezervatif, yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır. Her cinsel ilişkide yeni bir prezervatif kullanılmalıdır.
 • Prezervatifin son kullanma tarihinin geçip geçmediği kontrol edilmelidir.

Prezervatif nasıl kullanılır?

 • Prezervatif doğru kullanılması durumunda oldukça başarılı bir doğum kontrol yöntemidir. Prezervatif, penis erekte olduğu zaman takılmalıdır. Ancak prezervatif takılmadan önce penis ve vajina birbirine temas etmemelidir. Sürtünme gibi eylemlerden sonra takılan prezervatifin koruyucu özelliği azalır. Boşalmadan önce gelen sıvılarda sperm olma riski bulunur.
 • Bu sebeple de cinsel organlar temas etmeden önce prezervatif kullanılması şarttır.
 • Prezervatif takılırken, baş kısmındaki havanın alındığından emin olunmalıdır. Aksi halde prezervatif yırtılabilir.
 • Prezervatif takılırken, yuvarlak halkalarından penisin başladığı yere kadar aşama aşama takılmalıdır.
 • Boşalma ardından prezervatif içindeki meninin dökülmesine fırsat vermeden prezervatifin çıkarılması gerekmektedir. Bunun için de penis hala erekte haldeyken hazneden çıkılması gerekir.
 • Her cinsel ilişki için yeni bir prezervatif kullanınız.

5 Comments

 1. Mrblar ben normal şartlarda 26 günde adet olan biriyim adet günümden bir hafta önce prezervatif kullanarak beraber olduk ama yırtılmış olduğunu fark ettik ertesi gün 3 gün boyunca sabah akşam desolett içtim şuan adet olmam gerekirken olmadım hamile olma ihtimalim var mıdır ?? ilacın etkisi olabilir mi yeni evliyim çocuk düşünmüyoruz daha pek bilgimde yok frown ifade simge

  Ayın 30 unda oldu bu olay eşim asker izine gelmişti. Kasım ayında herhangi bir ilişkimiz olmadı yani.normal adetimde oldu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Şüpheli bir cinsel birliktelik sonrasında kullanmanız gereken ilaç acil kontraseptif kurubu ertesi gün hapları olmalıdır. Desolet adlı ilaç ile gebeliği önlemeniz kullandığınız dozda pek mümkün olmamaktadır. Ancak bu kullanım şeklinde adet gecikmesine neden olabilir. İlacı bıraktıktan sonra eğer gebelik gibi bir durum söz konusu değil ise 7-10 gün içinde adet kanamanız başlayacaktır. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme söz konusu ise size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bazı tahliller yaptırmanızdır. Bu süreçte gebelik isteminizin olmaması nedeniyle size önerim doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuzdan danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Şevval tas Reply

    Kürtajdan iki hafta sonra adet olmadan önce yasmin doğum kontrol hapına başladım bir kaç ay öncesinde de kullanıp bırakmıştım şu an 9 gündür kullanıyorum ilişkide kondom yırtıldı hamile kalma olasılığım olur mu ?

 2. Fırat Eray Reply

  Merhaba doktor bey hotele bir Rus bayan çağırdım bayan adetliymiş ve şans comdomda yırtıldı farkedemedim ve şimdide içim içimi yiyor hastalık kaptımmı diye ne yapmalıyım lütfen yardım edin

 3. İyi günler hocam, ilişki sırasında kondom yırtılmış ve bitince anladık 15 dk bile geçmeden ELLA isimli hapı aldım eczacımdan çok etkilidirdedi. Hamile kalma riskim varmıdır varsa başka ne gibi yöntemler olabilir. Teşekkürler.

Write A Comment