Rahmin alınması operasyonu yani histerektomi, jinekolojide yaygın olarak yapılan bir operasyon çeşididir. Histerektomi operasyonunda rahmin tamamı alınır. Genellikle tümöral yapılar olan miyomlar, rahmin alınmasını gerektiren en yaygın sebeplerin başında gelmektedir. Toplum arasında ur olarak adlandırılan miyomlar, rahim ağzında görülen ve düz kas dokusunda gelişmektedir.

Genellikle yaklaşık bir nohut büyüklüğünde olan miyomlar; kadınların %20’inde 25-30 yaşları arasında görülmektedir. İlerleyen yaşlarda görülme oranı artmaktadır. Miyomların ortaya çıkması ile düzensiz, aşırı adet kanamaları meydana gelebilir. Bunun dışında kasık ağrıları, kansızlık, bol ve sancılı adet görme sorunları meydana gelebilir.  Kansızlık dışında bası sorununa yol açan miyomlar; barsak, idrar yolu, böbrekler ile ilgili sorunlara da yol açmaktadır.

Rahmin alınması sonrası cinsellik, rahmi alınacak ya da alınmış kadınların en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Operasyonla beraber yumurtalıklar da alınmışsa kadın menopoza girmektedir. Bu sebeple de cinsel açıdan endişelenmeye başlayabilir. Histerektomi ardından kadınlar genellikle rahmin alınmasını vajenin alınması ile karıştırdıkları görülmektedir. Bu sebeple de cinsel açıdan artık tamamen işlevsiz olduklarını sanabilirler. Ancak rahim ve vajen yani cinsel ilişkinin kurulduğu bölge tamamen farklıdır. Rahmin alınması, cinsel ilişkinin engellenmesine yol açmamaktadır.

Operasyonla alınan vajina olmadığı için cinsel hayat eskisi gibi devam edebilir. Ancak yaşanan stres ve psikolojik sorunlar sebebiyle; cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olmama gibi sorunlar meydana gelebilir.

cinsel-isteksizlik

Cinsel istekte azalma:

Rahmi alınan kadınlarda cinsel istekte azalma görülebilmektedir. Bu durumun ameliyatla bir ilgisi olamamakla beraber tamamen psikolojiktir.

Cinsel uyarılma ile ilgili sorunlar:

Kadınlarda cinsel uyarılmanın ilk belirtisi, vajinal ıslaklıktır. Genellikle cinsel uyarılmadan 30 saniye sonra vajina ıslanır. Islanma ile beraber klitoris sertleşir. Ateş basması,  memelerde dolgunluk gibi fizyolojik değişimler görülür. Kalp atışı hızlanır ve solunum sayısı artar.

Rahmi ameliyatla alınmış kadınlarda ise uyarılma süresi daha uzundur. Özellikle de yumurtalıklar da beraberinde alınmış ise kuruluk sorunu ön plana çıkabilir. Kayganlaştırıcı ya da menopoz için tedavi gibi yöntemlerle bu sorun çözülebilir.

Orgazm ile ilgili sorunlar:

Kadınlarda istemli ve istem dışı ritmik kontrasksiyonlar mevcuttur. Bu ritim, karın ve perine kaslarında başlamaktadır. Bu süreçte vajinanın 2/3’lük kısmı genişlemiştir. Rahmi alınan kadınlarda genellikle orgazm sorunu mevcuttur.

Write A Comment