1 ) Rahim kanseri nedir?

Rahim kanseri, diğer ismi ile endometrium kanseri, kadın genital sisteminde rahim içini kaplayan endometrium tabakasından köken alan çeşitli tipteki malignensilere verilen addır. En çok karşılaşılan jinekolojik kanser çeşididir. Daha çok, yaşlı ve menapoz dönemi sonrası kadınlarda görülür.

Kadın genital sistem kanserleri içinde prognozu en iyi olan kanser çeşididir. Östrojen hormonu ile alakalı olan bir hastalıktır.

2 ) Rahim kanserinde risk faktörleri nelerdir?

 • Çok eşlilik durumları, insanlarda mevcut olan hastalıkların rahimde tümör oluşturmasına sebep olabilmektedir.
 • Cinsel ilişkiye 20 yaş altında başlanması ve sıklıkla tekrarlanması,
 • Düşük sosyo- ekonomik düzeyden dolayı kişisel bakımların yapılmaması,
 • Viral ve bakterial enfeksiyonlara karşı önlem alınmaması,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • C vitamini eksikliği yüzünden bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olması,
 • Partnerin sünnetsiz olması,

Bu ifade edilen sebepler, rahim kanserinde riski meydana getirebilecek etkenlerdir. Genel anlamda risk faktörü olarak ifade edilebilecek çeşitli durumlar da vardır. Bunların bir kısmı ise;

Şişmanlık: Şişman bayanlarda, böbrek üstü bezlerde üretilen çeşitli hormonların vücutta var olan yağ dokuda östrojene dönüşmesi ile beraber, endometrial kanser durumunun gelişimini hızlandırdığı da kabul edilmektedir.

Diyabet ve hipertansiyon: Bağışıklık sistemini zayıf düşüren ve vücut direncinin azalmasına sebep olan bu tür rahatsızlığı bulunan kadınlarda, rahim kanseri ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir.

Hiç doğum yapmamış olma durumu: Doğum yapmamış kadınların sahip olduğu risk durumları ve yumurtalar ile rahim kanallarında oluşabilecek enfeksiyonlar, rahim kanseri olma olasılığını tetikleyecek faktörlerdir.

3 ) Rahim Kanseri Riskini Artıran Durumlar

Rahim kanserinin kesin sebebi, diğer birçok kanser çeşidinde olduğu gibi tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı özel durumların, rahim kanseri riskini etkilediğini ifade edebiliriz. Mesela, yüksek östrojen düzeyinin, rahim kanserinde önemli bir rol oynadığı uzmanlar tarafından kabul edilmiş bir etkendir.

Aşağıda ifade edilen durumlar, rahim kanseri riskini arttıran sebeplerin içerisinde yer almaktadır.

 • Diyabet
 • Progesteron kullanmadan Östrojen replasman tedavisi
 • Endometrial polipler
 • Kısırlık
 • Düzensiz (seyrek) adet görme
 • Göğüs kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Hiç hamile kalmamış olmak
 • Obezite
 • Polikistik over sendromu
 • (12 yaşından önce) erken yaşta adet kanamasının başlaması
 • 50 yaşından sonra menopoz başlangıcı
 • Kolon veya meme kanseri
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Yüksek kan basıncı

4 ) Rahim kanserinin belirtileri, tanı ve tedavisi

Kadınlarda görülen düzensiz kanamaların hepsi, bir risk faktörü oluşturabilecek niteliktedir. Ancak rahim kanseri hastalığının belirtilerinde de, kanamaların etkin rolü olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. En çok ta, menopoz döneminin ardından ortaya çıkan kanamalar, daha çok rahim kanserinin işaretçisidir. Bu sebepten dolayı, karşılaşılan düzensiz kanamalarda, bir uzmana başvurarak jinekolojik muayene yaptırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Rahim kanseri saptandığı zaman, ağrıların belirleyici faktör olması çok az rastlanan bir durumdur. Ağrı, bu hastalığın teşhisinde çok aktif rol oynamasa dahi, rahim içerisinde yer alan cerahat sayısının artması ile ağrılar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, iltihap ile karışık kanamalar çoğalmaya başlayacaktır. 

Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde, cerahatten bir parça alınıp patolojiye yollanarak, gerekli araştırmalar yapılır. Tanının netleşmesi için, ultrason ve diğer yöntemler de kullanılmaktadır.

5 ) Rahim kanserinin evreleri nelerdir?

Rahim kanserinin 4 evresi bulunur. 1. Evre, hastalığın tespit edilmesinden önce başlar ve son olan 4. Evrede hastalık ilerlemiş ve en ileri seviyesine gelmiştir.

1.evre: kanserli hücreler, yalnızca rahmin içerisinde bulunur. Tedavisi en kolay ve hızlı olan evredir.

2.evre: kanserli hücreler, rahimde ve serviks olarak ifade edilen rahim ağzında ilerleme kat eder.

3. Evre: yumurtalıklarda, rahmin çevresinde bulunan dokularda ve lenflerde yayılmaya başlayan kanserli hücreler, tehlike oluşturmaya başlar.

4.evre: metastas ( kanserli hücrelerin diğer organlara lenf ve kanalları yolu ile yayılması) evresine geçilmiş ve tedavinin en zor olduğu evredir.

6 ) Rahim kanserinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Rahim kanseri tedavisinde ilk olarak rahim alınarak, tümörün daha fazla yayılmasını engellenmektedir.

Yapılacak cerrahi müdahale sırasında, hastalığın yayılmasının tam olarak teşhis edilmesinin sağlanması amacı ile karın içerisinde ki çeşitli bölgelerden örnekler alınır. Yumurtalıklar ve tüpler çıkarılıp,  karın alt bölgesi ile lenf bezlerinden alınan örnekler ile değerlendirmelerin yapılması sağlanır.

Operasyonun ardından alınan bu parçaların hepsi, patolojik muayene yapılması amacı ile laboratuvar merkezine gönderilerek, incelenmesi sağlanır. Yapılan incelemelerin ardından, hastalığın hangi bölgelere yayıldığı ve yayılma oranı belirlenerek, ihtiyaç duyulan tedavilerin yapılması sağlanır.

Cerrahi müdahale sonrasında, ihtiyaç duyulması halinde, kemoterapi, hormonal tedaviler ve ilaç tedavisi ile kanserin yeniden nüks etmemesi için, gerekli tedbirler alınmaktadır.

7 ) Rahim Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Muayeneyi gerçekleştiren doktor, ilk olarak vajinanın fiziksel muayenesini değerlendirir. Bu esnada, kanserli hücrelerin var olması sebebi ile büyüyen rahim, fiziksel olarak hissedilebilir.

Teşhisin netlik kazanabilmesi amacı ile aşağıdaki test ve yöntemler kullanılabilir.

Ultrason: Rahim ultrasonu rahim kanseri teşhisi için kullanılan ilk yöntemlerin arasında yer almaktadır. Ses dalgaları kullanılarak, taranan rahmin tam resmi görülebilir ve varsa tümör bu yöntem ile belirlenebilir.

Örnekleme: Çok ince bir tüp yardımı ile rahmin iç kısmından, rahim astarı olarak ifade edilen bölgeden örnek alınabilir. Bu uygulama esnasında anesteziye gerek duyulmaz.

Alınan örnekler laboratuvar merkezinde incelemeye alınarak, kanserli hücrenin var olup olmadığı saptanır.

Histeroskopi: Doktor rahim boşluğunu, histeroskop (ince ve esnek bir teleskop) yardımı ile muayene eder. Histeroskop, hem rahim astarının göz ile kontrolü, hem de şüpheli görülen yerlerden örnek alınmasında kullanılır. Bu muayene esnasında da anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

8 ) Ne Zaman Doktora Gitmek gerekir?

Aşağıdaki durumlardan bir veya bir kaçının bulunması halinde, daha fazla vakit kaybetmeden bir doktor muayenesine gitmelisiniz.

 • Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
 • 7 günden uzun süren kanama
 • Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
 • Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
 • Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

9 ) Rahim Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Rahim kanserinden korunabilmek amacı ile bilinen ve uzmanlar tarafından kabul görmüş herhangi bir yöntem mevcut değildir.

Ailenizde rahim kanseri durumu bulunuyor ise veya yukarıda listelenen kanser riskini artıran durumlardan birini veya bir kaçını barındırıyorsanız, düzenli bir şekilde rahim kanseri teşhisi için gereken testleri yaptırmak en etkili korunma yolu olacaktır.

Write A Comment