Rahmin iki tarafında da mevcut olan ve işlevleri yumurtayı rahim boşluğuna ulaştırmak olan fallop borularının birinin ya da ikisinin de tıkanması neticesinde içlerinde sıvı birikimi gerçekleşir. Bu duruma rahimde sıvı birikmesi, diğer adı ile hidrosalpinks denilmektedir. Birikmiş olan sıvılar fallop tüplerinin içini kaplayan doku tarafından üretilmektedir.

Hidrosalpinks de yumurtalık ya da fallop tüplerinin iltihaplanmasına yol açar. Şayet bu sorun tedavi edilmez ise, enfeksiyona bağlı olarak fallop tüplerinin ucu birbirine yapışır. Bu sebeple de karın boşluğuna akan sıvı, tüpün için birikme yapar.

Rahimde sıvı birikmesinin belirtileri nelerdir?

  • Bu sorun çoğunlukla herhangi bir belirti vermez. Ancak kimi zaman kasık ağrısına ya da bası gibi hislere yol açabilir. Yaygın olarak görülen belirtisi ise cinsel ilişkide ağrıya yol açmasıdır.
  • Bu noktada vajinismus sanılabilir Ancak bu sorunda hissedilen ağrı kasıkta meydana gelir. Vajinismus sorununda ise ağrı vajinanın girişinde ağı yaşanmaktadır. Bu ağrılar sürekli olabileceği gibi yalnızca bazı dönemler de yaşanabilir.
  • Genellikle hastalar kısırlık sebebiyle doktora başvurmaktadır.

Rahim sıvı birikmesi nasıl teşhis edilir?

Muayene aşamasında yapılan ultrason ile sıvı birikmesi teşhis edilebilmektedir. Ancak genellikle kesin tanı için histerosalpingografi (HSG) uygulanır. Bu yöntemde rahim ve tüplerin içi araştırılır.

Rahimde sıvı birikmesi kimlerde görülür?

Bu sorun, fallop tüplerinin enfeksiyonlardan sonra tıkanması kaynaklı olarak yaşandığı için cinsel yola bulaşan hastalıklara daha yatkın olan kadınlarda görülmektedir.

Kimi zaman kürtaj gibi müdahalelerin ardından da yaşanabilir. Bundan dolayı cinsel olarak aktif olan ve yaşı genç olan kadınlarda daha yaygın görülür.

Rahimde sıvı birikmesi kısırlığa yol açar mı?

Fallop tüpleri, yumurtalık ve rahim arasında bağlantıyı kuran yapılardır. Yumurtlama dönemi ardından karın içine salınan yumurta fallop tüplerinin uç bölümlerinde yer alan parmakçık benzeri yapılar sayesinde yakalanır ve ardından da tüpün içerisine ulaştırılır.  Tüplerin içerisi ise tüycüklerle kaplıdır. Bu tüpcükler de yumurtanın rahme ulaşmasını sağlar.

Şayet bu yumurta sperm ile buluşur ise, gebelik gerçekleşir. Bu sayede de embriyo oluşur. Embriyo, rahme gitmeden önce 4 gün kadar fallop tüplerinde kalır. Şayet tüpler tıkalı gebelik oluşması söz konusu olmaz. Bu sebeple de rahimde sıvı birikmesi kısırlığa yol açabilir.

Rahimde sıvı birikmesi nasıl tedavi edilir?

  • Tedavi çeşitli faktörlere göre değişir. Şayet hasta çocuk sahibi olmak istemiyor ise, düzenli olarak kontroller ve hastanın takibi yeterlidir.
  • Bunun sebebi de enfeksiyonun yeniden ortaya çıkma riskidir. Şayet hasta çocuk istiyor ise, yardımcı üreme yöntemleri denenebilir. Bu yöntemlerde yumurta ve sperm laboratuvar ortamlarında birleştirilir. Bu sayede embriyonun tüplerle ilgisi kalmaz.
  • Ancak bu yöntemden önce tıkalı olan tüplerin cerrahi yollardan açılma olasılığı laparoskopi şansı değerlendirilmelidir. Laparoskopi, genel anestezi altında uygulanmaktadır. Göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokulur ve karın içi organlar araştırılır. Bu yöntem ile tüplerin ucu açılabilir.
  • Fakat tüplerin açılması kimi zaman tek başına yeterli olmayabilir. Biriken sıvı, basınç sebebiyle tüplerin içinde bulunan tüycüklerin hasar görmesine yol açabilir. Bu soruna sebep olan enfeksiyon, tüpün içinde lezyonlara yani yapışıklığa yol açabilir.
  • Bunun dışında tüplerin ucu açılmış dahi olsa, maruz kalınan cerrahi işlem kaynaklı olarak yeniden bir yapışma söz konusu olabilir. Bu sebeple en uygun kararı doktorunuz verecektir. Cerrahi işlemden sonra hastanın 6 ay boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki neticesinde gebe kalabileceği düşünülür. Bu süre zarfında gebe kalamayan çift için tüp bebek tedavisi gündeme gelebilir.

Rahimde sıvı birikmesi tüp bebek tedavisi için engel midir?

Fallop tüplerinin içinde biriken sıvının bir bölümü devamlı olarak rahim içine akar. Bu sıvı da, tüp bebek tedavisi esnasında embriyoların tutunmasını engeller. Bu sebeple nispeten de olsa tüp bebek şansının azalmasına yol açar. Şayet yaplan ultrasonda sıvı birikimi söz konusu ise ve bu sıvılar rahme akıyor ise, tüp bebek şansı azalabilir.

Write A Comment