Sezaryen Doğuma Genel Bakış

Sezaryen doğum son yıllarda çok daha yaygın hale gelmiştir. Bu prosedür, bebeğin alternatif bir doğum yolu olarak cerrahi işlemle çıkarılmasını içerir. İşlem sırasında, doğum uzmanı bebeği almak için karında ve rahimde bir kesi açar.

 

Bazen annenin veya bebeğin sağlık durumuna bağlı olarak sezaryen doğum gereklidir. Ancak normal şartlarda gerekli değildir. Kadınların sezaryen doğumu tercih etmesindeki artış, tıp uzmanları arasında kaygı yaratmıştır. Bunun nedeni, prosedürün istenmeyen ve hatta gereksiz olan komplikasyonlara yol açabilmesidir. Bu alternatif doğum biçiminin yükselişine bağlı olarak, prosedürün tarihine bakmaya ve bugün neden popüler kalmaya değer olduğuna ne dersiniz?

 

İlk Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum, ünlü Julius Sezar’ın ismiyle anılmaktadır. Tam olarak ne zaman kullanıldığı tartışmaya açık olmakla birlikte, Washington Üniversitesi’ne göre bazı insanlar; Sezar’ın sezaryen doğum gibi bir kesi aracılığıyla doğmuş ilk kişi olduğuna inanıyor. İsim aslında “kesmek” anlamına gelen Latince “caedare” kelimesinden türemiştir.

 

Sezar isminin çıkış noktası tartışmaya açık ancak tarihçiler sezaryen doğumun çok daha önce kullanıldığına inanıyor. Aslında tarihte ilk önce, anneleri doğumda ölen ya da ölü doğan bebeklere uygulandığı düşünülüyor. Bundan dolayı, 1500’lerden önce sezaryen doğumla ilgili hiçbir bilgi yoktur.

 

Ağır koşullara rağmen, sezaryen ile doğan bebekleri çevreleyen büyük bir iyimserlik söz konusuydu. Washington Üniversitesi’ne göre, bu bebeklerin büyük ve hatta mistik güçlere sahip olduklarına inanılıyordu. Adonis gibi Yunan tanrılarından bazılarının sezaryen doğum ile dünyaya geldiğine inanılıyordu.

 

Sezaryen Doğumun Evrimi

Sezaryen doğum ile dünyaya gelen bebeklerin büyülü güçleri olsun ya da olmasın, prosedür anneler için de olumlu olacak şekilde gelişmiştir. Öncelikle sezaryen doğum geçiren anneler nadiren ölüyordu ve doğum sonrası bakım ile ilgili de aynı olumlu sonuçlar geçerliydi. Anestezinin gelişi ile süreç daha az ağrılı hale geldi. Kaliteli antibiyotikler ayrıca yaşamı tehdit eden enfeksiyon riskini de azaltıyordu.

 

Tüm bebeklerin tahmini % 32,2’si sezaryen şekilde doğmaktadır. Bu istatistik tüm doğumların üçte birini temsil ettiği için küçük görünebilir. Yine de, bu sadece 20 yıl önce, bebeklerin sadece % 21’inin sezaryenle doğduğu düşünüldüğünde büyük bir gelişme sayılır. Araştırmacılar, sezaryen doğumun neden özellikle anneler arasında popülerlik kazandığını araştırmaya devam ediyor. Bazıları durumu, sağlık sorunlarının artmasına ve doğum zamanını kontrol etmek isteyen annelerin sayısındaki artışa bağlıyor. Diğer anneler ise geleneksel doğumdan korkabilir ve bunun yerine sezaryen doğumu tercih ediyor olabilir.

 

 

 

Sezaryen Doğumla İlgili Güncel Öneriler

En çok tercih edilen yöntem, vajinal (normal) doğumdur. Ancak yine de, sezaryen doğumun kesin olarak gerekli olduğu durumlar söz konusudur. Doktorunuz en güvenli seçenek olduğunu düşünüyorsa sezaryen doğum prosedürünü önerecektir.

 

Sancının veya doğumun durması, kadınların sezaryen doğum yapmasının en yaygın nedenidir. Bu, başlayan ancak ilerlemeyen doğuma işaret eder. Bazen serviks yeterince genişlemiyor ya da bebeğin başı doğum kanalından geçmiyor, bu durumda normal doğum söz konusu olamaz. Ayrıca daha önce sezaryen ile doğmuş çocuklarınız varsa aynı şekilde doğum yapmanız gerekebilir.

 

Doktorunuz ayrıca aşağıdaki durumlarda da sezaryen doğum yapmak isteyecektir:

 

  • Bebeğinizin başı yerine, makatı veya vücudunun alt kısmı doğum kanalına girmiştir.
  • Bebeğiniz enine bir pozisyondadır veya doğum kanalında yan yatmaktadır.
  • Bebeğinizin kafası olağanüstü derecede büyüktür.
  • Bebeğinizin kalp atışları yavaşlıyor ya da bebeğinizin oksijen almasında bir sorun vardır.
  • Birden fazla bebek (ikiz veya üçüz) bekliyorsunuz. Bazen sadece bir bebek anormal bir pozisyonda olabilir, bu nedenle tüm bebekler sezaryen ile doğarlar.
  • Bebeğinizin vajinal doğumu riskli hale getiren bir doğum kusuru vardır.
  • Göbek bağı sorunlarınız var olabilir.
  • Vajinal doğumu riskli yapan sağlık koşullarınız vardır. Bunlar; yüksek tansiyon, HIV, açık uçuk lezyonları veya kalp problemlerini içerir.

 

 

Sezaryen Doğumun Komplikasyonları

Bazı durumlarda, sezaryen doğum şarttır ve önlenemez. Ancak, ameliyat bazı komplikasyonları ortaya çıkarmaktadır. Sezaryen olan kadınların, sonraki çocuklarının da aynı şekilde doğması muhtemeldir. Bu nedenle, birden fazla çocuğa sahip olmayı planlayan kadınları bu ameliyatı tercih etmekten vazgeçirmek daha mantıklı olabilir.

 

Sezaryen doğum, üreme sisteminizde komplikasyonlara neden olabilir. Prosedürden kısa bir süre sonra ağır kanama ortaya çıkabilir. Bu, histerektomi veya rahmin cerrahi olarak alınmasını gerektirebilir. Bu potansiyel olarak tekrar hamile kalmak için fırsatınız kalmayacağı anlamına gelir. Çoklu sezaryen doğum ayrıca plasenta ile sorunlara yol açabilir.

 

Gereken kesiler nedeniyle, sezaryen doğum enfeksiyon riskini artırır. Enfeksiyon rahim içinde meydana gelebilir ve ilk başta fark edilmeden gidebilir. Eğer sezaryen doğuma ihtiyacınız varsa, olası komplikasyonları saptamak için uygun bir sağlık bakımı sağladığınızdan emin olun.

 

Ayrıca sezaryen ile doğan bebekler ameliyat sırasında yapılan kesikler ile zarar görebilir ve 39 haftadan önce de solunum problemleri için yüksek risk altındadır.

 

Son Olarak:

Potansiyel risklere ve komplikasyonlara rağmen, sezaryen doğum eskiden olduğundan çok daha güvenlidir. Doktorlar bebeğe ve anneye enfeksiyon riskini artıracak kesikler yapmamak için büyük özen gösterirler. Anestezi ayrıca prosedürü daha rahat hale getirir.

 

Yine de, kesinlikle gerekli olmadıkça, sezaryen doğum tavsiye edilmez. Siz ve bebeğiniz sağlıklıysanız, ameliyatın riskleri, yararlarından daha ağır basar. Her zaman sezaryen doğuma karşı vajinal doğumun artılarını ve eksilerini doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/history-cesarean-section

Write A Comment