Daha önce sezaryen doğum yapan annelerin çoğu, gelecekte de bebeklerini aynı yöntemle doğurur. Ama kaç tane sezaryen doğum, anne için güvenlidir bunu bilmek gerekir.

 

Kaç Kere Sezaryen Doğum Yapabilirsiniz?

Her kadın farklıdır. Bazıları, her sezaryen sonrası aynı oranda iyileşirken, diğerleri sonraki sezaryen doğumlarda daha uzun, daha zor bir ameliyat sonrası dönem geçirir. Net bir sezaryen doğum sayısı vermek mümkün değildir. Çünkü her kadının iyileşme dönemi değişik olur.

 

Bir kadın için kaç sezaryenin uygun olacağını önceden belirlemek zor olsa, tekrarlanan sezaryen doğum sayısı arttıkça, risk de eşit oranda artar.

 

Daha önce sezaryen doğum yapan annelerin çoğu, gelecekte de bebeklerini aynı yöntemle doğurur. Ama kaç tane sezaryen doğum, anne için güvenlidir bunu bilmek gerekir.

 

Kaç Kere Sezaryen Doğum Yapabilirsiniz?

Her kadın farklıdır. Bazıları, her sezaryen sonrası aynı oranda iyileşirken, diğerleri sonraki sezaryen doğumlarda daha uzun, daha zor bir ameliyat sonrası dönem geçirir. Net bir sezaryen doğum sayısı vermek mümkün değildir. Çünkü her kadının iyileşme dönemi değişik olur.

 

Bir kadın için kaç sezaryenin uygun olacağını önceden belirlemek zor olsa, tekrarlanan sezaryen doğum sayısı arttıkça, risk de eşit oranda artar.

 

Bu riskler, kan transfüzyonu, mesanenin zarar görmesi ve doğum sırasında histerektomiyi içerebilir; bunların tümü için risk oranı, bir kadının üçüncü sezaryen doğumundan sonra % 1’den fazla olacaktır. Aslında, histerektomiye ihtiyaç duyma olasılığı altıncı sezaryen doğumdan sonra yaklaşık % 9’a kadar yükselir.

 

Yapacağınız sezaryen doğum konusunda bir kural yoktur. Bazen bir kadının altıncı sezaryen doğumunda neredeyse hiçbir komplikasyon veya sorun oluşmazken, başka bir kadının ikinci sezaryen doğumunda birçok sorun ve potansiyel komplikasyonlarla karşılaşmak mümkündür.

 

İlk sezaryenden sonraki her bir sezaryen doğum için ortaya çıkabilecek potansiyel problemler arasında; anormal plasenta implantı, bağırsak ya da mesane yaralanması ve uterin yara açılması yer alır. Dahası abdominal cerrahi, aynı kadın üzerinde yeni bir sezaryen kesisi yapıldığı zaman; birleşme yerinde kalınlaşmaya yol açabilir ve daha zor bir doğum için riski artırır.

 

Daha belirgin riskler arasında; fıtık, diastasis recti (mide kasları ayrıldığında ve karın dışarı çıktığı zaman) ve kesi yerinde uyuşukluk ve ağrı bulunmaktador. Ayrıca kesi bölgesinde endometriyozis de görülebilir.

 

Diğer seçenek

Başka bir sezaryen doğumdan kaçınmak isteyen kadınlar, genellikle sezaryen sonrası vajinal doğum girişiminde bulunmayı düşünebilir. Aslında komplikasyon yoksa, ilk sezaryen sonrası bu tamamen kabul edilebilir bir seçenektir. Bununla birlikte, çoğu uzman, doğum sırasında uterus yırtılması riski % 2 veya 3’e yükseldiğinden, daha önce iki veya daha fazla sezaryen doğum yapan kadınlarda bu yöntemi önermemektedir.

 

Herhangi bir komplikasyonun önlenmesine yardımcı olmak için, tekrar gebe kalmadan önce sezaryen doğumdan sonra en az 6 ay beklemeniz tavsiye edilir. Hastaların sezaryen doğumdan 1, 2 ve 3 ay sonra hamile kalması ve iyi durumda olması da muhtemeldir. Ama risk almaktan kaçınmak daha önemlidir.

 

Sezaryen doğum sonrası durumunuz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, doktorunuzla ameliyatınızın nasıl gittiği ve herhangi bir sorun olup olmadığı veya sorunlara neden olabilecek yara dokusu olup olmadığı hakkında konuşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.fitpregnancy.com/pregnancy/labor-delivery/how-many-c-sections-can-you-have

51 Comments

 1. slm hocam ben 20 gündür doğum yaptım sayfanizi takip ediyorum 3 kızım var ilki normal doğum du 2 ve 3 sü sezaryanli oldum ama ameliyat im farklı ilki gobegimin biraz aşağısında diğeri de daha asaginda ilerde bisorun yaratirmi bana bidaha hamile kalsam tehlikesi varmı lütfen hocam beni bilgilendirin

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak üçüncü sezaryenden sonra karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebeliktede plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarındada artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. karındaki kesi sayısı arttıkçada destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Cildinizdeki kesi yerleriniz bir miktar farklılık göstersede muhtemelen karın içinde yapılan kesilerinizde benzerlikler söz konusudur ve bu durum genel olarak sizde estetik sorun dışında bir probleme neden olmaz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba iyi geceler ben sezeryanla doğum yaptım ve bebeğim 3 ncü ayına girecek gözlerinin beyazlığında çok hafif sarılık var bazıları yok geçmiş dil bazılarında var hala sarı tülbent koy üstüne diyorlar siz belki bilirsiniz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bebeklerde sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir. Çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabilmektedir. Bunu önlemek için karaciğer enzimleri takip edilerek tedavi planlanmaktadır. Size önerim en kısa zamanda bebeğinizi takip eden çocuk hastalıkları doktoruna başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Nağme ece Reply

    Ben 3 sezaryen ve bir kist ameliyatı oldum ve son gebeliğin arasına 20 ay sure gelmiştir bu bir riskli yada riskleri varmıdır
    .

   • Hocam merhaba 3 kizim var sezeryanla doğum yaptim 4 cu cocuk yapmayi dusunuyorum hayirlisiyla dogurup tüplerimi baglatmayi düsunuyorum riskli bi amaliyat olurmu

 3. Benim iki çiocugum var vebu iki cocugum arsinda bir buçuk yas var ve ikisini de sezaryan dogum yaptim ve suan yine hamileyim ve korkuyorum bana bizar olurum yada dogcek bebege yani kisacasi uctane dogumun ardina. Oluyor banada bircevap yazsrmisiniz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak üçüncü sezaryenden sonra karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebeliktede plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarındada artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkçada destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Son gebeliğinizin üzerinden geçen zaman ve bu gebeliğinizde takipte karşılaşılan bulgular bu gebeliğinizdeki risklerinizi belirleyecektir. Yine sık aralıklarla gebe kalan kadınlarda bazı vitamin eksiklikleri ve demir eksikliği anemisi, kemik erimesi, diş hastalıkları görülebilmektedir. Ayrıca anne sütüne ara verilmesi nedeniyle de bebeğinizin gelişimi yeni gebelik sürecinizden olumsuz etkilenebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhabalar Hocam
   Ben 1 miyemoktami ameliyatını 2 doğumu sezeryanla. oldum. Üçüncü çocuğu düşünüyorum 39 yaşındayım 4.kez sezeryan olmamın bir riski var mı.

 4. Mrb hocam ablam dört kez sezeryanla doğum yaptı herhangi bi sorun yasamadi simdi 6 seneden sonra besinciyi dogurmak istoyor farklı bi nedenden dolayı herhangi bi sakincss

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak üçüncü sezaryenden sonra karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebeliktede plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarındada artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkçada destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Son gebeliğin üzerinden geçen zaman ve bu gebelikte takipte karşılaşılan bulgular da gebelikteki riskleri belirleyecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Iyi aksamlar ben 3 sezeryan yaptim biri olu dogdu suan tekrar hamile kalmak istiyorum kizim suan iki yasinda bir risk olusurmu

 5. Bende üç kez sezeryan dogum yaptim dörduncuyu de dusunuyorum her gebeligin bir riski vardır elbet yalniz ikinci dogumdan oln 8yasinda oglum vardı onu kaybedince 3 sene önce dogum yapmayi dusundum nasil olur

 6. Meraba iyi aksamlar ben 38 gün oldu sezaryenla doğum yaptım dun qece esimle birlikte olduk esim korunmadı sizce hamile kalır mıyım şimdiden teşekkurler..

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve korunma yöntemleri hakkında danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Hocam merhabalar Bugun kontrolle gittim gecen haftaki kontrolümden farklı çıktı 11.02.16 da bpd 97 ac 352 fl 73 Bugunde bpd 92 ac 358 fl 75 Sat a göre 12 mayıs son adet tarihi doğum olması için sancını bekle dediler sizce normal mi degerler ne duruma gelirse sancım olmazsa da suni sancı verip normal doğum ya da sezeryan olabilir bilgi verirseniz sevinirim ilk gebeliğim biraz korkum var sevgiler

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdeal bir gebelik 38-41 hafta civarında doğum ile sonuçlanmaktadır. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37- 40 hafta arasıdır. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41-42 haftaları bulabilir. Öncelikle bir gebenin eğer bebekte bir sıkıntı yoksa ya da gün aşımı gibi bir durumu olmadıysa kendiliğinden doğum eylemine girmesi için beklenir. Ancak bebekte bir sıkıntı saptanmaya başlanırsa ve doğmasının bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacağına kanaat getirilirse ya da gün aşımı dediğimiz sürece girmeniz halinde çeşitli yöntemler ile eyleme girmenize yardım edilebilmektedir. Ancak doğumun zamanlaması ve doğum şeklinizi belirlemede yapılan vajinal muayeneniz ve bebeğin biyometrik ölçümleri, bebeğinizin kilosu ve geliş şekli esas alınmaktadır. Size mail üzerinden bu nedenle bir danışmanlık vermemiz doğru olmayacaktır. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan bu konuda danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş.

 8. Meraba hocam sizleri takip etmek yazdıklarınız ile bilgilenme çok güzel benim sorum 3 oğlum var 1. 2009 Mart 2. 2012 Şubat 3. 2013 temmuz ve 20 günlük falan hamilelik var şimdi çocuklarım sezeryan ile dünyaya geldi her hangi bir sıkıntı yasamadik sizin bir tavsiyeniz var mi

 9. Merhaba hocam 31 martta sezeryan ile doğumum var ve ilk gebeliğim doktorum plesanta previa olduğumu ve normal doğum yapamacağımı söyledi ayrıca plesanta mesaneye de çok yakın doğumda mesaneye de girebileceğini söyledi normal bir sezeryana göre daha geç mi kendimi toplayabilirim. Bu gibi sezeryanda olumsuz nelerle karşılaşabilirim..

 10. Hocam merabalar ben 25 yaşındayım 2.5 yaşında bir kızım 10 aylık bir oğlum var şimdide hamile olduğumu öğrendim. İkiside sezaryen doğum aralarında 21 ay var şimdi bir doğum daha yapınca yine çok yakın oluyor arka arkaya bu kadar sık aralıklArla üstelik sezaryen doğumun tavsiye edilmediğini duydum endişeliyim anneyide bebeğide riks altında olabiliyormuş. Düşüncelerinizi merak ediyorum lütfen cevaplarsanız çok sevinirim benim içim çok önemli.

 11. Hocam merhabalar ben 40 haftalik hamileyim ve çok sancım var önceki kızım sezeryan bu sefer normal doğum istiyorum lütfen cevap verirmisiniz

 12. Hocam ben 5. Çocuguma Hamileyim ALLAHIM izin verirse ocakta doğum aradan 10 sene geçdi hocam yalan yok korku çok

 13. Merhaba hocam ben sezeryan ile doğum yaptım ilk bebegimi ve belimden uyusturdular ikincide uyumak istiyorum bu mümkün mü

 14. Merhaba 28, yasında 2 sezaryen akabinde owar kist ve yumurtalıkla beraber alınmış ve şuanda 10 haftalık geleyim bu herhangi bir risk anlamını tasırmı
  Ve 20 ay aradan zamanım gecmiş rızk vsrmı

 15. Merhaba ben 4 defa sezeryan lâ doğum yaptım en küçüğüm 4 yaşı bitirdi 5 çocuğu düşünüyorum fakat 5 aydır deniyorum hamile kalamiyorum acaba neden ve 5 sezeryanin benim için ne kadar riski var lütfen cevabınızı bekliyorum acil

  • Çok merak ediyorum bende 4.sezeryan ımı olucam ameliyatınız nsl geçti bi sıkıntı yaşadınız mı

   • Ben 4.sezeryanimi 25 temmuzda oldum. Supriz bir bebektı. Çok korktum hamile olduğumu öğrenince. Aklıma hemen doğum gedi çünkü. 6.5 sene oldu küçük kızımdan sonra. Çok şükür iyiyim. Doğumda bir sorun yaşamadım ameliyat normal geçti. Fakat doğum sonrası benim halsizligim çok fazlaydı. Ağrılarım çok oldu ve hâlâ ağrılarım var. Bu da normal sanırım. Özellikle sol tarafım. Bağırsakların olduğu bölüm ne oldu oraya bilmiyorum fakat çok acıdı. Zor bir süreç geçirdim vücudumla.Rabbim e hamdolsun yavaş yavaş toparlaniyorum .daha iyi olacağım inşaAllah .dinlenmek gerekiyor ve sabır tanımıyorum

 16. Doktor bey ben 6 ay önce sezeryan dogum yaptım ve şuan gebe kaldım napıcam lazım

 17. Merhaba hocam ben 2 sezaryen ve bir dış gebelik ameliyatı geçirdim tüplerimin biri alındı tekrar dış gebelik geçirirsem 4. kez ameliyat olabilirmiyim sürekli bu korku içindeyim

 18. Benim üç sezeryanim var dördüncü risklimidir?

  Dördüncüyü düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak sezaryen sayısı arttıkça karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebelikte de plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarında da artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkça da destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Son gebeliğin üzerinden geçen zaman ve bu gebelikte takipte karşılaşılan bulgular da gebelikteki riskleri belirleyecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 19. Ayfer altay Reply

  Merhaba hocam ben 2 defa prekleapsiden sezaryenle doğum yaptım ve eşim 3.yü istiyor ama ben korkuyorum

 20. Iyi gunler Bülent bey

  Bir buçuk sene sezaryen la doğum yaptim Ve tekrar Hamileyim üçüncü sezeryanimolacak Bir sakıncası varmı hamileliğim Dört buçuk haftalik Korkuyorum yaşım kirk

  Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tesekkurler

  • Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak sezaryen sayısı arttıkça karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebelikte de plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarında da artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkça da destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Ileri yaş gebeliğinizinde olması nedeniyle size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gebelik takiplerinizi yaptırmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. Nazan samıt Reply

  Merhaba hocam ben 3 kez sezaryen le doğum yaptım 3. Doğumunda idrar kesesi rüptürü oldu ve doğum yapalım 2.5 sene oldu doğum sonrası Dr.um kesinlikle hamile kalmamam gerektiğini söyledi fakat ben şu anda hamile olduğumu öğrendim ne yapmam gerekiyor ölüm riski var mıdır çok tedirginim

  • Nazan hanım doğumunuz nasıl geçti sizi çok merak ettim🙈 Bende dördüncüye hamileyim ve üç sezaryenim var🙄

 22. Ben 4duncu sezeryan la dogum yapmak istiyorum hamile kalabilirmiyim

 23. Nuray Bakay Reply

  Merhaba… 2009 da ilk kez sezaryen ile doğum yaptim haziran 2016 da ikinci sezaryen doğumumu yaptim.. Doğumdan 4.5 ay sonra ilk regl dönemim başladı 4 gün sürdü. Bir sonraki regl dönemim 3 gün gecikmeli olarak başladı 7 gün sürdü ve aktif kanama yoğundu. Şimdi üçüncü reglim 7 gün gecikti.. Elbette korunuyoruz. Ama gebelikten ne zaman şüphe etmeliyim. Tedirginim dr bey görüşlerinizi merakla bekliyorum.

 24. Slm benim 3 tane 9 yasinda 3 yasinda 1 bucuk yasinda oglum var suan hamileyim 3 de sezeryan dr bugun bana 4 riksli dedi ic karnim yapisik biliyorsun dedi 6 aylik olana kadar bana gelirsin 6 aydan sonra arastirma unuversite hastanesine gitmen gerek orda dogum yaparsin dedi receteme bile yuksek riksli gebelik yaziyor haliyle korkuyorum !!

 25. Selam ben iki sene once sezeryanda dogum yaptim ayaklarimda tutulma bir agrilar oluyor sebebi narkozmu axaba yardim edermisiniz ne yapmak gerekir bir oneriniz varmi acaba

 26. Ben altıncı sezaryanimi oldum on sene sonra şimdi yedinci kalmak istiyorum çünkü üç tanesi ölü doğdu şimdiki dogumumda kızım oldu ama erkek istiyorum hamile kalırsam normal doğum yapabilir miyim acaba yoksa yine sezaryan mi

  • Rüya hanım siz ciddi misiniz ben 3 sezeryan oldum bir de karın ameliyatım var şu an yeniden hamileyim 5. Kesik olacak ve içimde kuşku var sizin rahat oldu mu doğumlarınız okuyunca çok şaşırdım cvp verirseniz çok sevinirim

 27. Benim 2 cocugum var 2 side sezeryan dogum 2 dogumumun arasından 6 yıl gecti 3 cocuguma hamileyim 5 aylık fakat agrılaŕım oluyo bebek biraz sıkısmıs kesesi agrıdan dolayı duzleşmiş ne yapmalıyım 3 dogumu normal yapa bilirmiyim sezeryan istemiyorum

 28. Fatoş keçeci Reply

  Merabalar. İlk doğumum sezaryendı ikinci defa hamile kaldım tam bir sene olacak bebeklerimin arasındaki yaş sezaryen olduğu için 2. Hamileliğinin ameliyatını aynı doktora mı yaptırmalıyim

 29. Selm hacanm ben 3 zeseryan dogum yapdim ama hamileyim 4 yasakmi
  Ne yapmam gerekiyor

 30. annem 1 normal 3 sezeryan yaptı. suan hamile 37 yaşında risk cok mu bebegi aldırmak istemiyoruz

 31. Nazli can Reply

  Mereba hocam benim 4 cocuğum var 4 dude sezeryan ama 4 duncu sezeryanda tuplerimi bağlatim ama yine hamileyim bunuda doğurup dogurmamakta kararsizim ama bebeyimide aldirmak istemiyorum hem benim icin hemde bebeğim için hayati tehlike varmidir lutfen cevap verin

 32. halıme ygmur yılmaz Reply

  merhbalar benm 3 tane bebegım var en son kzımı 1.5 yıl evvel ezeryanla dogurdum gercı 3ude aynı sezeryanla dogurdum sımdı 4.ye 8 haftalık hamıleyım dogum yapabılırmıyım suanda bıle ara sıra ol ksıgımda sıddetlı bır agrı olyor lutfen cvp vrırsenız cok sevınırım

 33. Mrh bnde 3 tane sezeryen oldum 4 cuye hamileyim cok şükür bir hastaligim sekerim yok hocam 47 kiloyla hamile kadim suan 55 kiloyum ocagin sonu dugumum ama cok korkuyorum ozel bir hastanede dogum yapcam lutfen bizleri aydinletin şu4 sezeryenden ilgili konusursaniz cok seviniriz…teşekkür ederiz

Write A Comment