Sezaryen, her ne kadar ameliyat olduğu unutulan bir doğum yöntemi olsa da; her ameliyat, her cerrahi işlem gibi sonrasında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Sezaryen doğumdan sonra anne, ağrı duyabilir. Her annenin duyduğu ağrı miktarı farklı olur. Bu ağrılar ağrıcı kesicilerle ya da anestezi-ağrı kesici yöntemleri ile hafifletilebilir. Sezaryen yapılan doğumların ardından yaşanan ağrının esas sebeplerinden biri, sezaryenin bir karın ameliyatı olmasıdır. Bu sebeple de cilt ve cilt altındaki kas gibi dokuların kesilmesidir.

Normal doğum ardından yaşandığı gibi, sezaryen olarak yapılan doğum sonrası da rahim kanamayı durdurmak adına kasılmaya başlar. Bu kasılmalar da ağrı duyulmasına sebep olabilir.
Sezaryen doğum sonrası ağrı azaltma yöntemleri nelerdir?

 • Sezaryen doğumdan sonra ağrının en yoğun hissedildiği süreç 2-4 ilk saattir. Spinal ya da epidural anestezinin bu sebeple avantajı oldukça fazladır. Ameliyat ardından da etkinin devam etmesi, annenin ilk saatlerde bu ağrıyı duymasını engeller.
 • Hasta Kontrollü Ağrı Kesici yöntemi de bunlardan biridir. Hastanın kendi kontrolünde olan bir yöntemdir. Bu yöntemde, anne ağrı duyduğu an cihaza ulaşır ve ilaç temin eder. Bu metot epidural anestezi kateteri operasyonu ardından başvurulan bir yöntemdir. Anne düğmeye bastığı zaman kateterde belindeki epidural aralığa belirlenen oranlarda ağrı kesici verilir. Bu teknik, damardan ilaç uygulanması şeklinde de olabilir. Bu metot sezaryen haricindeki birçok operasyon için de oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Hasta kontrollü ağrı kesici yönteminin en büyük avantajı, yalnızca hastanın ağrı hissettiğinde uygulanmasıdır. Bu sayede gereksiz ilaç dozları alınmamış olur.

sezaryen sonrası
Sezaryen sonrası ağrı ne zaman geçer?

Ameliyat yapıldıktan 6 saat sonra ağrının oldukça hafiflediği fark edilir. Böylece anne oldukça sakinleşmeye ve rahatlamaya başlar. Anne, bu aşamada ihtiyaçlarını karşılamak için yürüyebilir, tuvalete gidebilir fakat yürüme aşamasında kasıklarda ve karında ağrı duyulabilir.  Ameliyat ardından bir gün sonra ağrının daha da azaldığı fark edilir. Şiddetli ağrılar duyulmaz.

Anneye,hastaneden çıkarken alması gereken ağrı kesiciler önerilir. Bir hafta boyunca, evde yatıp kalkma durumunda, eğilme-doğrulma hareketlerinde ağrı duyulabilir. Ani hareket yapınca ağrının arttığı görülebilir. Ancak bunlar çok şiddetli ağrılar olmaz.

Doğum yapıldıktan sonra hastaneden eve taburcu olduktan sonra iyileşme dönemini hızlandırmak annenin elindedir.

İyileşme sürecini hızlandırmak için:

 • Şayet doğum yapıldıktan sonra anne rahim ağrılarını çok şiddetli duyuyorsa yavaş yavaş nefes almaya başlayın. Ağrılar bir süre sonra hafiflemez ise, doktorunuzdan ağrı kesici reçete etmesini isteyin.
 • Epizyotomi kesiğinin iltihaplanmaması, mikrop kapmaması için kullanılan hijyenik pedler 4 ya da 6 saatte bir değiştirilmelidir. Pedin değiştirilmesi de oldukça önemlidir. Değiştirme aşamasında ped önden arkaya doğru hareket ettirilmelidir. Arkadan öne doğru hareket ettirilirse çeşitli bakteriler vajinaya ulaşabilir.
 • Tuvalet ihtiyaçları ardından ılık su ile hijyeninizi sağlayın. Ancak kurulamayı kesinlikle unutmayınız.
 • Kesiğin iyileşmesi adına ılık su dolu küvette oturabilirsiniz. Ya da ilgili böyleye ılık kompres yapmanız rahatlamanızı sağlayabilir.
 • Sezaryen doğum sebebiyle meydana gelen yaranın, pansumana ihtiyacı olacaktır. Evinizde nasıl pansuman yapılacağı size gösterilecektir.
 • Bol bol su içmeniz bu dönemde oldukça önemli. Protein ve vitaminleri asla ihmal etmeyin.
 • Löşi dönemi sonlanıncaya ve epizyotomi yarası iyileşinceye dek cinsel ilişkide bulunmanız sakıncalıdır.
 • Doğum sonrası kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, dinlenmektir. Kendinizi yormamaya ve dinlenmeye özen gösterin. Bebeğinizle zaman geçirin, ancak ev işleri gibi sizi yorabilecek işlerle çok ilgilenmeyin.
 • Bebek ne zaman uyursa, siz de o zaman uyuyun. Onun uyuduğu zamanları dinlenmek için fırsat bilmeniz, bedeniniz için çok faydalı olacak.

Doktorunuza Haber Vermeniz Gereken Durumlar

Sayacağımız durumlardan biri ya da birkaçı sizde mevcut ise doktorunuza haber vermeniz gerekir. Bu sorunlar, iyileşme döneminde yaşanan bir aksaklığa ya da enfeksiyon gibi sorunlara işaret edebilir.

8 Yorum

 1. merhaba hocam benim sorum varda bende akıntı yani iltihap var ve bu şikayetim bekarkende vardi evlendim ve cocuk sahibi oldun gene var doktora gittim ilaç veriyo kullanıyom ilac bitti mi gene devam ediyo şikayetim bide sabahları karin ağrısıyla uyanıyorum midem bulanıyo napmam gerek hocam yardimci olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Vajinanın iç yapısında salgı yapan bezler yoktur. Sadece cinsel uyarı esnasında vajina dışına yakın bölgeden kayganlık sağlayıcı bir sıvı salgılanır. Vajinal sıvının önemli kısmını serviks dediğimiz rahim ağzı bezlerinin salgıladığı sıvı oluşturur. Bu sıvı başlangıçta saydam ve sümüksü bir kıvamdadır. Vajinanın çok katlı epitelinden dökülen hücreler, bakteriler ve bartolin bezi salgılarıyla karışarak beyaz bir renk alan bu akıntı iç çamaşıra geldiğinde hava ile temas ederek okside olur ve sarı renkli bir görünüm alır. Bu akıntı özellikle adet bitimi mukus gibi saydam kokusuz iken, yumurtlama sonrası beyazımsı kokusuz krem kıvamında bir hal alır. Doğal ve fizyolojik olan akıntı budur. Miktarının vajende kuruluk şikayeti yaratmayacak kadar olması gerekir. Adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldirVajinal duş alışkanlığından vazgeçilmelidir. Tuvalette temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Havuz, sauna, küvet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır. Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak, terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır. İç çamaşırlar olabildiğince pamuklu ve yünlü yani doğal maddelerden olmalıdır. Eğer cinsel yaşam varsa mutlaka prezervatif ile korunmalıdır. Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir. Genital sistem enfeksiyonlarının en sık adet kanaması sonrasında gerçekleştiği için bu dönemde ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır. Hoş koku amacıyla vajen ağzında deodorant parfüm veya sabunlar kullanılmamalıdır. Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları giymekten, günlük ped kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca herhangi bir sebeple kullanılan antibiyotikler de laktobasilleri öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilirler. Alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir. Tedavi ise neden yönelik olarak planlanmaktadır.
   Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak ağrı şikayetinizin nedeninin araştırılmasıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş.

  • Merhaba hocam 7 hafta önce sezaryenle doğum yaptım midemde hala ağrı hissediyorum yan pozisyonda yatamıyorum teşekkürler

  • Merhaba,
   Doğum şeklinizi, emzirme durumunuzu ve genital bölgede ağrı olarak tarif ettiğiniz ağrının tam olarak nerede olduğunu paylaşmamışsınız. bu bir kasık ağrısı ise endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar, yumurtalık kistleri, adenomyozis, pelvik konjesyon sendromu, genital yol enfeksiyonları, spiral kullanımı, gebelik ve komplikasyonları, emzirme, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, üriner sistem hastalıkları ve enfeksiyonları, psikolojik nedenler, kas-iskelet sistemi hastalıkları bu şikayete neden olabilmektedir. Bu nedenle size önerim kasık ağrısı yapabilen nedenlerin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhaba,

   Bel ağrısı yapan pek çok neden bulunmaktadır. Kötü duruş pozisyonları, stres, kas kökenli ağrılar, bel fıtığı, fazla kilo, kemik erimesi, pankreas/karaciğer/böbrek/barsak hastalıkları, artrit, ankilozan spondilit, endometriozis, genitoüriner sistem enfeksiyonları, böbrek taşları, safra kesesi taşları bu tip ağrı şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ve bir beyin cerrahisi uzamanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Ben 50 gün önce sezeryanla ameliyat oldum 34 günümde enfeksiyon oldu lohusalık bitiminden sonra da akıntı bazen geçse de devam etti şimdi de karne alt bölgesinde ve vajinada hafif batma oluyor karnıma basınca da hafif bir agri bu normal mi

Yorum bırak