Sezaryen Doğumdan Sonra Nasıl Hissedersiniz?

Yeni bir anne gibi; muhtemelen kollarınızdaki yeni insan sebebiyle hem coşkulu hem de bunalmış hissedersiniz. Ama aynı zamanda ruh hali değişiklikleri, hassaslaşan göğüsler ve vajinal akıntı gibi tipik doğum sonrası sorunları ile uğraşıyor olacaksınız.

 

Ameliyattan hemen sonra muhtemelen mide bulantısı hissedebilirsiniz. Mide bulantısı 48 saate kadar sürebilir, ancak doktorunuz rahatsızlığınızı en aza indirmek için size ilaç verebilir. Birçok anne, özellikle epidural anestezi ile uyuşmuş bölgelerde kaşıntı hisseder. Bunu doktorunuz bildirip, kaşıntıyı hafifletmek için ilaç alabilirsiniz.

 

Sezaryen doğumda hastalar genellikle eve gitmeden önce iki ila dört gün hastanede kalırlar. Ancak iyileşmeniz haftalar içinde devam edecek, bu yüzden kendinize ve yeni bebeğinize dikkat etmek için yardıma ihtiyacınız olacak.

 

Sezaryen Doğum Sonrası Ağrı

Sezaryen doğum için bir epidural veya spinal anestezi alırsanız, anestezi uzmanı içerisine morfin ekleyebilir, bu da 24 saate kadar mükemmel bir doğum sonrası rahatlığı sağlayabilir. Anestezi uzmanına göre, epidural, ameliyattan 12 ila 24 saat sonra kesilecektir, böylece gerekirse daha fazla ilaç alabilirsiniz.

 

Sonrasında genellikle asetaminofen içeren haplar, sistemik ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ayrıca ibuprofen almanız da yardımcı olabilir. Ayrıca, ilacın kabızlık etkisini gidermek için bir dışkı yumuşatıcı da verilecektir.

 

Ameliyatınız için genel anestezi yapıldıysa, doğum sonrası ağrı tedavisi için sistemik ağrı kesiciler verilecektir. Her üç ila dört saatte bir ağrı kesici ilaç alırsınız.

 

Her halükarda, rahatsızlığınız varsa hemşirenizden daha fazla ilaç talebinde bulunmaktan çekinmeyin. Sessiz kalmak zorunda değilsiniz ve ihtiyacınız olan ilaçları sormak için ne kadar beklerseniz, acıyı kontrol etmek o kadar zor olacaktır.

 

Sizin için önerilen ilaç yeterince iyi çalışmıyorsa, hemşirenize bildirin. Eğer hemşire size yardım edemezse, doğum uzmanı veya anestezi uzmanını görmek isteyin. Ne kadar rahat olursanız, bebeğinizi emzirmek ve tekrar hareket etmek daha kolay olacaktır.

 

Bebeğinizi Ne Zaman Emzireceksiniz?

Emzirmeyi planlıyorsanız, ameliyattan hemen sonra başlayabilirsiniz. Hemşireden bebeğin nasıl tutulacağını size göstermesini isteyin; böylece ameliyat bölgesi üzerinde baskı olmayacaktır.

 

Emzirme, doğumdan sonraki günlerde, kesikten kaynaklanan ağrı nedeniyle zorlayıcı olabilir. Bebeğinizi rahat bir şekilde konumlandırmanıza yardımcı olması için mutlaka doktorunuzdan tavsiyesini isteyin. Hastanedeki baş hemşire de size önerilerde bulunabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonraki Günler

Kesi yerinde uyuşukluk ve ağrı hissedebilirsiniz ve yara izi doğal ten renginizden biraz farklı, kabarık, kızarık ve daha koyu olacaktır. Doktorunuz, nasıl olduğunu ve yaranın düzgün bir şekilde iyileşip iyileşmediğini kontrol edecektir.

 

Karın bölgesine baskı uygulayan her şey muhtemelen ilk başta ağrılı olacaktır, ancak her gün biraz daha iyi hissedeceksiniz. Öksürürken, hapşırırken veya güldüğünüzde ellerinizle veya yastığınızla bölgeyi desteklediğinizden emin olun.

 

Hastanede; hemşireniz sizi kontrol etmek ve size yardımcı olmak için ilk birkaç saatte bir odaya gelecektir. Bebeğini yeni doğuran her kadın gibi, uterusun iç kısmından; kan, bakteri ve mukustan oluşan, “lochia (loşi)” adı verilen vajinal akıntı gelir. İlk birkaç gün boyunca, bu deşarj parlak kırmızı olacaktır.

 

Hemşireniz ayrıca, akciğerlerinizi genişletmek ve genel anestezi almışsanız, özellikle önemli olan, akciğeri birikmiş sıvılardan temizlemek için nasıl derin nefes alma egzersizleri yapacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir. Bu pnömoni riskini azaltacaktır.

 

Her şey yolundaysa, hemşireniz idrar sondasını ameliyattan hemen sonra 12 saat içinde çıkarır. Durumunuza bağlı olarak, sıvılar içebilirsiniz ve ameliyattan sonra altı ila sekiz saat içinde hafif bir diyet yemeye başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, doktorunuz yemekten önce daha uzun süre beklemenizi tavsiye edebilir.

 

İlk iki gün boyunca biraz ağrı ve şişkinlik geçirebilirsiniz. Gaz, bağırsaklar ameliyattan sonra durgunlaştığı için birikme eğilimindedir. Kalkmak ve etrafta dolaşmak sindirim sisteminizin yeniden çalışmaya başlamasını sağlar.

 

Eğer büyük bir rahatsızlık duyuyorsanız, hemşire size gaz kabarcıklarının daha kolay bir şekilde bir araya gelmesini sağlayan ve gazın daha kolay atılmasını sağlayan simetikon içeren reçetesiz bir ilaç verebilir. Emzirirken simetikon almak güvenlidir.

 

Ameliyattan en az birkaç gün sonra ya da hatta ameliyat günü, yataktan çıkmanız tavsiye edilir. (Bununla birlikte, kendiniz ayağa kalkmaya çalışmayın. Hemşire ilk birkaç seferde yanınızda olmalıdır.) Bu arada yatarken, ayaklarınızı hareket ettirerek, ayak bileklerinizi döndürerek ve gererek bacaklarınıza ve ayaklarınıza giden kanı artırın.

 

Sadece banyoya yürümek ilk başta imkansız gibi gözükebilir, ancak etrafta dolaşmak iyileşmeniz için önemlidir. Dolaşımınıza yardımcı olacak ve kan pıhtıları geliştirme şansını çok düşürecektir. Dahası, bağırsaklarınızı toparlayacaktır ki, bu da çok daha rahat bir şekilde dışkılamanıza yardım eder ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu nedenlerle, her gün yürümeye teşvik edileceksiniz. Daha rahat hissetmek için, ağrı kesici ilaçları aldıktan kısa bir süre sonra yürüyüşlerinizi yapmaya çalışın.

 

Düzenli olarak idrar yapmak için banyoya gitmek de önemlidir. Tam dolu bir mesane uterusun büzülmesine ve yara üzerindeki baskının artmasına neden olur.

 

Doktorunuz muhtemelen üçüncü veya dördüncü günde dikişlerinizi veya zımbalarınızı çıkartacaktır. Bu sadece birkaç dakika sürüyor ve küçük bir miktar ağrı hissedebiliyorsunuz ama hiç acı hissetmemelisiniz. Bu genellikle hastaneden taburcu edilmeden önce yapılır veya daha sonra doktorunuzun muayenehanesinde yapılabilir.

 

Ameliyattan sonraki ikinci gün eve gitmeyi seçerseniz veya doktorunuz iyileşmek için ekstra zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsa (örneğin, eğer obezite veya diyabetiniz varsa) bu durumda doktorunuz dikişleri daha sonra almaya karar verebilir.

 

Son olarak, hastaneden ayrılmadan önce, daha önce hiç yaptırmadığınız aşıları (kızamıkçık, su çiçeği ve grip aşısı gibi) olacaksınız. Ve doğum kontrolü için bir planınız olduğundan emin olmak adına doktorunuz sizinle görüşecektir.

 

Hastaneden ayrılmadan önce muhtemelen daha fazla ağrı kesici ve bir dışkı yumuşatıcı reçete edilir. Ameliyattan bir hafta sonrasına kadar reçeteli ağrı kesicilere ihtiyaç duyabilirsiniz ve yavaş yavaş hafif ağrı kesicilere geçebilirsiniz. (Emziriyorsanız, aspirin veya asetilsalisilik asit içeren ilaçlar kullanmayın.)

Kaynak:

https://www.babycenter.com/0_recovering-from-a-c-section_221.bc

 

9 Comments

 1. merhaba hocam benim sorum varda bende akıntı yani iltihap var ve bu şikayetim bekarkende vardi evlendim ve cocuk sahibi oldun gene var doktora gittim ilaç veriyo kullanıyom ilac bitti mi gene devam ediyo şikayetim bide sabahları karin ağrısıyla uyanıyorum midem bulanıyo napmam gerek hocam yardimci olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Vajinanın iç yapısında salgı yapan bezler yoktur. Sadece cinsel uyarı esnasında vajina dışına yakın bölgeden kayganlık sağlayıcı bir sıvı salgılanır. Vajinal sıvının önemli kısmını serviks dediğimiz rahim ağzı bezlerinin salgıladığı sıvı oluşturur. Bu sıvı başlangıçta saydam ve sümüksü bir kıvamdadır. Vajinanın çok katlı epitelinden dökülen hücreler, bakteriler ve bartolin bezi salgılarıyla karışarak beyaz bir renk alan bu akıntı iç çamaşıra geldiğinde hava ile temas ederek okside olur ve sarı renkli bir görünüm alır. Bu akıntı özellikle adet bitimi mukus gibi saydam kokusuz iken, yumurtlama sonrası beyazımsı kokusuz krem kıvamında bir hal alır. Doğal ve fizyolojik olan akıntı budur. Miktarının vajende kuruluk şikayeti yaratmayacak kadar olması gerekir. Adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldirVajinal duş alışkanlığından vazgeçilmelidir. Tuvalette temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Havuz, sauna, küvet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır. Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak, terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır. İç çamaşırlar olabildiğince pamuklu ve yünlü yani doğal maddelerden olmalıdır. Eğer cinsel yaşam varsa mutlaka prezervatif ile korunmalıdır. Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir. Genital sistem enfeksiyonlarının en sık adet kanaması sonrasında gerçekleştiği için bu dönemde ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır. Hoş koku amacıyla vajen ağzında deodorant parfüm veya sabunlar kullanılmamalıdır. Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları giymekten, günlük ped kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca herhangi bir sebeple kullanılan antibiyotikler de laktobasilleri öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilirler. Alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir. Tedavi ise neden yönelik olarak planlanmaktadır.
   Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak ağrı şikayetinizin nedeninin araştırılmasıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş.

  • Merhaba hocam 7 hafta önce sezaryenle doğum yaptım midemde hala ağrı hissediyorum yan pozisyonda yatamıyorum teşekkürler

 2. Ben doğum yapalı 7 ay oldu genital bölgede ağrım oluyor

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Doğum şeklinizi, emzirme durumunuzu ve genital bölgede ağrı olarak tarif ettiğiniz ağrının tam olarak nerede olduğunu paylaşmamışsınız. bu bir kasık ağrısı ise endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar, yumurtalık kistleri, adenomyozis, pelvik konjesyon sendromu, genital yol enfeksiyonları, spiral kullanımı, gebelik ve komplikasyonları, emzirme, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, üriner sistem hastalıkları ve enfeksiyonları, psikolojik nedenler, kas-iskelet sistemi hastalıkları bu şikayete neden olabilmektedir. Bu nedenle size önerim kasık ağrısı yapabilen nedenlerin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Doğum Yapalı 8,5 ay oldu..bel ağrım oluyor, özellikle öne eğildiğinde

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,

   Bel ağrısı yapan pek çok neden bulunmaktadır. Kötü duruş pozisyonları, stres, kas kökenli ağrılar, bel fıtığı, fazla kilo, kemik erimesi, pankreas/karaciğer/böbrek/barsak hastalıkları, artrit, ankilozan spondilit, endometriozis, genitoüriner sistem enfeksiyonları, böbrek taşları, safra kesesi taşları bu tip ağrı şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ve bir beyin cerrahisi uzamanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Hayrunnisa Reply

  Ben 50 gün önce sezeryanla ameliyat oldum 34 günümde enfeksiyon oldu lohusalık bitiminden sonra da akıntı bazen geçse de devam etti şimdi de karne alt bölgesinde ve vajinada hafif batma oluyor karnıma basınca da hafif bir agri bu normal mi

 5. Merhaba hocam benim de sorum vardı.. benim doğum yapalı 5 ay oldu ve ben 3 aylık ığne vuruldum 4 aydır kanama oluyor neden acaba

Write A Comment