Sezaryen günümüzde normal doğumdan daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bunun sebebi ise, anne adaylarının normal doğumdan korkması ve yetersiz bilgiye sahip olmasıdır. Normal doğum 45 dakikada tamamlanmaktadır. Doğumdan sonra anne, bebeğini zaman kaybetmeden emzirebilir. Ancak sezaryen doğumda şayet genel anestezi yöntemi kullanılmış ise anne adayının kendine gelmesi doğumdan iki saat sonrayı bulabilir. Sezaryen doğum, uzmanlık alanı gerektiren bir alandır. Bu doğum yöntemi bir ameliyattır. Bu sebeple de doktorun oldukça özenle seçilmesi gerekmektedir.

Sezaryen doğum çeşitli durumlarda gerekli olabilir. Ancak gerekli olmadığı durumlarda tercih edilmemesi daha sağlıklı olacaktır. Bu operasyonda da çeşitli durumlarda doktor ve anne zorlanabilmektedir. Örnek olarak bebek yan duruyorsa, çoğul gebelik söz konusu ise, bebeğin eşi yani plasenta doğum kanalını tıkamış ise sezaryen doğumda da zorlanma söz konusu olabilir.

Sezaryen doğum yöntemi, kolay bir operasyon değildir. Operasyondan sonraki iyileşme ve kendine gelme süreci normal doğumdan daha uzun sürmektedir.

 • Normal doğumdan sonra anne adayı bebeğini zaman kaybetmeden emzirebilir.
 • Normalden doğumdan sonra herhangi bir sorun yoksa taburcu olunabilir.
 • İlk doğumun normal olması, ikinci doğumun da normal olmasını sağlayacaktır.
 • Normal doğum yapan annelerin ikinci doğumları daha kısa sürede tamamlanır.
 • Normal doğumda iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.
 • Normal doğum en doğal yöntemdir.
 • Normal doğum bir operasyon olmadığı için anne cerrahi bir müdahale görmez. Bu sayede iyileşme süreci daha kısa olur.
 • Normal doğumdan sonra, anne ve bebeği hemen temas kurabilmektedir. Ancak sezaryen doğumdan sonra annenin ayılması için zaman gerekmektedir.
 • Sezaryen doğumdan sonra anne ayıldığında cerrahi müdahale sebebiyle ağrı ve acı duyabilir.

Sezaryen doğumdan sonra anne ve bebek

Sezaryen doğumdan sonra anne odaya götürülür. İlk emzirme için bebek yarım saat sonra annenin yanına götürülür. Şayet doğum lokal anestezi ile yapılmış ise 2 saat sonra anne su içebilir. Anne sezaryen doğumdan 6 saat sonra gıda tüketmeye başlayabilir.

Sezaryen doğumdan sonra annenin ayağa kalkabilmesi normal doğuma göre daha geç gerçekleşir. Yaklaşık olarak 8 saat sonra ayağa kalkan anne, belirli aralıklarla yürüyebilir. Bu aşamada anne ağrı duyabilir.

4 Comments

 1. Hocam merhaba Hangi ildesiniz? Bir de iç organlarımın yada rahimimin yapışık olup olmadığı nasıl gözükebilir? 4. Sezaryen i istiyorum da…

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Üçüncü sezaryenden sonra karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebeliktede plasentasyon anomalileri sıklığındada artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarındada artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. karındaki kesi sayısı arttıkçada destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Ameliyatınız yapılmadan bu tip yapışıklıkların olup olmadığını söylemek günümüz şartlarında pek mümkün olmamaktadır. Ancak bir önceki doğumunuzu gerçekleştiren hekimden gebelik öncesindeki karın içi yapışıklıklarınız hakkında danışmanlık alabilirsiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Hocam iyi aksamlar ben ekim in 8 inde sezeryan dogum yaptim ancak kanamam 4 gün önce bitmisti dün yine basladi ve ağrılı bi sekilde kanamam oluyo ne yapmam lazm

  Bu ikinci doğumum 2012 de normal dogum yaptim onda böyle bişey olmadi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Genel olarak adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Size önerim bu kanama şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment