Sezaryen Doğum: Anne ve Bebek İçin Riskler ve Komplikasyonlar

 

Vajinal (normal) doğumun aksine; karın duvarında ve uterusta bir kesin açılarak bebeğin alınmasına sezaryen doğum denir. Son 30 yılda sezaryen doğumda kademeli bir artış olmuştur. 2005 yılının Kasım ayında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ulusal sezaryen doğum oranının % 29,1 olduğunu bildirdi. Bu, 4 kadından birinin ve hatta fazlasının, sezaryen doğum yaptığı anlamına gelir.

 

Herhangi bir cerrahi prosedürle aynı şekilde risk taşır. Sezaryen doğum yapmadan önce risklerini ve zararlarını bilmek önemlidir ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Sezaryen Doğumun Anne için Zararları, Riskleri ve Komplikasyonları

Aşağıdaki risklerin çoğunun, herhangi bir abdominal cerrahi işlem için de geçerli olduğunu unutmayın.

 

1.Enfeksiyon: Enfeksiyon kesi yerinde, rahim içinde ve mesane gibi diğer pelvik organlarda oluşabilir.

2.Kanama veya kan kaybı: Sezaryen doğumunda vajinal doğumdan daha fazla kan kaybı olur. Bu, anemiye veya bir kan transfüzyonuna neden olabilir ve her 100 kişide 1 ila 6 kadın için kan transfüzyonu gerekir.

3.Organ hasarı: Bağırsak veya mesane gibi organlarda olası yaralanma.

4.Adezyonlar: Pelvik bölgenin içinde, tıkanıklık ve ağrıya neden olan yara dokusu oluşabilir. Adezyon ayrıca, plasenta previa veya plasental abrupsiyon gibi hamilelik komplikasyonlarına da yol açabilir.

5.Hastanede kalış süresinin uzaması: Sezaryen sonrası, herhangi bir komplikasyon yoksa, hastanede normal kalış süresi 3 ila 5 gün arasındadır.

6.İyileşme süresinde uzama: Sezaryen doğum sonrası iyileşme için gereken süre haftalar ila aylar arasında değişebilir. Uzamış iyileşme süresi, bebeğinizle bağlanma süresi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. (14 hastadan 1’i ameliyattan altı ay sonra veya daha fazla sürede iyileşir.)

7.İlaçlara tepkiler: Sezaryen doğum sonrası verilen ağrı kesici, sezaryen sırasında verilen anestezi ile etkileşime girebilir.

8.Ek ameliyat riski: Histerektomi, mesane onarımı veya başka bir sezaryen olabilir.

9.Anne ölüm oranında artış: Sezaryen doğum için anne ölüm oranı, vajinal doğumdan daha yüksektir.

10.Duygusal reaksiyonlar: Sezaryen doğum yapan bazı kadınlar doğum deneyimleri hakkında olumsuz düşünceler edinebilir ve bebekleri ile bağlanmada sorun yaşayabilirler.

 

Sezaryen Doğumun Bebek İçin Zararları, Riskleri ve Komplikasyonları

11.Prematüre doğum: Gebelik yaşı doğru hesaplanmamışsa, sezaryen ile doğum yapan bir bebek çok erken dünyaya gelebilmekte ve düşük doğum ağırlığına sahip olabilmektedir.

12.Solunum problemleri: Sezaryen ile doğduğunda, bir bebeğin akciğer ve solunum problemleri daha fazladır. Bazı çalışmalar, sezaryen sonrası, vajinal doğumdan daha fazla solunum ve acil bakım yardımı ihtiyacı duyulduğunu göstermektedir.

13.Düşük APGAR skoru: Düşük APGAR skoru, anestezi, doğum öncesi fetal stres veya doğum sırasında uyarılma olmamasına neden olabilir. (Vajinal doğum, bebekte doğal uyarılma ile sağlanırr). Sezaryen ile doğan bebeklerin, APGAR skorlarının vajinal olarak doğanlara göre % 50 daha düşük olduğu görülmektedir.

14.Fetal yaralanma: Çok nadiren, kesi işlemi sırasında bebek kesilebilir veya yaralanabilir. Ortalama olarak, 100 hastada 1 veya 2 bebek ameliyat sırasında yaralanmaktadır.

 1. Bağışıklık sistemi: Bir bebek vajinal olarak doğduğunda, doğum kanalındaki probiyotiklere maruz kalır ve bu, bebeğin sonraki hayatı için yararlı olabilir. Bu işlem, yaşam boyu sağlık için gelişen bağışıklık sistemini başlatır.

 

Doktorunuz sezaryen önerdiyse ve durumunuz aslında acil değilse, prosedürle ilgili seçeneklerinizi iyice tartışmak için doktorunuzla konuyu tartışabilirsiniz.

 

 • Bu durumda neden sezaryen prosedürünün önerildiğini öğrenin.
 • Özel durumunuz varsa bununla ilgili bir seçenek olabilecek alternatifler yöntemleri sorun.
 • Doktorunuzla sezaryenle normal doğum arasındaki risk ve komplikasyon farklarını karşılaştırmasını ve size anlatmasını isteyin.
 • Sezaryen doğum sonrası standart prosedürler hakkında bilgi alın. Örneğin, bebeği ne kadar sürede kucağınıza alabileceksiniz ya da hemen iyileşebilecek misiniz vb.)

 

Sezaryen Doğumla İlgili Temel Faktörler

Bazı anahtar faktörler, sezaryen ve vajinal doğum seçimini etkileyebilir. Bu faktörler şunları içerir:

 

 • Doğum uzmanının sezaryen doğum ile ilgili düşüncesi ve yaklaşımı
 • Hamilelik koşulları
 • Hastaneye veya doktora erişim
 • Doğum sırasında gerekebilecek tıbbi müdahaleler

 

Sezaryen Doğum Yapmamak İçin Atabileceğiniz Adımlar:

 

 • Normal doğuma daha sıcak yaklaşan bir doğum uzmanı bulabilirsiniz.
 • Doktorunuza sezaryen doğum düşüncenizle ilgili bilgi verin.
 • Esnek bir doğum planı oluşturun ve doğum uzmanınızla planınızı tartışın.
 • Doğum hazırlık sınıfına yazılarak, kitap okuyarak ve doktorunuza çok sayıda soru sorarak doğum hakkında daha eğitimli olun.
 • Bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Çalışmalar, sürekli olarak doğum desteği alan kadınların, sezaryen doğum yapma olasılığının % 26 daha düşük olduğunu göstermektedir.
 • Acı ile baş etmek için seçeneklerinizi keşfedin.
 • Doğum uzmanına, doğum başladığında hastaneye ne kadar süre gitmeniz gerekeceğinizi sorun. Ortak bir neden olarak hastaneye veya doktora erişim süresi doğum planını etkilemektedir.
 • Doğum sırasında sürekli elektrikli fetal monitör kontrolünden kaçının. Çalışmalar bunun, sezaryen olasılığını üçte bir oranında artırabildiğini göstermektedir.
 • Mümkünse epidural anesteziden kaçının.
 • Bebeğin doğum kanalına doğru pozisyonda girmesi için ne yapmanız gerektiğine dair öneriler isteyin ve gerekirse bunları aktif olarak uygulayın.
 • Mümkünse indüksiyondan kaçının.
 • Doğum başladığında, doğumun ilerlemesine yardımcı olmak adına sizin için işe yarayabilecek doğum ve ıkınma pozisyonlarını bulun.

Kaynaklar:

http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/cesarean-risks/

http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/avoid-cesarean/

 

Write A Comment