Anne adaylarının büyük bir kısmı normal doğumdan korkar. Gerek şehir efsaneleri, gerekse normal doğumla ilgili mitler anne adaylarını sezaryen doğum yapmaya iter. Ancak sezaryenin bir ameliyat olduğunu unutmayınız. Sezaryen gerekli durumlarda yapılması gereken bir doğum yöntemidir.

Sezaryen doğum yapacaksınız, doğumunuz büyük bir ihtimalle planlı olarak yapılacaktır. Bu sebeple doğuma hem psikolojik hem de zihinsel olarak önceden hazırlanmanızda fayda var.  Sezaryen yapılacağı saatten yaklaşık 12 saat öncesinde yemek yemeği bırakmalısınız. Sezaryen aç karnına yapılan bir ameliyattır.

Sezaryen ile doğumun tamamlanması genellikle 45 dakika sürmektedir.

Sezaryen ile dünyaya gelmesi planlanan bebekler gebeliğin 37-38. Haftasından sonra doğum için hazır olurlar. Normal doğum da ise durum daha farklıdır. Doğum için sancıların gelmesi beklenir.  Normal doğumda da sancıların gelmesi en fazla 41. Haftaya kadar beklenmelidir. 41. Haftada dünyaya gelmeyen bebekler için suni sancı verilmektedir. Şayet suni sancı ile doğum yapılamaz ise sezaryen doğuma geçilir.

Sezaryen ile yapılan doğumlar, karın ameliyatı prensibiyle yapılır. Genel ya da spinal anestezi uygulanır. Kimi zaman kanama gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu sebeple yapılan her ameliyat gibi çeşitli riskleri de peşinden getirir.  Bundan dolayı da yalnızca  normal doğumun yapılmasının sakıncalı olduğu ve sezaryen yapılması gereken durumlarda yapılmalıdır.

sezaryen doğum

Sezaryen Doğumun Riskleri:

Yorum bırak