Doğurganlığı doğrudan olarak etkileyen herhangi bir besin yoktur. Ancak beslenme düzenimiz ve tükettiklerimiz üreme organlarımızın fonksiyonları doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve sperm sayısını olumsuz etkileyecek besinlerden ve alışkanlıklardan kaçınmak, çocuk sahibi olmak için oldukça önem teşkil eder.

avokado

1 ) Avokado

Avokadoda E ve B6 vitamini ile bol miktarda folik asit mevcuttur. Bu sayede de spermlerin yumurtayı daha kolay döllemesini destekler. Sperm kalitesinin artmasını sağlar.

gingest

2 ) Ginseng

Yaşlanmayı geciktirmesi ile ünlü olan ginseng, libidoyu arttırıcı özelliği ile de Uzak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavileri için kullanılmaktadır. Cinsel performansı arttıran ve testislere kan akışını sağlayan ginseng, ereksiyon problemi olan erkekler için de önerilen alternatif tedavilerden biridir. Ereksiyon problemi olan 45 erkeğe, 16 hafta süresince ginseng içerikli beslenme programının hazırlandığı deneyde, erkeklerin %60’ının sertleşme sorunun hafiflediği ortaya çıkmıştır.

kuşkonmaz

3 ) Kuşkonmaz

Kuşkonmaz C vitamini açısından en zengin sebzelerden biridir. C vitamini spermlerin oksitlenmesi engellemektedir. Bunun yanında testislerdeki hücrelerin korunmasını sağlar. C vitamini serbest radikallerin engellenmesine yardım ettiği için de vücudun direncini korumasını sağlar.

protein

4 ) Protein

Protein vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besin ögelerinden biridir. Beslenme düzeninizde tavuk, et ve balığa mutlaka yer vermelisiniz. Protein, spermlerin dayanıklılığını arttırmaktadır.

sarımsak

5 ) Sarımsak

Sarımsak kan akışını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki “allicin” maddesi ise cinsel organlara giden kan akışının hızlanmasını sağlar Böylece libido artar ve sperm kalitesinde artış gözlemlenir.

bitter çikolata

6 ) Bitter çikolata

Bitter çikolata yani diğer bir adı ile siyah çikolata sperm sayısının 2 katına çıkmasını sağlamaktadır. Bunu da ihtiva ettiği aminoasitten sağlamaktadır. Düzenli olarak bir parça bitter çikolata tüketen erkeklerin libidosunda ve sperm sayısında artış meydana gelmektedir.

muz

7 ) Muz

Muz meyvesinin içinde oldukça nadir bulunan bir enzim bulunmaktadır. Bu enzimin görevi ise seks hormonların işlevini sağlamaktır. Bunun dışında muz; B1, A ve C vitamini ihtiva eder. Bu sayede de vücudun sperm üretimini tetikler.

istiridye

8 ) İstiridye

İstiridye en güçlü afrodizyak besinlerden biridir. Çinko açısından oldukça zengindir. Nadir tüketilmesi gerekmektedir. Sperm kalitesini arttıran ve libidoyu güçlendiren bu besi; sperm üretimini de destekleyerek spermleri sayıca arttırmaktadır.

nar

9 ) Nar

Nar, hemen hemen her şeye iyi gelen oldukça mucizevi bir meyve. Narın içerisinde oldukça fazla vitamin mevcut olmakla beraber, spermlerin güçlenmesine ve sayıca artmasına da yardımcı olmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarının düzenli olarak nar yemesi önerilir.

ceviz

10 ) Ceviz

Ceviz, ülkemizde geleneksel olarak çocuk sahibi olmak isteyenlere eşi ve dostu tarafından önerilen bir yemiştir. Bilimsel olarak da içinde bulunan arginin maddesinin sperm üretimini desteklediği ve sperm sayısını arttırdığı kanıtlanmıştır. Penise giden kan akışının hızlanmasını sağlayan bu yemiş, baba adayları tarafından düzenli olarak tüketilmelidir.

Write A Comment