Spiral hamileliğin oluşmasını engellemek için rahim içerisine koyulan ve şekli T olan bir araçtır.  Günümüzde bakır ihtiva eden, rahim içi araçlar en yaygın olarak kullanılanlarıdır. Bunların dışında progesteron hormonu (levonorgestrel) ihtiva eden rahim içi araçlar da mevcuttur.

Adet kanamasından sonra ya da gebelik olmadığından emin olunan herhangi bir dönemde takılabilir. Ancak kadında vajinal enfeksiyon ya da çok fazla akıntı varsa takılması önerilmez.

Bakır spirallerde, gebelikten koruma süresi 10 yıldır.

Progesteron ihtiva eden spiraller de ise koruyuculuk süresi 5 senedir. Rahim içi araçlarının yıllık kontrollerinin yapılması gerekir.

Rahim içi araç kaynaklı olarak kadınlarda çok fazla adet kanamaları, ara kanamalar, kasık ağrıları meydana gelebilir.

Progesteron (levonorgestrel) hormonu ihtiva eden spiraller,  standart spirallere göre kanamaya yol açmaması sebebiyle daha avantajlıdır. 

Spiral Çıkartma

Spiral, yani rahim içi araçları oldukça kolay ve basit bir şekilde çıkarılmaktadır. Spiraller çıkarken, hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. İşlem oldukça kısa sürede tamamlanır.

Ultrasonografi aracılığı ile spiral yeri kontrol edilir.Ardından ise hasta normal jinekolojik muayene masasına yatırılır. Muayene aleti olan spekulum yerleştirilir. Aynı zamanda spiralin ipleri rahim ağzından dışarıya çıkmış şekilde görülecektir. Bu iplerden tutulur. Ardından çekilir. Sonra ise spekulum çıkartılır ve işlem tamamlanır. Tüm bu işlemler yani spiralin çıkarılması toplamda 1-2 dakika süren oldukça kısa süren bir uygulamadır. Kadın herhangi bir rahatsızlık hissetmez.

Spiralin ipi görülmüyorsa:

Ender olarak spiralin ipleri rahim içerisine kaçabilir. Spiral kopmuş da olabilir bu sebeple muayene aşamasında spirali görmek söz konusu olmayabilir.  Bu gibi bir durumda ise, spiralin iplerini çekmek mümkün değildir. Bundan dolayı da rahim içerisine çok ince bir alet yerleştirilir. Bu aletlerle spiral tutulur ve çekilir.

Bu işlem esnasında kadın hafif bir ağrı ya da rahatsızlık duyabilir. Normal spiral çıkarma işleminden daha uzun sürer.  Ender olarak görülse de kimi zaman spiralin çıkarılması mümkün olmayabilir. Bu sebeple de histeroskopi adı verilen bir alet ile çıkartmak gerekebilir. Çok nadiren bu şekilde de Bu alet kameralı bir sistemdir. Bu sayede daha kolay çıkabilir.

Bu müdahaleler nadir olarak gerekir. Çoğunlukla ipler tespit edilir ve spiral çıkarılır.

Spiralin karın içerisinde saptanması:

Oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda spiral karın içine kayar. Ultrasonografide rahim içinde spirali görmek mümkün değildir. Karın röntgeninde ise spiralin karın organları arasında olduğu görülür.

Bu sayede, spiralin rahim içerisinde olmadığı anlaşılır. Bundan dolayı çıkarılması için ameliyat gerekebilir.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiral uygulaması, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiral taktıran kadınların yaygın olarak merak ettiği soru da spiralin nasıl çıkarılacağıdır. Spiral, spermlerin rahim duvarına doğru çıkmasını engeller. T şeklinde bir çubuktur. Uzun süreli koruma sağlar. Bu sebeple de yaygın olarak tercih edilir.

Ancak kadınların büyük bir kısmı spirallerin çıkarılmasını oldukça zor bir işlem olarak düşünür, bu sebeple de spiral taktırmaya çekinirler. Ancak spiraller oldukça basit, ağrısız bir işlemle çıkarılmaktadır. Kişi spirallerin çıkmasının ardından günlük yaşantısına dönebilir.

Spiral Ne Zaman Çıkarılır?

Spiralin çıkarılması için tıpkı spiralin takılma zaman olduğu gibi en doğru zaman regl dönemidir. Fakat çeşitli durumlarda spiral, rahme yapışmış olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda spirali çıkartmak için özel tekniklere başvurulur. Spiralin spekulum uygulandıktan sonra, özel bir alet ile çıkarılmayacak duruma gelmiş ise, kürtaja benzeyen bir uygulama ile spiral alınır. Genellikle bu yöntemlere ihtiyaç kalman spiraller bir iki dakika içinde çıkarılabilir.

6 Comments

 1. Fatmanur akbalık Reply

  Siparis var bende adetim 2 gün oldu biteli çıkarta bilirmiyim acil

 2. 9 yıldır spreal var bende çıkartmak istiyorum ama biraz korkuyorum adetin ikinci günümü uygun olan?

 3. Selma Kaya Reply

  Sprey kendim çıkar mak istiyorum eşim hastaneye götürmüyor kendim nasıl çıkar tutum acil Cvp verirmisiniz

 4. Selma Kaya Reply

  Sprey takılı çıkarmak istiyorum kendim nasıl çıkartırım eşim hastaneye götür müyor

 5. Ayşe koli Reply

  Adetim bitti spiral çıkartılır mı bilgisi olan var mı?

Write A Comment