Hatırladığınız son adet tarihinizi giriniz.

Gebelik, son adetin görüldüğü ilk günden itibaren 40 hafta olarak kabul edilir. 40 hafta, dokuz ay on güne denk gelmektedir. Ancak bu aşamada unutulmaması gereken, bir ayın tam olarak 4 hafta olmadığıdır. Bu sebeple de gebelik hesaplaması yaparken mutlaka haftalar dikkate alınmalıdır. Bunun dışında gebelikler 40 hafta alınarak hesaplansa da doğumların büyük bir kısmı 38. Gebelik haftasında gerçekleşir. Bu sebeple de tahmini doğum tarihleri kesin sonuç vermemektedir.

Anne adayları tahmini doğum tarihini hesaplamak için aşağıdaki yöntemi deneyebilir:

Şayet anne adayının son adet gördüğü tarih 11 Nisan ise,

11 Nisan’a 7 eklenir ve 18 Nisan tarihi bulunur.

18 Nisan ayından üç ay geriye gidilir ve 18 Ocak tarihi çıkar. 18 Ocak, anne adayının tahmini doğum tarihidir.

Bunun dışında tahmini doğum tarihi hesaplarken anne adayının kesin olarak son görülen adet tarihinin ilk gününü bilmesi gerekmektedir. Aksi halde yanıltıcı sonuçlar elde edilebilir. Bununla beraber anne adayında:

  • Yumurtlama düzensizlikleri,
  • Kadının son gördüğü adet tarihini hatırlamaması,
  • Adet düzensizlikleri,

Tüp bebek gebeliği gibi durumlar söz konusu ise gebelik haftasını kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ultrason ölçümlerine göre belirleyecektir.

Doğumlar hangi haftalarda olur?

Doğum tarihi, hamileliğin 40 hafta olması üzerine hesaplanmaktadır. Fakat doğumların büyük bir kısmı 40. Gebelik haftasından önce meydana gelir. Doğumlar genellikle hamileliğin 37. Ve 40. Haftalarında olur. Erken doğum riski söz konusu ise daha erken gebelik haftalarında da doğum gerçekleşebilir. Çeşitli durumlarda gün aşımı adı verilen miadından sonra doğumlar meydana gelebilir. Bu sebeple de doğum süresi gebeliğin 42 ve 41. Haftalarına denk gelebilir.

Sezaryen ile doğum ne zaman olur?

Doğumun ne zaman gerçekleşeceği, anne adayının sağlık durumuna ve gebeliğin gidişatını bağlıdır. Sezaryen doğum şayet gebelik sağlıklı şekilde ilerliyorsa genellik 39. Haftada yapılır. Çoğul gebeliklerde ise bu tarih daha erken gebelik haftalarına denk gelir.

1 Comment

  1. Merhaba daha önce 2 sezaryen doğum yaptım şimdi 3. Hamileliğim doğum için normal doğum sancılarımı bekleyip acil sezaryan olmak istiyorum bi sorun olurmu .. Şimdiden teşekkürler

Write A Comment