Tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımı

Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artırmak için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bu yöntemlerden bir diğeri de tedavi sırasında aspirin kullanımıdır. Ancak aspirin kullanımının tedaviyi hangi oranlarda etkilediği kesin ve net olarak bilinmemektedir. Bu sebeple de kanıta bağlı olmayan yöntemler arasında değerlendirilmektedir.

Aspirin uzun yıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi ile kanın pıhtılaşmasını da engellemektedir. Bunun yanında birçok faydası olduğu da tespit edilmektedir. Ancak kanın pıhtılaşmasını engellediği için özellikle son yıllarda kardiyoloji alanında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Tekrarlayan düşüklerde ya da gebelik kayıplarında esas sebebin “anti fosfolipid sendrom” olduğunu tespit edilmiştir. Bu sendromda kanın pıhtılaşma mekanizması doğru işlevi ile çalışmamaktadır. Bu sebeple de kılcal damarlar içerisinde mikroskobik pıhtılar meydana gelmektedir. Bu sebeple de fetusa giden kan akımı azalır ve gebelik kayıpları meydana gelir. Bu gibi sorunlarda düşük dozlarda aspirin ya da heparin kullanımının başarı şansını arttırabileceği düşünülmektedir.

Aspirin gebelik şansını arttırıyor mu?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları için aspirin kullanımın faydalı olabileceği düşünülmektedir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar da aspirin ya da heparin kullanımın etkili bir başarı artışına sebep olmadığı gözlemlenmiştir. Bu konuyla ilgili yeterli araştırma olmadığı için günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmadığı tespit edilmiştir.

Bu sebeple de tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemlerinde düşük doz aspirin kullanımın canlı doğum için etkin bir başarı artışına sahip olmadığı kabul edilir. Bu sebeple de tüp bebek tedavilerinde henüz rutin olarak aspirin kullanımına geçilmemiştir.Ancak çiftte pıhtılaşma sorunu varsa, bu noktada aspirin kullanılabilir ve başarı şansı arttırabilir.

Write A Comment