Tüp bebek tedavilerinin başarı oranları tedavi gören çifte ve uygulanan yönteme göre değişmektedir. Bu sebeple kesin rakamlar vermek doğru olmaz. Ancak genel olarak ülkemizde her üç çiftten bir tanesi ilk denemelerinde çocuk sahibi olabilmektedir. Uzmanların ön görüsü ise, tüp bebek tedavilerinde başarı oranını 2027’ye kadar yüzde yüze çıkabileceği şeklindedir.

Başarı oranları yanıltıcıdır!

Her merkezin kendine göre bir başarı skalası vardır. Ancak bu sorunun tek bir yanıtı yoktur. Şayet gebelik sağlanmış ise bazı merkezler bu oranları da başarı oranlarına dahil edebilirler. Tüp bebek merkezlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta: eve canlı bebek götürme oranlarıdır.

Dünyada en yüksek başarı oranına sahip ülke Amerika’dır. ABD’deki tüp bebek merkezlerinin eve canlı bebek götürme oranları %35’tir.

Türkiye Avrupa’da tüp bebek başarı oranları sıralamasında 5. Sırayı alırken, dünya çapında ise 7. Sıradadır.

tupbebekbasarioranlari kopya

Sağlık bakanlığı verilerine göre Türkiye’de:

2002 senesinde merkez sayısı 39,

2003 senesinde 49,

2004 senesinde 54,

2005 senesinde 61,

2006 senesinde 77,

2007 seesinde 93,

2008 senesinde 107,

2009 senesinde 112 olarak belirtildi. Günümüze kadar açılan tüp bebek merkezi sayısı da gittikçe artmaya devam ediyor. Ufak şehirlerimiz de dahil olmak üzere her bölgede tüp bebek merkezi bulabilmek mümkündür.

2003 senesinde yapılan tüp bebek tedavilerinde 5055 gebelikten 797 canlı doğum gerçekleşti.

2004’te ise, 7648 gebelikten 2721 canlı doğum gerçekleşti,

2006’da 12 bin 9 gebelikten 3 bin 628 canlı gebelik elde edildi.

Günümüzde ise artan teknolojik imkanlar ve geliştirilen yöntemler sayesinde yapılan tüp bebek tedavileri ve canlı doğum sonuçları birbirine oldukça yaklaştı.

En çok tüp bebek İsrail’de yaptırılıyor!

Dünya’da en fazla tüp bebek tedavisine başvurulan ülke İsrail iken, ikinci sırayı Fransa alıyor. Bu ülkeleri ise İspanya, İngiltere, Amerika ve Almanya takip ediyor. Bu ülkeler arasında en yüksek başarı Amerika’da iken, Türkiye 5. Sırada yer alıyor.

5 Comments

 1. Hocam merhaba benim prolaktinim yüksek buda regli olmamı engelliyo yani iki ayda üç ayda bir regli oluyorum birde ameliyatla bir yumurtaligim alınmıştı ben doğal yoldan hamile kalabilirmiyim yada tüp bebek işlemi olurmu yakında evlenicem ve çocuk istiyoruz yaşımda 36.teşekkurler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormondur. Süt üretim ve salgılamanın dışında adet düzeni ve üreme fonksiyonları üzerinde de önemli etkileri vardır. Prolaktin düzeyinde artış olduğu zaman adet düzeninde bozulma veya adet görememe, göğüsten süt gelmesi ve çocuk sahibi olmada zorluk görülebilmektedir. Adet yokluğu olan kadınların üçte birinde prolaktin hormonunda bir artış saptanmaktadır. Prolaktin hormonunun yükselmesine neden olan en sık neden hipofiz adenomlarıdır. Bunun dışında stress, egsersiz, tiroid fonksiyon bozuklukları, bazı ilaçlar ve proteinli yemek alımı da hormon yüksekliğine yol açabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmaqnına başvurarak bu hormonda yükselmeye neden olan patolojinin saptanması ve ona yönelik olarak tedavinizin planlanmasıdır. Tedavide klinik izlem, ilaçlar(doğum kontrol hapı, dostinex, parlodel) ve cerrahi tedavi seçenekleri bulunmaktadır. 35 yaşın üzerinde olmanız, tek yumurtalığınızın olması ve düzensiz adet görmeniz nedeniyle çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanız; rahim ve tüplerinizin durumunun değerlendiirlmesi ve yumurtalık rezervinize bakılmasıdır. Partnerinizin de sperm analizi yaptırmasında fayda var. Bu incelemelerden sonra ancak size çocuk sahibi olabilme yöntemleriniz hakkında danışmanlık verilebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Elnaz Ibragima Reply

  Salam Hocam ben Kurçustandanam 40 yasim var benim çocgum olmuyor 3 defa tuv bebek yaptrdim olmadi bana burda dediler sen bir daha anne olma şansin yogtu taşiçi anne lazim sene benim entemetrim galnamyor 5 ilaç alyorum femaston divigel

 3. Merhaba ben tüp bebek yaptırdım ama ben gebe kalamadım ecaba 2 tüp bebekde gebe kalma şansı ne kadar??

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizn durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu, varsa dondurulmuş embriyolarınızın kalitesini bilmeden size gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım olmaz. size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden başvurmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment