Hastaların büyük bir kısmına vajina daraltma operasyonu yapılırken, çeşitli özel durumlarda vajina genişletme operasyonları uygulanabilmektedir. Vajinanın gereğinden fazla dar olması sebebiyle, cinsel ilişkiler ağrılı olabilmekte ya da hastanın hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girmesi mümkün olmayabilmektedir.

Vajina genişletici ameliyatlar da bu noktada devreye girer. Vajinanın olması gerekenden daha sıkı olması sebebiyle yaşanan ağrı ve olumsuz durumlar, bu sayede düzeltilebilir.

Vajina genişletme operasyonları kimlere uygulanmaktadır?

Doğumsal sebepler:

Normal doğum yapmamış olan kadınların vajina girişleri olması gerekenden daha sıkı olabilmektedir. Bu gibi durumlar genetik olabilir. Doğumsal özelliklerdir. Ancak yapılacak basit cerrahi girişimler ile bu durumun düzeltilmesi mümkündür.

Vajinanın doğumsal olarak kör olarak sonlanmasına, “Rokitansky Küstner Hauser Meyer Sendromu” denilmektedir. Vajinal boşluğun olmaması sebebiyle cinsel hayatta ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Vajina içinde bulunan ve “septum” denilen ara bölmeler ya da toplumda bilinen adı ile vajinal “perdeler” de cinsel ilişki aşamasında çeşitli problemlere sebep olabilir. Vajinal perdeler enine ya da boyuna olabilmektedir. Vajinal perdeler de bu operasyon ile oldukça pratik bir şekilde alınabilmektedir.

Yapılan vajinal operasyonlar ve cerrahi müdahaleler:

  • Vajinal darlık ardından meydana gelen cinsel ilişki problemi ve vajinayı genişletme ameliyatları,  yapılan cerrahi girişimler sonucunda meydana gelebilir.
  • Vajina daraltma ameliyatlarının başarısız ellerde yapılması sebebiyle de vajina genişletme operasyonları yapılabilir.
  • Vajina daraltma operasyonu aşamasında vajina darlığının normalden fazla olması, vajina genişletme ameliyatlarının en yaygın sebebidir. Bundan dolayı ameliyatı yapan uzmanınızı oldukça titizlikle seçmelisiniz.
  • Bunun dışında vajinal histerektomi (vajinal yoldan rahmin alınması) ya da vajinal girişte bulunan bartholin absesi çıkarılması gibi cerrahi müdahaleler kaynaklı olarak da iyileşme dönemi ardından nedbe dokusu meydana gelebilir. Bu sebeple de cinsel ilişkide olumsuzluklar yaşanabilir.

Normal doğumda uygulanan kesi izleri

Doğum izlerinin iyileşme sürecinde yaşanan sorunlar ya da yanlış uygulanan doğum kesileri, vajina girişinde darlığa yol açabilir. Bu sebeple kadın ilişki sırasında ağrı, acı gibi şikayetler duyabilir.

Vajinada darlık olduğu nasıl tespit edilir?

Kadınların büyük bir kısmı, cinsel ilişki sırasında acı, ağrı ya da batma hissi ile bu durumu fark eder. Ancak kesin tanının koyulması jinekolojik muayene ile olur.

Vajina genişletme ameliyatı nasıl uygulanır?

Hastanın sorununun ne derecede olduğuna bağlı olarak uygulanan işlem, klinik bir ortamda yapılmaktadır. Lokal anestezi altında uygulanır.

Vajina genişletme operasyonu riskli bir operasyon mudur?

Yapılan işlem cerrahi bir işlemdir ve bu işleme özgü kanama ve enfeksiyon riskleri bulunur. Ancak titizlikle yapılması gereken bir operasyon olduğu için cerrahın mutlaka deneyimli olması gerekir.

Write A Comment