1 ) Ventrikülomegali Nedir?

Beyin içerisinde yer alan ventriküler, sistemde bulunan genişleme olarak ifade edilmektedir (ventrikülomegali).

2 ) Görülme sıklığı nedir? Kimlerde Ventrikülomegali  görülür?

Yaklaşık olarak 1000 doğumda 0.1 ile 2 oranında görülmektedir. Ventrikülomegali, erkek bebeklerde çok daha fazla rastlanmaktadır.

3 ) Ventrikülomegali Nedenleri(etyoloji) Nelerdir?

 • Anne karnında gelişimine devam eden bebeğin enfeksiyon geçirmesi(intrauterin enfeksiyon)
 • Genetik anormallikler( kromozomal anomaliler)
 • X ile alakalı olan kalıtım
 • Özel sendromların bulunması
 • Tümörler
 • Kanamalar.

Görüldüğü gibi çok fazla sebebi bulunan Ventrikülomegalinin, anne karnında yalnızca teşhisi yapılabilmektedir. Ancak Ventrikülomegalinin sebebi, genellikle pek bilinememektedir. Tek taraflı veya iki taraflı olabilmektedir. Tek taraflı olan, çok az da olsa, daha iyi sonuçları bulunan vakalardır. Bir başka ayrım ise, hafif ve şiddetli görülen ayrımıdır.

Hafif form(lateral ventrikül genişliği): yaklaşık olarak 10 mm ile 12 mm genişliğindedir. Çeşitli klinikler, burada sınırı 10 ile 15 mm arasında tutmakta ve 10 ile 12 mm’yi normal ölçüler arasında kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda da, bu neticeler daha da netlik kazanmıştır.

Orta derece: 15mm ile 20 mm arası

Şiddetli form: 20 mm ve üzeri

4 )  Tanı nasıl yapılır?

Ventrikülomegali veya hidrosefali, hamilelik döneminde ultrason ile yapılan incelemeler sonucunda genellikle tanınmaktadır. MR (magnetik rezonans) tanıya destek olabilmektedir. Bu duruma neden olan şey, daha çok aquduktus kanalında bulunan doğumsal darlık ile alakalıdır. Bu darlık, bazı durumlarda CMV veya toksoplazma gibi enfeksiyonlara veya kafa içerisinde yer alan bir kitleye veya kafa içi kanama ile de alakalı olabilmektedir.

Ventrikülomegaline 15 mm’den daha büyük rastlandığı zaman, ilk olarak ultrasonda izole görülse de, yani başka anomaliler görülmese dahi, ilerleyen zamanlarda diğer çeşitli anomaliler ile beraber geldiği görülmektedir. (Nöral tüp defekti, Arnold-Chiari malformasyonu, corpus callosum agenezisi, araknoid kist, Dandy-Walker sendromu gibi)

5 ) Tanının ardından yapılması gerekenler nelerdir?

 • Ventrikülomegali izolemi?
 • Tek taraflı mı yoksa her iki tarafta da bulunuyor mu?
 • Hafif, orta ve şiddetli mi?
 • Bunun haricinde ek anomalinin bulunup bulunmaması?
 • Enfeksiyon testleri
 • Genetik araştırma testleri
 • İhtiyaç duyulması hakinde fetal MR incelemesi

6 ) Ailenin bilgilendirilmesi

Yapılan bütün araştırmalar neticesinde, aile ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilerek, var olan hamileliğin devamına veya hamileliğin sonlandırılması ile ilgili kesin bir neticeye varılır.

7 ) Ventrikülomegalinin Tekrarlama riski Nedir? 

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde, kromozomal anormalliklerin teşhis edilmesi halinde, tekrarlama riski normal den daha çoktur. Ancak izole olması halinde ise, tekrarlama riski çok fazla olmaz.

Bebeğinizde bu anomalinin varlığından söz edilmesi halinde, uzman bir perinatolog tarafından ayrıntılı ultrasonu yeniden yaptırmanız ve perinatoloğun fikrini almanız oldukça önemlidir.

8 ) Hamileliğin takibi nasıl yapılmalı?


Ventrikülomegali veya hidrosefalinin teşhisi koyulduğu zaman, amniyosentez ile fetusun kromozomal incelemesi, ekokardiyografi ve ultrason ile ayrıntılı anomali taramasının muhakkak yapılması gerekmektedir. Ultrasonografi incelemesi sonucunda, ventrikülomegalinin beraberinde gelen başka anomalilerin bulunup bulunmadığı incelenmelidir. Amniosentez hafif ventrikülomegalilerde dahi, yapılması tavsiye edilmektedir ve beraberinde gelen kromozomal genetik anormalliğin bulunup bulunmadığı araştırılır. Amniosentezde eşlik eden nöral tüp defekti var mı (AFP, asetilkolinesteraz ile) araştırılabilir, ayrıca enfeksiyon etkenleri de araştırılabilir.

Hidrosefaliye neden olabilecek bir enfeksiyonun, hamilelik esnasında geçirilip geçirilmediği hakkında bilgi sahibi m olunmalıdır. Toxoplazma, CMV, suçiçeği, kızamıkçık, HSV gibi.

Aralıklı ultrason kontrolleri ile ventrikülomegalide azalma veya artma olması takip altına alınmalıdır. Hafif ventrikülomegaliler, daha çok hamilelik döneminin son ayları içerisinde düzelirler. Anne karnında gelişmeye devam eden bebeğin, beyin yapısının daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilmesi amacı ile, bazı durumlarda MR a ihtiyaç duyulabilir.


Ventrikülomegali saptanan hamileliklerde, hamileliğin devam etmesi veya sonlandırılması ile ilgili kararı ailenin vermesi gerekmektedir. Hamileliğin sonlandırılmaması halinde ve devam ederse aileye doğumun gerçekleştirilmesi ardından, bakım ve tedavi ile alakalı gerekli bilgiler verilir.

Kafa çapının normal boyutlarda olması halinde ve başka bir gerekçe bulunmuyor ise, doğumun normal yollar ile gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Kafa çapının normal boyutlardan büyük olması halinde, doğum sezaryen olarak yapılır.


9 ) Doğumun ardından bebeklerin sağlık durumu nasıldır?

Hamilelik esnasında teşhisi koyulan ventrikülomegalinin hafif derecede olması halinde ve beraberinde gelen başka herhangi bir anomalinin bulunmaması durumunda, doğumun ardından sağlık durumu yaklaşık olarak %60 ile %80 civarında tamamı ile normal olacaktır. Ventrikülomegalinin genişliğinin fazla olması halinde de, doğumun ardından sorunların gelişme ihtimali de artar. Ventrikülomegalinin hamilelik esnasında git gide büyümesi ve eşlik eden başka anomalilerin saptanması halinde de, doğumun ardından sağlık sorunu riski artar. Sinir sistemi ile alakalı bir takım sorunlar (görme sorunları, yürüme sorunları gibi) gelişebilir, kafa çapı ve fontanel (bıngıldak) büyük olabilir.

Ventrikülomegali megalosefali veya makrosefali (kafanın büyük olması) olarak ifade edilen durumdan ayırt edilmesi gerekmektedir. Makrosefali kafa çevresinin normalden 2 standtard deviasyon büyük olmasıdır. Megalosefali ise, beyin dokusunda artışın gözlenmesidir. Makrosefali veya megalosefali durumuna ventrikülomegali eşlik edebilir veya etmeyebilir.

Makrosefali (kafanın büyük olması) halinde, sezaryen ile doğumun yapması tavsiye edilmektedir. Bebeğin, doğumun ardından kafasının büyüklüğü ve ventriküllerin genişliği bakımından değerlendirilmesi ve daha çok beraberinde gelen başka anormalliklerin bulunmaması halinde, bebek nörolojik, gelişimsel, zeka sorunları görülmeden hayatına kaldığı yerden devam eder.

11 Comments

 1. merhaba
  amerikada yasiyorum gebeligimin 38. haftasindayim. 31 temmuz yani dun ultrasona girdim ve bebegimin Lateral Vertikul sol tarafi 12 mm . daha once hic bi sikintidan bahsedilmedi son hafta da bu supriz oldu :((( acab bu olcum normal midir ne yapmam gerekir. acil yardim ve bilgi :(((

  • Dilek hanim su anda sizin basiniza gelen bizede geldi su cocugunuz saglik durumu nasil

 2. Merhaba, 12 12mm demişsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra herhangi bir problem yaşadınız mi? Inşallah yasamamissinizdir. Benim kızım da da 10 mm olduğu söylendi son hafta.

 3. Ben 29 haftadayim bebegim beyninde 12mm cpnda su toplanmsi vr dedi iki hafta sonra gel tekrar kntrol edicez dedi ne ypicagimi bilmiyorummm cokk uzluyorum ne olur bni rahatlatcak bisyler soyleyin

 4. Merhaba ben 22 haftalik hamileyim dr bebeyin kafadinda 10.5 su toplanmasi var dedi cok korkuyorum ltf cvp yazin

 5. Berin narcan Reply

  Hb enim ogluma da 12 mm demişti doktor 8 ayda sonraki ayda gittim normal dedi oglum 13 yaşında tek sorunumuz var d e h B var 4 yaşından beri ilaç kullanıyor

 6. Merhababugun cocugun beyninde kist belirlendi ve biseyin 12 mm oldugu soylenildi ve aska bilgi verilmedi 37 hafta hamilelik

 7. elif özünal Reply

  bende bugün gittim dr detayli ultrasonda bebeğin beyninde sol tarafta 8.7 su toplantısı var dedi.ins düzelir.23 haftalik hamileyim.3 hafta sonra tekrar gel dedi

 8. Ben de 23 hf ken ögrendim 8.7 mm di beynindeki sıvı şu an 28 haftalıgım 13mm oldu bilgisi olan arkadaşlar cocuklarınız nasıl bilgi verirmisiniz

 9. YUSUF YÜKSEL Reply

  Merhaba ; Bir hafta öncesine kadar bizde bu konular hakkında bilgi almak için bu tür sayfalarda çokça dolaştık. Bahsi geçen konu hakkında bizimde yüreğimizi ağzımıza getirdiler. Aylarca ne olacak diye düşünüp durduk içten içe kendimizi yedik… Şuanda kızımız dünyaya geldi,röntgenleri çekildi, tahlillerini yapıldı. Maşallah hiç bir sıkıntısı yok çok şükür… Allah ne derse o olur. içinizi ferah tutun ve bebeğinizin doğmasını bekleyin. her şey çok güzel olacak… Yapmanız gereken bolca dua edip pozitif düşünmek.

 10. Çok geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah..
  Son durum ne doktorunuz ne söyledi bizde de 26. Haftada 11.5 mm genişlik çıktı da bende çok merak ediyorum

Write A Comment