Hamilelik döneminde anne adayının ve bebeğin sağlığının optimum düzeyde tutulabilmesi için yapılabilecek elbette pek çok şey var ancak ne yaparsak yapalım bazı rahatsızlıklardan kaçınmak mümkün olmayabiliyor. Hem annenin hem de bebeğin geçirdiği rahatsızlıklar, maalesef birer gelişim bozukluğunu beraberlerinde getirebiliyorlar ve bazen de kalıtsal yatkınlık, bebek henüz anne karnındayken problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Ventrikülomegali ya da biraz daha anlaşılır haliyle bebeğin beyninde su toplanması rahatsızlığı da bunlardan bir tanesi ve bazen bebeğin kendinden, bazen de anne adayının geçirdiği rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor. Rahatsızlığın bebek henüz anne karnındayken tespit edilebilmesi sayesinde önceden önlem almak ve doğum sonrasında gerekli operasyonları gerçekleştirmek de mümkün oluyor.

Rahatsızlık adından da anlayabileceğiniz gibi bebeğin beyninde bulunan ventriküler sistemin genişlemesinden dolayı kaynaklanıyor ve erkek bebeklerde kız bebeklere nazaran daha fazla görülüyor. Bu da onun genetik yatkınlıkla yakından ilişkili bir rahatsızlık olduğunu ortaya koyuyor.

Ventrikülomegali Sebepleri

Rahatsızlığın sadece tek bir sebebi bulunmuyor ve bu nedenle pek çok faktörü dikkate almak gerekiyor. Sebepleri arasında vücutta yaşanan tıkanma ve daralmalardan tutun da gelişim sürecinde problemler yaşanmasına kadar pek çok şey bulunuyor.

Bebeğin annesinin karnındayken enfeksiyona kapılması, beyin kanamasının olması, tümörlerden etkilenmesi veya kromozomal yahut diğer genetik problemler de rahatsızlığın varlığını tetikleyebiliyor. Hatta ventrikülomegaliye eşlik eden bir sıvı birikmesi de genellikle ortaya çıkıyor ve bu durum onu daha ciddi bir tablo haline getiriyor.

Ventrikülomegalinin Tespit Edilmesi

Rahatsızlık herhangi bir şekilde anne adayı tarafından hissedilemez ve bu nedenle düzenli ultrason kontrolleri esnasında tespit edildiği sık karşılaşılan bir durumdur. Rahatsızlığın sebep olduğu genişlemenin belli sınırları aşması durumunda başka doğum defektlerine sebep olduğu da bilinebilmektedir. Tanının kesin olarak konulabilmesi için MR’ın kullanıldığına da rastlanmaktadır.

Tedavi Nasıl Olmalı?

Rahatsızlığın tedavi edilmesi için öncelikle amniyosentez ve diğer tıbbi yöntemler kullanılarak sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Zira bazı vakalarda tekrar etmesi mümkün olmaktadır ve bu nedenle sebeplerinin incelenmesi gerekir. Özellikle başka rahatsızlıklar ve gelişim bozuklukları ile seyreden vakalarda kaynağın incelenmesi, önceden önlem alınmasına imkan tanır.

Anne karnındayken ventrikülomegaliye yakalanan pek çok çocuk, doğum zamanı yaklaştıkça bu problemden kendiliğinden kurtulur ve normal bir doğum mümkün hale gelir. Lakin bazı bebeklerde kafa çapının çok fazla artmış olması normal doğumu imkansız hale getirir ve bu nedenle sezaryen uygulaması da gerçekleştirilebilir. Özellikle çok ciddi vakalarda gebeliğin sonlandırılması da bir seçenektir ve konudaki kararı ailenin doktor ile birlikte vermesi gerekir.

Pek çok bebek doğumun ardından iyileşme sürecine girmektedir ve rahatsızlığı atlatmaktadır. Lakin çok şiddetli vakalarda rahatsızlığın devam ettiği ve bunun yanında başka gelişim bozukluklarına sebep olduğu da tespit edilmiştir.

11 Comments

 1. merhaba
  amerikada yasiyorum gebeligimin 38. haftasindayim. 31 temmuz yani dun ultrasona girdim ve bebegimin Lateral Vertikul sol tarafi 12 mm . daha once hic bi sikintidan bahsedilmedi son hafta da bu supriz oldu :((( acab bu olcum normal midir ne yapmam gerekir. acil yardim ve bilgi :(((

  • Dilek hanim su anda sizin basiniza gelen bizede geldi su cocugunuz saglik durumu nasil

 2. Merhaba, 12 12mm demişsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra herhangi bir problem yaşadınız mi? Inşallah yasamamissinizdir. Benim kızım da da 10 mm olduğu söylendi son hafta.

 3. Ben 29 haftadayim bebegim beyninde 12mm cpnda su toplanmsi vr dedi iki hafta sonra gel tekrar kntrol edicez dedi ne ypicagimi bilmiyorummm cokk uzluyorum ne olur bni rahatlatcak bisyler soyleyin

 4. Merhaba ben 22 haftalik hamileyim dr bebeyin kafadinda 10.5 su toplanmasi var dedi cok korkuyorum ltf cvp yazin

 5. Berin narcan Reply

  Hb enim ogluma da 12 mm demişti doktor 8 ayda sonraki ayda gittim normal dedi oglum 13 yaşında tek sorunumuz var d e h B var 4 yaşından beri ilaç kullanıyor

 6. Merhababugun cocugun beyninde kist belirlendi ve biseyin 12 mm oldugu soylenildi ve aska bilgi verilmedi 37 hafta hamilelik

 7. elif özünal Reply

  bende bugün gittim dr detayli ultrasonda bebeğin beyninde sol tarafta 8.7 su toplantısı var dedi.ins düzelir.23 haftalik hamileyim.3 hafta sonra tekrar gel dedi

 8. Ben de 23 hf ken ögrendim 8.7 mm di beynindeki sıvı şu an 28 haftalıgım 13mm oldu bilgisi olan arkadaşlar cocuklarınız nasıl bilgi verirmisiniz

 9. YUSUF YÜKSEL Reply

  Merhaba ; Bir hafta öncesine kadar bizde bu konular hakkında bilgi almak için bu tür sayfalarda çokça dolaştık. Bahsi geçen konu hakkında bizimde yüreğimizi ağzımıza getirdiler. Aylarca ne olacak diye düşünüp durduk içten içe kendimizi yedik… Şuanda kızımız dünyaya geldi,röntgenleri çekildi, tahlillerini yapıldı. Maşallah hiç bir sıkıntısı yok çok şükür… Allah ne derse o olur. içinizi ferah tutun ve bebeğinizin doğmasını bekleyin. her şey çok güzel olacak… Yapmanız gereken bolca dua edip pozitif düşünmek.

 10. Çok geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah..
  Son durum ne doktorunuz ne söyledi bizde de 26. Haftada 11.5 mm genişlik çıktı da bende çok merak ediyorum

Write A Comment