“Farklı olsa da kılığı, 
Yaşlılık da fırsattır, gençlikten değersiz olmayan,
Ve kaybolurken akşamın alaca karanlığı,
Gündüz görünmeyen yıldızlardır gökyüzünü dolduran.”

Henry Wordsworth Longfellow, Morituri Salutamus

Kendinizi önceden olduğu gibi mi hissediyorsunuz? Yoksa kendinizi işi bitmiş ve istemediğiniz kadar yaşlı hissettiren bir dizi rahatsızlıktan ötürü hayatınız değişti mi? Ne kadar az sağlıklı olursanız olun ve fiziksel durumunuz ne kadar kötü olursa olsun, hemen gençliğin ışıldayan canlılığına geri dönmeye başlayabilirsiniz. Hiçbir zaman çok geç değildir!

Yaşlılıkla gelen değişimler

Geniş bir spektrumu kapsayan yaşlanma semptomları kişiden kişiye değişiklik gösterse de, aşağıdaki bilgiler size iyi bir genel fikir verecektir. Fiziksel olarak enerjiniz ve cinsel isteğiniz az olabilir ve baş ağrıları veya migrenler, beklenmeyen ağrı ve sızılar, denemenize rağmen kontrol edemediğiniz kilo alımı (özellikle karın civarında),  kas güçsüzlüğü, uykusuzluk, ateş basmaları veya gece terlemeleri, kemik erimesi gibi semptomlarınız olabilir. Kadınlar vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında ağrı yaşarken, erkekler de cinsel iktidarsızlık yaşayabilirler. Zihinsel olarak düşünce bulanıklığı, kafa karışıklığı veya cümlenin ortasında bir kelimeyi ya da üst kata niçin çıkıyor olduğunuzu unutma gibi herhangi bir şeyi hatırlayamama durumu olabilir.   Duygusal olarak ise aşırı çalkantılı bir ruh haline sahip olabilir veya depresyon, öfke ya da anksiyete yaşayabilirsiniz.

Yaşlılıkla gelen yaşama coşkusu

Muhtemelen yaşama coşkunuz da azalacaktır ve uğraştığınız onca sorun göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.  ‘Yıllanmış Şarap’  yukarıda bahsedilen semptom türlerini tersine çevirecek enerji dolu bir sağlık rutini oluşturulması hakkındadır. Vücudunuz şaşılacak şekilde esnektir! Yaptığınız her değişikliğe cevap verecektir ve o değişikliklerin toplamı sağlığınızda ve yaşama isteğinizde çarpıcı bir iyileşmeye yol açacaktır.

Fakat öncelikle sizin bir şeyleri başlatmanız gerekiyor. Önceden sahip olduklarınızı geri kazanmak, biraz yoğun bir emek ve harekete geçmek için bilinçli bir kararlılık gerektirecektir. Her zaman bildiğimizi okuduğumuz yönündeki eski klişeleşmiş sözün gerçeklik payı hiç de az değildir. Çoğu insan değişime karşı direnir ve yaşlandıkça kendi yerinden, beslenme biçiminden, yaşam tarzından ve kötü alışkanlıklarından memnun hale gelir. Fakat hayatınızı geri getirecek olan tek şey değişimdir.

Küçük değişimler onlarca yıl geriye götürür

Küçük ve istikrarlı iyileştirmeler, vücut saatinizi onlarca yıl geriye döndürebilir. Hayatın bir alanındaki pozitif bir değişiklik, daha fazla iyileşmeyi çeken bir mıknatıs gibi etki eder. Bunun daha sağlıklı günlere dönüş yolu olduğuna ikna olmama yetecek kadar çok sayıda insanda işe yaradığına şahit oldum.

Değişimi başlatmak için destek gerekebilir

Bazen değişimi başlatmak benim gibi bir doktorun hafifçe dürtmesini gerektirir. Ben sadece abartılmış bir yaşam koçuyum. İşi hastalarım yapar, ben sadece başlamalarına yardımcı olurum. Sonrasında içlerinde bir yerlerde sihirli bir şey olur. Bunun ardından benim rolüm sadece devam etmeleri için kendilerini teşvik etmektir. Sürekli olarak teşvik edilmenin faydasını göreceğinizi düşünüyorsanız, bundan faydalanarak canlı ve sağlıklı bir geleceğe yatırım yapın. Bir koçtan veya iyi bir eşleştirme sisteminden destek almak, kişiye hedeflerine başarıyla ulaşmasında yardımcı olacaktır. Bu tüm koçluk sistemlerinin ve hatta eşleştirme sistemi olarak adlandırdığımız akran koçluğunun temelini teşkil eder.

Vücut-zihin-ruh bağlantısını etkinleştirerek dengeye girmek, etkili bir canlılık ve güçlü bir yaşama isteği elde etmenizin anahtarıdır. Bu bölümde, kulağa acı biçimde tanıdık gelebilecek sağlık sorunlarıyla mücadele etmiş insanların hikayelerini okuyacaksınız. Fakat bu insanların her biri zafer kazandı ve çok isterseniz aynısını siz de yapabilirsiniz.

Write A Comment