Bir bebeğin sahip olduğu ilk ateş genellikle ebeveynler için korkutucu olmaktadır. Çoğu ateş, zararsızdır ve hafif enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bir çocuğun üstünün kalın giyilmesi sıcaklıkta artışa neden olabilir.

Ne olursa olsun, (rektal olarak alındığında) ateş 38 ° C’yi aşıyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ateş vücudun enfeksiyona karşı savunmasının önemli bir parçasıdır. Bazı çocuklarda Febril nöbetler meydana gelir ve ebeveynler için korkutucu olabilir. Bununla birlikte, çoğu febril nöbet hızlı bir şekilde bitmiştir. Bu nöbetler çocuğunuzun epilepsi olduğu anlamına gelmez ve uzun süreli zarar vermez.

Ateş nedir?

American Academy of Pediatrics (AAP), sağlıklı bir bebek için normal vücut sıcaklığının 36 ° C ila 38 ° derece arası olması gerektiğini söylüyor. Bu dereceden yüksek durumlarda ateş yükselmesi meydana gelmektedir. Bebeğiniz 3 aydan küçükse ve ateşi yüksekse hemen çocuk doktoru ile görüşmelisiniz. Bu bebeğin ateşi ciddi bir enfeksiyon anlamına gelebilir. AAP, bir bebek 3 ay ile 6 ay arasında 38.3 derece  veya daha yüksek bir ateşi varsa veya 6 aydan daha küçükse ve 39.4 derecede ateşi varsa mutlaka doktor çağırılmalıdır.  İştahsızlık, öksürük, kulak ağrısı belirtileri, alışılmadık rahatsızlık veya uykululuk, kusma veya ishal gibi belirtilerin olup olmadığını mutlaka tespit edin.

bebeklerde-ates

Doğru termometreyi kullanın!

6 aydan küçük bebeklerin sıcaklığı rektal termometre ile alınmalıdır. Kulak kanalları çok küçük olduğundan, kulak termometresi ile doğru bir okuma elde edemezsiniz.

Dehidrasyonu önlemek için bebeğin bir ateş sırasında anne sütü veya formülü kullanmaya devam etmesi önemlidir.

Ona ateş düşürücü verin:

Doktorunuz çocuğunuza ateş düşürmek için bazı bebek ilaçları asetaminofen (veya bebeğiniz en az 6 aylıksa ibuprofen) vermeyi önerebilir. Çocuğunuza önerilen dozdan fazlasını kesinlikle vermeyin. Bebeğin ağırlığı doğru dozu belirleyecektir. 3 aylıktan küçük çocuklarda, ilaç vermeden önce çocuğunuzun doktoruna mutlaka haber verin. Ateşin normal seviyeye kadar düşmesi gerekmez. Çoğu çocuk, sıcaklıkları bir derece düştüğünde daha iyi hissedecektir.

Doktora ne zaman başvurmalıyım?

  • Çocuğunuz hareket edemiyorsa,
  • Ağlarken göz yaşı akmıyorsa,
  • Çocuğunuz 8 saattir idrara çıkmamışsa,
  • 3 aylıktan genç olup rektal sıcaklığı 38.4 ° derece veya daha yüksekse,
  • 3 ila 12 ay arasında ve ateşi 39 ° C veya daha yüksekse,
  • 2 yaşın altında ise ve 48 saatten uzun süren ateş varsa,
  • Ateş, tedavi ile kolayca düşmüyorsa ve çocuk rahat olduğunda, 40.5 ° C üzerinde bir ateşi varsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bakteriyel ateş viral ateşten farklıdır!

Viral ateşler üç gün içinde azalmaya eğilim gösterir. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi yoktur ve reçete edilmemelidir. Bakteriyel ateşler ise, vücut bir kulak enfeksiyonu (bakteriyel veya viral olabilir), idrar yolu enfeksiyonu veya bakteriyel pnömoni gibi bir bakteri enfeksiyonunu savuşturduğunda ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyonlar virüslerden daha az görülür – ve daha önemlidir, çünkü tedavi edilmezse ciddi hastalıklara neden olabilirler. Genellikle antibiyotikler gereklidir.

Write A Comment