Kadınlarda sağ ve sol olmak üzere iki tarafta da yumurtalık bulunur. Bu kistler çoğu zaman tek bir tarafta bulunurken nadir olarak iki yumurtalıkta da olabilir. Bu kistler, içi su dolu keseciklerdir. Hastanın ve kistin durumuna göre ise çeşitli boyutlarda olabilirler. 2-3 cm’den 20 cm’e kadar büyüyebilir. Yumurtalık kistleri oldukça çeşitlidir. Kistin boyutu, hormon salgısının durumu, yırtılma olması gibi durumlarda ise belirtiler daha belirgin görülür.

Yumurtalık kisti olan kişilerin büyük bir kısmında herhangi bir belirti yoktur. Yumurtalık kistleri rutin jinekolojik muayenelerde ya da ultrasonografi sırasında rastlantısal olarak tespit edilir. Yumurtalık kisti olan hastaların büyük bir kısmında yalnızca kasık ağrısı sorunu söz konusudur. Bu ağrı sol ya da sağ kasıkta olabilir. Yumurtalık kisti kaynaklı olarak yaşanan ağrılar şiddetli ağrılar değildir. Oturma sırasında, dizleri kırma ya da karın hareketleri yaparken bu ağrılar hissedilebilir.  Fakat yumurtalık kistinde rüptür yani kesecikte yırtılma, patlaya ya da burkulma söz konusu ise aniden başlayan şiddetli kasık ağrısı ya da bulantı hatta kimi zaman kusma, göz kararması ya da bayılma sorunları meydana gelebilir.

Yumurtalık kistlerinin yol açtığı belirtilerden bazıları ise:

 • Adet gecikmesi,
 • Adet görmeme,
 • Adetlerin düzensiz olması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • Karın ağrı,
 • Kasıklarda ağrı,
 • Şişlik duygusu,
 • Karında ele gelen kitle,
 • Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • Kabızlık sayılabilir.

Adet düzeni ile ilgili belirtiler ise kistin hormon salgılayıp salgılamamasına bağlı olarak değişmektedir. Şayet kist büyük boyutlara ulaşmış ise, hastalar kisti daha kolay fark edebilir. Kistler, karında şişliğe yol açabilir, ele kitle gelebilir. Büyük kistler idrar torbasına yani mesaneye baskı yapar ve bu sebeple de hasta sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyar. Aynı şekilde rektuma da baskı söz konusudur. Bu sebeple hasta kabızlık sorunları ile uğraşabilir ve dışkı yaparken güçlük çekebilir.

Yumurtalık kistinin sebep olduğu belirtiler farklı birçok hastalıkla karıştırılabilir. Yumurtalık kistlerine özgü bir belirti mevcut değildir.Bu sebeple hasta tarafından tespit edilmesi zordur. Yumurtalık kistlerinin sebep olduğu adet düzensizliği farklı pek çok hastalığın da belirtisidir. Bu sebeple de tespit edilmesi zordur.

Yumurtalık kisti neden oluşur?

Yumurtalık kistlerin en yaygın sebebi hormonal bozukluklardır. Her adet döngüsünde yumurtalıkların içinde bir yumurta hücresi taşıyan ve boyutları 3 cm’i bulabilen folikül denilen bir kist meydana gelir. Bu aşamadan sonra folikül çatlar ve yumurta salınır. Şayet gebelik söz konusu değil ise, bu dönemden 14 gün sonra kadın adet dönemine girer. Fakat hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan kistlerde çatlama olmayabilir ya da büyümeye devam edebilir. Bu sebeple de folikül adı verilen kistler söz konusu olur. Yumurtalık iltihabı geçiren kişiler, aşırı derecede radyasyona maruz kalma gibi sebeplerden dolayı da yumurtalık kisti oluşma riski tetiklenebilir.

Kimlerde yumurtalık kisti vardır?

Yumurtalık kistleri, üreme çağındaki kadınlarda görülen bir sorundur. Nadir olarak adet dönemi başlamamış ya da menopoz girmiş kadınlarda da görülebilir. Ailesinde yumurtalık kisti hikayesi olan kişilerde görülme riski daha fazladır.

5 Comments

 1. Merhaba hocam bnm yumurtalık kıstım var doktr yumurtlma donemınde olan bı kıst dedı gecer dedama agrı
  bacgma vuryo napabılrım nasl gecer

  • Merhaba,
   Over kistleri %80-85 oranında iyi huyludur. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. Kistinizin boyutunu belirtmemişsiniz ancak doktorunuzun size söylemiş olduğu kist tarif ettiğiniz ağrıya neden olmamaktadır. Varis, damar hastalıkları, diyabet, siyatik, bel fıtığı, kasık fıtığı, artrit, miyalji, bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri,obezite, iyi huylu ya da kötü huylu kemik tümörleri, kemik enfeksiyonları da bahsetmiş olduğunuz bacak ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba hocam ben böbrek taşı tanısı için iltrasona girmistim böbreğde taş degil kum çıkmış o esnada doktor hanım sağ yumurtalıkta kistin var dedi. Ve kadın doğum uzmanına göründüm tekrar ultrasondan baktılar sag yumurtalıkta kist varmış kan tahlili istediler yeni evliyim çoçuğum olmamasına sebep olur mu bu kist. Adet günüm de ayin 2sinde idi yanı ortalama 5-10 gun sure gecmis ve kontrolumde meydana cikti. Bu normal kist midir hormanel sekilde 3cm boyunda olduğunu duydum tamda emin degilim

 3. Merhaba hocam ben böbrek taşı tanısı için iltrasona girmistim böbreğde taş degil kum çıkmış o esnada doktor hanım sağ yumurtalıkta kistin var dedi. Ve kadın doğum uzmanına göründüm tekrar ultrasondan baktılar sag yumurtalıkta kist varmış kan tahlili istediler yeni evliyim çoçuğum olmamasına sebep olur mu bu kist. Adet günüm de ayin 2sinde idi yanı ortalama 5-10 gun sure gecmis ve kontrolumde meydana cikti. Bu normal kist midir hormanel sekilde 3cm boyunda olduğunu duydum tamda emin degilim korkmali miyim

 4. Hocam safra ve bobrek sikayeti ile doktora gitti sağ yumrtaligimda 4cm kist var dedi adetim çok düzensiz değil mesela ayin 10 unda hasta olsam önümuzdeki ay 4 veya 5 gün erken oluyorum hep böyle yani düzensiz olduğunu zannetmiyorum ben taştan dolayi röntgen tomografi çektirdim bi kaç defa acaba radyasyondan dolayi mi oldu durduk yere kist meydana gelir mi kabızlık çekiyorum 3 aydır sürekli ikinmaktan hemoroid oldum idrara çok sık çıkıyorum bu gibi belirtiler verirmi

Write A Comment