Yumurtalık Kisti Nedir?

Kistler, içi sıvı dolu keseciklerdir. Yumurtalık kistlerine ise ‘’over kistleri’’ adı verilir. Günümüzde kadınların büyük bir kısmı yumurtalık kisti sorunu ile karşı karşıyadır. Yumurtalıklardaki kistler genellikle herhangi bir belirti vermezler. Bu sebeple de rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilirler.

Yumurtalıkların en önemli işlevlerinden biri de hormonal değişimlere cevap vermelidir. Farklı hormonlara yanıt olarak yumurtalıklarda büyüme ya da kistleşme söz konusu olabilir. Yumurtalık kistleri farklı çeşitlerde olabilir.

Kistler neden oluşur?

İnsan vücudundaki hücreler kalıcı yapıda değildir. Hücreler ölür yeniden oluşturulur. Bu hücreler de farklı yapılarda çeşitli sıvılar salgılamaktadır. Hücrelerde üretilen sıvılar emilirler. Bu emilimin fazla olması da ödeme yol açar. Ödem kendini vücudun farklı noktalarındaki şişkinliklerle kendini gösterir.

Şayet doku haricinde depolanan sıvılar bir zar ile çevrelenir ise kesecik olur. İçinde sıvı alışverişi yok ise kiste dönüşür. Yumurtalık dışında oluşan kistler daha kolay belirti verirken, yumurtalık kistleri belirti vermezler.

Yumurtalık kistleri nasıl belirti verir?

Yumurtalık kistleri iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Yaygın olarak karşılaşılan yumurtalık kistleri ise çoğunlukla iyi huyludur. Yumurtalık kistleri yukarda da belirtildiği gibi belirti vermeyebilirler, çoğunlukla rutin kontroller sırasında fark edilirler.

Ancak kimi zaman belirti verebilirler. Bu belirtilerden en yaygınları:

 • Adette düzensizlik olması,
 • Karında şişlik,
 • Karın ağrısı,
 • Kasık ağrısı,
 • Kabız, ishal ya da tuvalete çıkarken yaşanan zorluklar
 • İdrar yolu sorunları gibi belirtiler verebilir.

Bu belirtiler farklı sorunlara da işaret edebileceğinden yumurtalık kisti akla gelmeyebilir. Henüz büyümeyen bir yumurtalık kisti şişlik gibi sorunlara da yol açmaz. Yumurtalık kistinde ağrı olması ise oldukça nadir karşılaşılan bir sorundur. Şayet ağrı söz konusu ise kistin büyüdüğü anlaşılabilir.

Yumurtalık kistleri kimi zaman mesaneye baskı yapabilir ve bu sebeple de sık sık idrara çıkma sorununa yol açabilir. Bunun dışında rektum adı verilen barsağın son bölümüne de etkii ederek kabızlığa ya da dışkı yaparken güçlük çekmeye yol açabilir. Kimi zaman kişide iştahsızlık, kilo kaybı ya da bulantı gibi sorunlar da görülebilir.

Yumurtalık kistlerine nasıl tanı konur?

Yumurtalık kistleri çoğunlukla rutin muayeneler ya da farklı nedenlerle yapılan jinekolojik araştırma sonucunda fark edilmektedir. Jinekolojik ultrason ile yumurtalık kisti tespit edilebilir.

Yumurtalık kistlerinin selim ya da habis huylu oldukları nasıl tespit edilir?

Bu noktada ele alınacak bazı faktörler vardır. Bunlar:

 • Hastanın yaşı ilerlemiş ve menopoz sonrası ise kötü huylu olabilir
 • Kitlenin büyüklüğü ve şekli de iyi ya da kötü huylu olduğu hakkında bilgi verir.
 • Basit kist ya da solid (içi katı) yapıda oluşu, (komplike kist ise kötü, basit kist ise iyi)
 • Etrafa yapışık var ise kötü huylu olduğuna işaret edebilir.
 • Hassasiyet söz konusu ise iyi ya da kötü huylu olması tespit edilebilir.

Pelvik ultrasonografide kistlerin 5-6 cm’den küçük olması çoğunlukla kistlerin iyi huylu olduğuna işaret etmektedir.  Ancak ultraasonda içinde çıkıntılar mevcut olan, solid yapılır ve 5-6 cm’den büyük olan kistler, sıvı birikimi yapabilir, çevre dokularda yapışıklığa yol açabilir, bu sebeplerden ötürü de kötü huylu olabilir.

Bunun dışında menopoz dönemi ardından oluşan kistler de habis olma potansiyeline sahiptir. Teşhis yaparken  hastanın ve kistlerin durumuna göre karar verilir ancak bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans (MRI), hormon tetkikleri ve kanda tümör belirteçleri de incelenerek kistin huyuna karar verilebilir.

Write A Comment