Hatırladığınız son adet tarihinizi giriniz.

Bebek sahibi olmak isteyen yahut tam tersi şekilde istemeyen çiftlerin en dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi kadında yumurtlama günü olmaktadır. Zira yumurtlama hesaplama nasıl yapılır sorusunu bilmeden gebelik şansını arttırmak yahut çocuk istemeyenler için düşürmek pek mümkün değil denilebilir. Bu nedenle yumurtlama gününün hesaplanması kadar öneminin de bilinmesi gerekmekte.

Yumurtlama Hesaplama Neden Önemlidir?

Yumurtlama gününün hesaplanması aslında her çiftin düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken eylemler arasında bulunuyor. Zira kadınlarda yumurtlamanın olduğu günler gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu günler olmaktadırlar ve bu dönemde korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek diğer günlere oranla çok daha yüksek gebelik oluşturma şansına sahiptir.

Bebek isteyen çiftler için bu çok iyi bir durumken, istemeyen çiftler içinse bu dönemde bilhassa korunmasız şekilde ilişkiye girmek veya korunma yönteminin bir şekilde cinsel ilişki sırasında bozulması istenmeyen gebelikler ile sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla korunmadan yahut geri çekilme yöntemi gibi antik korunma yöntemleri ile ilişkiye giren çiftlerde yumurtlama gününün hesaplanması ve takip edilmesi büyük önem kazanmaktadır.

Yumurtlama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yumurtlama gününün doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için ilk olarak kaç günde bir adet görüldüğünün bilinmesi gerekiyor. Pek çok kadın 28 günde bir adet görse de, 21 gün ila 35 günde bir adet görmek de normal olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla adet günlerinizi bir takvim kullanarak takip etmeniz hem adetlerinizin düzenli olup olmadığını görebilmek hem de yumurtlama gününü tahmin edebilmek için gerekli imkanları sunacaktır.

Kadınlarda yumurtlama günü bir sonraki adet kanamasının ilk gününden 14 gün önce gerçekleşmektedir ve bunu hesaplamak için adet bitiminden sonraki dönemi değil, bir sonraki adetten önceki dönemi dikkate almak gerekmektedir.

Yani 28 günde bir adet gören kadınlarda beklenen adet gününden 14 gün öncesi, geçmiş adetin başlangıç gününden sonraki 14. güne denk geldiği için bu şekilde hesaplama yapılabilirken, 30 günde bir adet gören kadınlarda sonraki adetten 14 gün öncesi, bir önceki adetten 16 gün sonrasına denk gelmektedir ve bu nedenle hesaplama yapılırken her zaman bir sonraki beklenen adet gününü baz almak hataların yapılmasına engel olacaktır.

Yumurtlama İçin Önemli Günler Nelerdir?

Bir sonraki beklenen adetten 14 gün öncesi yumurtlama günümüz ancak pek çok farklı etkenden dolayı adet gününde yahut yumurtlama gününde beklenmedik kaymalar da gerçekleşebiliyor. Kötü beslenme, kilo alımı, stres, yorgunluk, ruhsal sorunlar ve hastalıklar gibi pek çok durum maalesef yumurtlama gününde bir kaç günlük değişimlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyenler hemen 14. günde değil, bir kaç gün öncesinde ve yumurtlamadan bir kaç gün sonrasında korunmasız cinsel ilişkiye girmeliler. Çocuk düşünmeyenler ise yumurtlama günününden bir kaç gün öncesinde korunmasız ilişkiyi bırakmalılar çünkü spermler kadın rahminde bir kaç gün boyunca hayatta kalabiliyorlar.

Fakat korunmasız ilişkinin yumurtlama olsa da olmasa da bir risk unsuru olduğunu, bu nedenle geri çekme yöntemi gibi tarih öncesinden kalma sözde korunma yöntemlerinin yumurtlama günü hesaplanmış olsa bile sizi yeteri kadar korumayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama başlamadan önceki bir kaç günde ilk olarak vajinadaki günlük akıntılar artış gösterirler ve vücut sıcaklığı da 1 derece kadar artar. Sabah kalkar kalkmaz yapacağınız bir vücut sıcaklığı ölçümü size bu konuda bilgi verecektir. Ayrıca kasıklarda ağrı, meme uçlarında hassasiyet, karında şişlik ve artmış cinsel istek de yumurtlamanın belirtileri arasında bulunmakta.

 

6 Comments

 1. Öncelikle jinekoloji.com’a böyle bir paylaşım için teşekkürü borç bildiğimi belirtmek istiyorum. 2 yıldır evliyim ve evliliğimin ilk dönemlerinden beri eşim de ben de bir çocuk sahibi olmayı çok istiyorduk ama bir türlü kısmet olmuyordu. Site ile tanıştığım gün çocuk sahibi olmak için uygun olan günler ile de tanıştığım gün oldu. Bugün çocuk sahibi olacağımın haberini alır almaz aklıma gelen ilk şey teşekkürlerimi sunmak oldu. Teşekkür ederim jinekoloji.com 

 2. İrem Meriç Reply

  Merhaba,
  Ben de 1.5 yıllık evliyim ve eğer kısmet olur ise anne aday adaylarındanım  Benim sizlerle paylaşmak istediğim bir soru var aslında. Regl dönemlerim ile alakalı tarihsel bir düzensizlik söz konusu. Bir ayım diğer ayımı tutmuyor. Bu durumu yukarıdaki hesaplamayı yaparken nasıl değerlendirmeliyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 

 3. İrem Meriç Reply

  Merhaba,
  Ben de 1.5 yıllık evliyim ve eğer kısmet olur ise anne aday adaylarındanım  Benim sizlerle paylaşmak istediğim bir soru var aslında. Regl dönemlerim ile alakalı tarihsel bir düzensizlik söz konusu. Bir ayım diğer ayımı tutmuyor. Bu durumu yukarıdaki hesaplamayı yaparken nasıl değerlendirmeliyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 

 4. Nilgün Koşar Reply

  Merhaba jinekoloji.com ailesi 
  Sitenin uzun süredir takipçilerindenim. Bir kadın olarak kendimiz ve zaman zaman ilişkilerimiz ile ilgili bilmemiz gereken öyle çok şey var ki. Diğer tüm konularda olduğu gibi bu başlık altında da jinekoloji.com sayesinde hem benim için önemli olabilecek günleri öğrendim hem de bu konu hakkında bir yığın bilgi sahibi oldum. 

 5. Öncelikle jinekoloji.com’a böyle bir paylaşım için teşekkürü borç bildiğimi belirtmek istiyorum. 2 yıldır evliyim ve evliliğimin ilk dönemlerinden beri eşim de ben de bir çocuk sahibi olmayı çok istiyorduk ama bir türlü kısmet olmuyordu. Site ile tanıştığım gün çocuk sahibi olmak için uygun olan günler ile de tanıştığım gün oldu. Bugün çocuk sahibi olacağımın haberini alır almaz aklıma gelen ilk şey teşekkürlerimi sunmak oldu. Teşekkür ederim jinekoloji.com 

 6. Nedim Çetin Reply

  Merhabalar
  Jinekoloji.com sitenizi öncelikle çok beğendim. Burda herkese uygun çok güzel bilgiler ve makaleler vardır. Burayı herkese tavsiye ediyorum. Sıra bana gelince 1 yıldır evliyiz. Eşimle hemen çocuk yapmak istiyorduk lakin bir türlü olmuyordu. Doktorada gitmeyi şuan erken olduğunu düşünüyorduk. Daha sonra google ile arama yaptığımızda bu siteyi bulduk. Burdaki makaleyi okuduğumuzda yumurtalama hesaplamısını yaptık. Şuan eşim 2 haftalık hamiledir. Daha yolun başındayız ama bu bilgi bize bir yol açtı. Bu konuda Jinekoloji.com ve Bülent Tıraş’a çok teşekkürler.

Write A Comment