1 ) Adet Düzensizliği Neden Olur?

Kadınların büyük bir kısmı, yıl boyunca 11 ile 13 defa arasında adet döneminden geçer. Bu sayıya yakın olan değerlerin (1 veya 2 az veya fazla) normal olduğu kabul edilmiştir. Bu sebepten dolayı, adet düzensizliği ile alakalı olarak ancak sizin için normal olan değerlere bakılıp bir değerlendirmenin yapılması gerekebilir. Adet dönemi, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl süresince, çok fazla düzensizlik ile karşılaşılabilir. Bu oldukça normaldir. Adetin normal zaman döngüsüne girebilmesi için, adetin görülmesine yardımcı olan hormonların dengelenmesi gerekir. Aynı durum, adetin sona ermeye yaklaşmış olduğu “perimenopoz” ve “menopoz” dönemlerinden öncesi için de geçerlidir. Son adet döneminin üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından, menopoz dönemi başlar.

2 ) Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Adet düzensizliğine veya anormalliğine sebep olan aşağıdaki durumlar ile hastalıklar haricinde, adet görmenin tamamı ile durduğu “amenore” durumu bulunmaktadır. Hamile olmayan, emzirmeyen ve menopoza girmemiş kadınlarda, 3 aydan daha uzun yaşanan “amenore” (adet görmeme) normal dışı olarak kabul edilmektedir. Göğüsleri gelişmeye başladıktan sonra 3 yıl içinde veya 15 ile 16 yaşları arasında adet görmeye başlamamış olan genç kızlar, “adet görmeme” sendromu ile karşı karşıya kalmış olabilmektedir.

Adet düzensizliği hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Adet düzensizliğinin bazı sebepleri, aşağıda ki gibi sıralanmış olabilir;

2.1 Stres: Çok fazla kilo alma veya zayıflama, yeterli derecede beslenmeme ve düşük kalorili diyet programları, egzersiz düzeni içerisinde gerçekleştirilen değişiklikler, gerginlik, hastalıklar, seyahat ve günlük hayatı etkileyen farklılıklar, adet düzeninin bozulmasına neden olabilir.

2.2 Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarının büyük bir çoğunluğu östrojen ve progestin hormonlarının (bir kısmı yalnızca progestin içermektedir) bir kombinasyonunu içerir. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasını önleyerek, hamile olmayı da engeller. Doğum kontrol haplarının kullanılması veya kullanımının bırakılması da, adet düzensizliğine sebep olabilir. Adet düzeninin yeniden devam edebilmesi, hapın bırakılmasından 6 ay sonra tekrar düzelebilir. Yalnızca progestin içerikli olan doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, adet aralarında kanama ile karşılaşabilmektedirler.

2.3 Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahim polipleri, rahmin iç tabakasında rastlanan küçük (kanserli olmayan) oluşumlardır. Miyomlar ise, rahim duvarına yapışık bir şekilde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm’den 10 ile 15 cm kadar olabilmektedir. Miyomlar daha çok iyi huyludur. Ancak ağır kanamalara ve ağrıya sebep olabilirler. Miyomun büyüklüğü ile alakalı olarak mesane ve makata baskı da uygulayabilmektedir.

2.4 Endometriozis: Rahmi saran ve her ay adet akıntısı ile beraber vücuttan atılan endometriyal doku, rahim dışında gelişmeye başladığı zaman “endometriozis” e rastlanır. Doku yumurtalık, altı sindirim sistemi, rektum ve rahim arasındaki bölge, bağırsak, fallop tüpleri ve bölgedeki diğer organlar üzerinde büyüyebilir. Endometriozis belirtileri arasında adet düzensizliği haricinde aynı zamanda, kramplar, cinsel ilişki esnasında ağrı, normal dışı kanama, adet dönemi öncesinde ve sonrasında ağrılar bulunmaktadır.

2.5 İltihaplı Pelvik Hastalığı: Kadın üreme sistemine etki eden “iltihaplı pelvik” bakteriyel bir enfeksiyon çeşididir. Cinsel temas aracılığı ile vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sistemine yayılabilir. Aynı zamanda bu bakteriler düşük, doğum ve kürtaj operasyonu esnasında üreme organlarına sıçrayabilir. Belirtilerinin içerisinde adet düzensizlikleri, vajina bölgesinde kötü koku, leğen kemiği bölgesinde ve alt karın bölgesinde ağrı, ateş, bulantı, kusma, ishal ve ağır vajinal akıntı yer almaktadır.

2.6 Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalden daha fazla androjen (erkeklik hormonu) üretir. Böylece sıvı dolu keseler, yani kistler meydana gelebilir. Yüksek oranda androjen, yumurtaların gelişmesine engel olarak, ovülasyonun (yumurtanın atılması) gerçekleşmesine de engel olur. Bu durum daha çok obezite, kısırlık, hirtuism (aşırı kıllanma) ile alakalı olarak görülür.

2.7 Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Bu durum özellikle 40 yaşından küçük olan, yumurtalığın özelliklerini tam anlamı ile yerine getirmediği kadınlarda görülmektedir. Adet kanamaları düzensiz bir şekilde olabilir veya hiç görülmeyebilir. Genetik olarak görülebileceği gibi, kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebi ile de meydana gelebilir.

3 ) Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

 • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
 • Aşırı egzersiz
 • Endometrial hiperplazi (rahim astarının kalınlaşması)
 • Rahim kanseri
 • Tiroid sorunları
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Sistemik lupus
 • Gebelik komplikasyonları (düşük veya dış gebelik)
 • Östrojen takviyeleri
 • Kan inceltici ilaçların kullanımı
 • Doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı
 • Steroidler
 • Antidepresan kullanımı
 • Östrojen ve/veya progesteron dengesizliği

4 ) Ameliyat ve Narkoz Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu?

Ameliyat esnasında kullanılan kanama durdurucu vb ilaçlar, bir iki günlük adet gecikmesine sebep olabilir. Ancak ne narkozun ne de bu tarz ilaçların, daha uzun süreli bir adet gecikmesine veya adet düzensizliğine sebep olması beklenemez. Bununla beraber görülen bir başka faktör ise, ameliyat stresi, hormonları etkileyerek ameliyatın ardından olması beklenen adetin  1 veya 2 ay gecikmesine sebep olabilir. Netice itibari ile ameliyatın ardından adet düzensizliği 2 ayı geçmiş ise, adet düzensizliği için başka bir sebebin bulunup bulunmadığının araştırılması gerekir.

5 ) Anormal veya düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen bazı durumlar nelerdir?

 • 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet
 • Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe
 • Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olması
 • 7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet
 • Adet aralarında fazla kanama olması
 • İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.

6 ) Adet düzensizliğini belirlemek için ne yapmak  gerekir?

 • Adet döngüsünü, ne zaman başladığını ve bittiğini not alın
 • Kullandığınız ped veya tampon sayısını not ederek adet sırasında ne kadar akıntı olduğunu belirleyebilirsiniz
 • Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığına dikkat edin
 • Adetle ilgili normal dışı durumları not edin

Tampon, enfeksiyona sebebiyet vermemesi için, gün içerisinde minimum 2 defa değiştirilmesi gerekir. Aspirin gibi çeşitli ilaçlar kanamayı daha fazla arttırıp şiddetlendirebileceği için, adet dönemi içerisinde kullanılması pek önerilmemektedir. Adet dönemleriniz çok fazla ağrılı geçiyor ise, size uygun olacak ağrı kesiciler için, doktorunuza danışabilirsiniz.

Kadınlarda / Kızlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Olabiliyor?
 • Sık adet görme (15 ile 20 günde bir),
 • seyrek adet görme 35 günden uzun (2 ile 3 ayda bir)
 • Adet dışı dönemlerde kanamalar görülebilir.
 • Normalden daha çok miktarda adet görebilir,
 • adet süresi uzayabilir,
 • miktarı çok fazla olabilir,
 • 8 ile 10 gün devam edebilir,
 • gün içerisinde 6 ile 12 arasında ped kullanımına ihtiyaç duyulabilir.

Adet miktarının normalden daha az olması, her zaman patolojik kabul edilecek bir durum değildir. Doğum kontrol hapı ve buna benzeyen ilaç kullanan kadınların adet miktarında azalma olur. Bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarında azalmaya sebep olabilir. Bütün bunların haricinde ki dönemlerde, adet miktarının azalması ile çok az karşılaşılır.

Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu olan “amenore” de, hiç adet görememe durumundan bahsedilir. Genç bir kızın, 15 ile 16 yaşına gelmiş ve hala adet görememiş olması durumunda, muhakkak bu durumun nedenleri araştırılarak, en kısa zamanda bir doktora görünülmesi gerekmektedir. “Fizyolojik amenore”ler de bulunmaktadır. Hamilelik dönemi içerisinde kadın adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

142 Comments

 1. Hocam adetim gecmedi ama bas donmem mide bulatisi surekli uykum geliyo idrara cikyom surekli beriltiler hamile beriltisi ama idral testi yaptm tes negatif cikti sizce hamilemiyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Bahsetmiş olduğunuz şikayetler sadece gebeliğe özgü şikayetler değildir. Bir kadının adet siklusu 21-35 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Erken dönemde yapılan gebelik testleri kanda bile bakılmış olsa gebeliğinizi tespit edemeyebilir. Eğer beklenen adet tarihinizde 1 hafta-10 günlük bir gecikme söz konusu olur ise yada bu şikayetlerinizde belirgin bir artış olur ise size önerim kanda gebelik testinin de bakıldığı bazı hormon tahlillerinin ve jinekolojik muayene-ultrasonografinin yapılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Neriman Çıtak Reply

    Merhaba hocam bi sorunum var. Bundan tam 1 ay önce ilk adet günümde genel anestezi ile burun ameliyatı oldum adet dongum hep 28. Gün de olurdum yani 27. Gün bitimi adet olurdum. Ameliyat günü adetimin ilk günü idi ve adetim normalde 4-5 gün arasında değişim gosteriyordu ama 2 gün sürdü. Sondaki ay da yine standart günümde 27.günün bitiminde oldum ama bu 3. Günüm normalde bitmemesi gerekiyor. Ama toplamda 2 Ped sadece değiştirdim. Fazla kanamam da olmadı sizce bu normal mi ve bu tarz durumlarda ne yapılması gerekir

  • Duygu duman Reply

   Mrb 1 yılı aşkındır adet düzensizliği var. Şöyleki gün sayısı değişmiyor 5-6 gün fakat her ay farklı günlerde 35 – 40 günü geçiyor bu ay da 1 hafta sonra tekrar oldum ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • Hocam her ay adet duzenim farkli oluyor. Bi ay 21 gun surede oluyo birgun 26 gun dongude oluyo surekli degisiyor. Her ay oliyorum ama gunler farkli oluyor. 21den veya 30 gunu gectigi olmuyor. Ve bir tane 4 yasinda cocugum var hic korunmadim 4 sene icinde. ikinci bebegime hamile kalamiyorum

  • Nur yetkin Reply

   Merhaba ben 17 yaşındayım ve en son 14 yaşında adet gördüm en son 8 ay önce doktor önerisi üzerine adet olmak için ilaç aldım ilacım butikten sonra 1 hafta adet gördüm onun haricinde hiç regil olmadım bunun sebebini öğrenebilir miyim? Lütfen yardımcı olun

  • Merhaba hocam sürekli adet düzensizliği yaşıyorum. Daha öncelerden polikistik over ve 2mm çapında kist vardı yumurtalıklarımda tedavisini gördüm ve adetim düzene girmişti son 1 yıldır sürekli düzensiz adet görüyorum bu durum ilerde çocuk sahibi olmamda sıkıntı yaşatırmı?

 2. Merhaba ben 6 yıllık evliyim adetim çok düzensiz 3 ayda bir adet görüyorum ne yapmalıyım?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Size önerim çocuk isteminiz varsa infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Adet yokluğunuzun nedenine göre medikal tedaviniz hekiminiz tarafından planlanacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Dokuz aylık evliyim ama hala hamile değilim adetim de gecikmeler oluyor ama testler hep negatif çıkıyor bundanda ister istemez etkileniyorum

  Doktora gittim çalışmayan çok az yumurtaliklarim olduğu söylendi ve klomen kullanmam gerektiğini söyledi doktorum kullandım yine bi faydasını goremedim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği, yumurtalık rezervinizde azalma olması ve 9 ay gibi uzun bir süredir gebelik elde edinmeye çalışıyor olmanız nedeniyle size önerim en kısa zamanda infertilite ile ilgilenen alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız ancak yumurtalık rezervinizin az olması nedeniyle klomen ile yumurtlama çatlatma ilişkiye bırakılma ya da aşılama tedavilerinin size sağlayacağı gebelik oranları oldukça düşüktür. Bu noktada beklemek ve bu tip tedavilerle zaman kaybetmek yumurtalık rezervinizin daha da azalmasına ve diğer yöntemlerle de gebelik elde etme şansınızda belirgin bir azalmaya neden olacaktır.
   Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba
    Ben 18 yaşımda evli değilim. 6 aydır adet göremiyorum. Ilk adet gördügümden beri adetim düzensiz. Ilk adet gördüğümden sonra 3 sene adet göremedim. Doktora gittiğimde stres demişti ve ilaç vermişti. Ilaçta fayda etmedi. Ne yapsam olur. Bana bişeyler tavsiye eder mısınız.

 4. Merhaba ben 15 yaşındayım.12 yaşında Adet görmeye başladım.Adetim ilk 2 yıl falan düzenliydi sonra diğer yıl düzensizleşmeye başladı.Nisan ayında kadın doğum uzmanına gittim bana ilaç verdi 7 gün kullan dedi kullandım ve 10 gün sonra adet oldum ama bu ay yine çok gecikti .Hamile olmamı engeller mi ve ne yapmak gerek lütfen yardım edin…

 5. benim adetim geçen ay üçüncü günü kesildi ve bu ayda hiç adet olmadım normalde 2gun önceydi ama ilk iki gün sol kasığım çok ağrıyordu şimdi arada bir gidip geliyor test yaptı olumsuz çıktı. Hamile olsam mide bulantım olur du o da yok sizce neden yardımcı olabilir misiniz..

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapan pek çok neden vardır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır.

   Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50′ ler de olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve içinde gebelik testininde olduğu bazı hormon tahlilleri yaptırmanız, ultrasonografi ve muayene olmanızdır. Her gebelikte mide bulantısı şikayeti olacak diye bir kural bulunmamaktadır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Ben 27 eylül den bu yana 4 kez adet gördüm sebebi ne olabilir?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bu tip adet düzensizliklerine yol açabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Size önerim adet düzensizliğinizin nedenlerinin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız ve bazı hormon tahlilleri ve ultrasonografi yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. bu ay regl Olmadan Önce psikolojik Olarak baya zorlanıyorum
  regliyi nasıl hızlandırabilirim? bi faydası olabilir mi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Premenstruel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir; adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur. PMS’nin ruhsal belirtileri depresyon, yorgunluk hissi, aşırı uyuma çevreye ilginin azalması, duygu durumunu dalgalanmalar, sinirlilik gerginlik, asabileşme, üzüntü hali, öfke, dikkat azlığı şeklinde olabilir. Memelerin dolgunlaşması, büyümesi ve ileri derecede hassaslaşması şeklinde meme belirtileri olabilir. Vücutta ödemlere (su tutulumuna) yol açar. Baş ağrısı, bulantı-kusma, kabızlık, ishal, iştah artışı, aşırı susama alkole tahammülsüzlük, cinsel istek artışı, akne (sivilce) ortaya çıkması diğer sık gözlenen belirtilerdir.
   Yaş ilerledikçe bu şikayetlerinizde bir azalma olacaktır. Kafein içeren gıdalar, sigara ve tuzdan bu süreçte uzak durmanız önerilmektedir. Diyetinizdeki kırmızı eti azaltmanızı ve balık, sebze ve meyve tüketiminizi arttırmanızı öneririz. Düzenli egzersiz, stresten uzak yaşam, gevşeme teknikleri(yoga) da bu süreçte konforunuzu arttıracaktır. Yaşam koşullarındaki düzenlemelere rağmen şikayetlerinde gerileme olmayan hastalara ilaç tedavileri uygulanmaktadır( doğum kontrol hapları, ağrıkesiciler, bitkisel kökenli gıda destekleri, idrar söktürücüler, antidepresanlar, vitamin A/B/E takviyesi vb)
   Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak mevcut şikayetlere neden olabilecek diğer etkenlerin araştırılmasıdır. Bu muayeneniz neticesinde size önerilerde bulunulması daha doğru bir yaklaşım olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız, muayene, ultrasonografi olmanız ve bazı hormon testleri yaptırmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Hocam12 sene önce üçüncü doğumdan sonra tüp lerimi baglattim ve o gunden beri 1 yada 2 gun adet oluyorum tuplerim baglanmadan önce 7 gündü bu çare bulamadim gitmedigim doktor kalmadi

 8. Selâmün aleyküm hocam size bir şey soracaktım ben 6 aylık evliyim bekarken reglim normaldi 1 _ 2 gün aksardi ama evlendikten sonra düzensiz oldu mesela 26.08.2015 25.09.2015 06.11.2015 gibi düzensizlikler oldu daha öncede 5 gün aksamıştı ayrıca bu ay reglim 10 gün sürdü bunun nedenini öğrenebilir miyim şimdiden çok tesekkur ederim hayırlı geceler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız, muayene, ultrasonografi olmanız ve bazı hormon testleri yaptırmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. Îyi akşamlar. Nasılsınız. Benim bir konuda danışmak istediğim bir şey var. Ben 1 yıllık evliyim. Eşimle korunmuyoruz çocuk istiyorum fakat olmuyor. Birde adet olmama 12 gün varken dün aniden bir kanamam oldu ve normal adet olum sol kasığımdan belime doğru ağrım var. Doktora gittim ultrasonla baktı bişeyimin olmadığını ufak enfeksiyonlar olabileceğini söyledi ve bana ilaç verdi bu konuda bilgi verebilir misiniz acaba.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları da kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Yapılan muayenenizde enfeksiyon saptanmış ve tedaviniz planlanmış.
   1 yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin sperm analizi sonucu değerlendirilerek sizin için en uygun tedavi yöntemi seçilecek ve size sağladığı gebelik oranları hakkında bilgi verilecektir.
   Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Selam ben 43 yaşındayım bugüne kader heç hamilelik keçirmədim hep ilaçla bitkisel otlarla Aybaşı olurum son 4 aydi ben aybaşı olmuyorum 2 aydır da goyslerim çok arıyordu sandım ki erken menopoza girem ondan mastodynon soğan suyu ve aslan pencesi otu içmeye başladım bu arada baktım midem çok kötü iştahsızlık ve hazımsızlık oluyor ondan gebelik testi yaptım 2 hat çıktı ve hemen bu ayın 4 de kan talihli yaptırdım 13099 cevabı çıktı sonra ultrason mayinesine getim 4 haftalik inkisafdan kalmış hamilesen dedi doktor inanmadim tekrar evde gebelik testi etim 1 hat çıktı yenə bu ayın 7 de yani 3 den sonra kan talihli yaptırdım bu safer 29290 çıktı yani bu olay dün yaşandı tekrar test yaptım 2 hat çıktı ama suan bana kahve rengi kan lekesi var sice ayin 4 ve 7 silə bu kader talihlierde dəyişiklik olurmu yani benim hayatı tahlikem varmı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değerleriniz oldukça güven verici, ultrasonda da gebelik kesesi görülmüş olması rahim içinde bir gebeliğiniz olduğunu doğrulamaktadır. Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Düşük tehditinde genel olarak fiziksel aktivite kısıtlaması, cinsel ilişki yasağı ve yatak istirahati önerilmektedir. Düşük tehlikesi durumunda günümüzde en çok uygulanan ilaçla tedavi yöntemi ise progesteron içeren ilaçlardır. Kanama şikayetinizin artması halinde doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. Mrb Dr bey ben bir şey öğrenmek istiyorum 47 yaşındayım iki yıldır düzensiz regil oluyorum. Yani menopoz evresi üç ayda bir oluyordu ü çay kesiliyordu şimdi ise yaklaşık üç aydır sürekli oldum hiç kesilmedi nedendir acaba rica etsem özelime mesaj atarsanız sevinirim teşk.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hormonal dengesizlikler, yumurtlama bozuklukları, endometrial hiperplazi, endometrial polip, myomlar, adenomyozis, bazı ilaçlar(heparin, coumadin vb.), rahimin kötü huylu hastalıkları , rahim ağzı patolojileri, vajinal patolojiler anormal kanama(menoraji) şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bu kanamalarınızın nedeninin araştırılması ve tedavinizin planlanmasıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 12. MERHABALAR

  benim şöyle bir sorunum var.

  ben ay hali olduğumda çok fazla kanamam oluyordu öyleki günde 3 tane çocuk bezi kullanıyordum burdaki doktorlar hormonlu spiral önerdiler 1,5 yıl önce taktılar kanamalarım normalleşti diyebilirim bayağı azalttı ama çok fazla kilo alıyorum ne kadar dikkat ettiysem de kilo veremiyorum bu spiralden olabilir mi?

  birde her ilişkiden sonra azda osa kanama oluyor spirali çıkarmamı önerirmisiniz

  şimdiden çok teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hormonal dengesizlikler, yumurtlama bozuklukları, endometrial hiperplazi, endometrial polip, myomlar, adenomyozis, gebelik ve komplikasyonları, rahim içi aletler ve bazı ilaçlar(heparin, coumadin vb.) anormal uterin kanama(menoraji) şikayetine neden olabilmektedir. Yapılan muayeneleriniz neticesinde size mirena isimli bir spiral uygulanmış ve bu tedavidende fayda görmüşsünüz. Ancak bu tip tedavilerde zamanla ara kanama şikayeti ya da adet yokluğu olabilmektedir. Bu beklenen bir durumdur. Bir miktar kilo artışı ve ödem şikayetine neden olabilmektedir. Ancak diyetisyen desteği ve egzersiz ile bu sorunlarla baş edebilirsiniz. Cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar adet kanamasına hazırlanan rahimde erken kanamalara neden olabilmektedir. Bu normal bir durumdur. Bunun yanında rahim ağzında gelişen bazı enfeksiyonlar, yaralar ve polipler, rahim içi aletler, myomlar da ilişki sonrası kanama problemine neden olabilmektedir. Şikayetlerinizin devam etmesi nedeniyle ve mirena kullanan hastaların aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği için size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. Hocam ben yirmi beş yaşında iki çocuk annesiyim beş aydır düzensiz hasta oluyorum ve çok sancılarım oluyor hem hasta olmadan önce hemde hastalığım bittikten sonra

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Size önerim adet düzensizliği ve ağrılı adet görme şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız; muayene, ultrasonografi ve bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. doktor bey öncelikle iyi geceler ben 13 gündür adetim kesilmiyor doktora gittim hap verdi keser dedi yine kesilmedim neden bu kadar çok kanamam olur bana bi bilgi verebilir misiniz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hormonal dengesizlikler, yumurtlama bozuklukları, endometrial hiperplazi, endometrial polip, myomlar, adenomyozis, bazı ilaçlar(heparin, coumadin vb.), rahimin kötü huylu hastalıkları , rahim ağzı patolojileri, vajinal patolojiler, gebelik ve komplikasyonları anormal kanama(menoraji) şikayetine neden olabilmektedir. Yapılan muayenenizde hekiminiz tarafından muhtemelen hormonal bir neden saptanmış ve buna yönelik olarak ilaç tedaviniz planlanmış. Medikal tedavi ile kontrol altına alınamayan kanamalarda endometrial örnekleme yapılması gerekebilir. Size önerim tedavinizi planlayan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. 21 yaşındayım. Adetim düzenliydi fakat 6 yıldır cinsel hayatım aktif. 2 yıldır ilişkide kanamam oluyor. 7 aydır siğil çıkmaya başladı genital bölgemde ve adetim başlamadan 2 hafta önce lekelenmeler oluyor. Ultrasonda kids görülmedi. Smear testi yapıldı sadece iltihap olduğu söylendi ve fitil kullandım 3 tane. Sonuç aynı. Ciddi bir şey olabilir mi yeniden başka bir hastanede kontrol edilmeli mi lütfen yardımcı olur musunuz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genelde aylık döngünüzün başlayacağına işaret eder ve bu oldukça normaldir. Ancak kahverengi lekelenme şikayeti yapabilen başka durumlarda vardır. Endometriozis, over kistleri, uterusun iyi ve kötü huylu hastalıkları, polipler, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonlarında da bu tip lekelenme şeklinde vajinal kanamalar olabilmektedir. Doğum kontrol hapları, korunma iğneleri ve implanonda yarattıkları hormonal dengesizliklerle kadınların bazılarında adet döneminden önce kahverengi akıntılara neden olabilir. Spiral de rahim iç tabakasında yarattığı tahrişle adet öncesi kahverengi lekelenme nedeni olabilir. Enfeksiyonlar, rahim ağzı kanseri ve diğer genital kanserler ender görülmelerine karşın bu kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Ultrasonda bir sorun saptanmadığını paylaşmışsınız. Cinsel birliktelik esnasında kullandığınız yöntemi ise paylaşmamışsınız. Genital bölgenizde siğiller olduğundan ancak smear testinizin enfeksiyon dışında normal olduğundan bahsetmişsiniz. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı ve büyüklüğüne göre planlanmaktadır(kriyoterapi, elektorkoterizasyon, podofilin, imiquimod, TCA, topikal 5FU vb ). Tedavi ile siğiller ortadan kaldırılsa bile vücutta HPV’ nin yok edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle siğil tedavisine rağmen % 50-73 oranında tekrarlayan lezyonlar ile karşılaşabilmekteyiz. Ancak, bazı vakalarda siğiller tedavisiz de gerileyebilmektedir. Yeni siğiller için genital bölgenin periyodik olarak muayenesi gereklidir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka belirli aralıklarla yayma (smear) yapılmalıdır. Genital siğile neden olan virus rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir. Bu nedenle HPV aşısı olmanızı da öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 16. Merhabalar benim regli kanamam biraz oluyor sonra durup tekrar geliyor bir kaç gundur böyle eczane deki test te negatif çıktı sizce ne yapmam uygun olur böyle bir durum hamilelik belirtisi olabilirmi teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen pek çok neden bulunmaktadır. Bunlar arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar ve polipler yer almaktadır. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır. Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarark mevcut kanamanızın nedeninin araştırılmasıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Selamün aleyküm.
  Benim adetlerim aşırı sancılı ve düzensiz oluyo hangi doktora gitsem farklı şeyler söylüyorlar ve bi türlü düzelmiyor ne yapacağımı bilmiyorum.bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Size önerim adet düzensizliği ve ağrılı adet görme şikayetinize yönelik olarak alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Tedavi neden yönelik olarak planlanmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 18. merhaba kafama takılan bir şey var bebek isteyen bi çiftiz bu ay 3 gün gecikme oldu ve 2 gün sürdü adetim agrısız oldu bunun nedeni ne olabilir doktor tavsiyesi ile folic 1 kullanıyorum etkisi olur mu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Öncelikle sizde belirgin bir adet gecikmesi olmamış, ancak korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız ve her zamanki adetinizden farklı bir adet görmüş olmanız nedeniyle beklediğiniz adetinizde bir gecikme olması halinde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Ancak unutulmaması gereken her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüpleriniz, eşinizin sperm analizi sonucu normal ise ve 35 yaşın altındaysanız bir yıl korunmasız düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Kullanmakta olduğunuz ilaç adet düzensizliğine neden olmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 19. Merhaba hocam size bir sorun olucak Bende adet düzensizligi var vede by ay adet olmadim bunun sebebi be olabilir tskl

 20. Slm. 36 yaşında sezeryanla dogum yaptım sezeryan oncesi ağrılı bir adet donemim vardı fakat sadece adetim sökene kadar şiddetliydi ve sonrasinda bir ağrim olmazdı.. Evt su anda yani dogum sonrası ilk adetim değisik bir sancıyla başladı buda dogumdan 8 ay sonrasıydı, karnıma dokunduğumda sanki acıyordu ve adet bittikten sonra kasıklarımda agri hissediyorum.. Ve o gun bu gündür bircok doktora gitmeme rağmen kesin net bir teşhis konulmadı.. Kızım 5 yaşında bu ağrıları yıllardır yaşıyorum bazı aylarda hayattan bezdiricek kadar şiddetli oluyor ve cok uzun sürüyor bu ay periyotun bitimiyle tekrar baslayan Ve bacağıma vuran bu kasik agrisi 10 gun devam etti.su anda yurt disindayim burdada doktora gittim ve burdaki doktorda miyom oldugunu agrimin sebebinin miyom oldugunu soyledi turkiyedeki bir doktorda adanemiyosis demisti.. Tam anlamiyla sorunumun ne oldugunu bilmemek ve her ay bu dayanilmaz agrilarla yasamak benim butun pisikolojimi bozuyor.. Burdaki doctor bana ibuprofen verdi pembe bir ilac ictigimde agrimi rahatlatiyor fakat gunlerce ilac aldigimi dusunmek bile beni inanin cok rahatsiz ediyor.. umarim anlatabilmisimdir sorunumu..lutfen beni rahatlaticak birsey soyleyin kurtulus yokmudur bu agrilardan.. Tesekkur ederim.. Saygilar..

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Sizde bu nedenlerden biri olarak myom ya da adenomyozis saptanmış. Bu patolojilerde tedavi hormon ilaçları ya da cerrahi tedavi şeklinde olmaktadır. Ağrılı adet görmenin patofizyolojisinde prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID grubu ağrı kesiciler öncelikle tercih edilmektedir. Sizde bu grup ilaçlardan fayda görmüşsünüz. Bu ilacı kullanmaya devam etmenizde nbir sakınca bulunmamaktadır. Kombine hormon içeren kontraseptifler de prostaglandin sentezini azalttıkları için tedavide kullanılabilirler. Uzun süreli ve aralıksız oral kontraseptif kullanımı, klasik oral kontraeptif alan ve tedaviye cevap vermeyen hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir. Yine medikal olarak menopoza sokan ilaçlarlada bu şikayetlerde azalma sağlanabilmektedir. Progesteron içeren kontraseptifler de (levonorgestrel içeren rahim içi araç ve depo medroxyprogesteron asetat gibi) tedavide etkin olarak kullanılabilmektedir. Medikal tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise cerrahi yöntemler ile bu şikayetlerin azaltılması mümkün olabilmektedir. Bitkisel çözümler hastalarımızın sıklıkla araştırdığı ve kullandığı yöntemlerdir ancak bu tür yöntemlerin faydalı olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel bir veri bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. İyi aksamlar size bi sormak istiyorum. Tam bir sene once sezaryenla dogum yaptım dogum sonrası bebeğim 4 aylıkken ilk adetimi gordum daha sonra 20 gün bi gecikmem oldu bi sonrakinde 2 bucuk ay gecikme oldu bitkisel bir seyler kullandım ve bu ay 10 gün gecikme oldu yani dogum sonrası sürekli bi gecikme durumu var kasıklarımda da sık sık. ağrı oluyor bunun nedeni ne olabilir daha once vajinismus tedavisi gordum alt muayene korkusu yüzünden doktorada gidemiyorum normal ultrasonla bi rahatsizlik varsa anlasilabilirmi şimdiden teşekkür ederim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Emzirme durumunuzu paylaşmamışsınız. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar. Emzirmeyen annelerde ilk adet %40 vakada 6 hafta içinde, %90 vakada 24 hafta yani 6 ay içinde olur. Eğer emzirme varsa, %15’i 6 hafta içinde olur. Geri kalan %85’lik grupta adetlerin dönmesi 1 yıla kadar uzayabilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr) yer almaktadır. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Karından yapılan ultrason vajinal ultrasona göre daha az duyarlı olsa da genel olarak rahim ve yumurtalıklar hakkında bilgi verebilir. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle de gebelikten korunmak adına kullanabileceğiniz yöntemler açısından da danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 22. Hocam bişey soracam size bi bayanda döllenme günleri oluyor adetten sonra peki adeti düzensiz se normal günlerde de hamile kalma

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adetleri düzensiz olan bayanlarda ise yumurtlama gününü tahmin etmek daha zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelmektedir. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Her adet döngünüzde hamile kalma şansınızın yüksek olduğu yumurtlama öncesini ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Bu süreyi ortalayacak şekilde 10 günlük süreçte gün aşırı cinsel birliktelikte bulunmanız gebelik şansınızı bir miktar arttırabilir. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 23. Hocam ben doğumdan 5 ay sonra adet gördüm 3 aydır düzene girmedi adetlerim 10 gün sürüyor kanamam neden olur hocam sorun korkuyorum kötü bir şey midir emzirmiyorum teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar. Emzirmeyen annelerde ilk adet %40 vakada 6 hafta içinde, %90 vakada 24 hafta yani 6 ay içinde olur. Eğer emzirme varsa, %15’i 6 hafta içinde olur. Geri kalan %85’lik grupta adetlerin dönmesi 1 yıla kadar uzayabilir. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle emzirme 3 aya kadar tam koruyucu olmakla birlikte bu süre sonunda koruyuculuğu azalarak devam eder. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), düzensiz kullanılan hormon ilaçları yer almaktadır. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. Slm hocam adetim gecikdi ama biz çocuk düşünüyoruz son adet dönemim 26 kasım normalde 28 gün de bir oluyorum düzenli ama biz adetim bittikten sonra çalışma yapmadık malesef geçen ay düzenli yapmıştık ama bazı doktorlar hamileykende aded görebilirsiniz diyor ne kadar doğru cevap verirmisiniz bide bu ay bazı sıkıntı stres yaşadık oda engel olurmu gecikme

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, over kistleri, prematür over yetmezliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), düzensiz kullanılan hormon ilaçları yer almaktadır. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Adet gördüğünü sanabilir. Ancak sonraki ayda yani 3. ayda adet yokluğu ile birlikte yapılan testlerde gebe olduğu anlaşılır. Her zamankinden farklı bir adet döngünüzün olması nedeniyle bu düzensizliğin nedeninin araştırılabilmesi için size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. Merhabalar … size bi sorum olacaktı cevap verirseniz çok memnun olurum. aralık 14 ünde adet oldum 20 sinde adetim bitti bi hafta sonra yani 26 aralıkta önce az az leke gibi kan gelmişti ve hala devam ediyor adet olacakmış gibi oluyo kasik ve bel ağrılarımda oluyo bi hastalığın habercisi olabilir mi hamilelik dicem ama bu kadar uzun kanama süreci olmazmış netten okuduğuma gore

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ara kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler ve yaralar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca yumurtlama esnasında bazı kadınlarda görülebilen kanamalara ise mittelscmertz kanamaları denilmektedir. Adet döngüsünün 13-14. günü gibi oluşur. Birkaç pet doldurabilir veya lekelenme şeklinde de olabilir. Çok kısa sürebileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Kadınların %20 kadarında oluşur. Size önerim ara kanama ve kasık ağrısı şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Kolay gelsin ben 7 aylık evliyim ve adet düzensizliğim var doktora gittim bana climen diye bi hap verdi 21 gün kullan adet olunca gel dedi iki gündür kanamam var yoğun ve çok pis kokuyor randevu aldım tekrar salı gününe ama korkuyorum sizce bu kanama normal mi ?? Bu arada yaşım 21

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz kötü kokulu kanama şikayetinizin nedeni genital organlarınızdaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Muayene verileriniz doğrultusunda hekiminiz tedavinizi planlayacaktır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr) yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. Merhaba ben 24 yaşındayım bakireyim jinekolojiye gittim ve bana bartolin kisti tanısı kondu bu benim ilerde evlenirisem çocuk olmamasını engelermi ve bende adet düzensizliği var acaba bu adet düzensizliğim kisten kaynaklımı ve kistim bende ağrı yapıyor ve özelikle adet dönemindeyken daha çok ağrıyor soğuk aldığımda da ağrı yapıyor ilginiz için şimdiden teşekür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bartolin bezleri vajen girişinin her iki yanında yerleşmiş kese şeklinde 2 adet bezdir. Bu bezler ince bir kanal aracılığı ile kızlık zarının hemen önüne açılırlar. Bu bezlerin görevi cinsel birliktelik esnasında salgı salgılayarak penisin vajinaya girmesini kolaylaştırmak ve böylece cinsel ağrıyı azaltmaktır. Bu kanallar tıkandığında sıvı boşalamaz ve bartolin bezinin içinde birikmeye devam eder ve bartolin kisti dediğimiz yapıyı oluşturur. Bu kistin boyutu değişkendir. Bartolin kistinin oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Genital bölgeye travma, vulva enfeksiyonları, tahrişler kanalın bezinin tıkanmasına ve kist oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu kist eğer enfekte olur ise kist içeriği enfeksiyona bağlı olarak değişerek bartolin apsesi dediğimiz bir yapıya dönüşür. Çok küçük olan bartolin kistleri belirti vermeyebilirler. Şişlik, ağrı, cinsel birliktelikte ağrı, yürümede zorluk ve ateş şikayetlerine neden olabilirler. Eğer kist boyutu büyük değil ise ve herhangi bir şikayete neden olmuyor ise takip edilmesi yeterlidir, herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Gebe kalmanıza engel teşkil etmez. Eğer kist boyutu büyümeye başlar ve enfekte olur ise o zaman antibiyotik tedavisi ve cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Cerrahi girişim her ne kadar başarılı olsa da ilk 6 ay içinde tekrarlama olasılığı %20-35 ‘dir.
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapan pek çok neden vardır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, mevsimsel değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri yer almaktadır. Bartolin kistleri adet düzensizliği şikayetine neden olmazlar.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 28. Sayın hocam ben ayin 28 bir iki damla kanamam oldu ama emin değilim kan olup olmadığını aradan bir hafta geçti ayin 4 adet olmam gerekiyor du oda olmadı uc sefer olmak üzere ikisi kan biri idrar gebelik testi yaptırdım üçüde negatif çıktı kan tahlili sonucu 0.02 ydi idrar yollarımda enfeksiyon var dedi dr ama o tarihten beri sanki adet olacakmışım gibi belime de kasiklarımda bacaklarım da agrı var ne olabilir sayın hocam cevabınızı bekliyorum saygılar.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ara lekelenme kanaması ve adet yokluğu şikayetiniz olduğundan bahsetmişsiniz. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs) yer almaktadır. Yapılan gebelik testinizin negatif olması nedeniyle şu anda gebelik gibi bir durumunuz olduğunu düşünmemekteyim. Kasık ve bel ağrısı şikayeti ise idrar yolu enfeksiyonlarında da olabilmektedir. Hekiminizin buna yönelik olarak verdiği ilaçları kullanmanızı ancak şikayetleriniz geçmediği takdirde ve adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 29. Hocam merhaba ben 25 Yaşında 1,5 yıllık Evliyim. Lise döneminden bu yana düzensiz adet görüyorum 2 ay 3 ay gecikerek. Bi çok kez doktora gittim bütün tetkiklerim yapıldı ama hepsi temiz çıkıyor . Ayni zamanda vajinismus hastası idim 2 hafta oldu bu hastalığı yendiğim. Allah nasip ederse korunmadan gebelik düşünüyorum ama düzensiz adet beni Korkutuyor sizce sebep ne olabilir ne yapmam lazım ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Muayene bulgularınızı ve hormon tahlil sonuçlarınızı görmeden düzensiz adet görme nedenleriniz hakkında bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım olmaz. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin sperm analizi sonucu ise gebelik şansınız ve gebelik elde edebilme adına uygulanabilecek destek tedavileri hakkında bize yardımcı olmaktadır. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 30. Iyi günler hocam ben 21 aralikta adet oldum 3 gün sürdü ve eşimle 2 3 4 gün aralikli ilişki oldu şu anda kasiklarım ve belim cok ağrıyo başımda çok dönuyo biliyorum erken ama test yaptim tek cizgi cikti ne yapmam lazim hocam bide beyaz akintim var surekli lutfen cevablandirin saygı değer hocam

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Bu süreyi ortalayacak şekilde 10 günlük süreçte gün aşırı cinsel birliktelikte bulunmanız gebelik şansınızı bir miktar arttırabilir. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde kanda gebelik testinizi tekrarlamanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 31. Mrb. Doktor bey adetimden 10 gün geçti hastanede kan tahlili yaptım sonuç 409.5 0.0 0.5 çıktı hamileliğimin devam ettiğini söyledi doktor dün ise değer 307 e düşmüştü yanlız 4 gündür kanamam var az önce lavaboya gittim koyu kırmızı parça gibi birşey düştü çok korkuyorum yardım edin

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Gebelik gerçekleştiğinde oluşan embriyo Beta Hcg dediğimiz bir hormon salgılamaya başlar. Döllenme olduktan 7-12 gün sonrasında kanda Beta Hcg düzeyi yükselmeye başlar. Kanda bakılan gebelik testleri bu hormonun düzeyini ölçmektedir. Gebe olmayan bir kadında kandaki Bhcg düzeyi 0-5 mIU/ml şeklindeyken gebelerde bu değer gün aşırı olarak ortalama 2 katına yükselmektedir. Ancak gebelik testindeki artış bu şekilde olmadığında sağlıksız bir gebelikten bahsedilmektedir(düşük, biyokimyasal gebelik, dış gebelik, molar gebelik). Klinik olarak tanınan gebeliklerin %10-12’si kaybedilir. Biyokimyasal gebelik ya da diğer adıyla sessiz düşük çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu tip gebelik kayıplarında amaç sağlıklı olmayan bir gebeliğin devamının vücut tarafından önlenmesidir. Sağlıksız gebelik materyali adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır. Dolayısıyla bu aslında tam bir gebelik değildir ve gebelik kaybı olarak değerlendirilmemesi gerekir. Hamileliğin yeniden gerçekleşmesi halinde, tekrar kimyasal gebelik yaşanacak diye bir kural yoktur. Düşükten sonra hamilelik ilk adet kanaması gerçekleştikten sonraki her hangi bir ayda gerçekleştiğinde ekstra bir düşük riski yaratmaz. Ancak tekrarlayan gebelik kayıplarınızın olması halinde rahim tüp filmi(HSG) yapılması ve bazı genetik tahlillere bakılması gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 32. Ben 15 sene oldu kanamam bitmiyor 5 dr tedavi oldum hiç bir şey yok iltihabnın dahi yok diyorlar bulamadılar neden olduğunu yaşım 40 bekarım rahmini alalım kurtul diyorlar bende aldırmadım hala kanamam devam ediyor birde size sorayım dedim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Muayene bulgularınızı, hormon tahlillerinizi görmeden adet çokluğunun nedeni hakkında bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Hormonal dengesizlikler, yumurtlama bozuklukları, endometrial hiperplazi, endometrial polip, myomlar, adenomyozis, gebelik ve komplikasyonları, rahim içi aletler ve bazı ilaçlar(heparin, coumadin vb.), hemostaz ile ilgili bazı sistemik hastalıklar, koagülasyon defektleri anormal uterin kanama(menoraji) şikayetine neden olabilmektedir. Tedavi nedene yönelik olarak verilmektedir. Bu amaçla hormon ilaçları, hormonlu spiraller, NSAİİ, antifibrinolitikler, cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Cerrahi seçeneklerden önce diğer hormonal yolların tercih edilmesi daha uygun bir yaklaşım olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 33. Hocam iyi akşamlar 1 yıl önce 8 haftalık bebeğimi kalp durduğu icin kaybettim ve kürtajla aldılar
  Ara ara adet düzensizliğim var geçen ay az iltihap vardı Dr antibiyotik verdi 1 hafta kullandım 20 gündür olmadım neden olabilir.

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs) yer almaktadır. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden başvurmanızdır. Gebelik kaybı yaşadığınızı paylaşmışsınız. Bu sürenin üzerinden bir yıl gibi bir süre geçmiş. Eğer bu süreçten sonrasında korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 34. Merhaba ben 2.5 ay önce doğum yaptım ve 1 ay sonra adet gördüm normalde 4 gün sürerdi bu kez 15 gün Sürdü 5 gün aşırıydı ama artık bu şekilde mi devam edecek adetim yoksa birdahaki ay düzelir mi 15 gün nedir ya çekilmiyor.

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Emzirme döneminde olmanız nedeniyle kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri: 3 aylık iğneler, sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları, cilt altı implantlar, rahim içi araçlar ( bakırlı RİA yada hormonlu RİA), bariyer yöntemler (kondom, diyafram) şeklindedir. Diğer doğum kontrol yöntemleri; vajen içi fitil ve kremler, geri çekme yöntemleri (coitus interruptus) ise koruyuculukları daha az olan yöntemlerdir. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 35. Mrblar bi sorunum var evliyim, 3 hafta da bir adet görüyorum, her ay bir hafta erken oluyorum ve çok şiddetli sancılarım var, şu an bile aynı sancıyı çekiyorum, sürekli Ağrı kesiciler kullanıyorum ayağa kalkamıyorum dogum sancısı gibi, ne yapabilirim bana yardımcı olursanız Mutlu olurum şimdiden teşekkürler…

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri vb.). Ağrılı adet görmenin ardında prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID grubu ağrı kesiciler öncelikle tercih edilmektedir. Kombine hormon içeren kontraseptifler de prostaglandin sentezini azalttıkları için tedavide kullanılabilirler. Uzun süreli ve aralıksız oral kontraseptif kullanımı, klasik oral kontraeptif alan ve tedaviye cevap vermeyen hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir. Yine medikal olarak menopoza sokan ilaçlarla da bu şikayetlerde azalma sağlanabilmektedir. Medikal tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise cerrahi yöntemler ile bu şikayetlerin azaltılması mümkün olabilmektedir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 36. Ben 6 aylık evliyim evlendikten sonra adetim de düzensizlikler olmaya başladı
  yumurtlama dönemini hesaaplayamiyorum ne yapabilirim. hamile kalmayi çok istiyorum ama olmuyo hiç korunmak ve benzeri şeyler yok. neden hamile kalamiyoruz
  kalamiyorum

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapan pek çok neden vardır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanız; rahim ve tüplerinizin durumunun değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize sperm analizi yapılmasıdır. Bu incelemelerden sonra ancak size çocuk sahibi olabilme yöntemleriniz hakkında danışmanlık verilebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 37. merhaba hocam ben 38 yasindayim ve 3 tane cokugum var irtane daha istedim ama düsuk oldu benim hep sorumlu hamilelim oldu ilk cocumdan önce 4tane düsüm oldu ve simdi birtane daha istiyorum ama olmadi adetim hep düsenli geldi bi uhafta 6gün gecikti doctora gitim menoposa gireceksinis dedi ola bilirmi bilmek istiyorum

 38. birsen avci Reply

  Bir aylik evliyim ilk gece kas gevsetici ictim etmesi gun adet oldum suan yine erken oldum hamile kalmam icin gününün duzelmesimi gerekiyor

 39. Ben 22 yaşında genç bir kızım benim adetim düzensiz ve aşırı kıllanma oluyor .
  Vajinal bölgem de sivilcelenme de meydana geliyor
  Lütfen bu konuda bana yardımcı olun bir kaç araştırmalara bakınca çocuk olmaz olumsuzu ile karşılaşıyorum

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Sizde bahsetmiş olduğunuz sorunlara neden olan hastalık bu olabilir. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir. Yükselen androjen yağ dokusunda estrona dönüşür ve kanda estrojen düzeyi yükselir. Kanda yükselen estrojen normal adet döngüsünü başlatacak FSH hormonunun baskılanmasına neden olarak yeni adet döngüsününün başlamasına engel olur. Bu hastalarda kandaki FSH hormonu düşük kalırken LH hormonu yükselmektedir ve kandaki yüksek LH değeri de yumurtalıklarda birçok küçük yumurta keseciği oluşmasına sebep olmaktadır. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Hastaların çoğunda adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir.
   Tüylenme(Hirsütizm) tedavisi sabır gerektirir. Tedavi altta yatan nedene yönelik olur. Kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu nedenle ilaç tedavilerinin etkinliğinin görülebilmesi için en az 3-6 ay kullanılması gerekir. Hirsutizm genellikle ilaç tedavisiyle 6-18 ay boyunca azalır ve daha sonra kıl foliküllerinin büyümesinde bir duraksama olur. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus önceden çıkan kılların hormon tedavisi ile azalmayacağıdır. Hormon tedavisi özellikle yeni tüylerin çıkışını azaltmak ve engellemek için yapılır. Kozmetik tedaviler (tüy dökücü kremler, epilasyon, ağda vb.) ise mevcut kılların yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi genel olarak birlikte kullanılmaktadır. Maalesef hirşutizim tedavisinde oldukça etkili tedavi uygulamaları olmasına rağmen henüz ideal ve bir tedavi metodu mevcut değildir.size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bazı hormon tahlilleri ve ultrasonografi yaptırmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 40. selamüm aleyküm ben20 yaşındayım 5 yıldır adet görüyorum fakat hep düzensiz 3 ay 4ayda en erken oluyorum doktora gittim hormon bozukluğu var dedi tedavi gördüm 8 aydan fazla fakat ilaçlarla düzenli bırakınca tekrardan düzensiz oluyordu doktor değiştirmem tavsiye edildi başka doktora gittim bana hem hormon bozukluğu hemde küçük kistlerin olduğunu söyledi detaviyle ilgili sorunca hep ilaç kullanıp ancak evlenip çoçuk doğurmamla ancak iyileşebileceğimi söyledi sizce ne yapmalıyım? bu durum çoçuk sahibi olmama engel mi?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Sizde bahsetmiş olduğunuz sorunlara neden olan hastalık bu olabilir. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir. Yükselen androjen yağ dokusunda estrona dönüşür ve kanda estrojen düzeyi yükselir. Kanda yükselen estrojen normal adet döngüsünü başlatacak FSH hormonunun baskılanmasına neden olarak yeni adet döngüsününün başlamasına engel olur. Bu hastalarda kandaki FSH hormonu düşük kalırken LH hormonu yükselmektedir ve kandaki yüksek LH değeri de yumurtalıklarda birçok küçük yumurta keseciği oluşmasına sebep olmaktadır. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Hastaların çoğunda adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 41. Ben ocak ayinda adet gormedim subat ayindada 2 gun cok az adet girdum doktrda kese var adet kesesimi gebelik kesesimi anlyamadim dedi

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Bir adet yokluğu yaşadığınızı ve sonrasındada her zamankinden farklı bir kanama yaşadığınızı paylaşmışsınız. Üzerine adet görme olarak tabir edilen bir süreci yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bu durumlarda tek başına ultrasonografi ile gebelik olup olmadığına karar vermek doğru olmaz. Size önerim gün aşırı olarak kanda gebelik testi değerlerinizin takip edilmesidir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Hekiminiz gebelik kesesinin gelişimini ve gebelik testi değerlerinizi takip ederek bebek kalp atışları belirdiğinde son adet tarihinizi ultrasonogtafi bulgularınıza göre yeniden hesaplayacaktır. Bununla birlikte sağlıklı bir gebelik geçirmiyor da olabilirsiniz. Bu açıdan hekiminiz gebeliğinizi takip edecek ve ilerleyen zamanlarda size danışmanlık verecektir.
   Adet yokluğu yapabilen diğer nedenlerinde incelenmesi doğru bir yaklaşım olacaktır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 42. Meraba nisanlimla surtunmeyle iliskiye girdik ve adet gunume iki hafta vardi ve ikin gun once oldum once lekelenme seklinde oldu sonra kanama oldu ama gecen aykiki kadar yoktu ikibucuk gun surdu ve daha kanamam olmadi sadece pecedeyle silinirken kahve rengi leke oluyo belimde ve kasiklarimda agri ve yanma var ama bu sterseten olabilirmi cunku asiri sters yaptim yoksa hamilelikmi

 43. Merhaba hocam ismim şeyda 30 yaşindayım iki kizim var 2yildir adet düzensizlikleri ve aşırı kanamalar yaşıyorum doktora gittim asiri duvar kalınlığı olduğu ve acilen hormonlu spreil takınmam gerektiği söylendi daha önce ilac kullandım düzelme olmadı ne yapmam gerekiyor hormonlu spiral takinayım mı artısı eksisi ne olur benim icin kolaylıklar diliyorum şimdiden teşekkürler

 44. merhaba ben amcamın ölüm haberiyle aniden adet oldum bundan 7 yıl evvel 1ay da sadece 10 temiz kalabılıyordum bu 8 ay sürdü dr gittigimde tüm testleri yaptı bana hiçbirşeyin yok yakınınımı kaybettin dedi aşırı stresten olutmuş bana yasmin adında ilacı verdi 3 ay kullandım bıraktım ondan sonra adet olmadım tekrar başladım kullanınca adet oluyorum aşırı başdönmesi sebebiyle bıraktım ilacı 2 yıldır kullanmıyorum ve adet olmuyorum bu ıkı yıl içinde 1 defa kendi kendine adet oldum ben 31 yaşında bu olay oldu ondan önce 28 günde bir adet olan birydim son 7 yıldır ilac kullanmadan olamıyorum 🙁

 45. Hocam bende sol overde 6cm kist vardi doktorum drospere verdi .28liktl hep düzenli oluyordum ama ilacı6 gün almadim.simdi adetim 4gün gecikti acaba ilaca ara verdigim icin olabilir mi? Suan ilaca devam ediyorum

 46. Meraba hocam. Bende sol overde 6 cm kist vardi. Doktorum drospera verdi düzenli olarak 2 kutu kullandım. Adetlerim de düzenli oluyordu. Ama ilaca 6gun ara verdim normalde ilaç 28gunluk .adetim 5 gün gecikti acaba ilaç almadığım için olabilir mi? Suan ilacı kullanmaya devam ediyorum.

 47. Merhaba
  2 çocuk annesiyim rahimde 6 yıldır spral var ve 2 yıldırda çok küçük bir yara var 15 gün önce rahim içinde trikomonas tedavisi gördüm fitil ve ilaç kullandım 8 ağustosda adet olmuştum 15 de bitmişti 1 hafta sonra kahverengi leke geldi ve 3 gün sonra adet gibi olmaya başladım bu gün 7 gündür normal adet kanaması gibi kan geliyor doktorumla görüştüm kadınlarda bu durum olaniliyomuş ama ben tereddütteyim çok stres yapıyorum teşekkürler

 48. Hocam merhaba ben 36 yaşındayım amh testi sonucu 0.05 cıktı doktor erken menepoz dedi clinen ilaç verdi ben bu ilacı uzun süre kullandıgımda bana zararı olurmu bide bu degerle hiç gebe kalamazmıyım

 49. Merhaba 14 yaşındayım 2 aydır atet görmüyorum. 2-3 ayda 17 kilo verdim. O yüzden mi acaba? Ben birde çölyak hastasiyim. Şuan kilo almaya çalışıyorum. Boyum 150 kilom 40 hocam ne yapmalıyım

 50. Bi ilişki yaşadım ama ilişkiden sonra 3 kere her ay adet oldum bazı sitelerde 9 ay adet gordukleeini
  yazanlar var korkuyorum

  • Merhaba,
   Cinsel birliktelik sürecinizin üzerinden beklediğiniz şekilde 3 normal adet döngüsü geçirmiş olmanız nedeniyle sizde gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekteyim. Ancak kanda gebelik testi yapılmadan da bu konuda net bir bilgi verilmesi doğru olmaz. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır ve cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında da danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 51. Hocam duzenli adet goruyorum yumurta gelisiyo kiste donusuyo 4aydir ayni sorunu yasiyorum bide adet
  olmadan 1hafta once beyaz akintim oluyo kasinti yapiyo sonra kanamam basliyo

  • Merhaba,
   Over kistleri %80-85 oranında iyi huyludur. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Çok çeşitli over kistleri bulunmaktadır. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cm’ i geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiplerde sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ise ameliyat ile alınması gerekebilir. Kistlerin tekrarlaması ise kistin cinsine göre değişir. Muayene bulgularınızı görmeden kistleriniz hakkında mail üzerinden bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Adet öncesi dönemde akıntının miktarında ve görünümünde değişiklik olabilmekle birlikte kaşıntı şikayetinize yönelik olarak bir genital yol enfeksiyonu açısından jinekolojik muayene olmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 52. Merhaba hocam rahatsiz ediyorum kusura bakmayin benim adetim 10 gun oldu geceli adet duzensizligim
  vardi diye supeye kapilmadim hic dun test yaptim negatif cikti bugun camlari silerken birden cok acik renkli pembemsi bi kan geldi korktum acaba normalmi yardim edin tesekkurler

  • Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Muayene bulgularınızı ve tahlil sonuçlarınızı görmeden size bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Tedavi ise nedene yönelik olarak verilmektedir. Eğer adet gecikmeniz 10 günü bulur ise size önerim kanda gebelik testi yaptırmanızdır. Bahsetmiş olduğunuz kanama adet başlangıcınızın bir göstergesi olabilir. Ancak eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle size önerim adet düzensizliğinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 53. Merhaba bisey sorabilrmiyim? Ben bekar bi bayanim..adet duzenszligim var..bu hayıt tohumunu duydum..adeti
  duzenliyormus ama zarari var midir? Zarar verebilir mi bana 😞

  • Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Muayene bulgularınızı ve tahlil sonuçlarınızı görmeden size bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Tedavi ise nedene yönelik olarak verilmektedir. Bahsetmiş olduğunuz bitki adet düzensizliği için kullanılan bazı ilaçların etken maddesidir ve doz ayarlaması yapılmadığı takdirde adet düzensizliği şikayetinizde artışa neden olacaktır. Bu nedenle size önerim adet düzensizliğinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 54. Iyi aksamlar efendim. Soruma şöyle başlamak istiyorum. Adetimden bir iki gun once sevgilimle sürtünme yoluyla iliski yaşandı ve adet günüm geldiğinde adet olmayı beklerken kırmızı renkte bi lekelenme oldu ve kesildi. Düzenli adet dönemim vardı fakat şimdi gecikme yaşandı. Sevgilimle ilgili bi takım tartismalar yaşandı stresten olabilirmi?

 55. İyi akşamlar Benim sorum olacakti.2 aydin adet bitiminden 10 gün sonrasinda hafif pempemsi akinti
  gelir gecerdi.Bu ay ise 12 gün önce adet oldum.Bunu sebebi nedir acaba kafama takildi.Lütfen cevap yazabilirmisiniz??

  • Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar, polipler,rahim ağzındaki yaralar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Muayene bulgularınızı ve tahlil sonuçlarınızı görmeden size bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Tedavi ise nedene yönelik olarak verilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 56. Sorusu : Sayın hocam 15 ay önce sezaryenle doğum yaptım Doğumdan iki ay sonra lekelenme şeklinde birkaç ay adet gördüm fakat daha sonra görmüyorum Ergenliğimden beri prolaktin sorunum vardı ve şimdi süt verdiğim için yeniden yükselmiş olduğundan adet görmeme ihtimalim var mıdır başka sebeplerden olabilir mi teşekkürler

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Emzirme dışında adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 57. Hocam merhaba bi sorum olacak size. Ben 3ay oldu doğum yapalı hala adet olmadım fakat kesik kesik
  kahverengi akıntı oluyor bu normal midir ilk doğumum da 40im bittikten hemen sonra olmuştum bu böyle olunca tedirgin oldum açıkçası bi sorun olabilir mi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze de gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 58. Duygu Özdemir Reply

  Hocam hayırlı günler . Benim sorum şu ; son 3ayin 1.5 ayı 4 kere adet gordum kalan 1.5 ayı 7 günde 1 3 gün arayla 2 kere adet oldum son 15 gundurde hiç bitmiyor lohusa gibi bayanlar günü sürekli bir hafif hafif kanamam var . Durum bu hocam baba soyumda genetik kanser her turlu kanser var ve korkuyorum Dr a gitmeye .

 59. Benim kizim oldu doktor bey simdi agir engelli kadin dogum doktoru acaba bu bebegin
  gelisim duzeyini bilemedi mi kafa caplRi olcumleri hep kucuk cikiyordu birde ben tuplerimi baglattim gecen adet olmamistim dun geldi normalmi sizce saygilar hocam

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Gebeliğinizde bebeğinizde kafa çapı ölçümlerinde bir gerilik olduğunu paylaşmışsınız. Ancak antenatal testlerinizi ve ayrıntılı ultrasonografi sonucunuzu paylaşmamışsınız. Mikrosefali olarak adlandırılanbir durum var ise bebeğin baş çevresinin yaşı ve cinsiyet ortalamasının 2 SD’nun daha fazla altındadır. Primer ve sekonder olmak üzere 2 farklı tipi mevcuttur. Yapısal olarak başın küçük olması primer nedendir ve bu duruma %30-40 genetik anormallikler(Down sendromu, Edward sendromu, Cri-du-chat sendromu, Cornelia de lange sendromu, Rubinstein taybi sendromu, Smith-lemli-opitz sendromu) eşlik etmektedir. Sekonder sebepler ise; enfeksiyonlar,hamileliğin ilk 4 ve 6. haftalarında annenin geçirdiği ateşli bir hastalık, beslenme bozuklukları, bebeğin başının sütürlerinin erken kapanması (kraniosinositoz), genetik hastalıklar (trizomi 13, 18), radyasyon, alkol, diabetes mellitus ya da fenilketonüridir. Anne karnında iken bu durum saptandığında eşlik eden başka bir anomali olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Size önerim çocuğunuzun durumu hakkındaki bilgiyi takip eden çocuk hastalıkları doktorundan almanızdır. Mikrosefalinin kesin bir tedavisi yoktur. Kraniosinostoz(sürtürlerin tam ya da kısmi kapalı olması durumu) vakaları cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Tedavide amaç nörolojik bulguların tedavi edilerek çocuğun yaşam kalitesini yükseltmektir.
   Tüplerin bağlanmış olması ile adet düzeni arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Adet düzensizliği yapabilen pek çok durum söz konusudur( hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, gebelik ve komplikasyonları). Tüplerinizin bağlanmış olması nedeniyle gebelik gibi bir durum yaşadığınızı ön görmemekle birlikte size önerim adet düzensizliği şikayetinize yönelik olarak da bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 60. mrb hocam ben 25 yaşındaym 1 buçuk yıllık evliyim çocuk düşünüyoruz 2 ay klomen ve catlatma iğnesi kullandım olmadı ilacı kullanmayı bıraktım bu ay adeti 6 gün gecikti 2 gün önce idrar testi yaptım negatif çıktı ayrıca adetim duzenliydi hep 27 28 günde bir olurdum klomen ve çatlama ignesinden olabilirmi acaba

 61. meraba hocam ,ben 18 yaşındayım ,adet düzensizliğim olduğu için hastaneye gittim .over kistinin olduğunu söylediler .4 cm miş .ayrıca beta hcg 13,6 cıktı fakat ben hiçbir cinsel ilişkiye girmedim .kist betayı yükseltiyor olabilirmi

 62. Ben iki ayda bir adet oluyorum 20 yasindayim 85kiloya sahibim asiri kilo artisim var doktora gitim hormonlar baktilar hersey normal dedi dogum kontrol hapi onerdi aldim ama kullanmadim kilo aldiriyo bana yan etki yapiyor diye evliyim hamile kalirmiyim yoksa suan istemiyorum

 63. Hocam merhabalar ;
  Adet düzensizliğim var ve söylenilen gibi adetiniz şu kadar gün geçtikten sonra test yapın sözü benim için pek mümkün olmuyo o yüzden ilişkiye girildikten kaç gün sonra test yapmak gerekli ?? Bir de sperm adet düzensizliği yapar mı ? Teşekkürler.

 64. İyi günler hocam benim sorunum şu 23 yaşindayim adetim düzenli ama eşimle ilişkide bulunduğumda iki dir bende lekelenme oluyo ve kasiklarimda ağri oluşuyo beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 65. Mrhb hocam benim serklajli bi doğumum oldu.adet olmaya başladiktan snra 10 gün olmaya başladim muayne olduğumda bi sıkıntı görülmedi acaba dikiş yapilan yer buna sebep olur mu ?

 66. Merhaba hocam ben 4 ay önce düşük yaptım nü ay adetim 8 gün gecikti hamile kalmaktan tekrar dusuk olur diye korkuyorum acaba gecikme sebebi strest kaynaklı olabilir mi

 67. Hocam merhabalar
  Bu benim ikinci adet düzensizliğim evli değilim. Genital bölgemde ve karin bolgemde şişlik var adet dönemlerimde yasadigim gibi agrilarim oluyor bu ay iki hafta gecikti adetim. Mide bulantim ve idrara sık cikmaya basladim. İdrara cikarken yanma oluyor

 68. Nagihan ozan Reply

  Merhaba ben bekarım adet düzensiliği dolasıyla doktora gittim o da bana yumurtalıkların tembel dedi hormon testi yaptı ama hormonlarımda bi sıkıntı olmadığını yumurtalık tembelliğinin bi tedavisi olmadığını ve ömür boyu ilaç kullanacağımı söyledi doğru mu

 69. hocam merhaba acil cevap istiyorum lütfen

  bundan 1 ay önce nişanlım ile ilişkiye girdim kondom kullanarak , adet dönemim gelmiş lakin adet olamıyorum bel ağrısı adet sancısı oluyor ama adet olamıyorum bugun 10 gün oldu ama hiçbir gebelik belirtiside yok lütfen cevap verin neden olabilir , kesinlikle sperm bulaşmamış buna %100 eminim lütfen acil cevap hocam

 70. hocam merhaba acil cevap istiyorum lütfen

  bundan 1 ay önce nişanlım ile ilişkiye girdim kondom kullanarak , adet dönemim gelmiş lakin adet olamıyorum bel ağrısı adet sancısı oluyor ama adet olamıyorum bugun 10 g

  • Canım aynı sorunu şuan ben yaşıyorum adetim çok duzenliydi ama şuan adet olmadım 2 aydır hamileli te yok senin sorunun ne cıktı acaba

 71. Merhaba hocam, 2016 da ilaç alerjisi (anafilaktik şok) geçirdim. Bundan sonraki süreçte adetlerim önceki gibi 32 günde olmaya devam etti. Ancak adet başlangıcında ortalama 3-4 gün kahverengi lekeler oluyor. Bu lekeler bazen pıhtı şeklinde oluyor . Sonraki iki gün adet normalin üstünde yoğun ve iki aydır ağrılı oluyor (5-7 ped). Bu yoğunluktan sonraki iki günde yine ara ara damlama seklinde leke geliyor (bir ped dahi dolmuyor). Jinekoloğa gittim kist yok, uterus kalınlaşması, yumurtlama normal, smear testi temiz çıktı. Prolaktin 37.7 ve troid 3.4 çıktı adetin ikinci gününde. Bana 25 mg. lik troid ilacı verdi elli gün günde bir tablet kullandım. Doktorum bir sonraki adet döneminde hormonlara bakıp histereskopi yapalım dedi. Otuz dört yaşındayım ve eşimle çocuk istiyoruz iki aydır korunmuyoruz. Sorum histereskopi yaptırmalı mıyım yada endokrinoloji uzmanina mı gitmeliyim? Çocuğumuzun olmasi için ne yapmaliyim? Eşim hangi testleri yaptirmali? (Alerjimden dolayı sadece tıp fakültesi hastanesine gidebiliyorum, ordada maalesef gereğinden fazla inceleme yapiliyor doktoruma guvenmelimiyim? )

 72. Merhaba ben Kasım ayında tüpleri bağladım ama adetlerim duzensiz bazen ayda iki kez oluyorum bazen bazen bir buçuk ay iki ay olmuyorum ne yapabilirim bacaklarimda çok kötü şişmeler oldu

 73. hocam merhaba ben kasım ayında 3 aylık koruyucu depo prove adında iğne yaptırdım bir kereye mahsus ara lekelenme oldu 1 /2 defa nisan aynın 14. günü adet oldum fakat bu ay adet olmadım bu iğneyi yaptırdıktan sonra cok fazla tedirginim sizce adet söktürücü kullansam faydalı olur mu sizce nasıl bir yol izlemem lazım adetlerim düzene girer mi teşekkürler şimdiden…

 74. Hocam 12 gündür adetim 4gun normal kanama oldu sonra si kahverengi lekeler

 75. merhaba 2 ay önce rahim içi filmi çektirdim gecen ay adetim normaldi fakat bu ay 5 gün sonunda bitti 2 gün sonra lekelenmeler başladı gün geçtikçe normal adet gibi gelmeye başladı ve suan 8 gün oldu

 76. Hocam merhaba. Ben 23 yaşında ve bakireyim. Adetim 2 ay geciktiği için doktora gittim. 3 cm büyüklüğünde miyom olduğunu öğrendim. Bunun ne gibi etkileri olur? Hamile kalmamda bir sorun yaratır mı?

 77. Meltem Karabacak Reply

  İyi günler.Benim yaşım 16.Idrar yolu iltihaplanmsı enfeksiyonu yaşadım.Iki adet ilaç kullandım.Ilaçlarım dün bitti.Reglim 8-9 gün kadar önce geldi.Endişelenmeli miyim?

 78. Bahar çevik Reply

  Ben 28 yaşında bir kızım ve düzensiz adet dönemlerim oluyor bu beni sinirli birisi yapıyor 45 gün ara olabiliyor bazen belki daha fazla adet günlerim her geçen ay daha çok uzuyor ve aşırı kanamalı geçiyor hayatımı etkileyen bu sorunu nasıl çözebiliriz lütfen bana bitkisel de olsa bir şey yazarsanız sevinirim teşekkürler

 79. 16 yasindayim adet duzensizligim cok var gerginim halsizlizim cok zayifim neden ?

 80. Merhabalar
  Benim adet düzensizliğim var eylülde 20 de adet oldum bu ayda 17 snde olcaktim ama olmadım kaşık ağrisi karın ağrısı ve bel ağrısı var ama daha olmadım ve bir hafta önceden bel ağrısı ve karın ağrısı oldu ben hamilemiyim acaba

 81. Lara slosh Reply

  Merhabalar hocam.
  19 yaşındayım adet günlerim hep belirsiz oluyo bu ay 1 hafta önce gördüm adetimi. Çok ağrılı ve sancılı oluyo. Bu ay gördüğüm adetim önce kahverengi bi şekilde geldi sonra ise pembe şekilde gelmeye devam etti. Karnımda ve belimde ağrılar var. Sizce bi sakıncası varmıdır hamile olabilir miyim. Lütfen acil cevap verin

 82. Merhaba hocam ben adetinin 3. Şunu bekliyorum en son ekimde geldi ama eylülde gelmedi bunun sebebi düzensiz olduğu içinmidir acaba

 83. Merhaba hocam ben 8-9 senedir adet gören bir genç kızım. Adetim ilk yıl haricinde hep düzenli gelmişti, zaman zaman stres ya da üşütmeye bağlı erken geldiği olmuştur. Fakat adet takvimimin üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen adet görmedim ve korkmaya başladım. Kısa bir süre önce kardeşim sol yumurtalığımın üzerine yanlışlıkla tekme atmıştı, sizce bu etkiler mi ?

 84. Dilek soysal Reply

  Merhaba hocam ben 1 senedir evliyim ve hala çocuğum olmuyor doktora gitmeme rağmen bişeyin yok deyip gönderiyor sizce ne yapmalıyım ve hamile kalmadığım için sürekli stres yapıyorum ve adetim 6-7 gün gecikiyor

 85. Merhaba ilk adetim yarim gun oldu bitti dahada adet olmadim sizce ilk adetin yarim gun olmasi nasil degerlendirilir

Write A Comment