1 ) Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarının fizyolojik açıdan ne işe yaradığı tam anlamı ile şuan için kesin olarak bilinme de, dışarıdan gelen mikroorganizmaların ve yabancı cisimlerin vajinaya girişine engel olduğu tahmin edilmektedir.
Hymen yani kızlık zarı, bazı insanlarda çok nadir de olsa, doğuştan hiç bulunmayabilir. Kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen giriş kısmında, dudakların ortalama 1 cm civarında içerisinde bulunur.

Kızlık zarı, daha çok ilk cinsel ilişkiye girilmesi sırasında kanar. Ancak bu kanama, her zaman için görülemeyebilir. Bunun sebebi ise, kızlık zarının aşırı esnek olması veya zar üzerinde az miktarda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Aynı şekilde, çok az insanda da olsa ilk ilişkiye girilmesi ile beraber, kızlık zarı ve hatta bazen vajina dokusu aşırı kanayabilir ve dikiş atmak gerekebilir. Kanama genel olarak az olur ve en çok 20 dakika ile 30 dakika arasında durur. Bu süre içerisinde kanamanın durmaması halinde veya çok aşırı kanama ila karşılaşılması halinde, derhal doktora başvurmanız gerekir.

2 ) Kızlık zarı kendi kendine tamir olur mu?

Bir defa zedelenen kızlık zarı, ilerleyen zamanlarda hiç ilişkiye girilmese dahi, kendi kendini onarmaz.

3 ) Kızlık zarı muayenesi


Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının gerçekleştirmiş olduğu muayene esnasında, kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılma olması halinde, bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları müddetçe, bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene neticesinde rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahip olurlar. Bunların yanı sıra, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi haricinde ki herhangi birine, muayene ile alakalı sonucu bildirmek zorunda da değildirler.

Bakire olan hastalara vajinal muayene yapılamamaktadır. Ancak bakire bir kadının değerlendirmesinde sadece karından yapılan ultrasonografi yeterli olmamaktadır. Vajina yerine makattan muayene edilmesi gereklidir ve bu durum çok yararlı  bilgiler verebilir.

4 ) Kızlık zarı bozulmadan hamilelik meydana gelebilir mi?


Esnek olan bir kızlık zarı, tamamı ile bozulmadığı halde spermler vajina aracılığı ile rahime doğru ilerleyerek yine de hamileliğin meydana gelmesini sağlayabilirler. Hatta nadir de olsa, dışarıya kızlık zarına yakın bir yere boşalma gerçekleşmesi olsa bile, spermler vajinaya doğru ilerleyerek hamileliği gerçekleştirebilir.

5 ) Kızlık zarı tamiri veya dikimi (himenoplasti) nasıl olur?


Kızlık zarı dikimi yapılması mümkündür. Bu tamirin başarılı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin en önemli belirleyicisi, yırtılmanın ne zaman gerçekleştiğidir. Kısa zaman önce (günler önce) meydana gelen bir yırtılma, çok rahat bir şekilde tamir edilebilmektedir. Çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve doğum yapmış kadınlarda ise, kızlık zarının parçaları azalmış olduğu için, tamiri çok zor ve başarısız olabilir.

6 ) Kızlık zarının tam kapalı olması nedir?


Kızlık zarında doğuştan herhangi bir delik olmaması durumudur. Bu durumun neticesinde, kız ergenlik çağına geldiği halde, döl yolundan dışarı doğru aylık kanamalar görülmez. Yani adet dönemi gerçekleşmez. Çünkü uterus (döl yatağı) kanaması meydana gelmektedir. Ancak bu kan, döl yolunu kapayan ve geçit vermeyen kızlık zarının arkasında birikmektedir. Bu durum kızda ayda bir karın ve döl yolu sancılarına sebep olur. Döl yolunun içinde bu şekilde kan birikmesine hematokolpos ismi verilir. Tedavinin geç yapılması durumunda, döl yolunun, kızlık zarı gerisinde kalan bütün kısmı kan ile dolacak ve bundan sonra uterus (döl yatağı) da kan ile dolmaya başlayacaktır. Bu durum ise, hematometra olarak ifade edilmektedir.

Hematometranın tedavisi, kızlık zarının üzerinde doktor tarafından bisturi yardımı ile bir delik açılarak gerçekleşmektedir.

6 Comments

 1. Bu kızlık zarı ben aynadan baktım delik önce gozukmuyor sonra gözüküyor ve ben internet baktım benim deliği çok küçük sizce bu doğru mu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Kızlık zarı vajenin giriş kısmına yerleşmiş kadınların %90’ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Genital bölgeye dışarıdan bakılarak görülebilir. Kızlık zarının orta kısmında bir açıklık mevcuttur. Rahim ağzı ve vajinadan gelen akıntılar ve adet kanaması buradan geçerek vücut dışına çıkar. Çeşitli görünümlerde kızlık zarı bulunmaktadır. Kızlık zarlarının isimlendirilmesi ortasındaki açıklığın şekline ve yapısına göre olur. Her kadında kızlık zarının yapısı, şekli ve esnekliği farklıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Rahim nefes alıp verdikce kızlık zarı deliği genişler mi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Genital bölgenizdeki yapıların şekilsel olarak düzeltilmesinde tek tedavi yöntemi cerrahidir.
   Rahimin nefes alıp vermesi diye bir durum söz konusu değildir. Ancak derin nefes alma, öksürme, ıkınma gibi eylemler ile vajina girişini genişletebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. İkininca kizlikzarinin ortasindaki delik genisliyor neden onceden kucuktu smdi genisliyor

Write A Comment