Regl döneminde cinsel ilişki güvenli midir? 

Regl döneminde, kadının rahmi içinde dokular kanayarak dökülür ve vücuttan atılır. Bu doku, şayet gebelik söz konusu olursa, rahmin gebelik için hazırlandığı ve bebeğin rahme tutunmasını sağlayan özel bir dokudur. Her ay adet döneminde, gebelik gerçekleşmez ise bu doku vücuttan atılır. Bu sayede bir dahaki ay, rahim yumurtlamaya yeniden hazırlanır.

Adet kanaması zehirli veya pis kan mıdır?

Adet kanaması hakkında yanlış bilgilerden bazıları: vücuttaki kirli kanın atılması, adet kanının zehirli olması, adet kanının pis olması sayılabilir. Bu bilgiler doğru değildir.

Kadının adet döneminde ilişkiye girip girmeyeceği tamamen koşullara ve kişilere bağlıdır. Ancak bilinmesi gereken, adet döneminde kadının ve erkeğin mikrop ya da hastalık kapabileceğidir.  Regl döneminde teorik olarak gebe kalma şansı yoktur ancak nadir de olsa gene de kadın gebe kalabilir. Bu sebeple de cinsel ilişki sırasında korunmak önem teşkil eder.

adet-doneminde-cinsel-iliski

Regl Döneminde Cinsel İlişkide Bulunmak Zararlı Mı?

Regl döneminde, kanda östrojen seviyesinde düşüş olur. Vajinada doğal olarak mevcut olan faydalı bakteri popülasyonu ve bu duruma bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Adet kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrale yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asiditeyi daha da bozar. Koruyucu asiditenin azalması, döl yolunun enfeksiyonlara karşı direncini olumsuz şekilde etkilemektedir. Kanın, birçok zararlı mikroorganizma için  uygun  bir  kültür  ortamı  oluşturması,  enfeksiyon  riskini  daha  da  fazlalaştırır. Bunun dışında adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu sebeple de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.

Tüm bunların neticesinde, adet döneminde kadın üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı belli ölçüde korunmasızdır.

Kişilerin bu konudaki inançları ve dini görüşleri tamamen farklıdır. Fakat tıbbi açıdan regl döneminde cinsel ilişkiye girmek herhangi bir zarara yol açmaz. Ancak kadın enfeksiyonlara açık bir süreçte olduğu için mikrop kapma riski daha yüksektir. Bunun dışında kanama sebebiyle cinsel ilişkide bulunmak daha zor olacağı için prezervatif kullanmak önemlidir.

Adet dönemi, kadınların libidosunun arttığı bir süreçtir. Ancak regl oldukları için cinsel ilişkiden uzak durma eğilimi söz konusudur.

Regl döneminde gebe kalınabilir mi?

Regl döneminde gebe kalma şansı düşüktür. Ancak ‘’kesinlikle gebe kalınmaz.’’ Yanlış bir ifadedir. Bu risk, küçük de olsa her zaman için söz konusudur.

Bunun dışında toplumumuzda adet dönemi ilişkiye girmenin kısırlık yapacağına dair söylentilerin de karşılığı yoktur. Adet kanı, tamamen temiz olan bir dokudur. Pis kanın vücuttan atılması değildir.

Adet Dönemi İlişki Sakıncalı Mı?

Kadınların gebe kalma şansı adet döneminde daha düşük olduğu için, cinsel açıdan daha rahat hissederler. Fakat bu sürede dikkat edilmesi gereken mikrop ya da enfeksiyonlara en açık olunan dönemin adet dönemi olduğudur.

Regl döneminde rahmin iç tabakası vücuttan atılır. Bu sebeple de kanama meydana gelir. Şayet rahimde yara varsa, kadının enfeksiyon riski daha da artar. Aynı şekilde erkek için de adet döneminde ilişkiye girmesi durumunda mikrop kapma riskinin artacağı bilinmelidir.

Özellikle adetin ilk ve ikinci günleri cinsel ilişkiden uzak durmak gerekebilir. Erkek cinsel organındaki gözle görülmeyen mikroplar, kuluçka devrinin ardından kadında hastalığa yol açabilir.

Şayet cinsel ilişkide bulunulacak ise prezervatif kullanmak gerekmektedir.

33 Comments

 1. Ya ben doğum yapalı 3 ay oldu adetlerim geliyor 1 gün oda pis pis geliyor sonrada kesiliyor bu 2 aydır böyle neden böyle geliyor

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Emzirme durumunuzu ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanıp kullanmadığınızı paylaşmamışsınız. Bu nedenle size tam bir danışmanlık verememekteyim. Doğum sonrası süreçte özellikle emziren bir bayansanız adet düzensizlikleri yaşayabilirsiniz. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, rest plasenta, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, emzirme yer almaktadır. Doğum sonrasındaki kontrolünüzü yaptırmadıysanız bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak smear testi, ultrasonografi ve bazı hormon testleri yaptırmanız uygun olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • merhaba eşimle adetim varken ilişkiye girdik cumartesi sabah 4 sularında adet oldum ve pazar ilişkiye girene kadar normal düzeninde devam etti ilişkiye akşam saat 2 civarı girdik eşim prezervatif taktı yalnız bundan sonra sabah gene akıntım oldu ama çok az miktarda ardından kesildi kafayı yemek üzereyiz 2 3 gündür ne yaptığımızı bilmez olduk lütfen en kısa zamanda cevap yazarsanız çok mutlu olur şimdiden teşekkürler

   • Ersin uğurlu Reply

    Merhabalar nişanlımla adetinin son gününde ilişkı yasadik az kanamaśı vardı sonrasın da daha fazla kanama olmaya başladı sorun nedir acaba?

 2. Adet döneminin 5.günü birliktelik yaşanırsa gebe kalınır mı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adetleri düzensiz olan bayanlarda yumurtlama gününü tahmin etmek zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelmektedir. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba ben kız arkadaşım ile ilişkiye girdim daha öncede devamlı giriyorduk daha önce hiç böyle olmamıştı ilişki sırasında kanamaya başladı kan üzerime flan bulaştı bı zararı varmıdır lütfen acil cevap ?

 3. yasemin kilinc Reply

  Adet geciktirici hap kullandim 10 gün boyunca biraktim 4 gün oldu fakat hala adet olamadim sebebi ne olabilir normalmidir

 4. Sevgilim doğum kontrol hapı kullanıyor ve biz verilen arada adetliyken 2 . Günde ilişkiye girdik ve ben içine boşaldım 3 defa hamile kalma şansı var mıdır

 5. Soran bayan Reply

  Adetimin 5. Gününde sevgilim ile birlikte oldum ve içime boşaldı, bir gün sonra kanamam kesildi hamile olma olasılığım ne kadar? Ella sonra ki gün hapı kullanmama gerek var mı?

 6. Merhaba ben sevgilime bosaldim 3 kere adet gununun son 2 gunu yardimci olurmusunuz

 7. Kadirhan dilek Reply

  Esimle Adetinin Son günü ilişkiye girdik Ve içine bosaldim hamile kalırmı Lütfen cevaplasanız çok sevinirim

  • Biz de adetin sondan bir önceki gün iilişkiye girdik. Bende bu sorunun cevabını merakla bekliyorum

 8. adetlerim duzensiz 2 yillil evliyim ve ben hamile kalmak istiyorum acaba ne yapabilrim hamile kalmak icin dogal yollarla

 9. Iyigunler esim adetimin 2. Ve 3. Günü içime boşaldı. Sizce hamile kalma olasılığım var mıdır

 10. Merhaba ben 1 yıldır evliyim ve 1 yıldır kendiliğinden adet olamıyorum doğum kontrol hapları kullandım düzelmesi için ama duzelmedi daha sonra inofolic combi verdi doktor şuan 2 aydır kullanıyorum hala adet olamadim yumurtam catlamiyor ne yapmam lazım aceba doktorlar ilgili değil açıklama yapmiyorlar benim neyim var ?

 11. Guler isilak Reply

  Merhaba ben 34 yasinda bir bayanim bir kizim 11 yasinda bacagimdan varis ameliyati oldum dohum kontrol hapi kullaniyodum hemsireler varisleri etkiler diye kullanmamami onerdiler tup baglatma dusunuyorum baska cocuk dusunmuyoruz hamile kalma riski varmidir. Rumuz 22 edirneli

 12. merhaba kadının hamile kalması için kesin olarak ne yapılması gerekiyor daha önce çocuk doğuran kişi için neler yapılmalı hızlı şekilde gebe kalmak için ve 3 4 santim kirs olan kadın hamile olmasına neden olabilirmi veya zararlımıdır teşekkür ederim

 13. elmas günay Reply

  Merhabalar ben eşimle adetimin 2.günü akşamı ilişkiye girdim içime 2 kere boşaldı. Bugün 3.günüm adetim devam ediyor hamile kalma olasılığım nedir?
  Geçen ay adetimin 5. Günü ilişkiye girdik direkt kesildi adetim 1 kere boşaldı içime hamile kalmadım bu ay da adet oldum çünkü. Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden

 14. Hayırlı akşamlar hocam birşey danışmak istiyorum size çok zor animdayim şuan ne yapacağımı bilmiyorum
  artık sürekli adet kanamam oluyor 15 gündür devam etmekte. İki hafta önce doktora gittim ama temiz olmadan bakmadı şuan surdugu için gidemiyorum tekrar ne yapmalıyım. Bir yıl önce polikistik over tedavisi gordum ama sıkıntılar hala düzelmedi ne yapmalıyım

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Uzun süren vajinal kanama şikayetinize yönelik olarak bazı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Hormonal dengesizlikler, yumurtlama bozuklukları, endometrial hiperplazi, endometrial polip, myomlar, adenomyozis, gebelik ve komplikasyonları, rahim içi aletler ve bazı ilaçlar(heparin, coumadin vb.), hemostaz ile ilgili bazı sistemik hastalıklar, koagülasyon defektleri anormal uterin kanama(menoraji) şikayetine neden olabilmektedir. Tedavi ise nedene yönelik olarak verilmektedir. Bu amaçla hormon ilaçları, hormonlu spiraller, NSAİİ, antifibrinolitikler, cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Kan tahlilleri ve ultrasonografi bulgularınız doğrultusunda kanama şikayetiniz kontrol altına alınamaz ise hem tanı hem de tedavi amaçlı endometrial örnekleme işlemi yapılması gerekebilir. Bu nedenle size önerim bahsetmiş olduğunuz kanama şikayetine neyin neden olduğunun araştırılabilmesi için yeniden başka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Eşim ile 1 aydır düzenli olarak ilişkiye giriyoruz.açıkcası çok sıkıldım.hamili kalamıyorum gibi geliyor. Eşim ile günde 3-4 defa ilişkiye giriyoruz çok yorulduk acaba bende bir sıkıntımı var. Eşim için hava hoş 🙁

 16. Soru soran Reply

  Eşimle adetin 2 günü ve son günü ilişkiye girdik hamile olma olasılığı varmıdır.

 17. Beyza durmaz Reply

  Mrb.adetimin ilk gunu esimle iliskiye girdik icime bosaldi.normalde 6 7 gun surer adetim. 4.gunde azaldi 5.gunde bitti sizce durum ne

 18. Merhabalar eşimle adet döneminde ilişkiye girdik sonrasında bende kokulu akıntı olustu acaba onunla ilgisi varmıdır ??

 19. Adetim düzensiz ve 6 gün adet goruyorum.
  2. Ve 3. Gun yogun dıger gunler azalıyor.
  4 . gunu eşimle ilişkiye girdik hamile kalma ihtimali olabılır mı?

 20. Adetim düzensiz ve 6 gün adet goruyorum.
  2. Ve 3. Gun yogun dıger gunler azalıyor.
  4 . gunu eşimle ilişkiye girdik hamile kalma ihtimali olabılır mı?

 21. eşimle adetimden birkaç gün önce birlikte olduk ve 28 martta adet oldum fakat varla yok arası bir adet dönemi oldu bu gibi durumlarda hamile kalinirmi

 22. Merhaba. Eşimle adetin son gününde ilişkiye girdik. Sonrasinda adetim gelmesi devam etti 2 gün. Adetin son gününde ilişkiye girdik ama adetim yinede gelmeye devam etti ve toplam 7 gün geldi. Bu gebe kalmak için riskli mi acaba ?

Write A Comment