1 ) Adet söktürücü ilaçlar nedir?

Adet söktürücü olarak ifade edilmekte olan ilaçlar (haplar, tabletler, iğneler) kadın hastalıkları ile alakalı en fazla kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçları da birçok kadın hayatı boyunca en az 1 defa kullanmıştır. Bu ilaçların bu kadar çok kullanılmasına rağmen, belirtilmesi gereken nokta, asla doktor kontrolü altında olmadan kullanılmaları gereken ilaçlar olmalarıdır. Bu ilaçlar, içeriğinde hormon bulunan ilaçlardır ve bu sebepten dolayı da doktor kontrolü olmadan yanlış kullanımlar, adet düzensizliği ilk sırada olmak üzere bir takım sorunlara da sebebiyet verebilirler.
Adet (regl) söktürücü ilaçlar bir tek progesteron (gestagen) hormonu içeren ilaçlardır. Çeşitli durularda östrojen ve progesteron hormonu içerikli olan ilaçlar da, adet söktürücü olarak kullanılmaktadır.

2 ) Adet söktürücü ilaçlar ne amaçla kullanılır?  

Adet söktürücü  ilaçlar daha çok, hamilelikten korunabilmek amacı ile çeşitli durumlarda ise adet günü geçtiği zaman bir an önce adet görebilmek amacı ile kullanılmaktadır. Bazı kadın hastalıklarında da, tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

3 ) Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?

Adet söktürücü ilacı kullanacak olan kişi hamile değil ise, rahim duvarına baskı uygulayarak, rahim içinde bulunan atıkların, vücut dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede de, adet başlamış olur.

İlaçların etki edebilmesi, kadınların normal adet döngülerini taklit etmesine dayanır. Kadınların adet döngülerinin ilk döneminde ”östrojen” hormonu baskılı olur. Daha sonra ilerleyen günlerde ”pregesteron” hormonu ağırlık kazanmaya başlar. Adet söktürme ilaçları da bu olaya benzemeye çalışarak, etki sağlamış olur. İlk olarak ”pregesteron” hormonu aktarılır, daha sonra ilaç kesilince hormon düştüğünden dolayı, 4. 5 gün sonra adet başlar.

4 ) Adet söktürücü ilaçların yan etkileri var mıdır?

Adet söktürücü ilaçlar yüksek düzeyde hormon içerdiği için, çok fazla yan etkisi olabilir. Özellikle de, yüksek tansiyon hastaları, migren hastaları bu ilaçlardan olumsuz açıdan etkilenebilirler. Aynı zamanda göğüslerde meydana gelen aşırı hassasiyet, diğer zamanlara nazaran daha çok bel ağrısı, baş ağrısı mide bulanması gibi etkilere de rastlanabilir. Elbette ki bu yan etkiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Adetin gecikme sebebi, hamilelikten kaynaklanıyor ise, o zaman bu ilaçların kullanılması çok tehlikeli olur.

135 Comments

 1. Hamile olduğunu bilmeden adet söktürücü iğne vurulmak zararlimi 1bucuk aylık hamileyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Kullanmış olduğunuz ilacın adını paylaşmamışsınız. Bu nedenle riskleriniz hakkında bilgi vermemiz doğru olmaz. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından kullandığınız ilacın gebelik ve bebeğiniz üzerindeki potansiyel etkileri hakkında danışmanlık almanızıdır. Hekiminizin önerileri doğrultusunda gebeliğe devam edilip edilmeyeceğine karşılıklı olarak karar vermeniz daha uygun olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhabalar adetimde 1 aylik bir gecikme oldu bundan dolayi adet sokturucu kullanmaya basladim. Ilac kullanimim bitti. Bi kac gun icinde adet olabilirim. Fakat bir tatil.planimiz var ve ben adet gormemek icin geciktirici kullanmak konusunda kararsizim. Hamilelik testi yaptim negatif. Sokturucunun ardindan geciktirici kullanimina ne diyorsunuz ?

  • Merhaba ben 23 yaşındayım ve nerdeyse hiç adet olmuyorum senede 1 gün leke olarak bunu yaşıyorum ve 17 yaşımdan beri hep hastanelere gittim bana yönelttikleri ilk soru bakiremisin sorusuydu evet dedikden sonra kan idrar ve ultrason testleri yapılıyo ve herşey gayet normal ve ben artık bıktım kendi bedenimden iğrenmeye başladım 2 sene öncede sadece bu yüzden bakire olmam budurumda sorun olabir diye düşündüm ardından birliktelik yaşadım ve kızlığım yoktu halada adet olamıyorum ve yine birşey çıkmıyo yalvarırım yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım ?????????????

  • 17 yaşındayım adet düzensizliğim var ve annem progestaran almış 100 g lik bir kapsül ama internetten okuduğumda göre hamilelikle ilgili acaba ben bu ilacı kullansam adet olur muyum?
   Yada nasıl bir ilaç kullanmalıyım yardımcı olur musun ?

  • Adetim bitmesine yakin birlikte oldum erkek arkdsimla ve. 2 hafta oldu. Birlikte olali ama disa bosalma oldu zevk suyu ile hamile kalmaktan. Supeleniyorim ve bu hafta içinde olmam gereken hastaligi olmadim tenra adet sokucu kullandim ve kanamam geldi. Bir sorun olur mu

  • Pınardinç Reply

   Mrb ben 41 yaşımdayım. Hamilelik durumu çıkmadı 1,5 ay olunca tarlusal kullandım yine regl olmayınca cyclo-progynova ya başladım 2. Günü ilacı alınca regl oldum. İlacı kullanacak mıyım bunu soracaktım yan etkileri çok olduğu için Dr. Gitmeden öğrenmek istiyordum ilaca başladığından beri migren nöbetim devam ediyor.teşekkür ederim şimdiden acil yanıt verebilirsemiz

  • Merhaba 10 aylık bebeği m var henüz adet olmadım. Adet söktürücü ilaç kullanmamda bir sakınca varmı.

 2. idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle purınol granül buskopan plus ve cipro içiyorum.5 gündür adetim gecikti ve aşırı sancım var ilacı bırakmalımıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   İdrar yolu enfeksiyonunuza yönelik olarak medikal bir tedavi aldığınızı paylaşmışsınız. Bu süreçtede bir adet gecikmesi yaşamışsınız. Korunmasız cinsel birlikteliğiniz söz konusu ise size önerim en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak gebelik testininde bakıldığı bazı kan tahlillerini yaptırarak muayene olmanızdır. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. İdrar yollarınız ile ilgili şikayetinizde devam ediyor ise idrar kültürünüzün tekrarlanması ve ilaçlarınızın yeniden düzenlenmesi gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. 17 eylülde regl oldum ve reglim 24 eylülde son buldu. Partnerimle 26 eylülde beraber olduk ve kondom ile korunduk. Lakin 6 hafta geçmesine karşın regl olmadım hala. İki tane idrarda hamilelik testi yaptım ikiside kesin negatif çıktılar. Hamile olma ihtimalim var mı sizce ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar ve gebelik yer almaktadır. Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50′ lerde olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte idrar testinizin negatif olması, cinsel birliktelik zamanlamanız ve birliktelik esnasında korunma yöntemi kullanmış olmanız nedeniyle öncelikle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekle birlikte adet yokluğunuzun nedenlerinin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve kanda gebelik testinin de yapıldığı bazı hormon tahlilleri yaptırarak jinekolojik muayene ve ultrasonografi yaptırmanızı öneririm.

 4. Eşimle sürtünme yoluyla iliskiye girdik ama hicbi sekilde bosalma olmadi veya zevk suyu bana degmedi ama korkuyorum o an olduysa diye 1 aydir dpgum kontrol hapi kullaniyorum hala adet olmadim acaba hamile olmus olasiligim varmi ?

 5. iyi günler. Benim sorunum adet gecikmesi yaşıyorum hatta adet görmemeye başladım. bu sene böyle bir sorun yaşamaya başladım 23 yaşındayım. Bekarım. doktora gittim. yumurtalıklarımın temiz olduğunu hormonlardan kaynaklandığını söyledi. tarlusal ve Cyclo- Progynova Draje ilacını verdi kullandıktan sonra adet gördüm ama diğer ay tekrar görmedim tekrar doktora gittim bu sefer sadece tarlusal verdi ama yinede iacı bitirdikten sonra adet görüp diğer ay görmedim. ilaç kullanarak mı adet görücem ne yapmalıyım 🙁 🙁

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. En sık şikayet seyrek adet görme şeklindedir. PCOS da genellikle 35 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsü (yılda 4-8 kez) görülür. Adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Tedavi durduğunda maalesef bulgular tekrar oluşur. En iyi tedavi düşük doz doğum kontrol hapı tedavisidir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır. Size önerim bu açıdan değerlendirilmeniz ve sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanından bu konuda danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhabalar bende adet düzensizliği ilk regl gördüğüm gündendir mevcut 21 yaşındayım tıp fakültesinde öğrenciyim 21 temmuzdandır Regl görmüyorum doktorlar direk oral kontraseptifleri kullanmamı öneriyorlar ama ben de o ilaçları kullanmak istemiyorum saptanan bir hastalığım yok bekarım adet olabilmek için ne yapmalıyım ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Bu nedenle muayene ve tahlil sonuçlarınızı görmeden mail üzerinden önerilerde bulunulması doğru bir yaklaşım değildir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • KAraciğer nakli oldum dört yıl oldu nakil olduktan sonra adet görmeye başladım ben ama şuan adet görmüyorum 7 ay oldu hangi ilacı kullanmalıyım böbrekten atılacak bi ilaç kullanmalıymışım

 7. Merhaba,bi sorum olacakti size.en son adetimi 25 eylulde gordum,daha sonra cinsel birliktelik oldu.ekim ayinda hic adet gormedim, yani bi 20 gunluk felan gecikme var.eczaneden Tarlusal 5 mg aldim.bugun bitti ama adet olmadim hala. Ilaci kullanmaya basladigimin 4.gununde gebelik testi yaptim ve sonuc negatif cikti.ama icimde korku var hala,teste ilacin etkisi olmusmudur? Ilacin iceriginde hCG yok diye biliyorum. Yada bir hastalik olabilir mi?simdiden tesekkurler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Bu nedenle muayene olmadan kullanılan ilaçlar yetersiz kalabilir. Doğru endikasyonda kullanıldığında bahsetmiş olduğunuz ilaç kullanıldıktan ortalama 7 gün sonrasında adet kanaması başlamaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız, muayene, ultrasonografi olmanız ve bazı hormon testleri yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. Kan testi yaptırdım sonuç 12.35 referans 0-5.3 çıktı hamile olabilirmiyimgebeliği istemiyorum kürt olmakta istemiyorum erken dönemlerde kürtajı nasıl gebeliğe son verilir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değerinize göre bir gebelik başlangıcı söz konusu ancak tek bir gebelik testi değerinize bakarak bunun sağlıklı bir gebelik olup olmadığını söyleyemeyiz. Günaşırı olarak 2 kez daha gebelik testi yaptırtmanızı ve gebelik testinizde kan değerlerinizdeki artışı takip ettirmenizi öneririm. Zira bu bir biyokimyasal gebelik, dış gebelik, anembriyonik gebelik de olabilir. Gebelik kesesi görülmeden kürtaj yapılmasını genel olarak önermemekteyiz. Bununla birlikte kürtaj işleminin de deneyimli hekimler tarafından rahim iç zarına zarar verilmeden yapılmasını öneriyoruz. Bunun dışında bazı ilaçlar ile gebelik sonlandırılabilmektedir. Ancak bu ilaçlar sadece hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. Bülent Tıraş Reply

  Merhaba,
  Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Tedavi ise adet yokluğunuzun nedenine göre planlanmaktadır. Gebelik testiniz idrarda negatif olarak gelmiş. Ancak idrar testleri %100 güvenilir testler değildir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve ultrasonografi, bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır.

  Saygılarımla,
  Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Ben 2haftada bir adet olmaya başladım bu durum neye işaret ediyorbilmiyorum..bir ay oncede jinekolaga gittim anormal bir durum olmadığını söyledi napmamlazım bilmiyorum ??

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ,emzirme ve kilo değişimleri yer almaktadır. Yapılan muayenenizde bir problem saptanmadığını paylaşmışsınız. Bu tip durumlarda adetinizi düzene sokmak adına adet düzenleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Size önerim takip olduğunuz hekime bu şikayetleriniz ile yeniden başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş
   gılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba ben depo provera 3 aylik korunma iğnesi kullandim 2. İgne vurulusum ve afetim kesildi 4 aydir adet olmadim gebelik durum yoktur.adet sokturucu kullansam bu ilacin etkisini yok eder mi ne yapmaliyim

 11. Gecen ay adet geciktirici hap kullandim biraktiktan iki gun sonra kanamam oldu bu ay 15 gun gecti hala olmadim acaba o ilacin etkisindenmi oldu

 12. merhaba 06/07/2015 tarihinde 3 aylık iğne yaptırdım ve bu tarihten itibaren hiç regl olmadım hamile değilim testler yaptırdım hem idrar hem kan fakat regl olamıyorum adet söktürücü kullanabilirmiyim teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz korunma yöntemi 150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA) içermektedir. İlk başlandığında adetin başlangıcındaki ilk beş gün içinde iğne uygulanmalıdır ve her 3 ayda bir tekrarlanmalıdır. Koruyuculuğu %99 civarındadır ve her enjeksiyon sizi 3 ay boyunca gebelikten korur. Sadece progesteron içeren bu ilaç yumurtlamayı önleyerek, rahim iç zarının ince kalmasını sağlayarak ve tüplerin hareketini yavaşlatarak sizi gebelikten korumaktadır. Ancak ilacın kullanıldığı ilk yılda adet yokluğu, ara kanama, 35 yaşın altında kullanıldığında hafif düzeyde geçici bir kemik erimesi, baş ağrısında artış, anksiyete, cinsel istekte azalma, iştah artışına bağlı hafif bir kilo artışı neden olabilmektedir. Gebelik testinizin negatif olması nedeniyle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekteyim. Bu durum kullanmış olduğunuz doğum kontrol yönteminin bir etkisi gibi duruyor. Bununla birlikte adet yokluğu yapabilen diğer nedenlerinde araştırılması gerekir(tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. ). Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. seda mustafayeva Reply

  Merhaba.30 yasinda bir cocuk annesiyim.dort ay once sprali cikartip dogum kontrol hapi kullanmaya basladim.dogum kontrol hapindan sonra adet duzensizliyim basladi ve ilaci biraktim.dort aydir bir saatlik adet goruyorum sadece leke birakacak sekilde.asiri agrim ve karnimda buyume ve goysumde suratimda asiri serpmeler (sivilceler) olustu.orgazim bozuklugu basladi.partnerimle birlikte olamiyorum.cokta aci cekiyorum.lutfen bi cozum onerin.tesekkuller

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Doğum kontrol hapları düzenli kullanıldığı takdirde adet düzensizliğine neden olmamaktadır. Sadece ilk aylarda ara kanama ve lekelenme şikayetine neden olabilmektedirler. Ancak bu geçici bir durumdur. Piyasada çok çeşitli doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Herhangi bir ilaç kullanmıyor olmanıza rağmen vücudunuzda bazı döküntüler olduğundan behsetmişsiniz. Size önerim bu açıdan bir dermatoloji uzmanına başvurmanzıdır. Adet miktarınızda azalma ve karın ağrısı şikayetinize yönelik olarak size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanızdır. Adet azalması yapan nedenler arasında bazı ilaçlar, rahim içi yapışıklıklar, over kistleri, hormonal dengesizlikler, perimenapoz, hipotiroidi, stres, ani kilo kaybı yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. Iyi gunler ben 4 kasimda bir birlktelik yasadm ters ama. ve 12 sinde adet oldum oncekilerden az kanamam oldu 16 kasimda tahlil yaptm b hcg <1.20 cikti plorktin ise 60 cikti. 9 aralikta adet olmam gerekiordu fakat henuz olmadmhala hamilelik riski tasior muyum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Anal bölgeden ilişkilerde vajene sperm bulaşı olmadıysa gebelik gibi bir durum olmasını beklemiyoruz. İlişki sonrasında aet görmüş olmanız ve gebelik testinizin kanda negatif olması nedeniyle de sizde gebelik gibi bir durum olduğunu öncelikle düşünmemekteyim. Prolaktin hormonu değeriniz bir miktar yüksek gelmiş. Genel olarak üreme çağındaki kadınlarda 30 µg/L (ng/mL) üzerindeki değerler yüksek olarak kabul edilirler. Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormondur. Süt üretim ve salgılamanın dışında adet düzeni ve üreme fonksiyonları üzerinde de önemli etkileri vardır. Prolaktin düzeyinde artış olduğu zaman adet düzeninde bozulma veya adet görememe, göğüsten süt gelmesi görülebilmektedir. Prolaktin hormonunun yükselmesine neden olan en sık neden hipofiz adenomlarıdır. Bunun dışında stress, egzersiz, tiroid fonksiyon bozuklukları, emzirme, bazı ilaçlar ve proteinli yemek alımı da hormon yüksekliğine yol açabilmektedir. Size önerim hem prolaktin hormonu yüksekliği hem de adet yokluğu açısından bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Mrb hocam ben martta ayinda sipraly taktirdim bu aya kadar adetim olmadi 2yasinda kizim var emziriyorum cevremdekiler emzirdigin icin gelmeye bilir diyorlar dogumdan sonra 3aylik korunma ignesi vuruldum 3sefer sonra bir ayda doğum kontrol hapı kullandim adetim 3gun oldu adetimin 2gunu sipraly taktirdim ondam itibaren bu aya kadar adet görmüyorum bilginiz için simdiden tsk

 16. Mrb hocam ben martta ayinda sipral taktırdım bu aya kadar adetim olmadi 2yasinda kizim var emziriyorum cevremdekiler emzirdiğin icin gelmeye bilir diyorlar dogumdan sonra 3aylik korunma ignesi
  vuruldum 3sefer sonra bir ayda doğum kontrol hapı kullandim adetim 3gun oldu adetimin 2gunu sipraly taktirdim ondam itibaren bu aya kadar adet görmüyorum bana onereceginiz bir ilac ismi varmi bilginiz için simdiden tsk

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Emzirme sürecinde hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyedebilirsiniz. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör de bu süreci etkilemektedir. Doğum kontrolü amacıyla bir dönem depo formda hormon ilaçları kullanmışsınız. Bu grup ilaçlarda bir süre adet düzensizliği yapabilmektedir. Rahim içi aletinizin tipinide paylaşmamışsınız. Eğer hormonlu bir spiral ile korunuyorsanız bu süreçte adet görmemeniz de normaldir. Size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Merhaba ben ikinci doğumundan sonra spiral taktırdım yaklaşık beş ay oldu ilk ay ara kanamalar oldu Sonra düzenli adet gördüm fakat iki aydır adet olduğum günler artı siklus da dahil 35 günü geçerek adet oldum ama bu ay daha da geçti çok stresliyim en güvenilir yöntem diye spiral taktırdım ama her ay aşırı stres yaşıyorum hamile olamam değil mi çünkü kesinlikle istemiyorum cevabınızı bekliyorum

 18. Merhaba hocam ben 28 yasindayım adetim önceden 6 gun oluyordu şimdi ise 1.2 gun oluyo adet kanamasında neden azalma olur.kadın dogumcuya gittimde bu sikayetıme ultrasonlamı bakar yoksa alttanmı bakar.ilk gun adetim kahverengi oluyor sebebi nedir??

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet azalması yapan nedenler arasında bazı ilaçlar, rahim içi yapışıklıklar, over kistleri, hormonal dengesizlikler, perimenapoz, hipotiroidi, NSAİD grubu ağrı kesici ilaçların kullanımı, stres, anemi, ani kilo kaybı yer almaktadır. Adet kanaması ile yaklaşık olarak 35-80 ml. kadar kan kaybedilir. Genel olarak günde sadece bir ped değiştirilmesi ve en az 2 gün sürmesi normal bulgulardır. Ancak her zamankinden farklı adet görüyor olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 19. Bedriye yanar Reply

  Mrb hocam ben iki ay adet olmadım. tahlil yaptırdım erken menepoza girdiğimiz söyledi doktor bu arada benim yaşım 40 çok erken girdim bana ilaç yazdı altı ay kullanmam için ama bu ilacın meme kanseri yapma riski çokmuş öyle dedi ben korktum ilacı kullanmadım ne yapabilirim Ocam çok üzülüyorum bu duruma hocam lütfen bana yardımcı olurmusun.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gerçekte tıbbi olarak erken menopoz 35 yaşından once menopoza girilmesidir. 35 yaş sonrası olgular tıbben erken menopoz olarak değerlendirilmezler. Otoimmun hastalıklar, aile öyküsü, kromozomal bozukluklar, yumurtalık cerrahileri, sigara, stresli yaşam koşulları, beslenme bozuklukları erken menopoza neden olabilmektedir.
   Adet düzensizliği, ateş basması, vajinal kuruluk, ruhsal gerginlik, kemik erimesi , idrar yapma bozuklukları bu süreçte hastaların en sık karşılaştığı sorunlardır. Bu sorunların tedavisinde DHEA, anti-aging ilaçlar, hormon replasman tedavileri(HRT), antidepresanlar, fitoestrojenler, vajinal lokal östrojenler, kalsiyum ve D vitamini içeren ilaçlar kullanılmaktadır.
   Şikayetleri hafif olan hastalarda hormon ilaçları veya bitkisel ilaçların kullanılması önerilmez. Menopozla ilgili şikayetler yani sıcak basmaları geçtikten sonra(ortalama 2-3 yıl) hormon replasman tedavisi genel olarak kesilmektedir. 5 yıldan fazla HRT kullanılması ise gerekli olmadıkça tercih edilmemektedir. HRT amacıyla kullanılan ilaçların pek çok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Hormon ilaçlarının kullanımı her hastada bazı risklerinden dolayı kullanılamayabilir. Çeşitli nedenlerle hormon ilaçlarının kullanılamadığı durumlarda bitkisel kaynaklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Bitkisel kaynaklı bu ilaçların insanlar üzerindeki olumsuz yan etkileri diğer hormon ilaçları kadar detaylı araştırılmamıştır, bu nedenle en fazla 6 ay kullanılmaları önerilir.
   Meme kanseri riski ise 5 yıldan uzun süreli HRT kullanımı ile artmaktadır ve HRT ile izlenen risk artışı tedaviye 5 yıl ara verdikten sonra ortadan kalkmaktadır. Meme kanseri öyküsü olan hastalara ise zaten HRT verilmemektedir. Size önerim bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız meme muayenesi, meme ultrasonografisi ve mamografi yaptırmanızdır. Bunların neticesinde ilaç kullanmanıza engel olacak bir durum saptanmaz ise bu grup ilaçları kullanabilirsiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhabalar ben bundan 2ay önce korua iğnesi yaptırdım ve hala adet olmamistim geçenlerde adet açıcı hap aldım kullandım ve adet olmaya başlaması ama normal adet gibi olmadım az az ve aralıklı gelmeye başladı iki günde bi kanama oluyor kesilio daha sonra ara ara oluyor ama kahverengimsi gibi oluyor bu normal midir ve nezamana kadar böle devam eder

 20. Fidan Yanarateş Reply

  Iyi günler benim adet gecmem oluyor ama adet oldugumda kanamam olmuyo cok az doktora gittim stresten dediler tahlillerim iyi cikti adet kanamasini fazla görmem icin ne yapmalıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet azalması yapan nedenler arasında bazı ilaçlar, rahim içi yapışıklıklar, over kistleri, hormonal dengesizlikler, perimenapoz, hipotiroidi, NSAİD grubu ağrı kesici ilaçların kullanımı, stres, anemi, ani kilo kaybı yer almaktadır. Yapılan muayene ve tahlillerinizde bir sorun saptanmadığını paylaşmışsınız. Adet kanaması ile yaklaşık olarak 35-80 ml. kadar kan kaybedilir. Ancak bu miktarın ölçülebilmesi ya da normal olup olmadığının anlaşılabilmesi kolay değildir çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı ve kullandığı pedin emiciliği farklılık göstermektedir. Genel olarak günde sadece bir ped değiştirilmesi ve en az 2 gün sürmesi normal bulgulardır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. merhaba
  benim adet döngüm normal gününe göre 1 hafta kadar gecikti en fazla 2 haftalik hamile olma ihtimalim var test henüz yapmadım ama test pozitif çıkarsa hamileliği sonlandırmak için adet söktürücü ilaç kullanabilir miyim veya ne önerirsiniz

 22. Merhaba benim adetim 4 ay gecikti ondan öncede adet gecikmelerim vardı ama bu kadar sık değildi ondan sonra doktora gittim ve bana yumurtaliklarinda tembellik var ve turlousal gibi bir ilaç verdi ondan sonra oldum ama bir ay sonra yine adetim gecikti ve aynı ilacı yine kullandım hatta 2 kutu ve yine olmadım napabilirim buarada yaşımda 18

 23. Merhabalar, subat 2015 tarihinde adet görememekten sikayetim oldugu icin doktora gittim hormonal dedi ve bir ilac vermedi suan kasim ayindayiz ve hala adet gormuyorum 10 ay gecti bunun icin ne yapmaliyim daha yasim 18.

 24. Mutlu fidan Reply

  Merhaba adet söktürücü ilacın yeni ergen olmuş birinde nakadar etkili yada faydali zararlı olabilir sonuc nedir acaba?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ergenlik döneminde rastlanan adet düzensizlikleri genellikle bir kaç yıl içinde kaybolmaktadır ancak Nadiren düzensizlik için ilaç tedavisi gerekebilir. İki adet dönemi arasında sürenin kısalması, kanamanın miktarı ya da süresi kansızlığa sebep olmadıysa bu adet düzensizliği sorununun kendiliğinden düzelmesi beklenir. Ancak kanamalardan dolayı hemoglobin değerlerinde düşüş olursa, hormon tedavisi gerekebilir. Kullanılacak hormon ilaçlarının genç kızlarda dikkatli kullanılması gerekir. Yumurtalık-hipofiz-hipotalamus etkinliği bu tedavi sürecinde korunmalıdır. Yeni nesil ilaçlarda östrojen dozlarının azaltılmış olması ve yan etkisi daha az olan progesteronların kullanılıyor olması nedeniyle kısa süreli olarak bu ilaçlar ergenlik dönemindede kullanılabilmektedir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. Mrb bn 1 buçuk aylık evliyim eşimle ilişkiye giremedik ilkbasta sürtünme yoluyla ilişki oldu ve vajinamn üstüne boşaldı silmistim glen 2 gün snra adet gördüm 6 gün sürdü bu ay adetimi 2 gün gcdi test yptim negatif Ckti 20 gündür adet sancilrm var dojtra gittim ultrason temiz çıktı ama kan testi yptrmdim acaba hamile olabirmiyim veya başka bi problemmi var acaba

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Kasık ağrınızın olduğundan behsetmişsiniz ancak adet gecikmesinin devam edip etmediğini net bir şekilde ifade etmemişsiniz. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar, yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, fıtıklar, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları ve gebelik karında ağrı şikayetine neden olabilmektedir. yapılan jinekolojik muayenenizde bir sorun saptanmamış olmakla birlikte ağrı şikayetlerinizin devam etmesi nedeniyle yeniden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. İdrarda gebelik testlerinin güvenilirliği %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. zeynep sahin Reply

  Merhaba ben 36 yasindayim en son ne zaman adet oldugumu bile unuttum doktorumun verdigi hapi kullandim ilk basta 21 gunde bi adet oldum 3ay ondansonrada 3 4 ayda bi adet oldum adet duzeni icin hangi ilac kullanmaliyim 2008 de 7.5aylik ölü dogum yaptim ondan sonra adet duzensizligi basladi cocuk istiyorum olmuyor Allah rizasi icin yardimci olurmusunuz simdiden Allah razi olsun cok tesekkur ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   35 yaşın üzerinde olmanız ve yeni başlayan bir adet düzensizliğinizin olması nedeniyle yumurtalık rezervinizin değerlendirilmesi doğru bir yaklaşım olur. Adet düzenleyici ilaçlar adet kanamalarınızın düzene girmesini sağlayabilir ancak yumurtalık rezervinizi düzeltmez. Eğer rezervinizde azalma söz konusu ise doğal yollardan gebe kalmakta zorlanabilirsiniz ve zaman geçtikçe yumurtalık rezerviniz daha da azalır ki bu yardımcı üreme tedavilerinde de gebelik şansınızı azaltır. Ayrıca anne karnında gebelik kaybı yaşamanızın nedenlerinin de araştırılması gerekir. Size önerim en kısa zamanda infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu ve gebelik kayıp nedenleriniz hakkında danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. Merhaba surtunme yoluyla ilişkiye girdim ama herhangi bi boşalma olmadi zevk suyu geldimi bilmiyorum ertesi gun hapi kullandim hemen ama suan adet donemindeyim kahverengi leke geliyor sebebi nedir?

 28. 8 kasım regl oldum kanama düzenli bir şekilde 5-7 gün devam etti. 3 aralıkta korunarak cinsel ilişki oldu. Fakat adetim 12 gündür gecikti. Ara ara kaşık ve bel ağrım oluyor ama hiçbir şey gelmedi. İki tane evde gebelik testi yaptım ve negatif çıktı. Hamile olma olasılığım var mıdır ?

 29. Arzu demir Reply

  Merhaba 11 aylık bebeğim var geçen ay ilk kez adet gördüm ama bu ay yine olamadım sizce adet söktürücü kullanmalıyız emzirirken zararı olurmu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar. Emziren kadınların %85’inde adetlerin dönmesi 1 yıla kadar uzayabilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr)ve emzirme yer almaktadır. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle de gebelikten korunmak adına kullanabileceğiniz yöntemler açısından da danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır. Emzirme döneminde kullanılabilecek bazı ilaçlar bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 30. Ebru demir Reply

  Merhaba en son 19 kasım da adet gördüm ve aralık ayı bitecek hala olmadım daha önce çok düzenliydi hamile olabilirim diye hastaneye gittim doktor ultrasonda birşey gördüğünü söyledi kan testi istedi negatif çıktı sonra bana adet söktürücü diye Progestan verdi ancak güvenmedim emin olamadım sizce gebelik veya kist varmıdır her an adet görecekmişim gibi bir kasık Ağrım göğüs şişliğim var şimdiden teşekkürler

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ultrason bulgularınızı görmeden bu konuda bir yorum yapılması doğru olmaz. Ancak kalınlaşan rahim duvarında ya da endometrial hiperplazi vakalarında bazen rahim içinde kistik değişimler olabilmektedir. Bu da ayırıcı tanı açısından gebelik tahlili yapılmasını gerektirmektedir. Yapılan gebelik testiniz negatif olarak gelmiş. Bu nedenle sizde öncelikle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekteyim. Progestan ilacının gebeliğe bir zararı yoktur, kullanılabilir. Ancak gebelik ile ilgili endişeleriniz devam ediyor ise size önerim kanda gebelik testi değerinizi tekrarlatarak yeniden kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 31. neriman aytekin Reply

  Ben 22.yasindaym ve iki ayda bir adet olyorum normal mi

 32. Merhaba. Cok kucuk yasta 9 10 yaslarinda adet gormeye basladim. Cok duzenli adet gorurken bundan 7 yil kadar once adet duzensizliklerim olmaya basladi. Birden kilo aldim. Doktora gittigimde ilk olarak kist oldugunu soylemisti. Dogum kontrol hapi Yasmin kullandim daha sonra gittigimde ise polikistik over oldugumu soyledi. Yillarca dogum kontrol hapi kullandim ama her biraktigimda tekrar adet duzensizligim oluyor. Doktorum bu hastaligin asla gecmeyecegini ilac kullanmamamin daha iyi olacagini soyledi. 1 yildir ilac kullanmiyorum ama adet duzensizligim cok fazla 3 ayda bir oldugum bile oluyor. Surekli de kilo aliyorum. 24 yasindayim ve bekarim. Ne yapmaliyim. Bir de evlenince cocuk olmasina etkisi olur mu? Evlenir evlenmez olursa cocuk yapmam gerektigini soylemisti doktor. Bu ne kadar dogru. Simdiden tesekkur ederim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Kadında FSH hormonu beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve yumurtalıklarda ki folikülleri uyararak onların büyümesini sağlar. Yeterli foliküler gelişim oluşunca LH hormonunun etkisiyle yumurtlama gerçekleşir. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasındaki yavaşlama ya da duraksamada yumurta kesecikleri yumurtalıklarda çatlamadan milimetrik kistler halinde kalmaktadır. PCOS’u olan kadınlarda testesteron (erkeklik hormonun) yüksekliği, insülin yüksekliği, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği ve LH (luteinizan hormon) yüksekliği gibi hormonal bozukluklar görülmektedir. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Polikistik Over Sendromlu kadınlar insülin direncine bağlı olarak şeker hastalığı(diyabet) gelişimi yönünden artmış risk altındadır. İnsülin direnci ayrıca yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına neden olarak polikistik over sendromlu hastaların çocuk sahibi olmalarını zorlaştırmaktadır. Bu grup hastalara diyet, egzersiz ve insülin duyarlılığını arttıran bazı ilaçlar önerilmektedir. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Ancak tedavi bırakıldığında bir süre sonra şikayetleriniz yeniden başlayabilmektedir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar bu hastalıkları ile ömür boyu yaşamak zorundadırlar. Kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkla yaşamayı öğrendiğiniz zaman belirtileri ile baş etmeniz daha kolay olacaktır. Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle de gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu tedavinin deneyimli bir uzman tarafından yapılması tedaviye bağlı oluşabilecek yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebelik risklerini de minimuma indirecektir. Size önerim polikistik over sendromu hakkında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ve bir diyetisyene başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 33. ben 2 yıl önce kürtaj yaptırdım adetim düzenliydi bu ay 15 gün gecikti evde kendi yaptığım ve hastanede yaptırdığım kan testi negatif çıktı neden gecikti adetim sebebi ne olabillir adet söktürücü hap kullansam faydası olur mu bide tavsiye ettiğiniz bi adet söktürücü hap war mı?

 34. Fatma çevrim Reply

  Merhaba adet olduğum ilk gün majezik içtim dismenorem olduğundan dolayı fakat ictigim günden beri adet olmuyorum besgundur siyah akıntı oluyor okadar? Ne yapmalıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ağrılı adet görmenin patofizyolojisinde prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID grubu ağrı kesiciler öncelikle tercih edilmektedir. Adet azalması yapan nedenler arasında bazı ilaçlar, rahim içi yapışıklıklar, over kistleri, hormonal dengesizlikler, perimenapoz, hipotiroidi, NSAİD grubu ağrı kesici ilaçların kullanımı, stres, anemi, ani kilo kaybı yer almaktadır. Adet kanaması ile yaklaşık olarak 35-80 ml. kadar kan kaybedilir. Genel olarak günde sadece bir ped değiştirilmesi ve en az 2 gün sürmesi normal bulgulardır. Ancak her zamankinden farklı adet görüyor olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 35. Merhabalar adet duzensızlıgı ceken biriyim bende bekarım gıt gıde kıloda alıyorm bu durum benı rahatsız edıyor ılaç yada dogal yontemle nasıl duzene koyabılırım. tesekurler…

 36. Merhaba benim sorum şu hala bu sorunla yaşıyorum ben çikolata kisti ameliyat oldum bir sene geçti sağ kasık ağrılarım geçmedi dr gittim birşey yok dedi enfeksiyon diye ilaç verdi ben şu an başka ilaç kullandığımdan adetim kesildi olurken ve felaket sancı çekiyorum günlerdir iki gün oldu devsmı gelmedi ağrı kesici alıyorum sancı için belli bir zaman geliyo tekrar sancı başlıyo ne olur cvp yazın belime vuruyo yürüyemiyorum uykum kalmadı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çikolata kistleri (endometrioma) cerrahi ile alınmış olsa bile endometriotik odaklar karın içinde bir çok alanda var olmaya devam etmektedirler ve bu yapılara bağlı olarak karın içinde yapışıklıklar oluşabilmektedir. Genellikle adet kanamalarının sıklığını ve süresini azaltan faktörler endometriozise bağlı şikayetleri de azaltmaktadır. Sürekli kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, infertilite, adet zamanı aşırı sancı şikayeti olan kişilerde endometriozisten şüphelenilir. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Endometriozis dışında karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları ise kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Ağrılı adet görmenin patofizyolojisinde prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID grubu ağrı kesiciler öncelikle tercih edilmektedir. Kombine hormon içeren kontraseptifler de prostaglandin sentezini azalttıkları için tedavide kullanılabilirler. Uzun süreli ve aralıksız oral kontraseptif kullanımı, klasik oral kontraeptif alan ve tedaviye cevap vermeyen hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir. Yine medikal olarak menopoza sokan ilaçlarlada bu şikayetlerde azalma sağlanabilmektedir. Progesteron içeren kontraseptifler de (levonorgestrel içeren rahim içi araç ve depo medroxyprogesteron asetat gibi) tedavide etkin olarak kullanılabilmektedir. Medikal tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise cerrahi yöntemler ile bu ağrı şikayetlerinin azaltılması mümkün olabilmektedir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba 5 yıllık evliyim 3 yaşında çocuğum var doğal yolla korundum ve tekrar anne olmak istiyorum 5 ay oldu korunmuyorum neden acaba ve adetlerm bazen 35 gün bazen 34 ,31 ,28,27 falan geçiyo bu bu adet duzensizligimi

 37. Hayriye Aydın Reply

  Ben 41 yaşındayım adet göremiyorum ağrılarım oluyor sizce napmalıyım ?

 38. Emine guler Reply

  Adet olmak için adet söktürücü ilaç kullanmam gerekiyor, yoksa adet olamıyorum.Sizce bu ilacı her ay kullanmam kullanmam sakıncalı mi?

 39. Benim adetimin üstünden iki gün geçmişti doktora gittim adetin yakın dedi fakat yedi gün oldu hala bisey yok ultrasonla muayene ettiğinde bisey yok demişti sizce neden olabilir.?

  • Merhaba 5 yıllık evliyim 3 yaşında çocuğum var doğal yolla korundum ve tekrar anne olmak istiyorum 5 ay oldu korunmuyorum neden acaba ve adetlerm bazen 35 gün bazen 34 ,31 ,28,27 falan geçiyo bu bu adet duzensizligimi

 40. gökşen kurt Reply

  Ben 20 yaşındayım iki aydır adet bilmiyorum diğer ay tarlusal die adet söktürücü ilacı kullandım ve bazı yan etkileri oldu bu ay adet günüm geldi ama olmuyorum. Bütün belirtileri var ama olmuyor çok korkuyorum budurumdan lütfen yardım edermisiniz

 41. Seda Erdoğan Reply

  Merhaba 21 yaşındayım ve bekarim 18 yaslarimda bir çikolata kissim vardı ama daha öncesinde hic adet duzensizligim olmamıştı aralığın 22 de en son adet gordm hâlâ olamadim sebebi nedir

 42. Buket Asci Reply

  Merhaba ben 19 yasima giricem ama hic adet gormedim doktora gidemiyorm cnku utaniyorm bekarim da evlenmekten korkuyorm

 43. Nur kılıçoğlu Reply

  Iyi gunler ocak ayinin 9 ‘un da adet oldum ama bu ay olmadim sehirdişi na seyahet gerceklestirdim neredeyse bi 10 gunluk gecikmem var ve bekarim sizce normal mi adet sokturucu ilac kullanmalimiyim

 44. Merhaba ben 21yasindayim nisanliyim 13yasind adet oldum. 4senedir adet duzensizligim var normalde 2,3ayda bi oluyordum şimdi en son15kasimda oldum geçen hafta doktora gittim bana tarlusal ilaç verdi adet olcan dedi ama ilacim bitti gene olmadım. Ve yıllardır doktora gidiyorum bana kesin bisey demiyorlar ne rahatsizligim var demiyorlar…… Şimdiden teşekkür ederim saygılar….

 45. Slm Hocam eşimle evlenmeden önce ertesi haplari kullandik bir aki defada bir ayda iki kez kullandi adet olmadi bi ara adet sökücü kullandi sabah iki aksam iki tane 2 gün içti sonra hamile oldugunu ögrendik 1aylikmis aldirdik ama çok pişman olduk. Şimdi eşimden degişik sivilar geliyor iste bu yan etkilerin hepsi var aceba eşim kısır mı kaldı hamilede kalmadıkalmadı sorun ne aceba bana bilgi verirseniz iyi olur ilaclar norlevo sonrada ella adet sökucunün adini unuttum

 46. Merhaba ben 7 aylık evliyim reglim bu zamana kadar hep düzenliydi.fakat bu ay 15 gün gecikmem oldu doktora gittim hem kan hem ultrason testleri yapıldı gebelik yok dendi testleri tekrar ettirmem gerekirmi ? Testler yapıldığında 1 haftalik gecikmem vardı.

 47. Meraba ben Natali.51 yaşindeyim.iki aydir adet görmiyorum.ama ağrilerim var.belim ayaklarime vuruyo agri.manipuza giriyorum sanirim ama uzatmak istiyorum adet görmemi napmaliyim

 48. Merhaba hocam ben yedi ay önce doğum yaptım hala adet olmadım doktora gittim tarlusal söktürücü verdi emziriyorum bebeğimi birde folik asit kullanıyorum zararı olurmu tsk

 49. Merhaba, uzun yillar boyunca adet duzensizligi yasadim. 2 ay once ameliyat oldum adet kanamam olmadi. Daha once duzensizliklerde tarlusal ilac kullanirdim bu sefer yine aldim ama hergun 2 adet icmem gerekirken ilk 3 gun tek doz aldim sizce simdi hergun 2 adet alip ilaci bitirmeli miyim yoksa ilaci bitmesi gereken gunde birakmali miyim? Tarlusal alirken doktoruma danismadim eczaciyla konustum net birsey soyleyemiyor acaba yan etkisi olur mu zarar verir mi? Lutfen yardim edin 🙁

 50. Şubat ayında korunmadan ilişki yaşadık ama hiçbir şekilde sıvı kaçmadı adet söktürücü kullandım on gün içinde oldum fakat yine aynı şekilde bir ay daha gecikmiş durumda stresten veya spor yeme içme düzensizliklerinde geciktiriyor olablirmi

 51. Mrhb hocam 38 yaşındayım 1 nisan da adet gördüm 4 5 gün sürdü 20 nisanda korunmadan ilişkiye girdik hamile kalma olasılıgim varmı günü geçtiği halde gelmedi arada kasik ağrılarım oluyor aynı zamanda triod hastasıyım genelde düzenli geliyordu yardımcı olursanız sevinirim

 52. Bundan 1 ay öncesinde adetim bitmişti cinsel ilişki yaşadım ama içime boşalma olmadi adet görmedim bunun nedeni sizce ne olabilir. Böbreklerimde taş var bu ay içerisinde cok kez ağrı kesici içtim sebebi bu olabilir mi

 53. İyi günler ben evli ve iki çocuk annesiyim 30 yaşındayım yaklaşık 2011 yılından bu yana sipiral kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım adetim çok düzenli geliyordu her ay 2 veya 4 gün önce geliyordu mayısın 12 sinde adet gördüm ama bu ay adet görmedim hemen evde test yaptım negatif çıktı güvenemedim kan testi yaptım bad hcg testi yapıldı yine negatif cıktı 0 değer dediler ama hala adet görmedim tarlusal adet söktürücü kullandım 2 gün önce bitti ama hala yok ne yapabilirim

 54. Benimde adedim az geliyo doktor bey iki kez tup bebek denedik olmadi kanallarimda yapisma var demisti doktorum neyapmalim bunun ameliyatta acilirmi kanallarim bebk istiyoruz ama olmuyo

 55. Merhaba ben adet geciktirici diye 6tane tarlusal ilacı kullandım.arkasından primout ilacı kullandım.devam ediyorum 2gün oldu.hormonlarıma bi sakıncası olur mu?geciktirmek istiyorum

 56. Merhaba ben adet geciktirici diye 6tane tarlusal ilacı kullandım.arkasından primout ilacı kullandım.devam ediyorum 2gün oldu.hormonlarıma bi sakıncası olur mu?geciktirmek istiyorumm

 57. Ben. 3 ayda adet oluyorum . adet somturucu ilacdan baktim olmuyorum 1 kere alip birakiyorum 5 gunde oluyorum zarari olur mu bilgilendirin lutfen

 58. Ben adet olmuyorum diye adet sokturucu hap bi tane alip birakiyorum sonra oluyorum zararlimi?

 59. Hocam ben 3 aylık evliyim haziran 6 sında değme yolu ile ilişki yaşadık ve o ay ben tarlusal kullandım adetim geldi bu ay bir gün gecikti test yaptım 4 tane negatif hepsi ayrıca o yaşadığımdan başka bir ilişki yaşamadım eşim gorevde korkuyorum erken hamile kalmaktan yardımcı olur musunuz lutfennn:(

 60. Merhaba hocam ben 40 yadindayim adetim Herzaman düzenli olarak geliyordu fakat iki aydır adet olmuyorum kadın doğumcuya gittim kan tahlili yaptırdı orada değerlerimin yüksek çıktığını ve menapoza girdiğimi ilaca başlamam gerektigin isoyledi ben tam tatmin olamadığım için başka doktora daha gittim oda daha önceki kan tahliline bakarak doğum kontrol hapı yazdı onu içip adetimin 2.günü gelmem gerektiğini söyledi bu zaman zarfında da troid im olduğunu öğrendim troid ilacına yeni başladım 4 gündür iciyorum gerçekten menapoz mi girdim yoksa troid tin etkisindenmi değerlerim yüksek çıktı gittikçe kilo almaya başladım ayrıca menapoz girenler için ilac mı doğal yolmu bunuda merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 61. doktor bey, geçen ay 7 ,8 gün reglim geciktirmek için primolut-n ilacını kullandım ve ilacı bıraktığımın ertesi günü 2 gün regl oldu. ancak suan o adetimn üstünden 37 gün geçti hala olmadım, normalde 23-25 günde bir regl olurdum, acil cevap lütfen, haftaya tatile gideceğiz olmam lazım?

 62. Yardım edin ! Reply

  Merhaba hocam benim adetim normalde düzensiz olur ama bundan 4 ay önce felan düzenli gidiyordu 33 günde bir oluyordum( ilk adetimin birinci gününden diğer adetimin birinci gününe kadar geçen süre ) ama bundan önce 12 gün adetim gecikmişti sonra bu sefer de 17 gün gecikti 21 temmuzda nişanlımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik boşalma olmadı. Ama zevk suyu vardı. 23 temmuzda adet günümdü ama olmadım. Cinsel ilişkiden bi 14 gün sonra bi de 16 gün sonra idrar testi yaptım negatif çıktı. Sizce hamile olma durumum var mı ?

 63. Merhaba hocam bir kaç sorum olacaktı bundan 3 ay önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik normalde ilişkiye girdiğimiz gün adet olmam gerekiyordu fakat pco hastası olduğum için adet olmadım sanırım ve hala adet olmadım hiç bir belirti yok testte yapmdm ama sürtünme sırasında acaba zevk suyundan hamile kalmış olabilirmiyim içe boşalma olmadı tamamen dışarı boşaldık partnerim acil yardırdım edin lütfen

 64. Merhaba ben esimle 22 eylulde surtunme yoluyla iliskiye girdim ama evlendikten sonra bakireligimi bozamadik oda ust kisma bosaldi normalde 4 eylul gibi adet olmaliydim ama adet olmadim az miktarda kan geldi 2 gundur eczaneden test alip yaptik negatif cikti ama kanamam yerlesme kanamasi gibi degil normal adet kanamasi gibi ama az geliyor aspirin ictim kanamam artsin diye artmadi adacayi ictim maydanoz suyu ictim zerdecal yedim sizce strestenmi adet olamiyorum

 65. Benim 12 kasımda dugunum var ve Gerdek geceme regl dönemine denk geliyor.hocam ekim ayinin 9 una regl olucam ben de promolit kullansam Kasımin 1 ine kadar ve 2 kasimda regl olsam 7 gün sonra biter bir sıkıntı olur mu reglim uzun surer mi

 66. 11 gundur adet olamıyorum ultrason ve kan tahlillerimde hamilelik negatif çıktı. Başka bi hastalığımın olmadığını biliyorum fakat neden adet olamıyorum adet olabilmek için ne yapabilirim yardımcı olun lütfenn

 67. museref canpolat Reply

  2 senedir menepozdayim 41 yasidayim adet sokturucu ictim adet olmadim olmam gerekmiyor mu ama olnadim

 68. Merhaba
  Ağustosun 15-20 si gibi adetim bitti ve 25 gibi ilişkim oldu ve su an ekimin 22 sindeyiz ve hala adet olmadım iki kere idrar ile test yaptım negatif çıktı
  Ama hala endişelerim var ne yapmalıyım bilmiyorum
  Bi ay öncesine kadar da midem bulanıyordu bilmiyorum psikolojik mi oldu test yaptıktan sonra negatifi görünce pek olmadı mide bulantım
  Korkuyorum

 69. Gecen ay dogum kontrol hapı nı bıraktım yasmın kullanıyordum ve duzensızlık ıcın kullanıyordum bu ay 5 gun gectı regal donemım adet sokturucu kullanmalımıyım 2 sene once rahim filmi cektır mıs tım bı sıkıntı cıkmadı

 70. Merhabalar 7 aylık bebeğim var. 3 aylık korunma iğnesi vuruluyorum 2 aydır adet olmuyorm ve cok stresliyim bu yüzden ödem oluştu hep doktora gidip adet sökücü istesem bebeğime dokunurmu?

 71. Merhaba
  Ben adet düzensizliği için doktora gittim ve tarlusal ve glukofen adında ilaçlar verdı adetim 2 hafta sonra geldi fakat çok mide bulantısı var 3 gündür hiç birşey yiyemiyorum ne yapmalıyım

 72. Merhaba. Normalde adet döngülerim ilk başlarda ve uzun hir dönem boyunca 2 ayda birdi bu son 1 buçuk senedir ise 1.5 ayda olmaya başladım lakin son 3 aydır ilk ay 11inde 2.ay 11inde 3. Ay ise 13ünde oldum fakat 6 gün gecikti ve karnım çok şiş. Son 1 aydır yoğun stres altındayım. Ayın 5inde partnerimle beraber oldum fakat asla içe boşalma olmadı. Sizce ne yapmalıyım.

 73. Mürüvvet kara Reply

  Her ay duzenli olarak ayın 14 de regl başlıyor ve 6 gün sürüyor du ama 13 geçti test yaptım negatif sizce hamile miyim acaba 5 gün sonra tekrar test yapayım mi

 74. Merhaba hocam 14 eylülden bugüne kadar adet görmedim 3 tane doktora gittim gebelik testleri yaptirdim negatif cikti en son 10 kasımda doktora gittim alt üst muayene etti gebelik yok diyerek adet söktürücü tarlusal 5 mg tablet verdi ben 9 adet içtim ve hala adet olamadım bugün doktora gittim ve 6 hafta 5 günlük hamile olduğumu öğrendim ve doktor anominal gebelik olma ihtimali çok yüksek dedi vee beni genetik polikinligine sevk etti sizce ne yapmaliyim bebeğimin engelli olma ihtimali varmidir

 75. Merhaba ben haziranda kürtaj oldum bos gebelikten ondan sonra adet olmadım doktor tarlusal verdi 25 gun ssonra adet gordum ama 1.5 aydır yine adet olmadim menepoz başlangıcı dediler ama çok uzülüyorum 1 çoçuğum var adet olmak icin her ea tarlusalmı içmeliyim lutfen yardim

 76. 3 aydır adet olamıyorum en son adet 28 eylül oda 1 gün doktora gıttım hormon testleri yapıldı herhangi bir sorun olmadığını adette bağlı duvar kalınlaşması oldugunu söylediler kan degerlerimde lh 35,61 olarak çıktığını söylediler buna istinaden tarlusal 5mg verdiler 10 gün geçmesine rağmen adet olamadım tekrar tarlusal içsem faydası olur mu yardımcı olursanız sevinirim.

 77. Seval Simsir Reply

  Mrb hocam benim adetim kasım 15 di Aralık 15 de tekrar adet görmem gerekiyordu 10 gün geçti evde idrar testi yaptım pozitif çıktı adet söktürücü hap aldım zararı anneye varmidir

 78. Seval Simsir Reply

  Mrb hocam benim adetim kasım 15 di Aralık 15 de tekrar adet görmem gerekiyordu 10 gün geçti evde idrar testi yaptım pozitif çıktı adet söktürücü hap aldım zararı anneye varmidir.

 79. Hatice kubra Reply

  Hocam merhaba adet olmak icin progestan 200 kullaniyorum on gun degilde bes gun icsem olurmu ?illaki on gunmu icmek gerekir

 80. ilknur ynlmz Reply

  Hocam ben ağustosun 2
  sinde aylik korunma ignesi yaptırdım ogunden sonra adetim çok az olmaya başladı hiç denile bilecek şekildeydi 3 kere yaptırdım sonra yaptırmadım kasım ayınin baslarinda kadın dogum uzmanına gozuktum duphaston diye bir ilaç verdi ama için bu gündür hiç adet olmadim tekrar doktora gittim bu sefer de miranova adında bir ilaç verdi bir hafta sabah akşam iç sonra adetin olur dedi bugün 4. Gün ama yine hiç birsey yok eğer bu defada olmaz araştırma tip fakültesine gitmemi söyledi çünkü herşeyim normalmis bizim yapabileceğimiz biersey kalmadı dedi

 81. canan yavas Reply

  hocam ben polikistik over hastasıyım yılda 4 5 kez adet görüyorum .en son aralık 15 de gördüm buay içiğnde tarlusal kullandım 10 geçti olamadım.22 yaşındayım 60 kiloum ne yapmalıyım?

 82. esra saraç Reply

  Meraba neredeyse 2 aydır adet olamıyorum test yaptırdım iki kere ama temiz çıktı adet söktürücü yazdı doktor onu iç ince 2 kere ağzımdan kan geldi yan etkisi olabilir mi acaba

 83. Sozdemiroglu Reply

  Merhaba, yaklaşık 3 yıl doğum kontrol hapı kullandım. En son 1 ekim tarihinde Regl oldum. Daha sonra gecikme oldu ve doktora gittim. Adet söktürücü verdi 4 araliktarihinde Regl oldum. 7 aralık da Regl im üçüncü günü testler yapıldı tiroit, lh, fsh, e2 gibi kan testleri değerler normal aralıklarda idi. En son tarihten beri adet olmadım. Yeniden doktora gittim. Adet söktürücü tarlusal verdi. 17_22 şubat arası kullandım. Ama hala adet olamadım. Ultrason muayenesinde rahim duvarimin ince olduğunu söylemişti. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

 84. Nilüfer güneş Reply

  Merhaba 5 ay 10 gün önce doğum yaptım ve hâlâ adet olmadım sadece lekelenmeler oldu emziriyorum adet söktürücü kullanmam sakıncalı olurmu bebeğim açısından

 85. gözde ardıçer Reply

  merhaba ,

  kadın dogum tarlusol ılacı verdı adet gormem ıcın .bununla ılgılı günde kac kere alınır ve kılo aldırır mı bu ılac.yardımcı olabılır mısınız ,detaylı bılgılendırırsenız memnun olurum

 86. Merhaba erkek arkadaşımla birlikte olduk ama korunduk . Prezervatif patlamadı kontrol de ettik ama adetim 5 gün gecikti hamile olmak istemiyorum yardımcı olur musunuz ?

 87. Merhaba ben 28yaşında iki çocuk annesiyim en son 5martta adet oldum normal şartlarda bugün adet olmam gerekiyordu ama hiçbir belirti yok geçen hafta 2 defa ağrı kesici kullandım gecikmesi ondan olabilirmi şu an için 3.çocuğu düşünmüyorum ne yapmalıyım yardım lütfenn

 88. Feride kartal Reply

  Hocam merhaba ben tarlusal adet söktürücü kullandım ama bugun hap biteli 6 gün oldu ve ben hâlâ adet olamadım normalde 5.gün olurdum tüp bebek tedavisi ne başlıyacaktım bu ay ki adetimde ne yapmalıyım tekrar hap kullansam olurmu

 89. zeynep sanli Reply

  Mrb iki aydır adet görüyorum ve bi ara doktor ilaç verdi 10 gün kullandım sonra hamile kaldım bu ilacın adını öğrenmek istiyorum

 90. Burcu koca Reply

  Mrb 20gundur adet gormuyordum rahim divarimda incelme varmis doktorum cyclo-progynova verdi bakmadan aldim ilactan beyaz olani degil de kahverengiden icmisim snra farkettim.bi terslik olurmu acaba?teskkurler

 91. Cansu keklik Reply

  Merhaba,

  3 Nisan adetımın baslangıcı ama hala olmadım 15 mayısta t-hcg degerı 0,3 çıktı doktor tarlusal verdı ve ılac bıtelı 3 gun oldu bugün ıdrar testınde 2. Cızgı çok sılık çıktı gebelık durumu varmıdır.

 92. Ben adet söktürücü kullanıyorum ama hamileyim bebeğe bi zararı olur mu 😔

 93. Doğum yaptım 2 aydır adet görmüyorum emzirmiyorum adet olmak için napmalıyım

 94. Habibe ekici Reply

  Mrb ben bekarim ve aşırı adet duzensizligim var doktora gttim ultrsnm ve kan tahlillerik temiz cikti. Doktor bana DUPHASTON (10mg) verdi. Şimdi bekarim içmemem gerektigini soyleyenler oldu. Yardim edrmsnz lutfen 🙁

 95. Merhabalar ben de bebek istiyorum ama şuan adet olmadım 10 gün geçti kan testi ve ultrasyonda baktı dokor gebe değilim tarlusal yazdı içtim 1 hafta oldu hala adet olmadım ne yapmam lazım

 96. Merhabalar bende bebek istiyorum fakat 4 ay önce doğum kontrol hapı bıraktım bu ay da adetim 10 gün geçti doktora gittim kan tahlili yaptı gebelik çıkmadı adet söktürücü tarlusal verdi içtim bitti 5 gün oldu hala yok şuan adetim 18 gün geçti sebebi ne olabilir

 97. Merhabalar ben 3 aylık evliyim ve çocuk istiyoruz ama benim adet düzensizligim var 1 ay önce doktora gittigimde adet söktürücü verde 3 kutu 1 kutuyu kullandım bitti 2.kutuyuda kullandım bitti en geç 10 gün sonra adet olursun dedi 10 gün oldu ama hale adet olmadım

 98. Merhaba 26 yaşındayım1.5 yaşında oğlum var Doğumdan sonra ilk 3 aylık korunma iğnesi vuruldum4 kere bu yüzden hiç adet olamadım sonra aylık iğneye geçtim adet olabilmek için iki defa kahverengi leke şeklinde adet oldum ekim ayında da bu iğneleri bıraktım ama hala adet olamıyorum doktora gittim kan testi yaptı hormonlarım temiz çıktı bana tarlusal adlı hap verdi kullandım üstünden 15 gün geçti hala adet göremedim kötü bişimi var neden adet olamadım acaba

 99. 21 yaşındayım adetim bir ay gecikti ve düzensiz tarlusal kullandım doktor rahim duvarında kalınlaşma var dedi tarlusal kullanmama rağmen olmdım adet olunca hormon testi yaptırmam gerekiyor tekrar adet söktürücü içmem zararlı mı kullanabilir miyim

Write A Comment