Ebeveyn-bebek etkileşiminin dinamiği, bir çocuğun kendi hakkında, güven ve saygı hakkında öğrendiği en önemli dayanaktır. İlişkilerin algılandığı şekilde etkilenen bu ilk ilişkidir. Bebek masajı, ebeveynlerin ebeveynlik hakkında öğrenebilecekleri doğal bir yöntemdir ve bebekler bu sayede sevildiklerini ve güven içinde olduklarını anlayabilir.

Bebek Masajı, yaşam boyu sürecek olan ilişki kurmanın temelini oluşturan hayati, dinamik bir etkileşimdir. Bir ebeveyn ile bebek arasındaki dokunuşu geliştirmek, masaj yaptırılan bebeklerin yanı sıra ebeveyn için fizyolojik, sosyal-duygusal ve zihin / beden / ruh bağlantılarını zenginleştirir. Masaj yapmanız, bebeğe yiyecek, mineraller, vitaminler ve proteinler gibi gerekli bir faktördür.

Dokunma, bağlanma davranışının gelişimi için ve küçük çocuğun erken sosyal gelişimi için hayati önem taşımaktadır; çünkü hem bebek hem de ebeveyn, karşılıklı keyifli yollarla davranışları ortaya çıkarma ve bunlara tepki verme kapasitesine sahiptir. Asıl bebek-ebeveyn ilişkisi, bebekler ve toplum için çok önemlidir çünkü sonraki eklerin hepsi bu asıl bağlanma ile yakından ilişkilidir.

Yapılışı geliştiren iki koşul, ebeveynin bebeğinin ipuçlarını anlama ve bunlara cevap verme konusunda duyarlı olması ve bebek ile ebeveyn arasındaki etkileşimlerin miktarı ve niteliğidir. Bağlanma derinleşebilir bebek masajı bu aşamada etkilidir.

Toplumsal etkileşim, ebeveynlerin refahı için önemlidir. Bebekler, başkalarıyla etkileşimlerinden ders çıkaran toplumsal canlılardır. Masaj ise bu durumun temelini oluşturur. Çocukların etkileşimli davranış repertuarını genişletmek, onların dünyasını etkilemek ve yaşam kalitelerini ve ebeveynlerinin yaşamlarını derinleştirmek için onlara yardımcı olabilir.

bebege-masaj

Bebeklerde Masajın Rolü

Masaj, genellikle, amaçlı, sıralı bir uygulamada yapılan dokunsal, kinestetik uyarıları birleştiren bir tekniktir. Bebekler için masaj tekniği, yetişkinler için masajdan çok farklıdır. İletişimsel olduğu kadar manipülatif değildir. Bu, ebeveynlerin çocuğunu karşılıklı keyif verici etkileşimde bulunmalarını ve rahatlamalarını sağlayan bir tekniktir.

Masaj terapisti veya bebek masaj eğitmeni değil masajı yapan ebeveyndir. Bebek masajı alanında ebeveyn, bebeğin yaşamı bağlamında birincil etkileşim kaynağı olarak görülüyor. Bebeğin masaj dinamikleri, ebeveynlik becerileri, bebek-ebeveyn etkileşimi, bağlanma ve bağlanma ve ebeveynlerin bebeklerinin ipuçlarını okuma becerilerini kolaylaştırır.

Pozitif ipuçları, göz temasını, gülümseyerek, ebeveynin yüzüne bakarak, gevezelik veya coo sesler çıkarmayı ve kolların ve / veya bacaklardaki hareketlerin düzgün olmasını içerebilir. Olumsuz ipuçları, çekip çıkma, kaşlarını çatma veya ufalama, başı çevirmeme, ark atma, ağlama, kıvırma ve kolların ve / veya bacaklardaki hareketleri içerir. Bebek masajının odağı sadece bebek değil bebek ve ebeveyn arasındaki karşılıklı etkileşim içindir.

bebek-masaji

Bebekler bedenleri aracılığıyla iletişim kurar. Bir bebeğe bir masaj yaptırdığınızda, bebeği dinlemeye başlarsınız; Sesleri dinlersiniz, hareketleri izlersiniz, gözlerinizle, kulaklarınızla ve kalbinizle dinlersiniz. Bebek masajı veya dokunmatik iletişim, çocuğun sahip olacağı en önemli ilişkiyi besler: ebeveyn ile bebek arasındaki ilişki. Bebeğe masajını kullanarak bir ebeveyn dinleme, izin isteme, iletişim kurma, yorumlama ve ipuçlarına yanıt verme sanatı kavramaktadır. Bebek, angajman / ayrılma ipuçlarını, vücut farkındalıklarını arttırma, benlik saygısı, dinleme ve iletişim görüntülerini sağlamlaştırır. Hem bebek hem de ebeveyn için;  göz temasından, gevşeme, bağlanma, eşzamanlılık, sevgi ve güven açısından yararlıdır.

Write A Comment