9 ay süren hamilelik sürecini atlattınız ve artık minik bebeğinizi kucağınıza aldınız. Belki de bir süredir emziriyorsunuz. Pek çok anne gibi siz de aynı anda birden fazla duyguyu hissediyor olabilirsiniz, mutluluk, sevgi, endişe, şaşkınlık… Minik bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra en sık aklınıza gelen sorulardan biri de “Acaba bebeğimi yeterince iyi besleyebiliyor muyum?” olabilir.

Anne sütünün eksik veya yeterli olmadığı durumlarda doktor önerisi ile kullanılan bebek maması bebekler için anne sütüne en yakın ve vitamin & mineral ihtiyacına uygun beslenme şeklidir. Bebek maması arayışı da başladı mı akıllara “Anne sütüne en yakın mama hangisi?” ve “Bebeğime hangi mamayı vermeliyim?” gibi birçok soru gelir. Sizin için en iyi bebek maması hangi içeriklere sahip olmalı, nelere dikkat etmelisiniz gibi sorularınızı yanıtladık!

Bebeğinizin Yediği Her Öğünün Yaklaşık %75’ini Beyin Gelişimi İçin Kullandığını Biliyor Muydunuz?*

Bebeğinize verdiğiniz her besleyici öğünle, bebeğinizin beynini geliştirmeye yardımcı oluyorsunuz. Bebeğinizin beslenmesi hem fiziksel gelişimini hem de bilişsel (zihinsel) gelişimini desteklemektedir.

Boy – kilo alımının yanı sıra bebeğinizin zeka ve beyin gelişimini desteklemeniz çok önemlidir. Bu nedenle bebek maması tercih ederken içeriğinde demir, vitaminler, mineraller, prebiyotik bileşenler, folik asit gibi içeriklere dikkat etmenizi öneririz.

Bebeğinizin alabileceği en kaliteli besin anne sütüdür. Bu nedenle anne sütüne yakın bebek mamaları bebeğinizin sadece kilo almasına değil aynı zamanda zihinsel gelişimini de destekler. Unicef Bebek Gelişimi Aşamaları kitabına göre bebeğinizin beyninin %80’den fazlası 3 yaşına kadar oluşur! Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmenin öneminden bahsetmektedir. Anne sütü eksikliği veya yokluğunda ise doktorunuzun önerisi ile anne sütüne en yakın bebek mamasıyla bebeğinizin beslenmesini 2 yaşına kadar destekleyebilirsiniz.

Peki Gaz Yapmayan Bebek Maması Var Mıdır?

Bebeklerde doğumdan itibaren en çok görülen rahatsızlıklardan biri de gaz, kabızlık gibi sindirim sorunlarıdır. Bu sorunların önüne geçebilmek için gaz yapmayan bebek mamalarını kullanabilirsiniz. Fermente içerikli bebek mamaları hem de içeriğindeki prebiyotik bileşenler ile bağırsaklardaki yararlı bakterilerin faaliyetini destekler. Bu sayede bebeğiniz yediği mamayı daha kolay sindirebilir. Yani fermente bebek maması ile gaz, kabızlık, ishal gibi sindirim sorunlarını azaltabilirsiniz.

Bağımsız araştırma kuruluşu IPSOS’un yaptığı araştırmaya göre; her 10 çocuk doktorundan 9’u, fermantasyon yöntemi ile üretilmiş çocuk devam sütlerini tercih ediyor**. Fermantasyon aslında bildiğimiz mayalamadır. Fermente edilmiş yoğurt ve kefir gibi doğal besinlerdekine benzer bir mayalama sürecine sahip fermente mamalar sindirime yardımcı olur, gaz ve kabızlık yapmaz.

Fermantasyon sayesinde yararlı bakteriler, bebeğinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emilimini arttırır.

Kaynaklar

*Unicef Bebek Gelişimi Aşamaları Kitabı

** Ipsos’un Temmuz 2018’de çocuk doktorlarıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre

Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür, mümkün olmadığında doktorunuza danışınız. Demir çocukların normal bilişsel gelişimine katkıda bulunur.

Write A Comment