1 ) Bebekler ne zaman doğum pozisyonu alır?

32. Haftaya girilmesinin ardından, bebek artık doğum pozisyonunu alır. Bu pozisyon illa 32. haftada olacak diye bir kural yoktur. Ancak doğuma başlangıç haftası, 32. hafta  olarak kabul edilir. Anne ve babaların en doğal isteği, bebeğin doğum pozisyonuna bir an önce alarak doğuma geçmesidir. Bebek doğum yapılacağı sırada da hareket edeceği için, yine de önceden baş aşağı pozisyona gelmesi anne adaylarını ferahlatarak o mutlu günün gelmesini bekler.

Bu evreye geçildiği  esnada bebeğin baş aşağı şeklini alması, poposunun anne diyaframının altında ve yukarı doğru durması, bacaklarını ise  göbeğine doğru bükmesi için beklenir. Bu pozisyona ceninin normal duruş pozisyonu, yani “sefalik” (baş aşağı) pozisyonu ismi verilir.

Bu haftalar içerisinde, doktorunuza gidip hala bebeğinizin bu pozisyon içerisinde bir türlü giremediğini öğrendiyseniz, sakın panik yapıp endişelenmeyin. Bebeklerin büyük bir kısmı, doğumdan bir iki hafta ve hatta bir iki gün öncesine genelene dek, bu pozisyon içerisinde durabilirler. Bebeklerin sadece % 4 civarı doğum esnasına gelindiği zaman kuyruk pozisyonunda olur.

2 ) Anne karnında ters şekilde duran bebekler için doğum yapılmadan önce dışarıdan müdahale edilir mi?

Bebek anne karnında ters pozisyonda duruyor ise, doktor bunu düzeltmek için müdahale etmek isteyebilir. Ancak bu müdahalenin de bir takım incelikleri vardır. Doktorun bu konuda tecrübeli olması ve annenin çok fazla şişman olmaması gerekir. Ancak bu şartların hepsi gerçekleşmiş olsa dahi, oldukça riskli bir girişimdir. Uygulamanın yapıldığı sırada, bebek ve anne zarar görebilir. Bu müdahalenin sonucunda bebekte kemik kırılmaları meydana gelebilir. Kemiklerin zarar görmesinin yanı sıra, anne ve bebeğin iç organları bu durum karşısında zarar görebilir.

Bu konuda başarı elde edilme olasılığı, yaklaşık olarak % 50 civarıdır. Bütün bunlara rağmen acil durum karşısında yine sezaryen ile doğum yapılacak ortamın hazır halde tutulmasına ihtiyaç duyulur. Doktorlar bu tarz durumlarda daha çok sezaryen doğumun yapılmasını tercih eder. Bebeğin popo kısmı aşağıda olması halinde, normal doğum yönteminin yapılması risk taşır. Bebek yeterli oranda oksijen alamayacağından dolayı, bebeğin çevrilmesi kulağa iyi gelen bir tercih değildir.
Bu durumlar için, doktorun bebeğin son şeklini almasını beklemesi gerekir. Ve bebek makat gelişi olarak ön görülmüş ise, o zaman anne adayına sezaryen doğum için randevu verilir.

3 ) Bebeğin geliş şeklinin önemi nedir?

Hayati organların içerisinde en değerli ve en önemli olanı beyindir. Bebeğin baş kısmının daha önceden geliyor olması, yaratıcı tarafından buna göre ayarlanmış ve başın zarar görmemesi için planlı bir şekilde denge oluşturulmuştur. Normal doğumun yapılması esnasında, bebeğin baş kısmı ayaklara göre daha önce çıkıyor olmalıdır. Böyle olmaması halinde, yani önce bacakların çıkacak olması henüz tam açılma olmamışken bebeğin dışarıya gelmesi anlamını taşır. Kısacası bacaklar daha tam rahim ağzı açılmadan çıkabilecek incelikte olması gerekir. Daha sonrasında gelecek olan baş kısmı rahimden geçeceği esnada zorluk meydana getirecek ve hasar görme olasılığı da ortaya çıkacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı, makattan olan durumda normal doğumun yapılması kesinlikle tercih edilmemektedir.

4 ) Bebeğin duruş şekli doğumu nasıl etkiler?

Bebeğin rahim içerisinde durmuş olduğu pozisyonuna fetal duruş ismi verilir. Bu duruş pozisyonunda fetusun rahim ağzı kısmına en yakın olan kısmı, önde gelen kısım şeklinde ifade edilir. Bebeklerin ortalama % 96’sında, ilk olarak gelen kısım baş kısmıdır.

Ancak doğumun fizyolojik ve rahat bir şekilde tamamlanabilmesi için, başın belirli bir şekilde leğen kemiği içinde durması gerekir. Bu ideal pozisyonda, bebeğin ilk olarak gelen kısmı kafasının arka tarafında bulunan çıkıntıdır. Bu çıkıntılı kısmın, annenin ön tarafında olması gerekir. Yani ayakta duran bir kadında bebeğin yüzü arkaya (annenin omurgasına) bakar durumda olmalıdır. Bu sayede bebeğin başı kemik çatıya olabildiğince en küçük çapı ile girer. Bu pozisyon “occiput anterior”, önde gelen kısm da “vertex” şeklinde ifade edilir. Occiput anterior dışında meydana gelen gelişlere “malprezentasyon” ismi verilir. Bu gelişlerden bir kısmı, normal doğumun gerçekleşebilmesi için pek uygun değildir. Normal yoldan doğumun gerçekleşebileceği fetal duruş bozukluklarında doğum işlem, normale göre daha yavaş bir şekilde ilerler ve zor doğumun meydana gelmesi de söz konusu olabilir.

1 Comment

Write A Comment