İster inanın ister inanmayın, bebeklerin gizli bir dili vardır ve sizinle konuşmaya çalışıyorlar. Bu dili çözmeye ve bebeğinizle tamamen yeni bir ilişki kurmayı başlayabilirsiniz. Açıkça konuşmadan çok önce bebekler, söylenenlerin genel anlamını anlıyor. Ayrıca duygusal sesi de algılayabilmektedir. Bebeğin sizinle iletişim kurmaya erken teşebbüsünü anlamanın bazı yolları var:

 • Bebeğinize sıkça gülümseyin, özellikle bebek konuşurken.
 • Bebeğinize bakarken, başkasıyla konuşmaktan kaçının. Bebeğiniz gevelediğinde ve güldüğünde bebeğinize karşılık verin.

Yenidoğan dönemi, bebeğinizin yaşamındaki mucizevi bir zamandır. Bebeğiniz büyüyor, gülümsüyor ve ilk kez konuşuyor gibi gözlerinizin önünde muhteşem değişiklikler oluyor. Ancak, yeni anne-babalar için bebeğinizin bir anından başkasına neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışırken zorluklar yaşayabilirsiniz.

Hasta olduğunuz ve beslediğiniz gibi, yerleşmek istemeyen ağlayan bir bebeği sakinleştirmeye çalışmak çok sinir bozucu olabilir. Bebeğinizin zihnini okumanın ve onun tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamanın basit bir yolu olsaydı, harika olmaz mıydı? Zaten olduğunu söylersek şok olur musun?

bebek

Bebeğin gizli dili

Dunstan Bebek Dilinin kurucusu olan Priscilla Dunstan, yeni doğan bebeklerin ağlamalarını anlama sırrını açtığına inanıyor. Dunstan, ses için yaptığı fotoğrafik bellek sayesinde bebek çığlıklarının sesleri arasındaki farkları duyabiliyordu ve arkasındaki anlamın kilidini açabiliyordu.

Dunstan, “Sesler için verdiğim hediye yüzünden, [oğlumun] çığlıklarıyla belirli kalıpları seçebildim ve sonra tekrar ağladığında bu kalıpların ne olduğunu hatırladım” diyor Dunstan. “Diğer bebeklerin aynı sözleri söylediğini fark ettim.”

Dunstan, dünyadaki 1000’den fazla bebeğin bebek dili teorisini test etti ve hipotezinin doğru olduğu kanıtlandı. Bebeğin (0-3 ay arası yaşlardaki) söylediği sadece bir avuç kelime var ve onlar tam olarak neyi bulmanız gerektiğini söylüyorlar.

konusabebek

Bebeğin konuşmasını nasıl anlayacağınızı öğrenin

Bebeğin bir şeye ihtiyaç duyduklarında yapacakları beş ana ses var. Ancak hile ilk önce onlar ajitasyona girmeden önce konuşurken yakalamak zorundasınız ve tümüyle dışarıda bir ağlama çalkalanıp patlamış olmalısınız. İşte seslerin ve anlamların dökümü:

 • Ovh
 • Heh
 • Eh
 • Neh
 • Eairh
 • uykum var
 • Altımı değiştir
 • Sakinleştir beni
 • Açım
 • Gazım var

Neh: “Ben açım.”

Bebeğiniz acıktığında “neh” veya “hayır” der. Bütün kelimelerde olduğu gibi, “neh”, çığlık atmadan önce bebeğiniz ağlamadan önce en kolay duyulur. “Neh” sesini duyduğunuzda, bebeğinizin beslenmeye hazır olduğu anlamına gelir.

konusan-bebek

Ovh: “Yorgunum”

Bu ses, esneme refleksine ses eklendiğinde oluşturulur. Bebeğinizin ağzı da oval şekle dönüşecektir. Bu yatma vakti demektir.

Eairh: “Gazım var.”

“Eairh” duyarsanız, bebeğin masajıyla rahatlama sağlayabilirsiniz.

konusan-bebek

Hah: “Ben rahatsızım.”

Bu, bebeğinizin sıcak, soğuk veya pozisyon değiştirmesi gerektiği anlamına gelebilir. Ona rahat hissettirmek için elinden geleni yapmalısınız.

Bütün bebekler doğumdan üç aya kadar bu “sözcükler” ile iletişim kurar.

Bebek Tartisi: Bebeğinizin Tekrarını Yapın

 • Bebeğinize taklit ederek önemli bir mesaj gönderirsiniz: Ne hissettiğini anladığınızı ve iletişim kurmaya çalıştığınızı.
 • Bebeğin konuşmasında, bebeğinize yetişkinlerin konuşmalarını öğretmek için heceli konuşmalar yapın.
 • Bebeğin vaazlarını (“ba-ba” ya da “goo-goo”) taklit edin – sonra bir ses daha bekleyin ve tekrarlayın.
 • Bebeğinizin söylemeye çalıştığını anlamadığınız durumlarda bile, yanıt vermek için elinizden geleni yapın.
 • Gülümseyerek iletişimi güçlendirin ve yüz ifadelerini tekrar edin.
 • Jestler bebeklerin iletişim kurmaya çalıştıkları bir yol olduğundan beyninizin hareketlerini de taklit eder.
 • Bebekler, özellikle onlara ve sıcak, mutlu bir sesle konuşmanızı sever. Bebekler, etraflarında duydukları sesleri taklit ederek konuşmayı öğrenirler. Böylece bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız konuşma ve dil becerilerini o kadar çabuk öğrenir.
 • Birçok yetişkin bebek konuşması – abartılı ifadeyle yüksek tonda bir ses – konuşurken özel bir ses tonu kullanır. Bu doğal bebek konuşması, dünyadaki bebeklerin beslenme ve rahatlık ile ilişkili olan kadın sesini taklit eder. Konuşma “bebek konuşması” nın, bebeğinizin yetişkin konuşmayı daha sonra öğrenmesini engellemeyecek veya ertelemeyeceğini unutmayın.
 • Bebeğinizin dinleme becerilerini, aktivitelerinizi birlikte anlatarak, gün boyunca sık sık kendisiyle konuşarak etkileşime geçin. Bebeğinizi beslerken, giyinirken, taşırken ve banyo yaparken konuşun; böylece bu sesleri günlük nesneler ve etkinliklerle ilişkilendirmeye başlar.
 • “Mama” ve “şişe” gibi basit kelimeleri sık sık tekrarlayın ve böylece bebeğiniz tanıdık kelimeleri dinlemeye başlar ve anlamlarıyla ilişkilendirmeye başlar.

Bebekler Konuşmayı Nasıl Öğrenir?

Ebeveynler çocuğun konuşma yeteneğinin öğrenme eğrisi üzerinde nerede olduğunu merak ediyorlar. Her çocuğun zaman çizelgesi değişir: Bazı bebekler 12 ayda birkaç kelime söyleyebilir, ancak diğerleri 18 aylıktan önce konuşmazlar – daha sonra kısa cümleler çıkarırlar.

1 ila 3 ayda: Bebekler zaten sesinizin sesini duymaktan hoşlanırlar ve konuşurken veya şarkı söylerken gülümseyebilir, gülerler, gülerler, sessizleşir veya heyecanlı olurlar ve kollarını sallayabilirler. Bebeğinizin bebek konuşması genellikle iki ayda ortaya çıkan “ooh” gibi bazı sesli seslerle başlar.

Okumak, gelişmekte olan beyni uyarmaya yardımcı olur. Pek çok bebeğe müzikle yatılır ve gülümsemelerle, sersemlerle ve kollarını ve bacaklarını sallayarak tepki göstererek basit şarkıları tanımaya başlarlar.

4-7 ayda: Bebekler artık bebeklerinin ebeveynleri üzerinde bir etkisi olduğunu fark ediyorlar. Daha çok konuşurlar ve ebeveynlerinin tepkisini izlerler. Bebekler daha fazla ses ve tonlama deneyi yaparlar. Yetişkinler, bir soru soran veya vurgu eklerken yaptığı gibi, seslerini bastırdıklarında yükseltip alçaltmaya başlarlar.

Bebeğinize “su” ve “top” gibi basit ve kısa sözcükleri tanıttıkça, konuyu konuşmanızla ilişkili olduğunu göstermek için yukarı kaldırın. Renkli resim kitaplarını bebeğinize okuyun. İlk konuşma gelişimini güçlendirmek ve dilin ve okumanın önemini modellemek için resimleri işaret edin ve basit nesneleri adlandırın. Kısa sözcükleri kullanarak ve sonra duraklatma uygulayın. Bu, bebeğinizin kendi bebek konuşmasıyla yanıt vermesine ve yetişkinlerin konuşmaları için gerekli olan alıştırma etkileşimini teşvik etmesine izin verir.

8 ila 12 ayda: Ebeveynlerin bebeklerinin ilk kez “anne” veya “dada” dediğini duymaları sevindirici bir haber. Fakat ilk birkaç kez aslında kazara olabilir. Bu çağdaki bebek konuşması hala “ga-ga”, “da-da” ve “ba-ba” gibi seslerle sürdürülür.

Gülün, bebeğinizle yüzleşin ve gün boyunca basit kelimeleri açıkça tekrarlayın. Bu, bebeğinizin büyümekte olan beyninin gündelik nesneler için sözcüklerin seslerini ve anlamlarını saklamasına yardımcı olacaktır. Bu yaşta bebekler sizinle birebir etkileşime girmeyi severler.

İlk yıl boyunca, “buraya gel” gibi basit taleplere yanıt vermiyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Normal dil gelişimi geniş varyasyona sahipken, çocuğunuzun büyümesi söz konusu olduğunda özür dilemekten daha iyidir. Bebeğinizin her sağlıklı muayenesinde konuşmasını değerlendirin, gecikmiş konuşma veya işitme probleminden endişeleniyorsanız bebeğinizin doktoruyla konuşun.

Write A Comment