Bıngıldak bebekler için çok önemli bir bölge ancak anne babalar için de bir o kadar korkutucu. Zira yıllardır bıngıldağı zarar görmüş olan bebeklere dair duyulan söylentiler, ailelerin bu konuda biraz fazla hassas olmasına neden oldu. Lakin aslında zarar vermesi o kadar da kolay olmayan bıngıldaklar, bebeğin gelişiminde büyük öneme sahipler ve bunun yanında beyni de koruyan en önemli faktörler arasında bulunuyorlar. Bebeklerde bıngıldak ne zaman  kapanır sorusunun cevabı hangi bıngıldak olduğuna göre değişiyor ve bu nedenle ilk olarak bıngıldağa dair daha fazla bilgi sağlamak gerekiyor.Bıngıldak Nedir?

Bıngıldak bebeğin kafatasının üst kısmında yer alır ve kemiklerin birleşmedikleri noktalarda bulunur. Yetişkinlerde birbirine tamamen kenetlenmiş halde bulunan kafatası kemikleri, bebeklerde henüz bu kenetlenmeyi tamamlamamışlardır ve bu boşluklarda bıngıldak adlı yumuşak kemiksi doku bulunur. Bıngıldakları kafatasındaki yumuşak ama hafif de sert çıkıntılardan anlayabilirsiniz. Fakat doktorlar dışındaki kişilerin toplamda 6 adet bulunan bıngıldaklardan 2 tanesinden fazlasını farketmesi pek de mümkün değildir. Yani dokunarak zarar verme ihtimaliniz genellikle sadece 2 bıngıldak için geçerli.

Bıngıldak Ne İşe Yarar?

Bıngıldakların aslında birden fazla fonksiyonu mevcut. Bunlardan bir tanesi doğumun daha kolay olmasını sağlamak. Zira bebek doğum sırasında doğum kanalından geçer ve bu sırada kafası esneyerek kanaldan geçebilecek hale gelir. Esneyen bebek kafası zarar görmeden annenin rahminden çıkar ve doğumdan bir kaç saat sonra bebeğin ucu sivri olan kafatası tekrar normal şeklini alır.

Ancak bebeğin en hızlı geliştiği zamanlar doğumdan sonraki bir kaç aydır ve çocuk gelişimi ilk doğduğu andan itibaren yavaşlayan bir seyir izler. Bu gelişim sürecinde en büyük payı beyin alır ve beynin büyümesi sırasında kafatası ile karşılaşmaması gerekir. Bıngıldaklar ise beynin gelişimi için gerekli olan alanı esneklikleri ile sağlarlar ve bıngıldakların kapanmasıyla birlikte beyin büyümesi de büyük oranda son bulur.

Bıngıldakların erken kapanması hem kafanın büyümesine engel olur hem de beynin gelişimine sekte vurur. Zira kafatasının büyümesinin sebebi beynin içeriden sağladığı basınçtır ve bıngıldaklar olmadan beyin basıncı kafatasını büyütemez.

bingidak

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Bebeklerde ailelerin fark edemedikleri 4 adet bıngıldak, ilk iki ila üç ay arasında kapanır ve onlara daha fazla ihtiyaç kalmaz. Bebeğin kafasının önünde ve alnın hemen üzerinden başlayan bıngıldak ise altı aylıktan itibaren kapanmaya başlar ancak on sekiz aylık olana kadar tamamen kapanmaz. Yani 12 ay süresince önde bulunan bıngıldak yavaş yavaş kapanarak kemik dokusu halini alır. Bu bıngıldağın dört aylıktan önce kapanması bir sorun olduğuna delalettir ve bir an önce çocuğunuzun doktoru bu konuda bilgilendirilmelidir.

Arkada bulunan bıngıldak ise daha küçüktür ve üçüncü ay gibi kapanır. Bıngıldakların geç kapanması da erken kapanması kadar bir sorundur ve yine bebeğinizin doktoru ile iletişime geçmenizi gerektirir.

Bıngıldağa Zarar Vermek Mümkün mü?

Anne babalar bebeğin bıngıldağına dokunmaktan korkarlar ancak bu bölgeye ne dokunmak ne de onu yıkamak herhangi bir zarar vermez. Zira bıngıldağın altında oldukça sıkı ve sağlam bir zar, onun da altında bulunan beyni aktif şekilde korumaktadır. Çarpma ve vurma gibi durumlarda bile bıngıldak çoğu zaman zarar görmeden darbeleri emebilir beynin sağlıklı yapısını sürdürebilir. Yani zorla bıngıldağa bir baskı uygulamadıkça ona zarar vermek zor.

İshal olan bebeklerde su eksikliğinden dolayı bıngıldak içeri çökebilir ve bu durumda bebeğe su vermek gerekir. Bıngıldak fazla şişik olursa bu durum kafa içi basıncın çok arttığını gösterir ve yine doktor müdahalesi gereklidir.

1 Comment

  1. Betul bayram Reply

    Bebegin on aylık kafatasın on bingildagi daha tam olarak kapanmamış sizce normal mi arkadaşımın bebeği dokuz aylık tüm bingildaklari kapanmış ?

Write A Comment