Doğum, yetişkinlerin bile henüz tam anlamıyla anlayamadığı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de doğumu merak eden çocuklara sağlıklı ve doğru bilgi verebilmek için öncelikle yetişkinin bu konu hakkında doğru kaynakları bulması ve doğru bilgiyi edinmesi gerekmektedir. Bu sebeple de çocuğunuz uygun bir yaşa ulaştığında en az 5 olmak kaydıyla, doğum eylemi anlatılabilir.

Çocuğunuza kesinlikle doğum videoları izletmeyin. Bu aşamada ilk olarak kadın ve erkek anatomisinden bahsedin. Doğum sırasında vücutta nelerin değiştiğini utanmadan anlatın. Elbette daha basit ve daha kafa karıştırmayan şekilde. Daha sonra kadın rahminde bebeğin büyüdüğünden bahsedin. Rahmin karnın altında bir organ olduğunu söyleyebilirsiniz mesela. Onun da sizin rahminizde büyüdüğünü anlatın. Daha sonra rahimden bebeğin dünyaya geldiğiniz anlatın. Elbette çocuğun aklı karışabilir. Bu akıl karışıklığını önlemek için ilk önce genital organlarının anatomisinden, hangi alandan idrar yapıldığı, hangi alandan dışkı yapıldığı ve bebeğin nereden dünyaya geldiğini basit şekillerde ve çocuğunuzun anlayış yetisine göre anlatabilirsiniz.

cocuk-ve-konusan-anne

Çocuk oyuncaklarından faydalanın!

Kendi yaş grubundan oyuncaklarla doğum eylemini anlatmayı deneyebilirsiniz. Unutmamanız gereken doğum eyleminden utanmamanız gerektiği. Oldukça doğal bir eylem olduğu için çocuğunuzun bu durumu öğrenmesinde sakınca yok. Yalnızca uygun bir dille, oldukça basit ve doğal ifadelerle doğumu anlatmaya dikkat edin.

Çocukları bilinçlendirmek için hazırlanmış animasyonlardan faydalanabilirsiniz!

Çocuğunuzun anlayabileceği yaşta olacağını düşünüyorsanız, doğumun anlatıldığı animasyonlardan faydalanabilirsiniz.

“Ben annemin karnına nasıl girdim?”

Çocuklar genellikle bu tür soruları ile ailesini zor durumda bırakmayı sever. Bu aşamada çocuğun merak duygusunun oldukça normal olduğunu bilmeli ve bu soruların yanıtlanması gerektiğini anlamalısınız. Çocuğunuza karşı panik yapmak yerine sakin bir şekilde bu konuyu anlatabilirsiniz.

İlk olarak cinsel ilişkide bahsetmelisiniz. Çocuğunuza aşkı ve seviyi anlatmakla başlayabilirsiniz. Çocuğunuz sizi zaten çift olarak gördüğü için kan bağınız olduğuna dair yani aile olmanızın doğal olmasına dair düşüncelere sahiptir. Aslında babası ya da annesi ile yabancı olduğunuz sonradan birbirinizi çok sevip çok aşık olduğunuzdan ve neler yaşadığınızdan bahsedebilirsiniz.  Yaşadıklarınız öykü ve masal olarak anlatılabilir. Cinsellik konusunda ise sakin olmanız ve çocuğunuza bilgi vermeniz oldukça önemli. Bazen sizi cinsel ilişki anında görebilir ya da yakalayabilir. Bu durum sizi korkutmasın. Bu gibi durumlarda onunla konuşmanız gerekmektedir. Anne karnında 9 ay kaldığını, gelişimini tamamladığında dünyaya geldiğini onun anlayacağı şekilde anlatmaya çalışırken hayvanların doğumlarından yararlanmak da işe yarayabilir.

Write A Comment