Yumurtalıklarda birçok kist çeşidi görülebilmektedir. Bu kistlerden biri olan matür kist, yani olgun kistler ise daha çok üreme çağında olan kadınlarda görülen bir kisttir. Büyüklükleri ise 2-30 cm arasında değişebilmektedir. Bu kistler iyi huylu kistlerdir ancak içerikleri saç, kıl, tırnak, diş ya d asinir dokuları bulunur. Bu sebeple de ilginç bir görünümde olurlar. İçerisinde yağlı sarı bir sıvı bulunur. Oldukça nadir bir şekilde troid dokularına da ev sahipliği yapabilir. Bu kistler, troid hormonu üretimine yol açabilir. Dermoid kistler genellikle tek taraftaki yumurtalıkta görülürler. Ancak nadir olarak iki yumurtalıkta da olabilirler.

Dermoid kistler nasıl tırnak ya da saç gibi yapılar içerir?

Dermoid kistler; germ hücrelerinden oluşmaktadır. Bu hücreler ise gebeliğin ilk haftalarından itibaren insandaki dokuları oluşturan hücrelerdir.  Gebelik haftaları ilerledikçe germ hücreleri de farkılılaşır ve bebeğin farklı hücrelerini oluşturur. Üreme çağındaki kadınlarda görülen dermoid kistler de temelini germ hücrelerinden aldığı için deri, saç, kıl, diş, tırnak ya da sinir dokularından oluşmaktadır.

Dermoid kistler hangi şikayetlere yol açar?

Dermoid kist kasık ağrısı ve ilşiki sırasında ağrı gibi belirtilere yol açabilmektedir. Daha büyük olan kistler ise karında şişliğe yol açabilir. Şayet dönme ya da burkulma söz konusu ise şiddetli ve ani sancılara yol açabilirler.

Bu kistlerde de diğer kistlerde olduğu gibi yırtılma ya da patlama söz konusu olabilir. Yırtılma gibi durumlarda içerdeki sıvı ve diğer yapılar karın içerisinde yayılabilir. Bu durumda da hasta ciddi ağrılar yaşayabilir. Bu kistlerde enfeksiyon da görülebilmektedir.

Teşhis nasıl koyulur?

Bu kist, ultrasonografi ile görülebilmektedir. Bu görüntüden şüphelenen uzman; tomografi ya da MR isteyebilir. Bu değerlendirmelerin sonucunda ise kesin tanı koyulabilir. Bunun dışında doktor laparoskopi yapmak da isteyebilir. Bu sayede kesin tanı koyulmuş olur.

Dermoid kistler kansere yol açar mı?

Dermoid kistler iyi huylu kistlerdir. Bu sebeple kansere dönüşmeleri beklenmez. Ancak tekrarlama riskleri vardır. Bu risk yaklaşık olarak %4’tür.

Tedavisi nasıldır?

Dermoid kistin medikal bir tedavisi bulunmaz. Tedavide cerrahi yöntemlerle kistin alınması gerekmektedir. Enden olarak kist ve yumurtalığın beraber alınması gerekebilmektedir. Laparoskopi ya da açık yöntemle yapılan ameliyatta diş, kıl, saç ya da diğer yapılar da temizlenir. Alınan doku örnekleri patalojiye gönderilir ve kistin immanür dokular içerip içermediği değerlendirilir.

2 Comments

 1. Sorum: Benim yumurtalığımda ultrasonda Doktor dermoid kist oldugunu söyledi. Bildigim kadar yavaş büyüyor. Bunun tedavisinin laparoskopi denilen ameliyatla alınması gerektiğini söyledi Doktor. Başka bir yöntemle mesela bitkisel mesela (cörek otu) veya başka bir tedavi mümkün mü?
  acaba ve şimdiye kadar ameliyatsız gidebildiği görüldü mü başkalarında? Hangi büyüklüğe ulaşıncaya karar verebilirim.
  Ne kadar acele etmem lazım?
  yaşım 36

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Dermoid kist yumurtlama işleviyle ilgisi olmayan bir kist türüdür. Daha çok üreme çağındaki kadınlarda görülen, büyüklükleri 2-3 cm’den 20-30 cm’ye kadar değişebilen iyi huylu kistlerdir. Bu kistler genellikle sağ veya sol tek yumurtalıkta görülür nadiren iki yumurtalıkta birden görülebilir. İçinde vücudun çeşitli dokularına ait oluşumlar bulunabilir (saç, kıl, diş, tırnak, kemik, sinir gibi dokular). Bu tür kistler ultrasonografide tanı almaktadırlar.

   Dermoid kist kasık ağrısı ve ilişki sırasında ağrı gibi şikayetlere neden olabilir. Çok büyük kistler karında şişliğe ve bazı durumlarda torsiyon sonucunda şiddetli ve ani bir ağrıya neden olabilir. Dermoid kistlerde de diğer kistler de olduğu gibi rüptüre bağlı olarak kistin içerisindeki sıvı ve diğer kıl, diş benzeri oluşumların karın içerisine dökülmesine bağlı şiddetli ağrı şikayeti gelişebilir. Nadiren bu kistlerde enfeksiyon gelişebilir. Dermoid kist için ilaç tedavisi yoktur laparoskopik veya açık ameliyat ile kistin alınması gerekir. Nadiren kist ile birlikte yumurtalığın tamamının alınması gerekebilir. Kistin içerisindeki sıvı ve diş, kıl, saç benzeri yapılar temizlenerek kistle birlikte karın dışarısına alınır ve patolojiye gönderilir. Patoloji sonucunda kistin immatür dokular içerip içermediği önemlidir. Bu kistler kanser değildir ancak içerisinde immatür dokular bulunursa ileride kansere dönüşme ihtimali çok az da olsa vardır. İleride kistin tekrarlama riski ise %3-4 civarındadır. Eğer kistinize yönelik bir cerrahi planlanıyor ise size önerim infertilite ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmeniz ve bu konuda danışmanlık almanızdır. Çünkü kiste yönelik yapılan cerrahilerde yaşınızın da 36 olması nedeniyle yumurtalıklarınızı korumaya yönelik bir cerrahinin yapılmasını önermekteyiz. Aksi takdirde ilerki yaşantınızda yumurtalık rezervinizin azalmasına bağlı olarak çocuk sahibi olmakta zorluklar yaşayabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment