Başarılı bir gebelik dönemini tamamladıktan sonra son aşama doğumdur. Doğumun daha kolay olması ve anne adayının en az hasar ile bu süreci atlatması için bazı ipuçlarını gözden geçirmesi gerekmektedir.  Doğum konusunda bilinçli olan kadınlar, doğum sırasında karşılaşabileceği aşamaları bildiğinden kendilerini daha güvende hissetmektedir. Bu sebeple de ilk olarak doğum hakkında doğru kaynaklardan bilimsel bilgiler edinmelisiniz.

Korkularınızda yüzleşin!

George Washington Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde ikamet programının direktörü olan Jenny Keller, “doğum yapmak son derece duygusal ve büyük ölçüde kontrol edilemeyen bir olaydır, bu yüzden önceden korktuğunuz şeyleri tartışmak önemlidir” diye konuştu. Bu aşamada doğum ile ilgili korkularınızı doktorunuzla konuşmalı ve eşinizden duygusal destek almalısınız. Doğum ile ilgili korkular, doğum sırasında gereksiz stres oluşturarak anne adayının doğum sırasında zorlanmasına yol açabilir.

Formda kalmak

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda, gebelik dönemi boyunca egzersiz yapan ve uygun kilo alan kadınların daha kolay doğum yaptığını tespit etmiştir. Hamilelik sırasında yürümek, yüzmek veya doğum öncesi egzersiz dersi almak oldukça faydalıdır.

Mümkünse bir doğum sınıfına kaydolun

Doğum sırasındaki aşamalarla tanışmak ve büyük olaydan önce rahatlık önlemlerini almak sizin daha az endişeli hissetmenize yardımcı olur ve bu da daha kolay bir doğum süreci sağlar. Sertifikalı bir doğum uzmanından alınacak dersler ve nefes teknikleri sayesinde doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için gereken yöntemler öğrenilebilir.

dogum-hakkinda-tavsiyeler

Eşinizle konuşun

Eşiniz muhtemelen doğum boyunca yanınızda olacaktır. Ancak doğum olayını anladığından ve size tam olarak destek verdiğinden emin olmak için her aşamada onu da bilgilendirmelisiniz.

İyiye odaklanın

İlk kez anne olacaklar için aktif doğum ortalama 12-14 saat sürer. Kontraksiyonlar başladığında (bunları sırtta belde veya daha düşük karın krampları olarak meydana gelmektedir.) sakin olmaya çalışmalısınız. Endişe etmeye başladığınızda nefesinizi düzenleyin ya da sizi sakinleştirecek etkinliklere yoğunlaşın.

Sizi sakinleştirecek bir ortamda bulunun

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının stres oranı artar. Hastaneye gitmeniz gerekene kadar sakin bir ortamda bulunmanız önemlidir.

Doğum takımınızı dikkatle seçin

Bilgili, tecrübeli bir doktor, hemşire, diğer doğum ekipleri anne adayının güvendiği kişiler olmalıdır.  Saygı ve sabırla doğum eylemi gerçekleştiğinde stres ve inhibisyonlar azalır.

Korkularınızı ifade edin

Ağrı ve doğum, iğneler, ilaçlar veya kontrolü kaybetme konusunda endişe duyuyor musunuz? Bilgili ve güvenilir bir arkadaşınız, doğum eğitimcisi veya doula ile konuşun. Endişelerinizi dile getirmek, endişelerinize rahatlık getirmenin yanı sıra pratik çözümler getirebilir.

Ritmik solunumu öğrenin

Kasılmalar sırasında tamamen yavaş bir ritimle nefes alın. Her ekshalasyon ile gerginlik giderin ve dinlenmeyi deneyin. Ayrıca, her 2 ila 3 saniyede bir (dakikada 20 ila 30) hızlı nefes almayı deneyin.

Görüntü ve Görselleştirme kullanın

Sizi mutlu eden (eşinizin yüzü, ilham veren bir resim veya en sevdiğiniz nesne gibi) şeylere odaklanarak duyularınızı kontrol edebilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Müzik dinleyin, yatıştırıcı bir ses veya okyanus, yağmur seslerine odaklanın ve kendinizi rahatlatıcı bir ortamda hayal edin.

Sıcak bir duş alın

Sıcak bir duş yatıştırıcıdır. Sıcak suda banyo yapmak size rahatlatabilir ve doğumun daha kolay gerçekleşmesine destek olur.

Write A Comment