Çocuk sahibi olmak isteyen anne baba adaylarının gebelik süreci boyunca oldukça heyecanlı bir süreç içerisinde oldukları bir gerçek. Özellikle de ilk çocuklarını yapacak olan ebeveyn adayları için bu heyecan çok daha katlanmış bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla doğum şekli gebeliğin kaçıncı haftasında belli olur sorusunun da en sık sorulan sorulardan birisi olması bir hayli normal. Zira anne adayının nasıl bir doğum süreci geçireceği tam olarak bu sorunun cevabı sayesinde belli oluyor ve normal doğum ile sezaryen doğum arasında yer yer ciddi farklar bulunabiliyor. Bu sorunun cevabı ise biraz daha detaylara girmeyi gerektiriyor.

Normal Doğum mu Sezaryen Doğum mu?

Normal doğum binlerce yıldır insanlığın gerçekleştirdiği gerçek doğum şekli ve pek çok anne ile uzman normal doğumun olması gereken doğum olduğunu belirtiyor. Normal doğum gerçekleştiren anneler bir kaç saat içerisinde ayaklanabiliyor, hatta bir iki gün içerisinde normal hayatlarına bile dönüş yapabiliyorlar. Dolayısıyla normal doğumun kadın ve çocuk için biyolojik anlamda en uygun doğum şekli olduğunu belirtmek gerekiyor. Anne ve baba adayları özellikle sezaryen istediklerini belirtmedikleri sürece uzmanlar da problemsiz bir gidişatta normal doğumu tercih edeceklerdir.

Ancak bazen doğum anının gelmesine karşın çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bebeğin kalp atışlarındaki düzensizlikler, doğum gününün bir türlü gelmemesi, bebeğin doğum kanalında ilerlemekte zorlanması veya annenin çeşitli rahatsızlıklardan geçmesi, normal doğumu imkansız hale getirebilmekte, imkansız olmasa bile annenin veya çocuğun hayatını riske edebilmektedir. Böylesi hallerde son anda bile sezaryen doğuma dönülmesi kararlaştırılabiliyor. Yani sezaryen doğumun kararının her zaman önceden verilmeyebileceğini bilmek gerekiyor.

Doğum Şekli Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Belli Olur?

Doğum şeklinin nasıl olacağı genellikle doğum anına kadar belli olmamaktadır ancak gebelik döneminde gerçekleşen gelişmelere göre önceden belli bir planın takip edilmesi de önerilebilmektedir. Annenin stabil ve sağlıklı bir doğum yapacağı düşünülürse normal doğum planı korunabilir ancak 37. haftadan başlayarak 40. haftaya kadar yapılan değerlendirmelerde hem bebeğin hem de annenin durumu göz önüne alınarak karar değişimine gidilebilir.

Bazen bu dönemlerdeki değerlendirmeler sonucunda kesin yargılara varmak mümkün olsa da, bu her zaman mümkün olmadığından karar aşaması son dakikaya kalabilmektedir. Dolayısıyla belli bir haftadan sonra normal doğum mu sezaryen doğum mu sorusunu cevaplamak her daim mümkün olmayabilir.

Sezaryen Ne Zaman Uygulanır?

Sezaryen doğumun son dakikada bile uygulanabileceğinden bahsetmiştik. Ancak daha önceden belli olan sezaryen uygulamaları da mevcut ve bunlara da değinmek gerek.

Anne adayı daha önce rahim ameliyatı geçirdiyse, ikiz veya üçüz doğum bekleniyorsa, bebeğin çok az suyu mevcutsa, bebek fazla kiloluysa, bebek ters duruyorsa, kondom bağı düğümlendiyse ve beklenmedik diğer kötü gelişimler varsa, sezaryen kararı çok daha önceden verilebilir. Bu nedenle bebeğin kontrollerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor ve kontroller sonucunda elde edilen veriler doğum şeklinin belirlenmesi hususunda önem kazanıyorlar.

Eğer anne adayının ilk doğumu sezaryen ile gerçekleştirildiyse bir sonraki doğum da genellikle sezaryen ile uygulanmaktadır. Zira önceki sezaryende atılan dikişlerin ve kaynaşan dokuların normal doğumda atma veya yırtılma riskleri mevcut. Bu konuda tercih anne adayı ve doktorun tetkikleri sonucunda belirlenecektir ve sezaryenden sonra normal doğum gerçekleştirmiş olan kadınlar da mevcut. Dolayısıyla geçmiş operasyonların kapsamı ve aradan geçen zaman da sezaryen mi normal doğum mu sorusunun cevabının verilmesi hususunda önem kazanıyor.

Özetle, doğum şeklinin belirlenmesi zamana bağlı olduğu kadar anne ve çocuğun durumuna da bağlı olarak değişmektedir.

Write A Comment