Adet döneminin başlama zamanı emzirip emzirmediğinize bağlı olarak değişir. Ve aslında işler hamilelikten sonraki dönem biraz değişebilir.

 

Doğumdan Sonraki İlk Adet Döneminin Zamanı

Bebeğiniz meme emiyorsa, adet dönemi doğumdan yaklaşık 6 ila 8 hafta başlayabilir. Ayrıca zamanlama değişebilir. Bebeklerini sadece anne sütüyle besleyen kadınlarda adet dönemi biraz gecikebilir. Ama diğerleri için, birkaç ay sonra geri dönebilir. Eğer vajinal doğum yaptıysanız ve adet görmeye başladıysanız doktorunuz ilk adet kanaması sırasında tampon kullanmamanızı tavsiye edebilir.

 

Bunun nedeni vücudunuzun ve pelvik bölgenin hala iyileşme sürecinde olmasıdır ve tampon kullanımı travmaya neden olabilir. Doğumdan 6 hafta sonraki kontrolünüzde tampon kullanmaya devam edip edemeyeceğinizi doktorunuza sorun.

 

Emzirmeyen Kadın Daha Çabuk Adet Görür

Yaygın olarak, meme veren kadınlar vücuttaki hormonlar yüzünden çabucak adet olmaya başlayamazlar. Anne sütünün üretimi için gerekli olan prolaktin hormonu, üreme hormonlarını baskılayabilir. Sonuç olarak, yumurtlama gerçekleşmez. Yumurtlama süreci olmadan da, kanama olmaz.

 

Adet Dönemi Anne Sütümü Etkiler mi?

Adet görmeye başladıysanız, süt miktarında veya bebeğinizin anne sütüne olan tepkisinde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Vücudunuzun adet görmesine neden olan hormonal değişiklikler anne sütünü de etkileyebilir.

 

Örneğin, süt miktarında azalma yaşanabilir veya bebeğiniz daha az sıklıkla anne sütü isteyebilir. Bu alanlarda değişiklik fark edebilirsiniz. Hormonal değişiklikler, anne sütünün bileşimini ve tadını etkileyebilir. Ancak, bu değişiklikler genellikle fark edilmeyecek kadar hafiftir ve bebeğinizi emzirmenizi etkilememelidir.

 

Ne Zaman Doğum Kontrolüne Başlamak Gerekiyor?

Aslında emzirmek doğal bir doğum kontrol yöntemidir. Üreme Sağlığı Uzmanları Derneği’ne göre, bebeğini yalnızca anne sütü ile besleyen her 100 kadından biri, o yıl içinde hamile kalabilir. Meme vermek doğurganlığı azaltsa da, bu durum, tekrar hamile kalmayacağınız anlamına gelmez.

 

Esas konu; emzirmedir. Bebeğe anne sütü dışında hiçbir şey vermiyorsanız, bebek mama kullanmıyorsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa, bu emzirme tedariki için vücut hormonlar salgılar ve bu, doğal doğum kontrolü demektir. Takviye ya da vitaminler duruma müdahale etmez ve verilebilir.

 

Emziriyorsanız ve adet görmeye başlıyorsanız, artık hamile kalmaktan kaçınmak için korunmanız gerekiyor demektir. Doğurganlığın geri dönüşünü tahmin etmek zor, muhtemelen adet dönemi başlamadan önce yumurtlayacaksınız, bu yüzden adet görmeden önce tekrar hamile kalmanız mümkün olabilir.

 

Emzirenler için güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Spiraller (RİA), kondom ve diyafram gibi doğum kontrol seçenekleri emziren anneler için her zaman güvenlidir.

 

Emzirme döneminde güvenli kabul edilen bazı hormonal doğum kontrol seçenekleri de vardır. Doktorunuz, belirli doğum kontrol türlerine ilişkin en son güncellemeleri size aktarabilir Genel olarak, doğum ardından iyileştikten sonra östrojen ve progestin içeren düşük dozlu kombinasyon hapları güvenli kabul edilir. Emzirme döneminde sadece Progestin hapları kullanmak daha güvenlidir.

 

Doğumdan Sonraki Adet Dönemlerinde Farklılıklar Olabilir Mi?

Yeniden adet görmeye başladığınızda, doğumdan sonraki ilk kanama, hamilelikten önceki gibi olmayacaktır. Vücudunuz yeniden ayarlanır.  Aşağıdaki farklılıklardan bazılarını yaşayabilirsiniz:

 

 • Normalden daha güçlü veya daha hafif kramp yaşayabilirsiniz
 • Küçük kan pıhtıları görülebilir
 • Daha ağır kanama olabilir
 • Kanama durup durup yeniden başlıyor olabilir
 • Ağrılar eskisinden daha şiddetli olabilir
 • Adet kanaması uzunluğunda artış ve çeşitli değişiklikler olabilir

 

Doğumdan sonraki ilk adet dönemi, alıştığınızdan daha ağır geçebilir. Ayrıca, her ay dökülmesi gereken rahim astarı 9 ay boyunca dökülmediğinden, daha yoğun kramplar görülebilir. Bu değişiklikler ilerleyen adet dönemlerinde büyük olasılıkla azalacaktır. Fakat tiroid problemleri veya adenomiyoz gibi komplikasyonlar hamilelikten sonra ağır adet kanamasına neden olabilir. Adenomiyoz, uterus duvarının kalınlaşmasıdır.

 

Doğumdan önce endometriyozisi olan kadınlar, doğumdan sonra daha hafif adet kanaması yaşayabilirler. Adet kanamasında azalmaya Asherman sendromu ve Sheehan sendromu da neden olabilir. Asherman sendromu rahimde yara dokusuna yol açar. Sheehan sendromu, ciddi kan kaybının sonucu olarak, hipofiz bezinde oluşan hasardan kaynaklanır.

 

Doğum Sonrasında Hafif Ağrılı Adet Kanamalarının Sebebi Nedir?

 

 • Rahim kramplarının yoğunluğu artmıştır.
 • Emzirme hormonları salgılanmaktadır.
 • Rahim boşluğu hamilelikten sonra daha büyüktür ve bu da daha fazla uterus astarı dökülecek demektir.

 

Doğumdan Sonraki İlk Adet Dönemi Nasıl Geçecek?

Normal ya da sezaryen ile doğumdan sonra biraz kanama ve vajinal akıntı olabilir. Vücudunuz, hamileyken de uterustaki kanı ve dokuları dökmeye devam eder.

 

İlk birkaç haftada, kanama daha ağır olabilir ve pıhtı dökülebilir. Haftalar geçtikçe, bu kan, loşi olarak bilinen vajinal akıntıya yol açar. Loşi, kırmızısı pembemsi renkte görülebilen bir vücut sıvısıdır.Loşi, yaklaşık altı hafta boyunca devam edebilir. Eğer akıntı loşi görünümündeyse, adet dönemi bir süre duracaktır ve daha sonra tamamen geri gelecektir.

 

Yaşadığınız kanamanın hamilelikle ilgili mi yoksa adet kanaması mı olduğundan emin değilseniz, anlayabilmek için aşağıda bahsedilen konulara dikkat edebilirsiniz:

 

Loşi, doğumdan sonraki ilk hafta genellikle parlak kırmızı olmayacaktır. Genellikle hafiftir ve görünüm olarak sulu veya beyaz olabilir. Doğumdan altı veya daha fazla hafta sonra ortaya çıkan parlak kırmızı kanama, muhtemelen adet kanaması olacaktır.

 

Loşinin kokusu genellikle farklıdır. Hatta tatlı bir kokuya sahip olabilir. Herhangi bir kötü koku aldığınız anda doktorunuza bildirin. Ayrıca doğumdan sonra döngünüzün düzenlenmesi biraz zaman alabilir.

 

Doğumdan sonraki ilk bir yıl boyunca, adet kanamalarının uzunluğu, adet dönemi arasındaki zaman ve kanama yoğunluğu dalgalanabilir. Emziriyorsanız normaldir.

 

Hangi Doğum Sonrası Belirtilere Dikkat Etmelisiniz?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktora gidin:

 

 • Saat başına varmadan birden fazla ped değiştirmek
 • Ani ve şiddetli ağrı ile eşlik eden kanama
 • Ani ateş
 • Yedi günden fazla sürekli kanama
 • Bir liralık bozuk paradan daha büyük olan kan pıhtıları
 • Kötü kokulu akıntı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • İdrar yaparken ağrı

 

Bu belirtilerle ya da adet döneminizle ilgili başka bir farklılıkla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Bu semptomların bazıları bir enfeksiyonu işaret edebilir.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/first-period-postpartum

46 Comments

 1. Merhaba
  Ben dogumdan sonra ilk adetimi 36 gun once oldum.Adetten sonra uzerinden tam 36 gun gecti fakat ikinci adetimi olmadim.Ikinci bebegi istiyorum.Hamilelik testi de yaptim negatif cikti.Sorum hamile degilsem neden adet olmadim?Dogumdan once 30 gunde bir adet oluyodum simdi niye olmadim bu arada bebegimide emziriyorum.Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Emzirmeyen annelerde ilk adet %40 vakada 6 hafta içinde, %90 vakada 24 hafta yani 6 ay içinde olur. Eğer emzirme varsa, %15’i 6 hafta içinde olur. Geri kalan %85’lik grupta adetlerin dönmesi 1 yıla kadar uzayabilir. İkinci bir gebelik için erken bir süreçtesiniz. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba hocam ben dogumdan sora 4 defadır adet oluyorum bebeyım 3 aylıken oldum sora 6 ayılıken olum ve 8 ayılken olum ve çalışan bir anneyim bu normalmi. Cv verisen seviniri

  • Merhabalar hocam benim 15.10.2015 de ikinci çocuğum doğdu. Oğlum hala emiyor ve ben bir seneyi geçti adet olmadım bu normal midir ilk bebeğinde kırkımdan sonra başlamıştı 😯 Ama oğlum memeye çok düşkün özellikle geceleri çok emiyor 😊 Adet olmamam normal mi benim yaşım 36 annemde 42 Yaşında kesilmişti yoksa bende erken olma olayı olabilir mi en yakın zamanda bir kadın Doğum doktoruna gidicem ama erken menopo olurum diye çekiniyorum😞

  • Aysen kilic Reply

   Merhaba ben yeni dogum yaptim bebegim 2 aylik ama hala adet gormedim bu normal mi acaba 3 cu cocugum

  • Merhaba hocam 4 ay önce Doğum yaptım geçen ay kahverengi şeklinde kanamam oldu yaklaşık 1 hafta sürdü adet değildir diye düşündüm sonuçta Doğum yapalı daha 3 ay olmuştu fakat şimdi yeniden kanama başladı bende hemde normal adet kanaması iki kanama arasında yaklaşık 3 hafta var bebeğimi emziren bir anneyim hatta bebeğim de memeye gayet düşkün bu kadar erken adet görmem sizce normal midir 😔

 2. Merhaba
  Ben dogumdan sonra ilk adetimi 36 gun once oldum.Adetten sonra uzerinden tam 36 gun gecti fakat ikinci adetimi olmadim.Ikinci bebegi istiyorum.Hamilelik testi de yaptim negatif cikti.Sorum hamile degilsem neden adet olmadim?Dogumdan once 30 gunde bir adet oluyodum simdi niye olmadim bu arada bebegimide emziriyorum.Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Emzirme sürecinde hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyedebilirsiniz. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör de bu süreci etkilemektedir. Adet görmüyor olmanız yumurtlama olmadığı anlamına gelmez. İki gebelik arasında en az 1 yıl ara olması uygun bir yaklaşımdır. Bu nedenle size önerim doğum sonrası kontrolünüzü yaptırmanız ve cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz korunma yöntemleri hakkında danışmanlık almak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • rüzgar direk Reply

    Merhaba ben sezaryenle doğum yaptım bebeğim 2 aylık 2 hafta önce eşimle ilişkiye girdik ve korunamadık 6 saat sonra ella kullandım 3 gun sonra bebegimi tekrar emzirmeye başladım ve hâlâ emiyo ama adet olmadım ella kullanmama rağmen hamile olabilir miyim? Teşekkürler

  • Merhaba ben dördüncü sezaryanimi oldum birseneyi gecti halen adet görmüyorum diyerlerinde senesinde olmustu fakat bunda olmadi nedeni nedir aceba

 3. Tuğba Efe Reply

  slm hocam size bir sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum 8 Ay önce doğum yaptım 3 kere düzenli olarak adet oldum ve şimdi adet olmadım acaba hamile miyim yoksa sütüm mü koruyor Teşekkür ederim

 4. Aysel Aksu Reply

  Merhaba. Benim bebeğim 6 aylıkken kalbi durdu vefat etti. Suni sancı ile doğum yaptım. 4 y oldu doğum yapalı. 3aydır düzenli adet görüyorum ve korunmuyorum ama gebe kalamıyorum ve hemen kalmak istiyorum ne yapmalıyım..

 5. Hocam Merhaba.Sezaryen doğum yaptım bugün 80 gün oldu. Kirkima kadar az az kanamam olup bitmisti. Dun regl başladı ama normal regl kanamama göre çok fazla kan geliyor ayağa kalkınca aktigini hissediyorum normal mi acaba?

 6. Seydakatranci Reply

  Meraba dogum sonrasi adetim 14 ay sonra geldi . Yakin zamandada koltukaltimda lenf bezi buyumesi olustu. Acaba bununla baglantili olabilir mi . Tesekkur ederim.

 7. Gamze bastuhan Reply

  Merhaba lohusa kanamam biteli 2 hafta oldu Rahim ağzında yara vardı ilk ilişkiye girdiğimde yaram 2 gün kanadı ve kesildi fakat bu sefer 1 hafta oldu hala kanamam kesilmedi düzenli emziriyorum acaba bu adet kanaması mı yoksa bir hastalıktan dolayi mi kanıyor çünkü ilişkiye girdikten sonra kanama başladı

 8. Mrb ben 12 ay once dogum yaptim 7 ci ayinda ve 8 ci ayinda adet oldum fakat 9 cu ayinda adet olmadm ve 10 cu ayimda jinekologa ciktim doktorun hap vermesiyle edet oldum ve ondan snra ise edet olmadm bir bucuk aydir sizce normal midir

 9. Gunaydin hocam rahatsiz etttim kusura bakmayim size bir sorum olacak 3 ay once dogum yaptim ve hala
  adet olmadim artik kendime niye adet olmadim diye problem yapiyorum niye boyle olmus oluyo olabilir sizce bir problemmi var acaba ne yapmama gerekiyo beni bu konuda biraz aydinlatirsiniz cok sevinirim hayirki guzel gunler

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze de gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Hocam ben dogum yapalı 14 ay oldu ve hala adet olmadım emziriyom ve spiral taktırdım doktora gittim emzirdigim için ilaç veremem dedi ne yapmam lazım ve yaşım 42 adet olmadan spral taktırmak zararlı deniliyo doğrumu hocam

 11. Ben dogum yapalı 4 ay oldu dogum yaptiktan 75 gun sonra adet oldum ama 2. Adetim 6 gun gecti adet olmuyorum sizce bu normalmi hamilemiyim yoksa lutfen yardim edin

  • Merhabalar bende suan sizinle aynı sorunu yaşıyorum ikinci adetinizi gordunuzmu merak ettim bende suan ikinci adeti göremedim neden öyle oldu acaba bilgilendirirseniz çok memnun olurum hayırlı gunler

 12. Merhaba,
  ben 6 ay once dogum yaptim ve kizimi 5 ay emzirdim, 5ci aydan sonra siddetli bel agrisi yuzunden ilac almak zorunda kaldim ve emzirmeyi sonlandirdim. Emzirme doneminde adet olmadim ve emzirmeyi biraktigimdan beride bir ay oldu ve hala adet olmadim.Ne yapmaliyim bu normalmi sizce?

 13. Sema Aydoğan Reply

  Merhaba hocam ben6 önce doğum yaptım doğumdan 3 sonra adet oldum adet sürem 3 gün sürüyordu şimdi 1,5 güne düştü normal mi acaba.bu arada cocugum emiyor

 14. Nermin seçkiner Reply

  Mrhaba bende 2.5 ay önce doğum yaptım 40 m çıktıktan sonra bi hafta sonra adet oldum bitti bi kac gün sonra yine oldum bi kac gün geçti ve yine oldum ve hala sürüyor neden acaba

 15. bülent bey bişiy sor caktım 2 ay önce normal dogum yaptım.sonrasında adet görmüyorum
  normalmi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze de gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 16. Ho cam12ay önce sezeryanla doğum yaptım hiç adet olmadim 21 aralık 2016da adet oldum. 1 ayın 18 de olmadı gereken adetim olmadı amaeşimle korunuyorduk kaza oldu ama ertesigün hapı aldim ama1 hafta olmasına ragmen adet olmadim .evde test yaptım negatıfcikti sebebi nedir cevap yazarmışsınız

 17. İyi akşamla benım iki tane kızım var ikinci dogumumu hastaneye yetışemedım yolda oldu dogumdan iki sene gecti ve şuan adet sancılarım cok aşırı sankı dogumum yenı olmuş gıbı sancılarım oluyo sizce bunun sebebı nedır ve ben ne yapmalıyım artık adet gunum geliyo dıye cok korkuyorum

 18. Meraba benim dogum yapalım 4 ay olucak subat 12 de ben 31 ocakta cok az kirmizili prmbesi gibi az bi kanamam oldu ertesi gunde biraz oldum aksam duzeldi yani 1 gun sürdü bu neyden kaynaklaniyor aceba onu öğrenmek istiyorum

 19. Merhaba 8.5 aylık oğlum var ilk adetimi doğumdan 5 ay sonra gördüm son adetimi 24.12.2016 da gördüm emziriyorum zaten düzenlide olmuyodu ama aşırı bir şişkinliğim var gebeliğe dair belirtilerde yok 4 günden beride belim ve kasıklarım ağrıyo test te yapmadım ama adetimin bu kadar gecikmesi normalmi?

 20. Merhaba hocam 6 aylık bebeğim var vede losalik bittiği günden itibaren adet görmedim sadece bu ayın 18de 1gun gördüm normaldir sizce

 21. Hocam merhaba dogumdan 2 ay sonra 1 gün aralikla 4 gün lekelenmem oldu.dogumun 8 ayinda smear yaptirdim ertesi gün reglim başladi.15 gún sonrasında 1 2 gün lekelenmem oldu.kasıklarimda yogun agrılar var.ilk dogumumda 1 buçuk sene kanamam olmamşti ve oldugundada düzenliydi.simdi haliyle endişeleniyorum normalmi sizce

 22. meraba ben 5 ay once dogum yaptim dogumdan sonra parca geldi ve hala ara ara oluyo

 23. Seher yeral Reply

  Merhaba ben bebeğim üç aylık ken adet oldum ve 9 gün sürdü ben bittiğini düşünürken iki gün sonra tekrar 5-6 damla seklinde kanama oldu şimdide kahverengi akıntı geliyo basina böyle bir şey gelen var mı normal mi acaba?

 24. Aysen kilic Reply

  Merhaba ben yeni dogum yaptim bebegim 2 aylik ama hala adet gormedim bu normal mi acaba 3 cu cocugum

 25. Ahugül Öztürk Reply

  Merhaba hocam ben doğum yapalı dokuz buçuk ay oldu ve hala regli olmadım neden acaba ve regli olamadigim için şişiyorum ve emziriyorum bı jinekolog a vasburmaliyimiyim yoksa beklemeli miyim. Teşekkür ederim.

 26. Hocam kolay gelsin ben doğumdan bır sene sonra adet oldum ılk ıkı adetım normaldı üçüncü ay adetımde ıse uç haftada uç kez adet oldum normal mı acaba 5 gün suruyo bıtıyo ıkı gün gecıyor,tekrar oluyorum bıttı ıkı uç gün daha gecti tekrar oldum normal mi bu acaba,doktora,gıtmem gerekırmı çok sıkıldım artık cevaplarsanız sevınırım saygılar.

 27. Merhaba hocam 4 ay önce Doğum yaptım geçen ay kahverengi şeklinde kanamam oldu yaklaşık 1 hafta sürdü adet değildir diye düşündüm sonuçta Doğum yapalı daha 3 ay olmuştu fakat şimdi yeniden kanama başladı bende hemde normal adet kanaması iki kanama arasında yaklaşık 3 hafta var bebeğimi emziren bir anneyim hatta bebeğim de memeye gayet düşkün bu kadar erken adet görmem sizce normal midir 😔

 28. Merhaba,
  2014 yılında dogum yaptım. Dogumdan 15 ay sonra bir defa adet oldum. Tekrar hamile kaldım. 2016 yılında tekrar dogum yaptım. Dogumdan 13 ay sonra ilk adet oldum. 2 hafta temiz, 1 hafta yeniden adet, 1 hafta temiz,1 hafta adet, 2 hafta temiz,1 hafta adet, 1 hafta temiz ve son olarak 2 haftadır hala bitmeyen adet durumundayım. Sizce normal mi, zamanla düzene girer mi?

 29. Nurdan kemer Reply

  Mrb inan bilginize ihtiyacim var benim dogum yapali 3 bucuk ay olck emzirmiyorum 40 ciktiktan bihafta sonra adet oldum azalio siddetlenio bazen bu normal bi durummu halada gelio lutfen acil cvp yazarmisiniz

 30. Hava gursoy Reply

  Ben 8 nisanda dogum yaptim 12 temmuzda adet gordum hemen sprial takturdim bir hafta hasta oldum ardindan bir hafta ara ile tekrar hasta oldum ve 14 kontrale gittim gayet guel dedi doktir kayma yok dedi ve bu tarihe kadar adet gormedim normal mi acaba cvp verirmusiuz

  • Ben doğum yapalı 2,5 buçuk ay oldu 40 günüm geçtikten iki hafta sonraadet oldum 15 gün sürdü temizlendikten 9 sonra tekrar oldum ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

 31. Canan Yildiz Reply

  Merhaba ben 2 ocak da normal dogum yaptım malesef dikislerim de acilma oldugu icin 12 ocakda tekrar bor operasyon gecirdim bnm dogumdan sonra da ikinci dikisden sonra da çok fazla kanamam olmadı bugün 4 şubatta şiddetli olmasada kanamam var ve pihtiyla birlikte bu normal mi doktora gitmeye korkuyorum 3. Olur diye cevaplarsanız çok sevinirim simdididen teşekkürler.

 32. Merhaba 20 temmuzda doğum yaptım sürekli emzirdigim için âdet olmadım 04.02.2018 tarinde kanamam oldu adet başladı mı hala bebeğimi emziriyorum

 33. Mrb hocam kızım dogalı 6 ay olucak doğumdan sonra 2 kez adet gördüm ve 3 kez adet olmam lazım ikiside ayin 1 de oldu şu an 6 günüm geçiyor hamile kalmış olabilirsiniz cvp verirseniz çok memnun olurum

 34. Ben doğum yapalı 2,5 buçuk ay oldu 40 günüm geçtikten iki hafta sonraadet oldum 15 gün sürdü temizlendikten 9 sonra tekrar oldum ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

 35. Merhaba hocam bir soru sormak istiyorum. Ben 5 ay önce sezeryan doğum yaptım. Sütumun yetersizliğinden doktor mamaya başlattı. O yüzden 2.aydan beri düzenli adet görüyordum. Ama bu ay adet gecikmesi yaşadım(27 gün gecikme)(eşimle geri çekme yontemiyle korunuyoruz) adet gecikmeşinden sonra sürekli akıntı var ve bir gün uyandığımda elime sert bir beyaz akıntı parçası geldi büyük. Kuyruk yağı gibi bir görüntüsü vardi. Bunlar üzerine 2 kere farklı zamanlarda kan testi(gebelik) şeker hormonlar kan ölçümü yaptırdım ve sonuç gebelikte negatif,diğer ölçümlerde ise her sey normal çıktı.kan testinde negatif cikti ama ardina br kez daha beraber olduk. bugün ise kahverengi akıntı geldi ama adetim başlamadı sadece akıntı gibi geldi. Sebebi ne olabilir ?

Write A Comment