Hamileliğiniz sonsuza kadar devam edecek gibi görünebilir, ancak yakın zamanda bebeğinizle buluşacaksınız. Bu arada, yapabileceğiniz en iyi şekilde hazırlanmak için en az 8 ay var önünüzde, şimdi; biraz planlama yapın ve hamileliğiniz sona yaklaştıkça oluşabilecek stresi önleyin.

Doğum süreci hakkında bilgi edinin

Doğurma ihtimali korkutucu olabilir ve gerçekleşene kadar aklınızdan çıkacak gibi durmuyor da olabilir. Ancak doğum öncesinde doğumla ilgili bilgi edinen kadınlar kendi doğum süreçlerine daha aktif şekilde katılıyor ve bu da daha iyi sonuçlara yol açıyor. Doğum eylemi, ağrı yönetimi seçenekleri, solunum teknikleri ve doğum sırasında kullanılabilecek tıbbi ekipman hakkında bilgi edinmek için bir doğum uzmanına danışın veya hamilelik sınıfına yazılın.

Normal doğum, suda doğum, epidural doğum, doğum kontrolü ve daha fazlası da dahil olmak üzere gerçek doğum videolarını izleyerek doğum yapmanın farklı yollarını öğrenebilirsiniz. Araştırmanızı yaptıktan sonra, tercihlerinizi bir doğum listesi yapıp, oraya yazabilirsiniz. Ancak, iyi bir şekilde bilgilenmenin ve bir doğum planına karar vermenin doğumun tam olarak planlandığı gibi gideceği anlamına gelmediğini unutmayın.

Bebeğiniz için bir doktor bulun

Gebeliğiniz boyunca bebeğiniz için bir çocuk doktoru veya aile doktoru aramaya başlamak isteyebilirsiniz. Bu size erken gibi görünebilir, ancak aileniz için iyi bir uyum sağlayacak bir doktor bulmak için kendinize bol bol zaman ayırmak isteyeceksiniz. Hangi hastane sizin sigorta kurumunuzla anlaşmalı ya da masraflar nelerdir, bu gibi bilgileri edinmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Eşinizle aynı eğitici kitabı okuyun

Eşinizin doğum sırasında size nasıl yardımcı olabileceği konusunda ve yeni doğan bebeğiniz için birbirinizden neler beklemeniz gerekeceği konusunda uzlaşmaya varın. Farklı beklentiler büyük çatışmalar yaratabilir, bu yüzden bunu mümkün olan en iyi şekilde çalışın.

Bebeği ve ev işlerini nasıl ayıracağınız hakkında konuşun. Ve eşinizi emzirme ve benzeri şeyler konusunda eğitin. Eğitici kitaplar okuyun ve eşinizden de okumasını isteyin. Daha sonra aklınıza takılanları beraber konuşabilirsiniz. Bebeğinizin ismi, sünnet zamanı ve bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz gibi bazı büyük kararları da beraber alarak hayatı daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Çevrenizdeki tecrübeli annelerle konuşun

Her ne sebeple olursa olsun; düşük, hormonlar, seks ihtiyacı, ağrılar ve stres; hepsiyle ilgili soru sorabilirsiniz. Arkadaşlarınızla aynı tecrübeye sahip olmayacaksınız, ancak belirli şeyleri önceden öğrenmek, şok faktörünü azaltabilir. O yüzden anne olan arkadaşlarınıza gerçekleri sorun.

Deneyimlerini paylaşmaya istekli olan dürüst insanlar bulmak, beklentilerinizi ayarlamanıza yardımcı olabilir. Fakat eğer bir arkadaşınızın korkunç bir gebelik komplikasyonu ile ilgili sorunu olmuşsa, bir mola verin ve bunun yerine bebek bezi markaları hakkında bazı yararlı öneriler isteyin. Hamilelik ve çocuk yetiştirmenin tüm aşamalarında kadınlardan büyük tavsiyeler alabilirsiniz.

Kardeşlerini ve evcil hayvanlarınızı hazırlayın

Yeni bebek, büyük çocuklarınızın dünyasını sizinkinden daha fazla sallayabilir. Neyse ki, ailenizin bu fikre alışması için birkaç ayı vardır ve yeni bir erkek kardeş veya kız kardeşi için ayarlamalar yapabilirsiniz. Birçok ebeveyn, çocuklarının ne olduğunu anlamasına yardımcı olmak için bir bebek kullanır. Daha büyük çocuklar veya okul öncesi çocuklar için bir doktordan öneri alabilirsiniz.

Doğum sırasında ve sonrasında çocuğunuza bakacak birini ayarlayın. Evcil hayvanınızın yeni bebeğe alışmasıyla ilgili ipuçları için kitaplara, makalelere veya videolara bakabilirsiniz. Evden uzaktayken evcil hayvanınıza kimin bakacağına karar verin.

Doğumdan sonra size yardım edecek kişiyle konuşun

İlk doğum sonrası haftalarda ekstra yardım şarttır. Tecrübeli anneler, bebeklerine bakmak için daha donanımlı olacaklar. Size yardımcı olabilecek bir akrabanız varsa yeterince şanslısınız demektir. Büyükannesi, bu sevimli bebeğe bakmak ve onunla ilgilenmek isteyebilir; ancak ebeveynlerin bebek bakımını birlikte yapmasının daha önemli olduğunu unutmayın.

Anneanne ve babaanneler; bebek yerine yuvaya odaklanmalılar. Bu; çamaşır, alışveriş, yemek pişirme, temizlik ve ayak işleri anlamına gelir. Elbette, tüm büyükanneler bu duruma sıcak bakmayabilir. Fakat çoğu kişi size mümkün olan en iyi şekilde yardım etmek ister.

Ayrıca doğum sonrası temizlik hizmeti yardımı da alabilirsiniz.

Daha büyük çocuklarınıza bakacak birini bulun, böylece dinlenebilirsiniz. Uzun süreli uyku yoksunluğu bazı insanlar için endişe veya depresyona yol açabilir, bu yüzden mümkün olduğunca uykuyu almanız çok önemlidir.

Doğum başladığında ne yapılacağını bilin

İlk kasılmaların başlamasından çok önce, kimi arayacağınızı, nereye gideceğinizi ve ne zaman doktorunuzu aramanız gerektiğine dair sağlam bir plan yapmalısınız. Hastaneye ya da doğum merkezine ne zaman gideceğinize ve sağlık uzmanınızın size ne yapacağına dair bir dizi net bilgi sahibi olmalısınız. Size kimin eşlik edeceğine karar verin ve birkaç kişiden destek alın.

Nereye park edeceğinizi bile öğrenin ve bir rota planlayın. Hastaneniz veya doğum merkezinizi gezerek bu duruma bir el koyabilirsiniz. Eğer yapabilirseniz, evrak işlerini halletmek için zaman ayırın.

Doğuma kimin katılacağına karar verin

Bu çok kişisel bir karardır. Bazı anneler, eşleri, bir arkadaşı, iki çocuğu, anneleri ve kayınvalideleri de dahil olmak üzere bir oda dolusu insandan hoşlanırlar, bu kişiler doğum mucizesine tanıklık eder ve destek verirler. Diğerleri mümkün olduğunca az insan tercih ediyor. İstediğiniz şey hakkında biraz düşünün, böylece yanlış anlaşılmaların, istenmeyen kişilerin veya büyükannelerin kırılmasını önlemiş olursunuz.

Ayrıca, bir aile sözcüsü belirlemek de yardımcı olabilir yani, doğum başladığında ya da bebeğiniz doğduğunda herkesin haberdar olmasını sağlamak için telefon görüşmesi yapabilecek bir kişi ayarlayın. Son olarak, doğumun yorucu olabileceğini ve iyileşme sırasında habersiz gelen ziyaretçilerin size huzur vermeyeceğini unutmayın.

Doğum çantası hazırlayın

Doğum başladığında endişelenmek isteyeceğiniz son şey, pijamalarınızın yanınızda olup olmadığıdır. Çantanızı doğum vaktinizden birkaç hafta önce toplayarak işleri kolaylaştırın. Hastane veya doğum merkezi için kapsamlı bir çanta listesi hazırlayın veya sezaryen doğum yapacaksanız ona göre bir çanta hazırlayın.

Temel bilgilere ek olarak, hastane odanızı daha konforlu bir hale getirebilecek kişisel eşyaları da yanınıza alabilirsiniz. Güzel bir terlik alabilirsiniz, böylece hastanede yürürken kendinizi rahat hissedebilirsiniz, ayrıca dilerseniz kendi yastığınızı da götürün.

Gerekli konularda stok yapın ama abartmayın

Araba koltuğu, çocuk bezi, mendil, bazı kıyafetler ve uyumak için bir beşik; emzik ya da biberon ve bunların yanı sıra; emzirme sütyenleri ve pedleri. Sahip olmanız gereken her bebek ürününe karar verin. Bazı eşyalar bekleyebilir ancak en lazım olanları yedekleyin.

Son bir şey daha: Doğumdan hemen sonra markete gitmek zorunda kalmamak için, dondurulmuş gıda, tuvalet malzemeleri, ilaçlar, şampuan ve hatta gebelik çamaşırlarınızı alın ve dolaba yerleştirin. Böylece gereksiz yere telaş yapmamış olursunuz.

Author

Write A Comment