“İyi” bir doktor ne yapar? Bu meseleyi çok düşünmediyseniz, yalnız değilsin. Çoğu kişi, doktor seçmek için çok fazla zaman harcıyor. Ancak hamile olduğunuzda, gebe kalmaya ya da bir yeni doğana bakmaya çalışırken, konu daha acil hale gelir. Kaliteyi nasıl ölçüyorsunuz, hangi deneyimin önemli olduğunu biliyor musunuz ve iyi bir doktoru nasıl tanıyorsunuz? İşte doktorunuzun mükemmel olduğuna dair 6 işaret:

1. Sevecen, samimi ve empatik bir tutum içindedir

Güvendiğiniz ve rahat hissettiğiniz bir hekim bulmak önemlidir. Çocuğunuza doktor arıyorsanız, bu durumda çocuğunuzun da rahat hissetmesi gerekir.

İlk bakışta, bakım ve empati, birinci sınıf tıbbi kimliklerden veya mesleki ilişkilerden daha az önemli görünebilir. Ancak, sağlığınızı ve çocuğunuzu gerçekten önemseyen bir doktorun, semptomlara dikkat etmesi ve belirli bir tedavinin işe yaramadığı durumlarda araştırmaya devam etmesi daha olasıdır.

İyi bir doktor arıyorsanız, insanları önemseyen bir insan arayarak başlayın. Sıcak ve özenli bir tavır, zorlu durumları görmede de büyük bir fark yaratabilir; doğurduğunuzda veya çocuğunuz incindiyse bu faktör daha önemlidir.

Çocuğunuzun doktoru, bir bebeği yatıştırmak, yürümeye yeni başlayan bir bebeği veya okul çağındaki sinirli bir çocuğu sakinleştirmek için bir teknik yeterliliğe sahip olmalıdır. İyi çocuk doktorları ve aile doktorları, çocukların seviyelerine inerek ve prosedürleri yaşlarına uygun şekilde açıklayarak nasıl rahatlatıp rahatlatılmayacağını bilirler.

Çocuklar çok küçükken bile, çocuk doktoru onlara sakin bir şekilde konuşmalı ve tam olarak ne yaptığını anlatmalıdır. Çocuklar doktora gitmeyi dört gözle beklemese bile, orada rahat hissetmelidir.

Çalışmalar, samimi ve erişilebilir bir doktora sahip olmanın, sizi daha sabırlı bir hasta yapabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda başka önemli bir yararı: Hastalar doktorlarına güvenirse, tedavi planlarına uyma ve tavsiyeye uyma olasılıkları daha yüksektir.

2. Açık ve duyarlıdır

İyi bir doktor, sorularınızı ve endişelerinizi cevaplamak ve yanıtlamak için zaman ayırıp, sizi dinlemeye hazırdır. Dinleme, sadece nezaket meselesi değildir. Doktorunuzun hastalık teşhisinde iyi olmasını istersiniz ve söylemekte olduğunuz her şeyi dikkatli bir şekilde dinlemek zorundadır.

Ayrıca, genel olarak isteklerinize cevap veren bir doktor bulmak da çok önemlidir. Hamileyseniz, bu sizin istediğiniz doğum deneyimine sahip olan bir doktor veya ebe bulmanız gerektiği anlamına gelecektir. Doktorun beslenme, uyku, aşılar ve diğer konular hakkındaki görüşlerinizi dinleyip dinlemediği öğrenin.

3. Bilgilidir ve bu bilgiyi paylaşma yeteneğine sahiptir

İyi bir doktor, sadece hastanın kendisine gelmesine neden olan acil sağlık sorununa yönelmez, aynı zamanda hastanın genel sağlığının daha büyük resmini ve nasıl korunacağını ve geliştirileceğini düşünür. Bunu yapmak için doktorunuz kendi alanında en yeni tıbbi araştırmalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Tabii ki tek başına bilgi yeterli değildir. İyi doktorlar, bu bilgiyi, anlayabileceğiniz şekilde size aktarabilmelidir. Doktorunuz ve çocuğunuzun doktoru, beslenme ipuçları, kendinizi ve ailenizi sağlıklı tutmak için alabileceğiniz önleyici tedbirler ve son tıbbi gelişmeler hakkında güncellemeler de dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesi sunmalıdır. Hamileyseniz doktorunuz, sağlıklı bir hamilelik için gereken adımları, doğum belirtilerini ve bir sorunu işaret edebilecek hamilelik belirtilerini nasıl anlayacağınıza dair pratik önerileri sizin de anladığınızdan emin olmalıdır.

Eğer yeni ebeveynseniz, bebeğinizin doktoru; emzirme, mama ile besleme, katı gıdalara geçme, aşılar, gelişimsel dönüm noktaları ve daha pek çok şey hakkında önemli bir bilgi kaynağı olacaktır. Ebeveynleri eğitmek bir çocuk doktorunun işinin önemli parçasıdır.

Ebeveynler, hangi soruları sormak zorunda olduklarını bilmeyeceklerdir, bu yüzden ‘beklenen rehberliği’ sağlamak önemlidir. Bu ailenin, ortaya çıkması muhtemel olan sağlık ve gelişim sorunları hakkında önceden bilgi sahibi olmasına yardım eder.

4. Ulaşılması kolay olmalıdır

İyi bir doktorun düzenli çalışma saatleri vardır ve geceleri ve hafta sonlarında tıbbi tavsiye ve yardım almak için ulaşılabilirlerdir. Doktorunuz müsait değilse asistanı telefon görüşmelerinizi derhal doktora iletmelidir.

Bebeğiniz için bir doktor seçerken, randevu almanın ve değiştirmenin kolay olup olmadığını öğrenin (bebeğinizle yaşam öngörülemez olabilir). Muayene iptal politikasını da anladığınızdan emin olun. Ayrıca, acil randevularla ilgili prosedürleri öğrenin. Böylece çocuğunuzun gerektiğinde hemen doktoruna görünebileceğini öğrenmiş olursunuz.

Bir doğum doktoru seçiyorsanız, hastaneyi, nerede doğum yapacağınıza bağlı olarak, başkası tarafından operasyon olasılığınız olup olmadığını, işin nasıl ve ne şekilde işlediğini öğrenin. Acil bir durumda ne olacak bunu bilmelisiniz. Son olarak, doktorunuzun yanında çalışan personelinin de önemli olduğunu unutmayın.

5. Randevu saatlerine sadık olmalıdır

Bebeğiniz veya doğum için bir doktor düşünürken, randevu için doktorunuza gittiğinizde hastaların ortalama olarak ne kadar beklemeleri gerektiğini sorun. Zamanınıza saygı duyan bir doktora sahip olmanızın, asla beklemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelmeyeceğini unutmayın.

Her hastayı benzersiz bir vaka olarak ele almalı ve mümkün olan en iyi bakımı sağlamaya zaman harcamalıdır. En yoğun günlerde bile, doktorunuzun asistanı sizi aradığında randevu için beklemek zorunda kalacağınız konusunda sizi bilgilendirmelidir.

6. Bağlantıları Önemlidir

En kötü doktorların bile süslü diplomaları ve etkileyici referansları olabilir, bu yüzden seçiminizi bunlara dayandırmayın. Bir doktor, en mütevazi okuldan mezun çok parlak bir kişi veya en iyi okuldan mezun yetersiz bir kişi olabilir. Hiç duymadığınız okullardan mezun olan birçok mükemmel doktor vardır.

Çoğu hekim diplomalıdır. Bu bir yetkinlik garantisi değildir, ancak önemli bir onaydır. Bir doktor tıp fakültesinden henüz mezun olmadıysa, yeterliliği yoktur. Doktorunuzun hangi hastaneye bağlı olduğunu bildiğinizden emin olun. Elverişli bir konumda bulunan ve iyi bir itibara sahip bir hastaneye bağlı olmasını dilersiniz.

Bebeğinizi hastanede doğuracaksanız, ekibi ile yaşadığı deneyimler hakkında bilgi sahibi olan diğer hastalara danışın. Bebek sahibi olacaksanız, doktorunuz kadar çok doğum hemşireleriyle de birlikte olacaksınız.

Write A Comment