Korunmasız cinsel ilişki ardından ya da prezervatif yırtılması gibi durumlarda gebeliği önlemek için başvurulan acil yöntemlerden biri de ertesi gün haplarıdır.

Acil korunma adına ertesi gün hapı adı verilen ilaçları kullanmak ya da spiral gibi yöntemlere başvurmak mümkündür. En etkili  ve güvenilir acil korunma yöntemi spiral (bakırlı RİA) yöntemidir. İlişkide bulunduktan sonraki 7 gün içerisinde RİA yöntemleri yüzde yüze yakın koruma sağlar.

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları, ilişkide bulunduktan sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Haplar, ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alınırsa, koruyuculukları o kadar artar.

Yalnızca progesteron ihtiva eden ertesi gün hapları, progesteron ve östrojen ihtiva eden ürünlere kıyasla daha etkin ve güvenilir olmaktadır.

Ertesi gün hapları, adet döngüsünde dahi olunsa kullanılabilir.

Ancak östrojen ihtiva eden ürünlerin kullanımı ardından mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı, damla tarzında kanamalar meydana gelebilir.

Yalnızca progesteron ihtiva eden ertesi gün hapı gibi ürünler ise bulantı ve kusmaya yol açmaz.

Ertesi gün hapları ne kadar etkilidir?

Ertesi gün haplarının koruyuculuğu %70 ila %90 arasında değişmektedir. Yüzde yüz bir koruyuculuk sağlamaz. Bu hapların alınması akabinde dahi gebe kalma riski mevcuttur.  Haplar, cinsel ilişki ardından ne kadar erken alınırsa o kadar koruyucu özellik sergilerler.

Ertesi gün hapları masum haplar değildir. Bu hapların kullanımı ardından gebelik oluşabileceği unutulmamalıdır. Şayet adet gecikmesi meydana gelirse mutlaka gebelik testi yaptırmak gerekir. İlla ki gebeliğin oluştuğu anlamana gelmez; adetler, ertesi gün hapları sebebiyle de gecikmiş olabilir.

Ertesi gün hapları,istenmeyen hamileliklerin yaşanmaması için yalnızca acil ve gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Sanılanın aksine ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu sebeple de devamlı ve sık sık kullanılması uzun vadede sorunlara sebep olabilir.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

 • Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinde sorun çıkması,
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatifle ilgili sorunların yaşanması,
 • Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden oynaması,
 • Doğum kontrol hapını almayı unutmak,
 • Tecavüz.

Sayılan gereklilik durumları, doğum kontrol yöntemlerinin sağlanamadığı durumlardır. Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı, çok gerekli ise kullanılabilir.

Ertesi gün hapını ne zaman kullanmalıyım?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi kullanılmadan girilen cinsel ilişki ardından ne kadar erken alınırsa, hamileliği önleyici etkisi de o kadar artar. Ertesi gün hapı korunmadan bulunulan cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınmalıdır. Ancak ne kadar erken alınırsa, koruma oranı o kadar artar.

Ertesi gün hapını 72 saat sonra aldım. Gebe kalır mıyım?

Maalesef bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır.  Ertesi günü hapının etkinliği cinsel ilişkiden ne kadar sonra alınırsa, o kadar azalır.

Ertesi gün hapı hamileliği kesin engeller mi?

Yapılan araştırmalar, ertesi gün haplarının %75 gebelikten koruduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu korunmanın sağlanması için hapların doğru kullanılması önemlidir.

Ertesi gün hapları nasıl kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki ardından, olabildiğince kısa sürede alınmalıdır. En geç 72 saat içerisinde hapların alınması gerekir. İlaç kutusunda iki adet tablet bulunur. Bu tabletler aynı anda içilmelidir. Şayet ilaçlar kullanıldıktan 3 saat sonra kusma ya da ishal söz konusu olur ise haplar yeniden alınmalıdır.

Ertesi gün hapının gebelikten koruduğu nasıl anlaşılır?

Eğer ertesi gün hapını doğru şekilde alınır ise ve adet tarihi beklenen günde gerçekleşir ise, kanama miktarı ve yoğunluğu her zamanki gibi ise ertesi gün haplarının gebelikten koruduğunu anlayabilirsiniz.

Kimi zaman stresten ve çoğunlukla ‘’gebe miyim?’’ düşüncesinden adetler gecikebilir. Şayet adet kanaması beklenen tarihte meydana gelmez ise, gebelik söz konusu olabilir. Ancak stresten dolayı da bir gecikme söz konusu olabilir. Bu sebeple gebelik testi yaptırmanız önem teşkil eder.

Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün haplarının kullanımı herkes için uygun değildir. İçeriğindeki maddeler, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bunun dışında ertesi gün hapının kullanılacağı dönemlerde farklı bir ilaç kullanılıyor ise, ertesi gün hapı ve ilaç etkileşime girebilir.

Ertesi gün hapları kullanılmadan önce mümkünse bir doktora danışılması en uygunu olacaktır.

Ertesi gün hapı alanlarda yaygın olarak görülen belirtiler ise:

 • mide bulantısı,
 • karın ağrısı,
 • baş dönmesi,
 • halsizlik,
 • baş ağrısı,
 • ara kanamalar,
 • memede hassasiyet olmaktadır.
 • Sayılan belirtiler, ertesi gün haplarının kullanımı ardından 3 gün boyunca görülebilir.

Ara kanamalar kimi zaman damla tarzında ya da düzensiz şekilde meydana gelebilir. Bu kanamalar gelecek adet dönemine kadar devam edebilir. Kimi zaman adet tarihinde değişimler görülebilir.  İlacın bir diğer yan etkisi de adetin beklenen tarihten birkaç gün önce ya da sonra yaşanmasıdır. Fakat adet kanamaları beklenen tarihten daha geç gerçekleşir ise mutlaka gebelik testi yaptırmak gerekir.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaması, gebelik belirtisi midir?

Ertesi gün hapı kullanımı ardından meydana gelen kanama ilacın bir başka yan etkisidir. Bu yan etkiler her kadında görülmez. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama meydana gelmez ise bu gebe olduğunuz anlamına gelmez. Kanama gebelikten bağımsızdır. İlacın yan etkisidir.

Ertesi gün hapı ayda kaç kere kullanılabilir?

Ertesi gün hapları sık sık kullanılması gereken haplar değildir. Bu hapların gebelikten yüksek oranlarda koruma sağlaması çiftlere avantajlı gelebilir ancak bu haplar masum haplar değildir. Ertesi gün hapları yalnızca gereklilik durumlarında kullanılmalıdır. Çeşitli kaynaklarda ertesi günü haplarının yılda 3’ten fazla kullanılmasının sakınca olduğu belirtilir. Şayet doğum kontrol yöntemi olarak hapları tercih ediyorsanız, doğum kontrol haplarına ya da aylık iğnelere başlayabilirsiniz.

Şayet sık sık ertesi gün hapı kullanırsa, vücuda aşırı oranda hormon takviyesi yapılmış olur. Bu da adetlerin düzensiz yaşanmasına yol açar.

13 Comments

 1. Merhaba 10 ay once dogum yaptim son 2 aydir dogum kontrol hapi kullaniyordum fakat 15 gun ara verdim bu arada iliskiye girdik ve condom yirtilmis fark etmedik gebelik riski var mi…ilac hala koruyomudur yoksa hemen ertesi gun hapi mi icmeliyim.bebek dusunmuyoruz.ayin 1 2 3 4 unde ilaca ara verdim 5 inde baslamam gerekiyodu ama ben o donemde regli oldum.su aralar yumurtlamama denk geliyo.

  • 21 yaşındayım eşimle 2 aydır evliyiz . Regl döneminin son günü birlikte olduk hatta bitmişti lekelenme vardı. İçime boşaldı ama hemen kalktım yıkadım fakat endişe var içimde. ayrıca sonradan lavaboya gittiğimde açık renkte kan vardı lavabo tarafında da baya toplu şekilde kan vardı. Sizce hamile kalma durumum nedir?

 2. İliski sonrasi 5 saat sonra ertesi gun hapi kullandim ama 1 gun sonra tekrar iliskimiz oldu icime bo…. ve herhangi bir ilac kullanmadim gebelik olusurmu

 3. Karmaşık durum Reply

  Merhaba. Dokuz buçuk aylık bir bebeğim var.
  Adetim 9-10 gün geçti. Genelde böyle oluyor zaten 11. gün adet oluyorum. Eşim prezervatif kullanıyor ve ilişki sırasında kaymış. Hamile kalır mıyım? Bir de ertesi gün hapı kullansam sürüme geçer mi? Bebeğimi emziriyorum.

 4. 11 temmuz da adet görmüştüm . 25 temmuz da sürtünme yolu ile bir ilişkim oldu bakireyim. Yumurtlama günüme
  denk geldiği için 26 temmuz da ella ertesi gün hapı içtim . Hapı içtikten iki gün sonra 28 temmuz da ara kanama oldu kahverengi akıntı ile başlayıp kırmızı tek damla şeklinde 11 agustos a kadar 14 gün sürdü fakat 6-11 agustos arası adet kanamasına benzerdi.
  İçim rahat etmediği için 11 agustos da beta hcg baktırdım 6.4 çıktı gebelik yok Dedi biyokimya uzmanı . Ama değer bana şüpheli geldiği için 11 gün sonra 22 agustos da tekrar yaptırdım 32.9 çıktı pozitif yazıyordu sok oldum . Bu iki testi arkadaşımın aracılığı
  ile yaptırmıştım 32.9 değeri çıktığında sisteme cihazlardan birinde arıza olduğu düştü belki o cihazdır Dedi. Ben de en son daha büyük bir hastane de iki gün sonra ilişkiden bir ay sonrası oluyor tekrar yaptırdım 24 agustos da 0.100 çıktı . 6 eylül de adet
  de gördüm normalde beş gün sürer üç gün sürdü . Ama hala korkmaya devam ettiğim için ilişkiden 42 gün sonra erken idrar testlerinden yaptım negatif çıktı . İlişkidn 60 ve 70 gün sonra da negatif çıktı . Bu ay adet olmayı bekliyordum . 8 ekim de geldi fakat
  pedimi doldurmadı aktığını hissetmedim hiç sadece tuvalete çıktığım da geldi . Üç gün bu sekil de oldu dördüncü gün kahverengi akıntı geldi sadece . Su anlattıklarıma rağmen gebelik riskim var mı psikolojim bozuldu cok. Bu kanama bitince de bir idrar testi
  yaptım ilişkiden 81 gün sonrası oluyor oda negatif ? Su durum da gebe olma riskim nedir ?

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Paylaştıklarınızdan anladığım kadarıyla biyokimyasal gebelik dediğimiz bir süreci yaşamışsınız.Ancak sonrasında adet görmüşsünüz ve gebelik testiniz negatif gelmiş. Paylaştıklarınızdan yola çıkacak olursak şu anda gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekteyim.Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar, polipler,rahim ağzındaki yaralar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır.
   Tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik yönteminde gebelik riskiniz az da olsa vardır. Bu nedenle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. fatma aydın Reply

  Merhaba erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birlikte olduk bakireyim. Penisini bacak arama değdirdi sürtündü boşaldı sonra bacaklarimda hissettim sonra vajina dudaklarima sürtündü ilkinde yikadım ikincisinde yıkamadim hamile riski varmı acil yardımcı olun lütfen

  • Merve aklay Reply

   Evet hamile olabilirsin arkadaşım böyle hamile kaldi

 6. Meraba nişanlım la ilişkiye girdik korunuyordu ilişki sırasında prezervatif yırtılmiş boşaldım dedi üstündeydim yırtıldıgini görünce ikimiz de çok korktuk hemen yıkadim yarım saat geçmeden de ertesi günü habı aldım sizce gebelik durumu olur mu ?

 7. Maalesef hicbir dogum kontrol yonteminin yuzde yuz korumadigi gercegi soz konusuyken. Ertesi gun hapinda da boyle bir risk var. Ben kondom yirtilmasi sonucu ertesi gun hapi aldim. Ancak maslesef 2 aylik hamileyim. Tek duam saglikli bir bebek dunyaya getirmek.

 8. İlişki sırasında prezervatif yırtılmış fakat ertesi gün hapı kullanmak istemiyor ne yapabilirim

Write A Comment