Uzman Diyetisyen İpek Ağaca hamileliğin 1. ayında beslenme ile ilgili bilgi veriyor.

Gebeliğin birinci haftasında anne adayı henüz hamile değildir. Ancak hamilelik planlayanlar ya da hamile olduğundan şüphelenenler mutlaka belirli bir beslenme düzenine uymalıdır. Aksi halde gebe kalmak zorlaşabilir ya da mevcut gebelik sağlıklı ilerlemeyebilir. Gebelik dönemi, metabolizmanın iki kat fazla çalıştığı bir dönemdir. Bu sebeple de beslenme düzeninde bazı kurallara uyulması gerekir. Öncelikli olarak bilinmesi gereken; iki kişilik yemekten ziyade, yeterli ve dengeli beslenmektir.

Gebelikte uzak durulması gereken besinler:

Gebelik döneminde fast food tarzı yüksek kalorili ve besin değeri az gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu sayede gereksiz kalori alınmaz ve gereksiz kilo artışı olmaz.

 • Gebelik döneminde her balık tüketilmemelidir. Yüksek civa içeren balıklardan uzak durulmalıdır.
 • Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Bilinçsizce şifalı karışımlar ya da bitkisel kürler tüketilmemelidir.

gebelik-1-haftada-beslnme

Hamilelikte dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirin!

Dengeli beslenmek, her besin grubundan düzenli ve dengeli olarak beslenmek anlamına gelir. Anne adayları günlük olarak vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bununla beraber kalsiyum ve demir ihtiyaçları da aksatılmamalıdır.

Özellikle de hamileliği planlayan kişiler için folik asit takviyesi yapmak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta vitaminlerin gıda takviyesi olarak değil, besinlerden alınması gerektiğidir. Bunun dışında kalanlar ise; folik asit ve demirdir. Folik asit, bebekte gelişecek nöral tüp defektini engellemektedir. Bu sebeple de oldukça önemlidir. Demir takviyesi de her anne adayı için önerilmektedir. Bunun sebebi doğum sırasında meydana gelebilecek kan kaybı riskini engellemektir.

gebelikte-su-icmek

Hamilelik döneminde bol bol su için!

Hamileliliğin ilk haftasından itibaren beslenme düzeni ile ilgili alışkanlıkların geliştirilmesi oldukça önemlidir.  Bu sebeple de dengeli ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek için ilk haftalardan çalışmak, oldukça önemlidir.

Gebelik döneminde her hafta için geçerli olan en önemli kural; günde en az 2-3 litre su içmektedir. Su içerken farklı içeceklerle karıştırmamak yani meyve suyu ya da çaydan su ihtiyacını karşılamak oldukça yanlıştır. Su, yalnızca su olarak içilmelidir.

Gebeliğin 2. Haftası anne adayının henüz hamile olduğunu bilmediği süreçtir. Bu gebelik haftasında anne adayının döllenme süreci başlamıştır. Adetin gecikmesi ve gebelik testi yapma, gebeliğin 4. Haftasına denk gelmektedir. Fakat hamilelik planlayan ya da tüp bebek tedavisi gören çiftler, bu haftalarda gebe kalma şanslarının olduğunu bilir. Bu sebeple de beslenme düzeninin dikkate alınması gerekmektedir.

2. hafta

Gebeliğin 2. Haftasında bol bol su içilmeli!

Anne adayının vücudu, anne adayı henüz fark etmese de yavaş yavaş değişmeye başladı.  Gebelik hormonları salgılanmaya ve vücut kendini bebek için hazırlamaya başlar. Vücuda yardımcı olmak adına bol bol su içmek oldukça önemlidir. Suç içerken suyu meyve suyu ya da kahve-çay olarak karşılamamak yalnızca su içmek oldukça önemlidir.

Anne adayları günde en az 2-3 litre su içmelidir. Bu sayede vücut daha dinç ve daha sağlıklı şekilde gelişecektir.

gebelikte-kahve

Kahve ve çaydan uzak durun!

2. hafta gebelik haftasında anne adayı gebelik planlamıştır ancak gebe olduğunu bilmemektedir. Gebelik planlayan anne adaylarının kahve ve çaydan uzak durması oldukça önemlidir. Kahve tiryakisi olma durumu söz konusu ise kafeinsiz kahveler ya da iki günde bir, bir fincan kahve tüketilmelidir. Kahvenin sütlü olmasına dikkat edilmelidir.

Çay, demir emilimini engellediği için anne adaylarının uzak durması gereken bir içecektir. Ancak anne adayı çay tiryakisi ise, çayı açık ve limonlu olarak içmelidir.

Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kola, gazoz gibi içecekler şeker ve asit içermekle beraber karbonhidrat da içermektedir. Bu sebeple de gereksiz kalori alımı söz konusu olmaktadır.

Sigara, anne adaylarının gebe kalmaya çalıştığı süreden en az 3 ay önce bırakması gereken bir maddedir. Sigara, gebelik oluşmasını engellerken, oluşmuş gebeliklerde erken doğum, düşük kilolu bebek, anne karnında ölüm ya da düşük gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

balik-yemegi

Haftada en az iki defa balık!

Balık, içerisinde bulunan Omega 3 sayesinde bebeğin beyin gelişimine yardım etmektedir. Beyin gelişiminin eksiksiz ve yeterli olarak tamamlanabilmesi gerekmektedir. Ancak gebelik döneminde her balık tüketilmemelidir. Civa içeren balıklardan uzak durulmalıdır. Gebelikte önerilen balıklar genellikle küçük ve yüzeyde yaşayan balıklardır.

3. hafta

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi; gebelik döneminde daha da artar. Anneliğe yavaş yavaş başlandığı bu süreçte, beslenme en önemli faktörlerden biridir. Gebelik boyunca beslenme düzenine dikkat etmek için alışkanlıkları erken edinmek gerekmektedir.

Anne adayları gebeliğin ilk haftalarından itibaren nasıl beslenmesi gerektiğine dair mutlaka bir uzmana başvurmaktadır. Gebelik 3 ana dönemden oluşur. Bu dönemler trimester olarak adlandırılır. İlk trimester, gebeliğin ilk 13 haftalık dönemini kapsar. Yani ilk üç aylar… İkinci tirmester yani ikinci üç aylar ise 14 ve 26. Gebelik haftalarını kapsar. Üçüncü trimester ise gebeliğin 27. Haftasından 40. Haftasına kadarki dönemdir.

karbonhidrat

1. trimester’da beslenme nasıl olmalıdır?

Anne adayları gebeliğin 3. Haftasında henüz hamile olduğunu bilmiyor olabilir. Ancak tüp bebek gebelikleri ya da planlı gebelikler ile gebe kalan anne adaylarını dikkat etmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

Karbonhidratlardan korkmayın

Karbonhidratlardan korkmamalısınız. Ancak karbonhidrat ihtiyacı kompleks karbonhidratlardan karşılanmalıdır. Bunlar; tam buğday ekmeği, sebzeler, meyveler ve kurubaklagiller olarak sayılabilir. Kilo verme kaygısıyla ya da gereksiz kilo almama kaygısıyla karbonhidrat tamamen kesilmemelidir. Basit karbonhidratlar yani fast food, beyaz un gibi karbonhidrat kaynaklarından uzak durulmalıdır.  İlk aylarda günde 6-8 porsiyon yeterlidir. Örnek olarak; 1 porsiyon=1dilim tam buğday ekmeği = 1 kase çorba=3 çorba kaşığı bulgur/ makarna gibi.

yumurta

Proteini kaliteli kaynaktan alın

Protein mutlaka kaliteli protein kaynaklarından karşılanmalıdır. Anne adayları her sabah mutlaka bir haşlanmış yumurta yenmelidir. Bunun dışında tavuk, kırmızı et, balık ya da kurubaklagiller mutlaka tüketilmelidir. Süt ve yoğurt ihmal edilmemelidir.

Kalsiyum ve iyot önemli

Bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşıyan kalisyum, demir, folik asit ve iyot mutlaka karşılanmalıdır. Bunun yanında D vitamini, C vitamini ve B12 mutlaka alınmalıdır.

sut

Bebeğin kemikleri için gerekli olan mineraller ve kalsiyum da mutlaka günlük olarak karşılanmalıdır. Kalsiyumdan zengin besinlerle beslenmek oldukça önemlidir. Süt, peynir, pekmez, koyu yapraklı yeşil sebzeler, kurubaklagiller mutlaka tüketilmelidir.

Kafein tüketimini bırakın

Anne adayı kafein tüketimini bırakmalıdır. Kafein; fetusun kemik yoğunluğunu ve kalsiyum içeriğini fakirleştirir. Bu sebeple de kafeinden uzak durulmalıdır. Kahve, çikolata, gazlı içecekler ya da yeşil çay kafein kaynaklarıdır ve uzak durulmalıdır.

Günde en az 2-3 litre su içmek gerekmektedir. Su içerken suyu farklı bir şeyle karıştırmamak oldukça önemlidir. Çay, meyve suyu ya da komposto gibi besinlerden sıvı ihtiyacı karşılanmamalı. Su, tek başına tüketilmelidir.

4. hafta

Hamileliğin 4. Haftası, anne adaylarının genellikle hamile olduklarını öğrendiği bir haftadır. Bebeğinizin büyüklüğü bu hafta henüz 1 mm’den daha küçüktür. Bu haftanın sonunda anne adayının adet gecikmesi yaşanacak ve büyük ihtimalle gebe olduğunuzu öğreneceksiniz.

Gebelik belirtileri ise:

 • Yorgunluk,
 • Memelerde dolgunluk,
 • Uykuya eğilim,
 • Bel ağrıları,
 • Duygu durumunda değişimler.

sigarayhayir

Bu belirtiler her hamilelikte farklı şiddette ve farklı yoğunlukta yaşanabilmektedir. Bu sebeple de bu belirtilerin hepsine ya da birkaçına sahip olmak anne adayının kesin olarak hamile olduğunu göstermeyebilir. Bu sebeple de mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır.

Anne adayları gebe olduğunu öğrenir öğrenmez sigara kullanıyorsa bırakmalıdır. Sigara içilen ortamlarda bile bulunulmamalıdır.

meyveler

4. gebelik haftasında beslenme düzeni:

 • Hamilelik sürecinde kilo alınması oldukça normaldir. Ancak gereksiz kalori alımından kaçınılmalı ve bebeğin sizin yediklerinizle geliştiğini unutmamalısınız.
 • Günlük ihtiyacınız olan vitaminleri sebzelerden ve meyvelerden mutlaka karşılayın.
 • Sigara ya da alkol kullanmayın.
 • İki kişilik yemek yerine, her besin ögesinden yeterli ve dengeli şekilde tüketin.
 • Kiloyu yavaş yavaş almaya çalışmalısınız.
 • Fast food tarzı besinlerden uzak durmalısınız.
 • Omega 3 ve folik asit tüketimini gerçekleştirmelisiniz.
 • D vitamini besinlerden elde edilebilecek bir vitamin değildir. Bu sebeple de mutlaka güneşli havalarda düzenli yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

kirmizi-et

Demir takviyesi yapmalı mıyım?

Demir eksikliği genellikle tüm hamile kadınlarda görülmektedir. Doğum sırasında yaşanabilecek kan kaybını engellemek amacıyla demirden zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Demirle beraber C vitamininden zengin besinlere de ağırlık verilmeklidir.

Demirden zengin gıdalar:

 • Bakliyatlar,
 • Sebzeler,
 • Kırmızı et,
 • Yeşil sebzeler,
 • Kahvaltıklıklar.

sebzeler

Vitamin hapı almalı mıyım?

Gebeliğin 12. Haftasına kadar anne adaylarının günlük 400 mikrogram folik asit alması gerekmektedir. Folik asit gebelikten de önce alınması gereken bir haptır. Bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bununla beraber beslenme düzeniyle de folik asit desteklenmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler de mutlaka tüketilmelidir.

Bunun dışında şayet doktorunuz tavsiye ederse multi vitamin almanız gerekmektedir. Aksi halde almamanız gereken bir vitamin almış olabilirsiniz.

mm
Author

mail : info@ipekagaca.com no : 0539 583 53 09 Liseden mezun olduğum sene, ilk ve tek tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde üniversite eğitimime başladım. 5 yıllık Lisans eğitimim sonrasında 2007 yılında başarıyla mezun oldum. 2009 yılında yüksek lisans eğitimime Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde devam ederek 2011 yılında ‘Uzman Diyetisyen’ ünvanını kullanmaya hak kazandım. Lisans eğitimim sırasında pek çok hastane ve kurumda stajlar yaptım; gönüllü çalışmalarda bulundum. Mezuniyet sonrası Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Etiler Şubesi, Etiler Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştım. 2014 yılı itibariyle ‘Renkli Diyet’ markasını yarattım ve kendi ofisimde beslenme danışmanlığı hizmetlerine başladım. Kişilerde sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline gelmesini amaçlıyorum. Kişiye özel planladığım ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek, kilo almak, kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenme danışmanlığı, gebelik ve emziklilik dönemine özgü beslenme, hastalıklara yönelik beslenme tedavisi, çocuk ve ergen beslenmesi, vb. üzerine çalışmalarıma devam ediyor; pek çok kurum ve kuruluşlara beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Pek çok TV kanalında sağlık programlarına, haber bültenlerine uzman konuk olarak destek vermekteyim. Beslenme ve Diyet konulu sempozyum, fuar, kongre, vb. mesleki toplantılara katılıyor, bu sayede yenilikleri takip etme şansını yakalıyorum. Mesleğim benim için adeta bir hobi gibi! İlk kitabım olan ‘Renklerle Diyet’ Eylül 2015’te basılmış olup tüm kitabevlerinde bulunmaktadır.

Write A Comment