Gebelik süresince hala yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmadıysanız bilmeniz gereken bazı faktörler söz konusudur. Toksemisi adı verilen sorun; yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu meydana gelmektedir.Yüksek tansiyon, göz kapaklarında ve ayaklarda meydana gelen ödem, baş ağrısı, kulaklarda uğultu, şiddetli bulantı ve kusma meydana gelmektedir. Hastanın vücut ağırlığı çoğunlukla olması gerekenden fazla olmaktadır. Bu sebeple de gebelik döneminde doğru ve dengeli beslenilmelidir.

Gebeliğin 9. Haftasında bebeğin gözleri oluşmaya başladı. Beyin gelişimi de tüm hızıyla devam ediyor. Bebeğinizin beyni artık kasları idare edebilecek. Bu sebeple de folik asit almaya ve haftada en a 3 defa balık tüketmeye önem gösterilmeli.

Bebeğiniz 9. Gebelik haftasında; 16-26 mm ve ağırlığı ise yaklaşık olarak 1-1.5 gram.

Anne adayının beslenme düzeni ve gebelik belirtilerinin hafiflemesi:

Gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen gebelik belirtileri dışında, 9. Gebelik haftasında varis sorunu meydana gelebilir. Bu haftalarda kan dolaşımındaki değişimler daha fazla ön plandadır. Bu sebeple de beslenme düzenine olabildiğince dikkat edilmelidir. Düzenli olarak yürüyüş yapmak da oldukça önem teşkil etmektedir. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacaktır.

gebelikte-yuruyus

Hamilelikte oluşan varisler nasıl önlenir?

    • Uzun süre ayakta durmamak,
    • Oturma ya da dinlenme pozisyonunda ayakları uzatmak,
    • Gerekli ise varis çorapları kullanmak,
    • Dengeli ve yeterli beslenmek,
  • Düzenli yürüyüşler yapmak, varis oluşumunu önleyecektir.

Anne adayının 9. Gebelik haftasında göğsünde meydana gelen değişimler artar. Özellikle de karıncalanma ve dolgunlaşma durumunda ağrılar meydana gelebilir. Bu sebeple de göğüsleri destekleyecek sutyenler giyilmesi önerilir. Göğüs egzersizleri de memelerin sarkmasını engelleyecektir.

Midedeki yanmalar ve hazımsızlık sorunlarının artış gösterdiği bu dönemde sık sık ancak az yemek tüketmek oldukça önemlidir.

Hamileliğin 9. haftası ile ilgili uzman görüşleri nelerdir?

Gebeliğin 9. Haftasında bebeğin hayati organları gelişmeye devam ettiğinde beslenmeye önem gösterilmelidir.

Bebeğinizin testis ya da yumurtalıkları pelvik boşlukta oluşmaya başladı bile. Ancak dış genital organlar henüz oluşmadı. Bu sebeple de gebeliğin 9. Haftasında cinsiyet belirlemek mümkün değildir.

Kulak kepçeleri ve göz kapakları artık ultrasondan gözlemlenebiliyor.

Bebeğinizin gövdesi uzamaya ve güçlenmeye devam ediyor. Gebeliğin 9. Haftasında bağırsakları karın dışında olan bebeğinizin gelişimi sürüyor. Bu sebeple de mineral, vitamin, kalsiyum ve protein alımı eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.

Kulak gelişimi başladı bile. Bu aşamada bebeğinizin kulakları kafasının iki tarafındadır. Kafa büyüdükçe kulaklar da normal konumunu bulacaktır.

Bebeğinizin gözleri de henüz yan taraflarda. İlerleyen gebelik haftalarında normal konumuna ulaşacaktır.

Gebeliğin 10. Haftasında Beslenme

Hamileliğinizin 10. Haftasında bebeğiniz artık embriyo olarak değil, fetüs olarak adlandırılıyor. Bu sayede de gebeliğinizin en kritik dönemlerini 10. Gebelik haftası ile tamamlamış oluyorsunuz. Bebeğiniz artık minik bir insan görünümüne daha yakın.

Gebelikte 10. Haftada bebeğin boyu ve kilosu

Bebeğinizin gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. 10 haftalık gebelikte bebeğin kafa ile kalça arası yaklaşık 3.1 ila 4.2 cm, ağırlığı 5 gram kadardır.

Bebeğiniz bu haftadan itibaren hareket etmeye de başlıyor. El ve ayakları şekilleniyor. Parmakları gittikçe gelişiyor. Hareket etse dahi henüz oldukça küçük olduğu için anne adayı bu hareketleri hissedemez. Bebeğin kas gelişiminin güçlenmesi için protein ve kalsiyum alımı bu sebeple oldukça önemlidir.

Gebeliğin 10. Haftasında beslenme ipuçları:

Bebeğinizin gelişimi için bu gebelik haftasında protein ön plana çıkıyor. Embriyo, plasenta için ve sizin rahminiz ve göğüsleriniz için onarım ve gelişimin aşamasının tamamlanması adına protein ağırlıklı beslenmeniz gereken  bir hafta.

Gebeliğin ilk 3 ayında her gün 180 grami ikinci ve üçüncü trimesterında ise 240 gram protein alımı önerilmektedir. Bununla beraber protein günlük beslenme ihtiyacının yalnızca %152ini karşılamalıdır.

nohut

Protein açısından zengin olan yağlar da tüketilebilir.  Örnek olarak günlük protein ihtiyacını karşılamak için:

1 Kase nohut,

30 gram peynir,

120 gram tavuk ya da et,

1 adet haşlanmış yumurta,

240 gram süt,

2 yemek kaşığı yer fıstığı,

90 gram balık,

240 gram yoğurt tüketilebilir.

Bebeğin beyin gelişimini desteklemek için:

Kolin ve dokosaheksaenoik asit (DHA), fetal gelişim döneminde ve emzirme döneminde bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemlidir.

Kolin açısından zengin besinler ise:

Süt,

Yumurta,

Yer fıstığı,

Tam buğday ekmeği,

Sığır eti olarak sayılabilir.

kirmizi-et

DHA açısından zengin besinler ise:

Balık,

Yumurta,

Kümes hayvanları,

Kanola yağı,

Ceviz ve buğday tohumu

Bebeğin beyin gelişiminin hızla devam ettiği gebeliğin 10. Haftasında, beyin gelişimini destekleyecek gıdalar tüketmek oldukça önem teşkil etmektedir.

Gebeliğin 11. Haftasında Beslenme

Gebeliğin 11. Haftasıyla beraber gebelik sürecinin %25’i artık tamamlandı. Düşük yapma riskiniz de önceki haftalara göre daha düşür.  Gebeliğin 11. Haftasında bebeğiniz bu hafta 8 gram! Boyu ve poposu arasındaki mesafe ise 4-6 cm!

Bebeğiniz büyüdükçe, vücudu da daha hareketleniyor. Kasları gittikçe güçlenmeye başladı. Kalsiyum ve proteinin dengeli alımı sayesinde hareketleri kısa süre sonra hissetmeye başlayacaksınız. Gözzlerinin iris tabakası da şekillenen bebeğinizin genital organları da gittikçe gelişiyor. Kemik gelişimi hızla devam ettiği için kalsiyum alımını aksatmamak önemlidir. Çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir. İlaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. Bebeğinizin çalışmaya başlayan organları ise:

Kalp,

Damar sistemi,

Beyin,

Sinir sistemi,

İskelet sistemidir.

Gebeliğin 11. Haftasında; bebeğiniz toksik maddelere karşı en hassas olduğu dönemde. Çünkü artık tat, duyu, görme ve işitme duyuları yavaş yavaş oluşuyor. Sigara içilen ya da hijyenik olmayan ortamlarda bulunmak bu sebeple çok zararlı.

Gebelikte 11. haftada beslenme düzeni

Kusma ve bulantılarınız bu gebelik haftasıyla gittikçe azalıyor. Bu sebeple de iştahınız artabilir. Ancak mide bulantıları azalsa da yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Dengeli beslenmeye devam edilmelidir. Krampların artmasını engellemek için potasyumdan zengin gıdalar tüketilmelidir.

Potasyumdan zengin gıdalar:

muz

Muz,

Kuru kayısı,

Kuru üzüm,

Avokado,

İncir.

Gebeliğin 11. Haftasında beslenme ile ilgili ipuçları:

Yukarıda sayılan besinler düşük kalorili olmalarına rağmen yüksek besleyiciliğe sahiptir. Bu sayede de gereksiz kilo alımları engellenir ve anne adayı tok kalabilir.

Gebelik döneminde bol bol su içilmelidir. Ödem riski arttıkça anne adayları su tüketmemeye çalışır. Ancak su içilmemesi ödemlerin daha da artmasına yol açacağı için su tüketimi aksatılmamalıdır.

Uzun süre aç kalınmamalı ve kan şekerinin düşme riski engellenmelidir. Sık sık ancak yeterli beslenmek gebelik döneminin anahtar kuralıdır.

Kalsiyum ihtiyacını mutlaka karşılamak, gebeliğin 10. Haftasında olduğu gibi 11. Haftasında da önem taşımaya devam ediyor. Süt ve süt ürünlerini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

mm
Author

mail : info@ipekagaca.com no : 0539 583 53 09 Liseden mezun olduğum sene, ilk ve tek tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde üniversite eğitimime başladım. 5 yıllık Lisans eğitimim sonrasında 2007 yılında başarıyla mezun oldum. 2009 yılında yüksek lisans eğitimime Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde devam ederek 2011 yılında ‘Uzman Diyetisyen’ ünvanını kullanmaya hak kazandım. Lisans eğitimim sırasında pek çok hastane ve kurumda stajlar yaptım; gönüllü çalışmalarda bulundum. Mezuniyet sonrası Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Etiler Şubesi, Etiler Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştım. 2014 yılı itibariyle ‘Renkli Diyet’ markasını yarattım ve kendi ofisimde beslenme danışmanlığı hizmetlerine başladım. Kişilerde sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline gelmesini amaçlıyorum. Kişiye özel planladığım ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek, kilo almak, kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenme danışmanlığı, gebelik ve emziklilik dönemine özgü beslenme, hastalıklara yönelik beslenme tedavisi, çocuk ve ergen beslenmesi, vb. üzerine çalışmalarıma devam ediyor; pek çok kurum ve kuruluşlara beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Pek çok TV kanalında sağlık programlarına, haber bültenlerine uzman konuk olarak destek vermekteyim. Beslenme ve Diyet konulu sempozyum, fuar, kongre, vb. mesleki toplantılara katılıyor, bu sayede yenilikleri takip etme şansını yakalıyorum. Mesleğim benim için adeta bir hobi gibi! İlk kitabım olan ‘Renklerle Diyet’ Eylül 2015’te basılmış olup tüm kitabevlerinde bulunmaktadır.

Write A Comment