UZMAN DİYETİSYEN İPEK AĞACA HAMİLELİĞİN 4. AYINDA BESLENME İLE İLGİLİ BİLGİ VERİYOR.

4. aydan itibaren artık mide bulantısı yaşayan çoğu anne adayının bu şikayeti sona erer. Umarım siz de yaşamamışsınızdır. Yaşadıysanız da bu aydan itibaren daha çok rahat edeceksiniz.

Folik asit alımınız da doktorunuzun tavsiyesiyle 3. Aydan itibaren artık bitmiş olacaktır. 4. Aydan itibaren Folik Asit kullanmanıza gerek kalmaz.

Bunun dışında multi vitamin kullanımı ile ilgili tabiî ki de doktorunuza danışabilirsiniz. Ama eğer sağlıklı besleniyorsanız, ekstra olarak bir ilaç ya da bir suplemente çok da fazla ihtiyaç duymazsınız.

Eğer kramp sorununuz başladıysa, kramp sorunlarına karşı beslenmenizde magnezyum ve potasyumu yeterli miktarda aldığınızdan emin olmakta fayda var. Kuru baklagiller, tam buğday ekmeği ve kuru yemişler magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bu bakımdan her gün 1 avuç kadar kuru yemiş tüketmeye özen gösterin. Bunun dışında tam buğday ekmeğini günde ortalama 4 dilim tükettiğinizde günlük potasyum alımınıza ciddi anlamda destek olacaktır. Ayrıca günde 1 porsiyon kuru baklagiller de hem posa hem de potasyum alımı için ve bitkisel protein olduğu için
gerçekten çok faydalı ve yeterli olur.Bu süreçte dengeli ve sık sık beslenmek çok önemlidir. Bununla birlikte her gün düzenli olarak yeterli miktarda su almalısınız. Çünkü hamilelik döneminde daha çok suya ihtiyacınız var. Bunun için günde ortalama 10-15 bardak su içmenizi öneriyorum.

Hemoroit ya da kabızlık sorununuz başladıysa ki, bu aylarda genellikle olabiliyor. Daha yüksek miktarda posa almaya özen gösterin, doktorunuz kontrolünde probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Kefir tüketmeye özen gösterin, bunun için her gün bir bardak kefir yeterli olacaktır. Bu sayede probiyotik, kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızın bir bölümü karşılanacaktır. Tüm bunların dışında elbette ki meyveler yüksek miktarda posa içerdikleri için, kabızlığa karşı çok önemlidir. Hem vitaminler ve mineralleri alır hem de kabızlığı önleyebilirsiniz. Her gün renk renk meyveleri beslenmenizden eksik etmeyin.

Salatanız, sebze yemeğiniz, kuru baklagilleriniz ve tam buğday ekmeğiniz zaten yeterli posa alımınıza destek olacaktır. Görüşmek üzere! Kanalıma abone olmayı unutmayın.

mm
Author

mail : info@ipekagaca.com no : 0539 583 53 09 Liseden mezun olduğum sene, ilk ve tek tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde üniversite eğitimime başladım. 5 yıllık Lisans eğitimim sonrasında 2007 yılında başarıyla mezun oldum. 2009 yılında yüksek lisans eğitimime Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde devam ederek 2011 yılında ‘Uzman Diyetisyen’ ünvanını kullanmaya hak kazandım. Lisans eğitimim sırasında pek çok hastane ve kurumda stajlar yaptım; gönüllü çalışmalarda bulundum. Mezuniyet sonrası Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Etiler Şubesi, Etiler Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştım. 2014 yılı itibariyle ‘Renkli Diyet’ markasını yarattım ve kendi ofisimde beslenme danışmanlığı hizmetlerine başladım. Kişilerde sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline gelmesini amaçlıyorum. Kişiye özel planladığım ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek, kilo almak, kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenme danışmanlığı, gebelik ve emziklilik dönemine özgü beslenme, hastalıklara yönelik beslenme tedavisi, çocuk ve ergen beslenmesi, vb. üzerine çalışmalarıma devam ediyor; pek çok kurum ve kuruluşlara beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Pek çok TV kanalında sağlık programlarına, haber bültenlerine uzman konuk olarak destek vermekteyim. Beslenme ve Diyet konulu sempozyum, fuar, kongre, vb. mesleki toplantılara katılıyor, bu sayede yenilikleri takip etme şansını yakalıyorum. Mesleğim benim için adeta bir hobi gibi! İlk kitabım olan ‘Renklerle Diyet’ Eylül 2015’te basılmış olup tüm kitabevlerinde bulunmaktadır.

Write A Comment