Hamileliğin en önemli habercisi adet döneminin gecikmesi olsa dahi bunun dışında bir takım erken belirtiler adet gecikmesinden daha önce bir zamanda dahi hamileliğe işaret edebilir. Ancak gösterilen bu belirtiler kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklikler göstermektedir.

Bir çok kadın, hamileliğin daha ileri dönemlerine kadar herhangi bir belirti ile karşılaşmamış olabilir yada karşılaştığı bu belirtileri adet döneminden önce yaşanan belirtiler ile birbirine karıştırabilir. Bu sebepten dolayı bu yazıda bahsedilen belirtileri görmemeniz, hamile olmadığınız anlamına gelmiyor. Bununla beraber bu belirtilerden birine veya bir kaçına sahip olmanız da kesin bir şekilde hamile olduğunuzu da göstermez. Çok fazla anne adayı hamile kaldığını anlayana kadar doğum kontrol ilaçları kullandığı için telaş yaparlar. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar panik yapılmasına gerek kalınmadığını gösteriyor.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kestirme yolu elbette ki kan testi şeklinde yapılan gebelik testinin yaptırılmasıdır. Aşağıda ifade edilen erken belirtiler, özellikle adet döneminin geçmesi ile beraber, hamilelik testi yaptırmanız için size göz kırpabilir.

GebelikBelirtileriNelerdir

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik belirtileriniz mevcutsa gebelik testi yaptırmanız gerekebilmektedir. Gebelik belirtilerinin en ciddisi ise adet gecikmesidir. Adet geciktikten bir hafta sonra idrarda gebelik testi yapılabilir. İdrarda yapılan gebelik testi daha erken dönemlerde belirti vermemektedir. Kanda yapılan gebelik testi ise, idrarda yapılan gebelik testine göre daha erken dönemde ve daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir. Ancak iki gebelik testinin de yapılması için adetin gecikmesi gerekmektedir.

İdrarda gebelik testinin yapılması için eczanelerden alınabilecek idrar testi kiti temin edilmelidir. Ardından testin içindeki kullanma talimatları okunmalıdır. Gerekli aparatlar, kitin içinde mevcuttur. Beş dakika sonra sonuç görülebilir. Ancak test çubuğunda hiçbir çizgi mevcut değilse bu aşamada test geçersiz sayılır ve yeniden yapılması gerekmektedir. Test çubuğunda bir çizgi varsa gebelik yoktur, iki çizgi varsa gebelik mevcuttur. Gebelik testi negatif sonuç vermişse ancak halen adet görülmemişse mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Hamilelikte erken sinyal veren 8 ipucu

Aşırı Yorgunluk Hissi

Hamile kalındığı zaman vücudun iş yükü fazlalaşır. Metabolizmanın hızı, hem sizi hem de bebeğinizin gelişmesini desteklemesi için hızlanır. Bu sebepten dolayı kendinizi normal zamanlarda, eskisine göre daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Aynı zamanda hamilelik sürecinde progesteron ismi verilen hormon daha fazla salgılandığı için ve bu hormon yatıştırıcı etkisinden dolayı yorgunluk hissini artırır. Bu sebep ile halsizlik, yorgunluk ve gereğinden fazla uyuma hamilelik belirtisinin en çok görülen erken işaretleri arasındadır.

Göğüslerde büyüme veya hassasiyetin oluşumu

Hamileliğin ilk zamanlarında vücut içerisinde gerçekleşen hormonal değişmeler göğüslerde büyüme, hassasiyet oluşumu veya hafif ağrılara sebep olabilir. Anne adaylarının bazılarında meme uçlarında renk değişikliği de görülebilir.

Mide bulantısı ile beraber kusma

Birçok kadın için hamileliğin ilk işaretlerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon düzeylerinin değişmesinden dolayı meydana gelen bu durum ‘sabah bulantıları’ olarak da bilinmesine rağmen günün hemen her saatinde oluşabilir. Bazı anne adayları da kokulara karşı aşırı bir hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsızlık duymadığı bir koku, midesinin bulanmasına sebep olabilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme durumu

Hamilelik döneminde iştahın fazlasıyla artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli olarak aç olduğunuzu hissedebilir yada bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz (canın çekmesi durumu). Örnek verecek olursak o mevsimde bulunmayan bir meyve yada sebzeyi canınız aşırı derecede çekebilir. Bir diğer hamile grubu ise, tam tersi bir durum yaşayarak; daha önce çok sevdiği bir takım yiyeceklerden tiksinmeye başlayabilir.

Çok sık idrara çıkma

Hamileliğin başlamasından yaklaşık  bir hafta sonra bile daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Geceleri normalde gittiğinizden daha çok uyanarak idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında bunun idrara çıkmak dışında kabızlık da görülebilir.

Baş dönmesi

Hamilelik kan damarlarında genişlemeye sebep olduğundan dolayı tansiyonunuz sürekli düşebilir. Uzunca bir süre ayakta durmanız gerektiği zamanlarda yada bir süre oturduktan sonra birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Ruh halinde görülen değişiklikler

Hamile bayanların vücudunda oluşan hormonal değişikliklerden dolayı ruh halinde hızlı bir şekilde değişikliklere yol açabilir. Daha çabuk sinirlendiğinizi yada daha stresli olduğunuzu fark edersiniz. Çok güldüğünüz bir anın hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal değişiklikler de, çokça görülen hamilelik işaretleridir.

Hafif kanama

Hamileliğin en erken belirtisi bir takım bayanlarda görülen çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra ortalama 10 ile 14 gün sonra görülen ve kısa süren bu kanama yerleşme kanaması olarak bilinir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinin ardından oluşur. yerleşme kanaması genellikle adet dönemine denk geldiğinden dolayı, adet kanaması ile karıştırılabilir. Fakat adet dönemi kanaması ile karşılaştırıldığı zaman çok daha hafif ve nokta nokta şeklindedir. Adet döngüsünde oluşan değişim yada düzensizliklerin bir çok sağlık problemlerine işaret edebileceğini de unutmamak gerekir.

Madde Madde En Belirgin Gebelik (Hamilelik) Belirtileri

Sayılan bu belirtilerin dışında sık görülebilen diğer hamilelik belirtileri de aşağıdaki gibidir;

Alt karında şişkinlik ve hassaslık

Kasıklarda batma ya da sancı, kramp

Kirpiklerin karışması

Bel ağrısı

Akıntı artması

Göğüs uçlarının acıması

Ağızda kuruluk

Ağızda metal tadı hissetmek

Göz bebeklerinin büyümesi

İdrar kokusunda değişim

Gazlı olmak

Mide yanması

Avuç içlerinde sıcaklık hissi

Bel kalınlaşması

Akşamları aşırı üşüme hatta titreme

192 Comments

 1. Merhaba, 25 eylulde hasta oldum ve korunmasiz iliskiye giriyoruz normalde ayin 21 nde adet olmam gerekiyordu fakat gecikti bugun hasta oldum ki benim gunum asla sasmazdi mide bulantim ve halsizligim cok test yaptim negatif cikti hamile olabilme ihtimalim var midir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında adet gecikmeniz olduğundan bahsetmişsiniz. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler gebeliğe özgü şikayetler değildir. Adet görmüş olmanız nedeniyle öncelikle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekle birlikte erken dönemde yapılan gebelik testleri kanda bile bakılmış olsa gebeliğinizi tespit edemeyebilir. Bazı şikayetlerinizin olması nedeniyle size önerim kanda gebelik testinin de bakıldığı bazı hormon tahlillerinin ve jinekolojik muayene-ultrasonografinin yapılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba hocam 29 yasindayim evliyim b ben ekim23 adet oldum fakat kasimin 8 yine oldum ve ilk 2 gun aşırı geldi et parçasıyla biteli 2 gun oldu karnimda hafif dış belim ve kasiklarimda göğüslerinde agri var halsiz ve yorgunum surekli uyumak istiyorum test yapıyorum ama negatif sonuç hamile kalma olasılığı varmidir

  • Merhaba hocam bn 25 ekim son adetimi oldum ve bebeğe karar verdik 24 kasımda pembe akıntı ile bir parça geldi test yapıyorum negatif bütün belirtileri yaşıyorum kasıklarıma sancı giriyor belim çok agriyor neyapabilirim düşük pembe akıntıyla olabilirmi

  • 3 ve 6 cm miyomum var ayrica rahim kalinlasmasi ve cift rahmim var gebe kalabilir miyim ameliyat olmadan.

   • Cnm merhaba bende hangi doktora gittiysem sende cift rahim var dediler en son bi doktora gittim bana dedi evet cift rahim gibi gorunuyor olmayada bilir ameliyatla anlariz dedi ve gun aldim amelyata girdim ciktim uyandigimda doktor yanima geldi ve dediki cift rahim diye bisey yok rahim perde olusmus ve kalinlasmis rahminin ortasinda oldugu icin cift rahim sandi butun doktorlar perdeydi aldik temizledik dedi suan iyilestim bi sorunum kalmadi artik cocuk düsunuyoruz

  • Arkadaslar karın gucurdamasi mide ağrısı ve sürekli gaz bu hamileliğin belirtisimidir

   • Cnm merhaba bende hangi doktora gittiysem sende cift rahim var dediler en son bi doktora gittim bana dedi evet cift rahim gibi gorunuyor olmayada bilir ameliyatla anlariz dedi ve gun aldim amelyata girdim ciktim uyandigimda doktor yanima geldi ve dediki cift rahim diye bisey yok rahim perde olusmus ve kalinlasmis rahminin ortasinda oldugu icin cift rahim sandi butun doktorlar perdeydi aldik temizledik dedi suan iyilestim bi sorunum kalmadi artik cocuk düsunuyoruz

  • Merhaba benimde Gaz problemi dudaklarda kuruma çatlama arada sırada gelen mide bulantısı var ama adetim çok düzenli olmamakla birlikte yaklaşık tarihlerde olurdu şuanda 14-15 gün geçmiş durumda iki sefer idrarda gebelik testi yaptım sonuç negatif sizce gebelik ihtimali var mıdır

  • hocam ben hipofiz adonem hastasıyım prolaktinim 1200 ilaç kullanmama rağmen neden düşmüyor prolaktin nekadara kadar yükselir tehlikedemiyim?

 2. Merhaba, 25 eylulde hasta oldum ve korunmasiz iliskiye giriyoruz normalde ayin 21 nde adet olmam gerekiyordu fakat gecikti bugun hasta oldum ki benim gunum asla sasmazdi mide bulantim ve halsizligim cok test yaptim negatif cikti hamile olabilme ihtimalim var midir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında adet gecikmeniz olduğundan bahsetmişsiniz. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler gebeliğe özgü şikayetler değildir. Adet görmüş olmanız nedeniyle öncelikle gebelik gibi bir durum olduğunu düşünmemekle birlikte erken dönemde yapılan gebelik testleri kanda bile bakılmış olsa gebeliğinizi tespit edemeyebilir. Bazı şikayetlerinizin olması nedeniyle size önerim kanda gebelik testinin de bakıldığı bazı hormon tahlillerinin ve jinekolojik muayene-ultrasonografinin yapılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba bu belirtilerde bende birazi var ama test yaptim bir çizgi cikti akintim cok belimde ağriyor kasiklarim da sanci ediyor

 3. Ben ters iliskide bulundum. Fakat meni iceride kalmamisti (oyle zannediyorum). Adetlerim duzensiz oldugu icin adet olmami saglayan bir ilac kullaniyorum. Eger hamileysem bu ilaci kullandigimda adet olur muyum? Ya da bu ilac adet yaptirdigi icin hamile olsam da anlamaz miyim?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik şekli nedeniyle ilişki esnasında kondom kullanmıyor iseniz gebelik gibi bir riskiniz her zaman için bulunmaktadır. Aynı şekilde partnerinizde kondom kullanmadığı takdirde idrar yolu enfeksiyonu açısından risk altındadır.
   Adet düzenleyici olarak kullandığınız ilacı paylaşmamışsınız. Ancak bu bir doğum kontrol hapı ise ve düzenli kullanıyor iseniz bu hapların gebeliği önlemedeki etkinliği %99.96’ dır. Kullandığınız ilacın kontraseptif özelliği yok ise gebeliğin devam etme riski her zaman için bulunmaktadır. Düzensiz adet görüyor olmanızda yumurtlama zamanınızın tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır.
   Beklenen adet tarihinizde 7-10 günü bulan bir gecikme olması halinde ya da her zamankinden daha farklı bir adet kanaması yaşamanız halinde size önerim kanda gebelik testinin de olduğu bazı hormon tahlilleri yaptırmak ve ultrasonografi olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Eğer cinsel birliktelik esnasında bariyer yöntemi kullanmak istemiyorsanız hem korunmak hemde adetlerinizi düzene sokmak adına hekiminizden doğum kontrol hapı grubundan bir ilaç yazmasını talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Ben ters iliskide bulundum. Fakat meni iceride kalmamisti (oyle zannediyorum). Adetlerim duzensiz oldugu icin adet olmami saglayan bir ilac kullaniyorum. Eger hamileysem bu ilaci kullandigimda adet olur muyum? Ya da bu ilac adet yaptirdigi icin hamile olsam da anlamaz miyim?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik şekli nedeniyle ilişki esnasında kondom kullanmıyor iseniz gebelik gibi bir riskiniz her zaman için bulunmaktadır. Aynı şekilde partnerinizde kondom kullanmadığı takdirde idrar yolu enfeksiyonu açısından risk altındadır.
   Adet düzenleyici olarak kullandığınız ilacı paylaşmamışsınız. Ancak bu bir doğum kontrol hapı ise ve düzenli kullanıyor iseniz bu hapların gebeliği önlemedeki etkinliği %99.96’ dır. Kullandığınız ilacın kontraseptif özelliği yok ise gebeliğin devam etme riski her zaman için bulunmaktadır. Düzensiz adet görüyor olmanızda yumurtlama zamanınızın tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır.
   Beklenen adet tarihinizde 7-10 günü bulan bir gecikme olması halinde ya da her zamankinden daha farklı bir adet kanaması yaşamanız halinde size önerim kanda gebelik testinin de olduğu bazı hormon tahlilleri yaptırmak ve ultrasonografi olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Eğer cinsel birliktelik esnasında bariyer yöntemi kullanmak istemiyorsanız hem korunmak hemde adetlerinizi düzene sokmak adına hekiminizden doğum kontrol hapı grubundan bir ilaç yazmasını talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Merhaba duan çok stresliyim lütfen yardımcı olun. Adet düzensizliğiyle gittiğim yerde adetim düzene gırdı.daha sonra klomen adlı ılacı kullandım ve doktorun 5gunluk Birleşme tarihlerine uyduk.regl inde 3gun gecikti bugün de pembe bir akıntı geldi test aldım ama negatif hala da regl ağrısı gıbı kasık ağrım var doktor da Sağolsun telefonlarımızı açmıyor bn hamile olup olmadığımı nasıl anlarım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba
   Adet düzensizliği ile ilgili olarak size hangi tanının konulduğunu paylaşmamışsınız. Ancak çocuk istemi nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz tarafından size yumurtlama tedavisi verilmiş. Kasık ağrısı yaşamanızın nedeni yumurtalıklarınızın bu ilaca verdiği aşırı yanıt nedeniyle olabilir. Özellikle polikistik over sendromu tanısı konulan bireylerde bu tip tedaviler pek uygun değildir. Ancak muayeneniz yapılmadan şu anki şikayetlerinize neyin neden olduğunu söylemek zor. Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir. Kanda ß-HCG testi gebelik testi olarak kullanılmasının yanında dış gebelik, mol gebeliği, düşük gibi durumların tanısında da kullanılan oldukça değerli bir tanı aracıdır. Bu nedenle eğer adet kanamanız başlamadıysa size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kanda gebelik testi yaptırmanızdır.
   Eğer çocuk isteminiz varsa öncelikle tercih ettiğiniz yöntemlerin size sağladığı gebelik oranlarını bilmenizde fayda bulunmaktadır. Klomen adı verilen ilaçla yapılan tedavilerin size verdiği gebelik şansı: %3-4’ dür. Aşılama yöntemi ile elde edebileceğiniz şans ise %10-15’ dir. Tüp bebek tedavisi ise size %60 oranında gebelik sağlamaktadır. Ancak bu tedavi şekilleri seçilmeden önce yumurtalık rezerv inizin, rahim ve tüplerinizin durumunun ve eşinizin sperm analizinin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhaba duan çok stresliyim lütfen yardımcı olun. Adet düzensizliğiyle gittiğim yerde adetim düzene gırdı.daha sonra klomen adlı ılacı kullandım ve doktorun 5gunluk Birleşme tarihlerine uyduk.regl inde 3gun gecikti bugün de pembe bir akıntı geldi test aldım ama negatif hala da regl ağrısı gıbı kasık ağrım var doktor da Sağolsun telefonlarımızı açmıyor bn hamile olup olmadığımı nasıl anlarım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba
   Adet düzensizliği ile ilgili olarak size hangi tanının konulduğunu paylaşmamışsınız. Ancak çocuk istemi nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz tarafından size yumurtlama tedavisi verilmiş. Kasık ağrısı yaşamanızın nedeni yumurtalıklarınızın bu ilaca verdiği aşırı yanıt nedeniyle olabilir. Özellikle polikistik over sendromu tanısı konulan bireylerde bu tip tedaviler pek uygun değildir. Ancak muayeneniz yapılmadan şu anki şikayetlerinize neyin neden olduğunu söylemek zor. Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir. Kanda ß-HCG testi gebelik testi olarak kullanılmasının yanında dış gebelik, mol gebeliği, düşük gibi durumların tanısında da kullanılan oldukça değerli bir tanı aracıdır. Bu nedenle eğer adet kanamanız başlamadıysa size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kanda gebelik testi yaptırmanızdır.
   Eğer çocuk isteminiz varsa öncelikle tercih ettiğiniz yöntemlerin size sağladığı gebelik oranlarını bilmenizde fayda bulunmaktadır. Klomen adı verilen ilaçla yapılan tedavilerin size verdiği gebelik şansı: %3-4’ dür. Aşılama yöntemi ile elde edebileceğiniz şans ise %10-15’ dir. Tüp bebek tedavisi ise size %60 oranında gebelik sağlamaktadır. Ancak bu tedavi şekilleri seçilmeden önce yumurtalık rezerv inizin, rahim ve tüplerinizin durumunun ve eşinizin sperm analizinin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Zeynep ileri Reply

  İyi akşamlar.bir aylık evliyim ve eşinle korunmuyoruz.evlenmeden önce adet kanamam 3 gün ve az olurdu.fakat bu ay ki adet kanmam diğerlerine göre daha farklı renkte ve daha uzun sürdü.gebe kalma gibi bir durumum var mıdır. Ayrıca gecen ay geciktirici ilaç kullanmıştım bundan dolayı olma durumu var mıdır? Acil cvp mümkünse.ayrıca karın ağrılarım artı halsizlik oluştu ve karın guruldamaları mevcut

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Bahsetmiş olduğunuz kanama şekline kullanmış olduğunuz adet geciktirici ilaçta neden olmuş olabilir. Ancak her zamankinden farklı bir adet görmüş olmanız ve korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız nedeniyle size önerim bu kanamanın nedeninin saptanabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kanda gebelik testininde yapıldığı bazı hormon tahlillerini yaptırarak muayene olmanızdır.

   Çocuk isteminiz olması nedeniyle de bu açıdan doktorunuzdan danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır. Yumurtalık rezervinizin, rahim ve tüplerinizin durumuna bakılmasını ve eşinizin de sperm analizinin yapılmasını öneririm.

   Karnınızda bahsetmiş olduğunuz gurultu şeklinde ifade ettiğiniz şikayet ise daha ziyade sindirim sistemi problemlerinde olmaktadır. Bu şikayet sizi rahatsız etmeye devam ederse bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı öneirim.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. Zeynep ileri Reply

  İyi akşamlar.bir aylık evliyim ve eşinle korunmuyoruz.evlenmeden önce adet kanamam 3 gün ve az olurdu.fakat bu ay ki adet kanmam diğerlerine göre daha farklı renkte ve daha uzun sürdü.gebe kalma gibi bir durumum var mıdır. Ayrıca gecen ay geciktirici ilaç kullanmıştım bundan dolayı olma durumu var mıdır? Acil cvp mümkünse.ayrıca karın ağrılarım artı halsizlik oluştu ve karın guruldamaları mevcut

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Bahsetmiş olduğunuz kanama şekline kullanmış olduğunuz adet geciktirici ilaçta neden olmuş olabilir. Ancak her zamankinden farklı bir adet görmüş olmanız ve korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız nedeniyle size önerim bu kanamanın nedeninin saptanabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kanda gebelik testininde yapıldığı bazı hormon tahlillerini yaptırarak muayene olmanızdır.

   Çocuk isteminiz olması nedeniyle de bu açıdan doktorunuzdan danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır. Yumurtalık rezervinizin, rahim ve tüplerinizin durumuna bakılmasını ve eşinizin de sperm analizinin yapılmasını öneririm.

   Karnınızda bahsetmiş olduğunuz gurultu şeklinde ifade ettiğiniz şikayet ise daha ziyade sindirim sistemi problemlerinde olmaktadır. Bu şikayet sizi rahatsız etmeye devam ederse bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı öneirim.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. Ben 6 ekimde adet gordum ve 16 ekimde iliskim oldu . Hamile riskim ne hala adetim gelmedi. ilişkide içime bir şey girmemiş ama . Sadece önden gelen sıvı oluşmus . Hamilelik riskim ne lütfen bisey deyin 🙁 (kasıklarım acayip siddetli bide ağrı var kaç günlerdir . Hamile olsam olur mu ki bir şey deyin lütfen .

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Tek başına adet yokluğu ve kasık ağrısı her zaman için gebelik olduğu anlamına gelmemektedir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar ve gebelik yer almaktadır. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenkli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları ve gebelik de kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir.

   Halk arasında zevk suyu adı verilen salgı idrar yolu etrafında bulunan salgı bezlerinin ve prostatın salgısının bir karışımıdır. Normal meni kıvam ve yapısında değildir. Ama mikroskopik incelemede içinde tek tük de olsa sperm hücresine rastlanabilir. Bu nedenle hamilelik nedeni olma ihtimali çok az da olsa vardır. Bu salgı erkekte spermin geçeceği yolu temizlemek, kayganlaştırmak ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için salgılanır. Ancak tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik yöntemi nedeniyle gebelik riskiniz bulunmaktadır.
   Size önerim adet yokluğunuzun ve kasık ağrınızın nedeninin araştırılabilmesi için bir kadın hatsalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bazı hormon tahlilleri yaptırmanız, ultrasonografi ve jinekolojik muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • En son adetimi 26 ekimde oldum 10 kasim da esimle iliskiye girdik artik korunmuyoruz hamile kalma sansim varmi

 10. Ben 6 ekimde adet gordum ve 16 ekimde iliskim oldu . Hamile riskim ne hala adetim gelmedi. ilişkide içime bir şey girmemiş ama . Sadece önden gelen sıvı oluşmus . Hamilelik riskim ne lütfen bisey deyin 🙁 (kasıklarım acayip siddetli bide ağrı var kaç günlerdir . Hamile olsam olur mu ki bir şey deyin lütfen .

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Tek başına adet yokluğu ve kasık ağrısı her zaman için gebelik olduğu anlamına gelmemektedir. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar ve gebelik yer almaktadır. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenkli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları ve gebelik de kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir.

   Halk arasında zevk suyu adı verilen salgı idrar yolu etrafında bulunan salgı bezlerinin ve prostatın salgısının bir karışımıdır. Normal meni kıvam ve yapısında değildir. Ama mikroskopik incelemede içinde tek tük de olsa sperm hücresine rastlanabilir. Bu nedenle hamilelik nedeni olma ihtimali çok az da olsa vardır. Bu salgı erkekte spermin geçeceği yolu temizlemek, kayganlaştırmak ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için salgılanır. Ancak tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik yöntemi nedeniyle gebelik riskiniz bulunmaktadır.
   Size önerim adet yokluğunuzun ve kasık ağrınızın nedeninin araştırılabilmesi için bir kadın hatsalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bazı hormon tahlilleri yaptırmanız, ultrasonografi ve jinekolojik muayene olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. Merhaba gecen ayin 17 .10.2015 erkek arkasimla birlikte oldum .22.10.2015 de hasta oldum 20.11.2015 hasta olmadim acaba hamile olabilirmiyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Daha önce adet olmuş olmanız nedeniyle şu anda bir gebelik yaşadığınızı düşünmemekteyim ancak üzerine adet görme olarak tabir edilen zamansız gelen ve olması gereken adet kanamasından farklı olan vajinal kanamalarda gebelik açısından kontrol edilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde bazı tahliller yaptırmak, muayene ve ultrasonografi olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı dilerim.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 12. Merhaba gecen ayin 17 .10.2015 erkek arkasimla birlikte oldum .22.10.2015 de hasta oldum 20.11.2015 hasta olmadim acaba hamile olabilirmiyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Daha önce adet olmuş olmanız nedeniyle şu anda bir gebelik yaşadığınızı düşünmemekteyim ancak üzerine adet görme olarak tabir edilen zamansız gelen ve olması gereken adet kanamasından farklı olan vajinal kanamalarda gebelik açısından kontrol edilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde bazı tahliller yaptırmak, muayene ve ultrasonografi olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı dilerim.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. Iyi aksamlar. Ilk cocugum evlendigim ilk ayda hamile kaldim,suan 8 yasinda. 8 yil boyunca ilac kullanmadan korunduk. 2 aydir ikinci cocugu dusunuyoruz. Adetlerim duzenlidir 27 gunde 1adet oluyorum. En son adet gordugum tarih 31 ekim 2015 ve suan 2 gun gecmis durumda 5 gundur goguslerim sis ve agriyor ve belim cok agriyor sol alt kasigim nokta atisi gibi arada agriyor. Her adet doneminden bir kac gun once agrilarim basliyordu asiri derece adet sancisi cekiyordum. Sizce testi ne zaman yapmaliyim 2 gun gecmesi normalmi? Cunku duzenli adet goruyordum. Vereceginiz oneriler ve bilgiler icin simdiden tesekkurler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Hamileliğin en önemli belirtisi ise adet gecikmesidir. Bahsetmiş olduğunuz belirtiler ise gebeliğe özgü şikayetler olmamakla birlikte sıklıkla gebe kadınlarda da karşılaşılabilen semptomlardır. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim bir bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve ultrasonografi, bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır.

 14. Iyi aksamlar. Ilk cocugum evlendigim ilk ayda hamile kaldim,suan 8 yasinda. 8 yil boyunca ilac kullanmadan korunduk. 2 aydir ikinci cocugu dusunuyoruz. Adetlerim duzenlidir 27 gunde 1adet oluyorum. En son adet gordugum tarih 31 ekim 2015 ve suan 2 gun gecmis durumda 5 gundur goguslerim sis ve agriyor ve belim cok agriyor sol alt kasigim nokta atisi gibi arada agriyor. Her adet doneminden bir kac gun once agrilarim basliyordu asiri derece adet sancisi cekiyordum. Sizce testi ne zaman yapmaliyim 2 gun gecmesi normalmi? Cunku duzenli adet goruyordum. Vereceginiz oneriler ve bilgiler icin simdiden tesekkurler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Hamileliğin en önemli belirtisi ise adet gecikmesidir. Bahsetmiş olduğunuz belirtiler ise gebeliğe özgü şikayetler olmamakla birlikte sıklıkla gebe kadınlarda da karşılaşılabilen semptomlardır. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim bir bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve ultrasonografi, bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır.

 15. merhaba hocam evleneli 1.5 seneye gidiyo nerdeyse ve ben evlendigimden beri adet olamıyorum birbuçuk sene icinde en fazla uc kere adet olmusumdur maddi durumum yok sigortasizliktan doktora gidemiyorum onumuzdeki ay gidicem allah nasip ederse cocuk istyorum çok ama bunum icin streste etmiyorum rabbim daha iyisini bilir ama kafam cok takiliyo bu adet işine siz ne dersinz idrar yolu enfeksiyonum vardi en son bu etkilermi adeti hocam bide rahim agzinda bozuklul vardi bu ne anlama gelir hocam beni aydinlatirmisinz nolur cok tesekkur ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Adetleriniz düzensiz ise yumurtlama problemi yaşamanız nedeniyle gebelik şansınızda azalma olacaktır. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememeniz nedeniyle de yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir.
   Rahim ağzında bozukluk olarak tarif ettiğiniz şey ektropion ise genelde kastedilen normalde rahmin içini ve rahim boynunun içini kaplayan tek katlı epitel dokusunun rahim ağzından dışarı çıkıp, rahim ağzının bir kısmını kaplaması durumudur. Yani orada gerçek anlamda bir yara veya doku kaybı (erezyon) söz konusu değildir. Özellikle herhangi bir şikayete yol açmıyorsa tedavi gereksizdir. Zaman zamanda alınan mikroorganizmaların yaptığı enfeksiyon sonucu “servisit” olarak tanımlanan rahim ağzının iltihapları oluşabilir. Şikayetler (Akıntı, lekelenme şeklinde kanama) varsa koterizasyon veya kriyoterapi uygulanabilir. Bu durum gebe kalmanıza engel değildir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 16. merhaba hocam evleneli 1.5 seneye gidiyo nerdeyse ve ben evlendigimden beri adet olamıyorum birbuçuk sene icinde en fazla uc kere adet olmusumdur maddi durumum yok sigortasizliktan doktora gidemiyorum onumuzdeki ay gidicem allah nasip ederse cocuk istyorum çok ama bunum icin streste etmiyorum rabbim daha iyisini bilir ama kafam cok takiliyo bu adet işine siz ne dersinz idrar yolu enfeksiyonum vardi en son bu etkilermi adeti hocam bide rahim agzinda bozuklul vardi bu ne anlama gelir hocam beni aydinlatirmisinz nolur cok tesekkur ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Adetleriniz düzensiz ise yumurtlama problemi yaşamanız nedeniyle gebelik şansınızda azalma olacaktır. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememeniz nedeniyle de yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir.
   Rahim ağzında bozukluk olarak tarif ettiğiniz şey ektropion ise genelde kastedilen normalde rahmin içini ve rahim boynunun içini kaplayan tek katlı epitel dokusunun rahim ağzından dışarı çıkıp, rahim ağzının bir kısmını kaplaması durumudur. Yani orada gerçek anlamda bir yara veya doku kaybı (erezyon) söz konusu değildir. Özellikle herhangi bir şikayete yol açmıyorsa tedavi gereksizdir. Zaman zamanda alınan mikroorganizmaların yaptığı enfeksiyon sonucu “servisit” olarak tanımlanan rahim ağzının iltihapları oluşabilir. Şikayetler (Akıntı, lekelenme şeklinde kanama) varsa koterizasyon veya kriyoterapi uygulanabilir. Bu durum gebe kalmanıza engel değildir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Selam adetten önce hamilelik ya da döllenme belirtisi olur mü ? Adetten önce neler yaşanır?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Diğer belirtiler ise gebeliğe özgü şikayetler olmamakla birlikte sıklıkla gebe kadınlarda karşılaşılan semptomlardır. Bunlar arasında yorgunluk, sürekli uyku hali, memelerde büyüme veya hassasiyet, mide bulantısı veya kusma, iştah artışı, bazı yiyeceklerden tiksinme, baş dönmesi, sık idrar çıkma, ani duygusal değişimler, bel ağrısı, vücutta ödem, el ve ayaklarda şişme ve artan vajinal akıntı yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 18. Selam adetten önce hamilelik ya da döllenme belirtisi olur mü ? Adetten önce neler yaşanır?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Diğer belirtiler ise gebeliğe özgü şikayetler olmamakla birlikte sıklıkla gebe kadınlarda karşılaşılan semptomlardır. Bunlar arasında yorgunluk, sürekli uyku hali, memelerde büyüme veya hassasiyet, mide bulantısı veya kusma, iştah artışı, bazı yiyeceklerden tiksinme, baş dönmesi, sık idrar çıkma, ani duygusal değişimler, bel ağrısı, vücutta ödem, el ve ayaklarda şişme ve artan vajinal akıntı yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 19. Merhaba erkek arkadasımla korumasız iliskiye giriyoruz bir süredir 27 eylülde hastalıgımın bitmesinin ertesi günü iliskiye girdik ekim ayında adet oldum ancak suan adetim 11 gün gecikti hamile olma ihtimalim nedir yardımcı olur musunuz lütfen

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama ise hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Adet gördüğünü sanabilir. Ancak sonraki ayda yani 3. ayda adet yokluğu ile birlikte yapılan testlerde gebe olduğu anlaşılır. Korunmasız cinsel birliktelikte bulunmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve bazı tahliller yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 20. Merhaba erkek arkadasımla korumasız iliskiye giriyoruz bir süredir 27 eylülde hastalıgımın bitmesinin ertesi günü iliskiye girdik ekim ayında adet oldum ancak suan adetim 11 gün gecikti hamile olma ihtimalim nedir yardımcı olur musunuz lütfen

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama ise hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Adet gördüğünü sanabilir. Ancak sonraki ayda yani 3. ayda adet yokluğu ile birlikte yapılan testlerde gebe olduğu anlaşılır. Korunmasız cinsel birliktelikte bulunmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve bazı tahliller yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. iyi günler hocam biz eşimle çocuk istiyoruz adet olmadan önce eşimle sürekli ilişkileri yaşıyoruz ve ben en son eylül 9da adet gördüm vhere ekimin 9olmam gerekken 26ekimde oldum ve kasımin 26 da adet görmedin gibi birşey tam o gün azicik kan geldi ve devami gelmedi ve hala adet olmadım ve testte yaptım ikisi de olumsuz negatif çıktı adetimin üzerinden 11 gün geçti sizce ondan olumsuz çıkmış olabilir mi kan testinde de çıkar miu?

 22. iyi günler hocam biz eşimle çocuk istiyoruz adet olmadan önce eşimle sürekli ilişkileri yaşıyoruz ve ben en son eylül 9da adet gördüm vhere ekimin 9olmam gerekken 26ekimde oldum ve kasımin 26 da adet görmedin gibi birşey tam o gün azicik kan geldi ve devami gelmedi ve hala adet olmadım ve testte yaptım ikisi de olumsuz negatif çıktı adetimin üzerinden 11 gün geçti sizce ondan olumsuz çıkmış olabilir mi kan testinde de çıkar miu? hemen cevap yazarsaniz acil bekliyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen pek çok neden bulunmaktadır. Bunlar arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar ve polipler yer almaktadır.
   Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır. Sizde buna benzer bir süreç yaşamışsınız.
   Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.
   Korunmasız cinsel birliktelikte olmanız ve adet gecikmeniz olması nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve içinde gebelik testininde bulunduğu bazı hormon testlerini yaptırmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 23. iyi günler hocam biz eşimle çocuk istiyoruz adet olmadan önce eşimle sürekli ilişkileri yaşıyoruz ve ben en son eylül 9da adet gördüm vhere ekimin 9olmam gerekken 26ekimde oldum ve kasımin 26 da adet görmedin gibi birşey tam o gün azicik kan geldi ve devami gelmedi ve hala adet olmadım ve testte yaptım ikisi de olumsuz negatif çıktı adetimin üzerinden 11 gün geçti sizce ondan olumsuz çıkmış olabilir mi kan testinde de çıkar miu? hemen cevap yazarsaniz acil bekliyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen pek çok neden bulunmaktadır. Bunlar arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar ve polipler yer almaktadır.
   Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır. Sizde buna benzer bir süreç yaşamışsınız.
   Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.
   Korunmasız cinsel birliktelikte olmanız ve adet gecikmeniz olması nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve içinde gebelik testininde bulunduğu bazı hormon testlerini yaptırmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. Merhaba hocam ben en son 8 kadımda adet gördüm ve bu Aydan’da adetime 10 gün kala korunmasız eşimle birlikte oldum birliktelikten 6 gün sonra doktora gittim rahim duvarında kalınlaşma var büyük ihtimal hamilesin dedi kan testi yaptırdım ama negatif çıktı 5/6 günlük Bebek kanda çıkar mı adet görmedim daha hamilelikte olan şikayetler mevcut ne yapmam lazım çok stresliyim lütfen yardımcı olun

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelik zamanınız göz önünde bulundurulduğunda gebelik gibi bir şansınız olabilir. Kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir. Adet gecikmeniz 7-10 günü bulur ise size önerim yeniden tahlil yaptırmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Bedeninizde hissettiğiniz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. Merhaba hocam ben en son 8 kadımda adet gördüm ve bu Aydan’da adetime 10 gün kala korunmasız eşimle birlikte oldum birliktelikten 6 gün sonra doktora gittim rahim duvarında kalınlaşma var büyük ihtimal hamilesin dedi kan testi yaptırdım ama negatif çıktı 5/6 günlük Bebek kanda çıkar mı adet görmedim daha hamilelikte olan şikayetler mevcut ne yapmam lazım çok stresliyim lütfen yardımcı olun

 26. Merhabalarr.ben aurali migren ve anksiyete hastasının efexor 75 kullaniyorum bu şekilde gebelik sürdürebilirmiyim yada başka kullanabileceğimiz bir ilaç varmı çünkü ilaçsız duramıyorm.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz ilacın gebelik kategorisi C olarak geçmektedir. Yapılan hayvan çalışmalarında bazı etkiler saptanmış olmakla birlikte gebelerde yapılmış kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır. Hayvan çalışmalarında ilaca ait bir teratojenite gösterilememiştir. Ancak düşük doğum ağırlığı ve ölü doğuma neden olabilmektedir. Bu grup ilaçlar kar-zarar ilişkisi çerçevesinde kullanılmalıdır. Bir gebelik planladığınızı sizi takip eden psikiyatri uzmanı ile paylaşmanızı ve gebeliktede kullanılabilecek ilaç seçenekleri hakkında danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. Gecen ay 3 gün adet gordum 32 gündür hasta olmadım evdeki testte çıktı gebelik kanda da 1200 çıktı ufak kesede oluşmaya başlamış doktor ufak daha 1aylık yeni dedi bebek kaç güne belli olur?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Bu nedenle gebeliğinizi takip eden hekimin sizi çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 28. Gecen ay 3 gün adet gordum 32 gündür hasta olmadım evdeki testte çıktı gebelik kanda da 1200 çıktı ufak kesede oluşmaya başlamış doktor ufak daha 1aylık yeni dedi bebek kaç güne belli olur?

 29. Hocam adet olmama 6 gün var hamile olup olmadığım kandan anlasilirmi

 30. Hocam adet olmama 6 gün var hamile olup olmadığım kandan anlasilirmi

 31. Hayırlı akşamlar hocam sizleri rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Benim bir sorum olacaktı eğer yanıtlarsanız beni az da olsa aydınlatırsanız duacınız olurum.
  Ben 2 aylık evliyim yaşım 20 ben iki haftadır gebelik belirtileri yaşıyordum ve sol tarafımda ilişki esnasında dayanılmaz acı oluyordu. 4 gün önce ilişki sonrası kanamam oldu ertesi gün doktora gittim dış gebelik olabilir dediler ama kanda gebelik çıkmadı bugün tekrar başka bir doktora gidip muayene oldum ve bir sorun gözükmediğini ama suyum olduğunu söyledi sizce bunun sebebi nedir benden 3 tüp kan ve kültür testi istendi onları salı günü gösterebilicem ama yeterli bilgi edinemediğim için merak ediyorum. Cipro 750mg ve flagyl 500 mg verip çol ağrım olursa vakit kaybetmeden acile gitmem söylendi ve bugün tekrar az da olsa kanamam oldu. Beni bu bilgiler doğrultusunda az da olsa bilgilendirirseniz çok mutlu olucam şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Gebeliğe özgü bir şikayet bulunmamaktadır. Pek çok rahatsızlıkta da benzer şikayetler olabilmektedir. Cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar adet kanamasına hazırlanan rahimde erken kanamalara neden olabilmektedir. Yine erkek partner çok sabırsız, aceleci ve sert davranmış ise bazen vajen yan duvarlarına yırtık oluşabilmektedir ve bu da kanama miktarında artışa neden olabilmektedir. Bunun yanında rahim ağzında gelişen bazı lezyonlar, polipler ve genital yol enfeksiyonlarıda ilişki sonrası kanama problemine neden olabilmektedir. Kasık ağrısı ve ultrasonda karında sıvı saptanması durumunda jinekolojik(yumurtalık kisti, genital yol enfeksiyonu) ve non jinekolojik nedenlerin(apandisit, peritonit, inflamatuar barsak hastalıkları) araştırılması gerekmektedir. Bu açıdan bazı tahlilleriniz yapılmış ve enfeksiyon şüphesiyle de size bir ilaç tedavisi başlanmış. Şu anda kesin bir tanı konulmadığı için size genel olarak acil olabilecek durumların bilgisi verilmiş ve durumunuzda kötüleşme olması halinde yeniden başvurmanız istenmiş. Kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 32. Yeni evliyim (2 bucuk aydır) arada sırada korunuyoruz regl dönemlerin 2 defadır 1 ve 3 gün olmak üzere erken olmuştu en son 20 kasımda reglim başladı 4. Gün bitti bugün yine regli oldum normal reglden daha hafif geçiriyorum sizce hamilemiyim yoksa normal midir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Ancak korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız ve her zamanki adetinizden farklı bir adet görmüş olmanız nedeniyle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır.
   Ancak unutulmaması gereken her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüpleriniz, eşinizin sperm analizi sonucu normal ise ve 35 yaşın altındaysanız bir yıl korunmasız düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Kullanmakta olduğunuz ilaç adet düzensizliğine neden olmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 33. Yeni evliyim (2 bucuk aydır) arada sırada korunuyoruz regl dönemlerin 2 defadır 1 ve 3 gün olmak üzere erken olmuştu en son 20 kasımda reglim başladı 4. Gün bitti bugün yine regli oldum normal reglden daha hafif geçiriyorum sizce hamilemiyim yoksa normal midir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte değişen barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Bel ağrısına eşlik eden bacak ağrısı/bacakta uyuşma/güçsüzlük gibi bulgular varsa şikayetlerinizin nedeni bel fıtığı da olabilir. Yumurtalık kistleri ve endometriozis vakalarında da kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Ancak her zaman için gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü bu bir düşük tehdidinin göstergesi olabilir.
   Şimdiye kadar gebelik açısından kontrole gitmemiş iseniz; öncelikle gebeliğin sağlıklı rahim içinde bir gebelik olup olmadığının da değerlendirilmesi gerekir. Dış gebelik, missed abortus, heterotopik, molar gebelik gibi sağlıksız gebeliklerde de benzer ağrı şikayetleri olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte değişen barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Bel ağrısına eşlik eden bacak ağrısı/bacakta uyuşma/güçsüzlük gibi bulgular varsa şikayetlerinizin nedeni bel fıtığı da olabilir. Yumurtalık kistleri ve endometriozis vakalarında da kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Ancak her zaman için gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü bu bir düşük tehdidinin göstergesi olabilir.
   Şimdiye kadar gebelik açısından kontrole gitmemiş iseniz; öncelikle gebeliğin sağlıklı rahim içinde bir gebelik olup olmadığının da değerlendirilmesi gerekir. Dış gebelik, missed abortus, heterotopik, molar gebelik gibi sağlıksız gebeliklerde de benzer ağrı şikayetleri olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 34. Burcu akbaş Reply

  Merhaba lütfen bana yardımcı olun geçen ay 17 kasımda regl oldum ama hala bu ay oldu regl olmadım iki gün geçti ve bebek istiyoruz eşimle iki gün geçmesine rağmen test yapsam olurmu? Midem çok yanıyor karnım basınç yapıyor yanaklarim ise al al lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

 35. Burcu akbaş Reply

  Merhaba lütfen bana yardımcı olun geçen ay 17 kasımda regl oldum ama hala bu ay oldu regl olmadım iki gün geçti ve bebek istiyoruz eşimle iki gün geçmesine rağmen test yapsam olurmu? Midem çok yanıyor karnım basınç yapıyor yanaklarim ise al al lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

 36. meraba ben hamile olduğumu nasıl anlarım bugün iliskiye girdim ama süpeliyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Beklenen tarihinizde 7-10 günlük gecikme olması halinde ya da her zamanki adet kanamanızdan daha farklı bir kanama olması halinde gebelik açısından değerlendirilmeniz uygun olur. Diğer belirtiler ise gebeliğe özgü şikayetler olmamakla birlikte sıklıkla gebe kadınlarda karşılaşılan semptomlardır. Bunlar arasında yorgunluk, sürekli uyku hali, memelerde büyüme veya hassasiyet, mide bulantısı veya kusma, iştah artışı, bazı yiyeceklerden tiksinme, baş dönmesi, sık idrar çıkma, ani duygusal değişimler, bel ağrısı, vücutta ödem, el ve ayaklarda şişme ve artan vajinal akıntı yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 37. meraba ben hamile olduğumu nasıl anlarım bugün iliskiye girdim ama süpeliyim

 38. Günaydın hayırlı sabahlar benim size bir sorum olacaktı. 5 kasımda adet gördüm Adetim gecikti arada midem bulanıyo başım dönüyor kendimi halsiz ve yorgun hissediyorum sık idrara çıkıyorum iştahım arttı üstelik göğüslerimde şişlik var gibi hissediyorum hafif acıyor şüphelendim bende hamilelik belirtisidir bunlar diye test aldım yaptım fakat negatif çıktı ama içim rahat değil hala şüpheleniyorum yardimci olursanız çok memnun olurum.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde karar verilebilir. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Adet yokluğuna neden olabilen pek çok durumda görülebildiği gibi jinekolojik olmayan nedenlerlede bu tip şikayetler olabilmektedir. Size önerim adet yokluğu nedenlerinizin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 39. Günaydın hayırlı sabahlar benim size bir sorum olacaktı. 5 kasımda adet gördüm Adetim gecikti arada midem bulanıyo başım dönüyor kendimi halsiz ve yorgun hissediyorum sık idrara çıkıyorum iştahım arttı üstelik göğüslerimde şişlik var gibi hissediyorum hafif acıyor şüphelendim bende hamilelik belirtisidir bunlar diye test aldım yaptım fakat negatif çıktı ama içim rahat değil hala şüpheleniyorum yardimci olursanız çok memnun olurum.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Eczanelerde satılan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde karar verilebilir. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Adet yokluğuna neden olabilen pek çok durumda görülebildiği gibi jinekolojik olmayan nedenlerlede bu tip şikayetler olabilmektedir. Size önerim adet yokluğu nedenlerinizin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 40. zeynep duman Reply

  Merhabalar hocam..Ben 3 ay önce çikolata kisti olduğunu fark ettim..tedaviye başladık be 2 ay doğum kontrol hapı içtim.Doktora gittiğimde kstin eridiğini ve infolic Plus isimli ilacı kullanmamı söyledi.bu ay yumurtlama zamanımda ilişkiye girdim.Su aralar mde bulantisi ve göğüs ucumda acıma arada Bi kasığımda ve karnimin içinde cızırti oluyo acaba hamile olabilir miyim.son adetim 25.11.2015 şimdiden tesekkurler

 41. Hocam merhaba erkek arkadaşımla kyafetlerimiz üstümüzdeyken sürtndük. 18.11.2015de adet olmustum. 21.12.2015 oldu adetim gecikti birsey olurmu. Kasıklarımda agrı var. Adet oluyomus gibi hissediyorum bakiyorum ama birsey yok. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

 42. Hocam merhaba erkek arkadaşımla kyafetlerimiz üstümüzdeyken sürtndük. 18.11.2015de adet olmustum. 21.12.2015 oldu adetim gecikti birsey olurmu. Kasıklarımda agrı var. Adet oluyomus gibi hissediyorum bakiyorum ama birsey yok. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

 43. Merhaba hocam erkek arkadaşımla üzerimizde kıyafetler varken sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. 18.12.2015 de adet görmüştüm 21.12.2015 oldu adet görmedim. Kasıklarımda agrı var. Adet oluyormuş gibi akıntı hissediyorum fakat olmadım. Birşey olurmu yada sıkıntı nedir. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 44. Merhaba hocam erkek arkadaşımla üzerimizde kıyafetler varken sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. 18.12.2015 de adet görmüştüm 21.12.2015 oldu adet görmedim. Kasıklarımda agrı var. Adet oluyormuş gibi akıntı hissediyorum fakat olmadım. Birşey olurmu yada sıkıntı nedir. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 45. Korunmasız ilişkiye girdik arkadaşımla. İçine boşalmadım ve onun adetleri her zaman düzensiz. Oruç tuttu bir kaç kez midesi kötü oldu. 2hafta geçti üstünden ilişkinin. Havalar çok soğuk olduğu için böyle olduğunu söylüyor. Boşalma olmadığı halde de hamile kalma durumu var mı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Cinsel birliktelik esnasında dışarı boşalma ile korunduğunuzu paylaşmışsınız. Ancak kondom kullanıp kullanmadığınızı yazmamışsınız. Boşalma olmadan önce salgılanan ve zevk suyu adı verilen salgı idrar yolu etrafında bulunan salgı bezlerinin ve prostatın salgısının bir karışımıdır. Normal meni kıvam ve yapısında değildir. Ama mikroskopik incelemede içinde tek tük de olsa sperm hücresine rastlanabilir. Bu nedenle hamilelik nedeni olma ihtimali çok az da olsa vardır. Adet yokluğu yapabilen nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), düzensiz kullanılan hormon ilaçları yer almaktadır. Bu nedenle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve adet düzensizliğinizin nedeninin araştırılmasıdır. Tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik yöntemi nedeniyle az da olsa gebelik riskiniz bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir cinsellik için cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı öneririm. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Pek çok rahatsızlıkta karşılaşılabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 46. Benim bir sorum daha olacak adaçayı rezene çilek yağı göğüs büyütüyor mu cevabınızı bekliyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bazı yurt dışı çalışmalarında bitkisel karışımlar(damiana, melek otu, oğul otu, aslan kuyruğu, bostan otu,testere palmiyesi, yams kökü, kara hindiba, karabaşotu, ) ile meme boyutunda artış sağlanabilmiş olmakla birlikte yeterli kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu bitkiler hormonal dengenizi değiştirerek etki göstermektedir. Bu nedenle dozunun ayarlanamaması durumunda bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Size önerim bir genel cerrahi yada plastikcerrahi uzmanından bu konuda danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 47. geçen ayin 5 de adet gördüm 3 gün sürdü ve bitti sonra 14 de ilişki yaşadım ve sabah uyandığımda tekrar kanama oldu ve 22 sinde bitti spiral var bende bu ay olmadım ve eczane bana tarlusal önerdi onu kullanıyorum sancım var ama adet olmadım iki cocuğum var hamile olabilri miyim?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar adet kanamasına hazırlanan rahimde erken kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca bazı kadınlarda iki adetin arasında ovulasyon kanaması dediğimiz bir kanama da olabilmektedir. Spiral adet düzensizliği, ara kanama, adet çokluğu, kasık ağrısı ve genital yol enfeksiyonu yapabilmektedir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, over kistleri yer almaktadır. Spiralin koruyuculuk oranı oldukça yüksektir. Spiral takılan kadınların %2’ sinde ise gebelik gelişme riski vardır. Adet yokluğu yaşıyor olmanız nedeniyle bahsetmiş olduğunuz ilacı kullanmadan önce size önerim bazı kan tahlilleri yaptırmak ve ultrasonografi – muayene olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Muayene olmadan ilaç kullanmanız doğru bir yaklaşım değildir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 48. geçen ayin 5 de adet gördüm 3 gün sürdü ve bitti sonra 14 de ilişki yaşadım ve sabah uyandığımda tekrar kanama oldu ve 22 sinde bitti spiral var bende bu ay olmadım ve eczane bana tarlusal önerdi onu kullanıyorum sancım var ama adet olmadım iki cocuğum var hamile olabilri miyim?

 49. Hocam ben adetin 3 gün gecikti kanda gebelik yaptım 9.15 çıktı olasılık var dediler doktorlar test tekarala dediler yarın tekrar yapacam ama bugün beyaz akıntı içinde hafif bembeyaz leke geldi acaba nedi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testiniz pozitif olmakla birlikte değeriniz oldukça düşük. Bu nedenle gün aşırı olarak gebelik testi değerinizin bir süre takip edilmesi doğru bir yaklaşım olur. Tek bir değere bakarak gebeliğinizin durumu hakkında yorum yapılması doğru olmaz. Bu bir biyokimyasal gebelik ya da dış gebelik gibi sağlıksız bir gebelik de olabilir. Gebelikte vajinal akıntı şikayetinde bir artış olmakla birlikte muayeneniz yapılmadan bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Vajinal yolla kullanılan bazı ilaçlar ve genital yol enfeksiyonları da bahsetmiş olduğunuz görünüme neden olabilir. Hekiminizin çağırdığı zamandaki kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 50. Hocam ben adetin 3 gün gecikti kanda gebelik yaptım 9.15 çıktı olasılık var dediler doktorlar test tekarala dediler yarın tekrar yapacam ama bugün beyaz akıntı içinde hafif bembeyaz leke geldi acaba nedi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testiniz pozitif olmakla birlikte değeriniz oldukça düşük. Bu nedenle gün aşırı olarak gebelik testi değerinizin bir süre takip edilmesi doğru bir yaklaşım olur. Tek bir değere bakarak gebeliğinizin durumu hakkında yorum yapılması doğru olmaz. Bu bir biyokimyasal gebelik ya da dış gebelik gibi sağlıksız bir gebelik de olabilir. Gebelikte vajinal akıntı şikayetinde bir artış olmakla birlikte muayeneniz yapılmadan bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Vajinal yolla kullanılan bazı ilaçlar ve genital yol enfeksiyonları da bahsetmiş olduğunuz görünüme neden olabilir. Hekiminizin çağırdığı zamandaki kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 51. Iyi aksamlar hocam, 1 aralikta son adetim oldu ve hala adet olmadim.3 haftadır ara ara bas dönmesi,bulanti,yorgunluk,iştahim açıldı,bel agrisive kasıklarda sanci oluyor.Acaba hamilemiyim?

 52. Merhaba hocam hayırlı günler ben öğretmenim size bir kaç sorum olacaktı ben nişanlımla kasımın 9 unda birliktelik yaşadım ilk kez ve o ayın sonunda adet gördüm normal şekilde ve üç kez gebelik testi yaptirmistim ne olur ne olmaz diye ilki 0. 10 ikincisi 0. 53 ve üçüncüsü 0. 16 çıkmıştı ve aralık ayında tekrar adet oldum sizce hamile olma ihtimalim var midir? Çünkü çoğu kişi hamileyken bile adet görülüyor diye söylüyor cevaplarsanız çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Paylaşmış olduğunuz gebelik testi değerlerinize göre o süreçte bir gebeliğiniz söz konusu değil. Cinsel birliktelik sürecinizin üzerindende beklediğiniz şekilde 2 normal adet görmüş olmanız nedeniyle şu anda da bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Eğer gebelik istemiyor iseniz size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 53. Merhaba hocam hayırlı günler ben öğretmenim size bir kaç sorum olacaktı ben nişanlımla kasımın 9 unda birliktelik yaşadım ilk kez ve o ayın sonunda adet gördüm normal şekilde ve üç kez gebelik testi yaptirmistim ne olur ne olmaz diye ilki 0. 10 ikincisi 0. 53 ve üçüncüsü 0. 16 çıkmıştı ve aralık ayında tekrar adet oldum sizce hamile olma ihtimalim var midir? Çünkü çoğu kişi hamileyken bile adet görülüyor diye söylüyor cevaplarsanız çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Paylaşmış olduğunuz gebelik testi değerlerinize göre o süreçte bir gebeliğiniz söz konusu değil. Cinsel birliktelik sürecinizin üzerindende beklediğiniz şekilde 2 normal adet görmüş olmanız nedeniyle şu anda da bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Eğer gebelik istemiyor iseniz size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 54. Bugun kan testi yaptim sonuc hcg 0.100 cikti gebe degilim peki adet olmassam yeniden test yapayimmi

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Koroid pleksus beyin sıvısını üreten bir dokudur. Bazen bu dokunun içinde içi sıvı dolu kistler oluşabilir. Buna koroid pleksus kisti denilmektedir. Bu kistler normal gebeliklerin %2’sinde saptanmaktadırlar ve genellikle gebelik ilerledikçe 28. Gebelik haftası civarında kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini etkilemezler. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilirler. Ancak koroid pleksus kisti saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır. Zira bazı genetik hastalıklarda da bu kistlere rastlanmaktadır (Trizomi 21/18/13). Eğer ultrasonografide eşlik eden anomaliler varsa ve yapılan antenatal testlerde bir risk saptanmış ise genetik hastalıkları araştırmak adına amniyosentez kararı alınabilir. Size önerim alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanına ayrıntılı ultrasonografi için kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 55. Merhabalar size bir sorum olacaktı gebelikten sonra adetim 2-4gün arası süryyor ama fazla kanamam olmuyor gecen ay ise iki sefer adet oldum sizce gebe olma gibi durumum olabilir mi??

 56. Merhabalar size bir sorum olacaktı gebelikten sonra adetim 2-4gün arası süryyor ama fazla kanamam olmuyor gecen ay ise iki sefer adet oldum sizce gebe olma gibi durumum olabilir mi??

 57. Merhaba hocam;

  Yaklaşık 1 senedir korunmadan ilişkiye giriyorum eşimle adetim hep düzenliydi,fakat son 4 aydır üzerinden hep 7-10 gün geçiyor belirtilerde var tam test yaptıracağım diyorum adet oluyorum.Gecikme nedenleri ne olabilir.Bir de her zaman değil ama arada ilişkiden sonra kanamam oluyor smear yaptırdım temiz çıktı.Doktorlar bir sorun olmadığını söylüyor her ikimizde de peki neden hamile kalamıyorum.Yardımcı olabilir misiniz.

 58. Merhabalar ben evli bir çocuk annesiyim 19 aylık oglum var normalde her beşi özel günümdür ama ayın kaçı oldu adet görmüyorum onaltı gün falan oldu birde çok sançım var karnımda ve aşagaya vuruyor bir önce test yaptım birşey çıkmadı ama sacıdanda ölüyorum sizce hamilemiyim lütfen cevap verin acil

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelik esnasında kullandığınız bir korunma yöntemi olup olmadığı hakkında bir veri paylaşmamışsınız. Genel olarak adet yokluğu yapabilen nedenler arasında over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs) yer almaktadır. Kasık ağrısı şikayetinin ise pek çok nedeni bulunmaktadır. Endometriozis, adezyonlar (karın içi yapışıklıklar), myomlar, over (yumurtalık) kistleri, adenomyozis, genitoüriner sistem enfeksiyonları, bazı barsak hastalıkları, kasık ve bel fıtığı gibi pek çok nedene bağlı olarak kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Adet gecikmesi nedeniyle yaptığınız idrarda gebelik testi değerinizin negatif geldiğini belirtmişsiniz. Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. Size önerim kasık ağrısı yapabilen nedenlerin ve adet yokluğunuzun nedenlerinin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 59. Merhabalar ben evli bir çocuk annesiyim 19 aylık oglum var normalde her beşi özel günümdür ama ayın kaçı oldu adet görmüyorum onaltı gün falan oldu birde çok sançım var karnımda ve aşagaya vuruyor bir önce test yaptım birşey çıkmadı ama sacıdanda ölüyorum sizce hamilemiyim lütfen cevap verin acil

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelik esnasında kullandığınız bir korunma yöntemi olup olmadığı hakkında bir veri paylaşmamışsınız. Genel olarak adet yokluğu yapabilen nedenler arasında over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs) yer almaktadır. Kasık ağrısı şikayetinin ise pek çok nedeni bulunmaktadır. Endometriozis, adezyonlar (karın içi yapışıklıklar), myomlar, over (yumurtalık) kistleri, adenomyozis, genitoüriner sistem enfeksiyonları, bazı barsak hastalıkları, kasık ve bel fıtığı gibi pek çok nedene bağlı olarak kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Adet gecikmesi nedeniyle yaptığınız idrarda gebelik testi değerinizin negatif geldiğini belirtmişsiniz. Eczanelerde satılan ve evlerde kullanılan hazır gebelik test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. Size önerim kasık ağrısı yapabilen nedenlerin ve adet yokluğunuzun nedenlerinin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 60. merhaba hocam ben normalde 25 gunde bir adet oluyorym ama bu ay 38 gun gecikti adetim geciktikten 5gun sonra idrar testi yaptirdim test silik cikti arastirma yaptim yeni hmileliklerde boyle cikiyomus karnim agriyo goguslerimde hasasiyet var cok yorgun oluyorum yani kisacasi hamilelik belirtileri var aema testi yaptiktan bir hafta sonra adet oldum sizce hamilemiyim

 61. Benim adetimden geçeli bugün 6 gün oldu Dün kan tahlili verdim fakat doktorum değerler düşük dedi ve kese görülmedi ben gebemiyim acaba?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Bir adet gecikmesi yaşadığınızı ve yapılan gebelik testinizin pozitif geldiğini paylaşmışsınız. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakılarak bu gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Bu bir biyokimyasal gebelik, düşük ya da dış gebelik gibi sağlıksız bir gebelik de olabilir. Gün aşırı gebelik testi değerinizdeki artışın takip edilmesi gerekmektedir. Gebelik testi değeriniz ise belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, gebelik ve komplikasyonlarına, düşük tehdidine bağlı olarak da gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 62. Benim adetimden geçeli bugün 6 gün oldu Dün kan tahlili verdim fakat doktorum değerler düşük dedi ve kese görülmedi ben gebemiyim acaba?

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Bir adet gecikmesi yaşadığınızı ve yapılan gebelik testinizin pozitif geldiğini paylaşmışsınız. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakılarak bu gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Bu bir biyokimyasal gebelik, düşük ya da dış gebelik gibi sağlıksız bir gebelik de olabilir. Gün aşırı gebelik testi değerinizdeki artışın takip edilmesi gerekmektedir. Gebelik testi değeriniz ise belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, gebelik ve komplikasyonlarına, düşük tehdidine bağlı olarak da gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 63. Hocam bir sorum olcak adet günüm 4gün geçti kadın doğuma gittim kan testi yapti 3,08 çıktı gebelik yok dedi yumurtaliklarima baktı kist falan da yok ilaç içme hormon testi yaparız adet olunca ikinci günü gel dedi ilac yazmadı ama kasik ağrım var şimdi bir hafta oldu oldu daha adet olmadım ne yapmam lazım

 64. İyi geceler ben merak ettiğim birşeyi sormak istedim eşimle bebeğimiz olsun istiyoruz normalde gününden gününe adet görüyordum son üç ayda düzensiz olmaya başladım ve geçen ay 25. De oldum bu ayda 12 sinde oldum ama 8 inde de birlikte olduk yani arada 4 var yinede hamile kalma olasılığım varmı beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği olduğundan bahsetmişsiniz. Ancak kandaki gebelik testi değerinizi ve ultrasonografi bulgularınızı paylaşmamışsınız. Bu nedenle size doğru bir danışmanlık verememekteyim. Gebelik testi değeriniz belli bir düzeye ulaşmadan ultrasonografide gebelik kesesi görülemez. Adetleri düzenli olmayan kadınlarda son adet tarihi bazen gebelik haftasıyla uyumlu olmayabilir. Hekiminiz gebelik kesesinin gelişimini takip ederek bebek kalp atışları belirdiğinde son adet tarihinizi ultrasonogtafi bulgularınıza göre yeniden hesaplayacaktır. Bununla birlikte sağlıklı bir gebelik geçirmiyor da olabilirsiniz. Bu açıdan hekiminiz gebeliğinizi takip edecek ve ilerleyen zamanlarda size danışmanlık verecektir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.
   Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu görmeden size gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Ancak her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Bu süreyi ortalayacak şekilde 10 günlük süreçte gün aşırı cinsel birliktelikte bulunmanız gebelik şansınızı bir miktar arttırabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 65. İyi geceler ben merak ettiğim birşeyi sormak istedim eşimle bebeğimiz olsun istiyoruz normalde gününden gününe adet görüyordum son üç ayda düzensiz olmaya başladım ve geçen ay 25. De oldum bu ayda 12 sinde oldum ama 8 inde de birlikte olduk yani arada 4 var yinede hamile kalma olasılığım varmı beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği olduğundan bahsetmişsiniz. Ancak kandaki gebelik testi değerinizi ve ultrasonografi bulgularınızı paylaşmamışsınız. Bu nedenle size doğru bir danışmanlık verememekteyim. Gebelik testi değeriniz belli bir düzeye ulaşmadan ultrasonografide gebelik kesesi görülemez. Adetleri düzenli olmayan kadınlarda son adet tarihi bazen gebelik haftasıyla uyumlu olmayabilir. Hekiminiz gebelik kesesinin gelişimini takip ederek bebek kalp atışları belirdiğinde son adet tarihinizi ultrasonogtafi bulgularınıza göre yeniden hesaplayacaktır. Bununla birlikte sağlıklı bir gebelik geçirmiyor da olabilirsiniz. Bu açıdan hekiminiz gebeliğinizi takip edecek ve ilerleyen zamanlarda size danışmanlık verecektir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.
   Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu görmeden size gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Ancak her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Bu süreyi ortalayacak şekilde 10 günlük süreçte gün aşırı cinsel birliktelikte bulunmanız gebelik şansınızı bir miktar arttırabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 66. merhabalar 6 şubatta hamile olduğumu öğrendim fakat doktorum kaç haftalık oldugunu söyleyemedi bu normal mi. 11 şubatta tekrar gittik yine söylemedi kese yok dedi kan tahlili verin dedi onuda verdik sonra tahlilin sonucunu görünce tekrar baktı ve keseyi gösterdi.

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değerinizdeki artış oldukça güven verici, ayrıca ultrasonda gebelik kesesinin görünmüş olmasıda iyi bir bulgudur. Ancak gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğunu söylemek doğru olmaz. hekiminiz ultrasonda gebelik kesesinin boyutunu ölçmüştür ve o kese boyutuna göre bir gebelik haftası tayini yapılabilmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından, ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Son adet tarihinize göre daha ileri bir gebelik haftasında olabilirsiniz ancak embriyonun implantasyon zamanına göre de şu anda daha erken bir gebelik döneminde olabilirsiniz. Embriyonun kalp atışları ilk saptandığındaki CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz gebeliğinizi takip eden doktorunuz tarafından yeniden hesaplanır ve gebelik takibinizde bu tarih kullanılır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 67. Merhabalar 3ay öncr kimyasal gebelik yaşadım ve idrar yolu enfeksiyonu var tekrar hamileliği engel bi durum mı bu enfeksiyon hiç geçmiyor sürekli yenileniyor adetlerim düzenli enfeksiyon dan nasıl kurtulabilirim

 68. Merhabalar 3ay öncr kimyasal gebelik yaşadım ve idrar yolu enfeksiyonu var tekrar hamileliği engel bi durum mı bu enfeksiyon hiç geçmiyor sürekli yenileniyor adetlerim düzenli enfeksiyon dan nasıl kurtulabilirim

 69. Merhabalar 3ay önce kimyasal gebelik yaşadım ve idrar yolu enfeksiyonu var tekrar hamileliği engel bi durum var mı acaba adetlerim düzenli

 70. Hocam Merhabalar 1 senedir korunmuyoruz eşim de de bnde de bişey çıkmadı doktorum yumurta takibine başladı adetimin 5.gününde klomen verdi 1 hafta sonra tekrar gittiğimde sol tarafında yumurtalar çatlamis ama sağ tarafım zayıf olduğunu söyledi çatlatma ignesi verdi 36 saat sonra ilişkiye girin dedi ilişkiden 4 gun sonra göğüslerimde ve sağ kasigim da ağrı var bu kadar erken hamilelik belirtisi olabilr mi test yaptırmadım adetime 1 hafta var yine hüsrana uğramak istemiyorum.şimdiden tesekkurler

 71. Merhaba hocam biz 1 senedir korunmuyoruz eşim de de bende herhangi bişey çıkmadı doktorum yumurta takibine başlaadi sağ yumurtalıgimın zayıf olduğunu söyledi ve çatlatma ignesi verdi İğneyi yaptıktan 36 saat sonra ilişkiye görmenizi söyledi iliskıden 4 gun sonra göğüslerimde ağrı sağ kasiklarim sancı hissetmeye başladım ve hala devam ediyor.Bu erjwn belirtiler hamilelik belirtileri olabilirmi

 72. Hocam klomen tedavisine basladim bu ay.ama igne kullanmDim.adetim dort gun gecti belimde asiri agri var.klomen adet gecikmesi yapar mi

 73. SEVCAN ÖZKUL Reply

  HOCAM MERHABA,ADETİMİN SON GÜNÜ GEBE KALMIŞSAM EĞER CRL SON ADET TARİHİNE GÖRE ÖNDEN GİDERMİ?

 74. Benim kuzenim 22 yaşinda doğuştan Rahim i gelişmemiş doktora gittiklerinde yumurtalıklari var ama rahim kapalı dediler kuzenim beyaz akıntısı 1 ay oldu göreli daha önce beyaz akıntısı yoktu adet olur mu acaba hamile kalır mı çocuğu olurmu

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Yakınınızın muayenesini yapmadan bu konuda bir danışmanlık verilmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Hormonal ya da anatomik bir problem olmaması halinde normal koşullarda 22 yaşına kadar adet görebilmiş olması gerekmektedir. Yumurtalıkları fonksiyonel ancak adet göremiyor ise muhtemelen rahim ve vajen gibi kadın genital organlarında bir problem varlığı söz konusudur. Yumurtalık rezervi iyi ise muayene ve MR sonucu değerlendirilerek kendi rahminde bir gebelik olup olamayacağı hakkında bir yorum yapılabilir. Ancak eğer rahmi fonksiyonel değil ise o zaman kendi yumurtası ile yardımcı üreme tedavilerinden destek alarak taşıyıcı annelik ile bir bebek sahibi olabilir. Ancak bu Türkiye de yasal olan bir işlem değildir. Rahim nakli çalışmaları ise halen devam etmektedir. Size önerim şimdiye kadar yapılan tahlilleriniz ile birlikte infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmanlık almak üzere başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Iyi aksamlar 14 haftalik gebeyim aama cok sklyrm stres bunalim kalp carpintisi uykusuzluk usume titreme ayak ve elllerde parmaklarda morariklik normalmi 🙁 Aglama kaygi dusunce off

 75. Benim kuzenim 22 yaşinda doğuştan Rahim i gelişmemiş doktora gittiklerinde yumurtalıklari var ama rahim kapalı dediler kuzenim beyaz akıntısı 1 ay oldu göreli daha önce beyaz akıntısı yoktu adet olur mu acaba hamile kalır mı çocuğu olurmu

 76. Hocam Merhabalar benim son adet tarihimden 7 gün geçmişti test yaptım sonuc negatif çıkmıştı şimdi 13 gün geçiyor gebelik testi yapsam çıkar mı ayrıca 5 aylık evliyim ve iliskilerde kondom ile korunuyordum hamile olma durumum var mi teşekkür ederim

 77. Hocam Merhabalar benim son adet tarihimden 7 gün geçmişti test yaptım sonuc negatif çıkmıştı şimdi 13 gün geçiyor gebelik testi yapsam çıkar mı ayrıca 5 aylık evliyim ve iliskilerde kondom ile korunuyordum hamile olma durumum var mi teşekkür ederim

 78. Merhaba ben 29.11.2015adet gördüm ondan sonra 4.02.2016 az kanamam oldu test yaptım negatif çıktı ultrasona gittim bişeyin yok dediler doktorda bişey diyemiyor ne yapıcağımı bilmiyorum karnım büyüyor neden böyle oluyor. cevabınız için teşekkür ederim

 79. Merhaba ben 29.11.2015adet gördüm ondan sonra 4.02.2016 az kanamam oldu test yaptım negatif çıktı ultrasona gittim bişeyin yok dediler doktorda bişey diyemiyor ne yapıcağımı bilmiyorum karnım büyüyor neden böyle oluyor. cevabınız için teşekkür ederim

 80. Adetimin 5. günü yani bittiği gün korunmadan eşimle bi birlikteliğimiz oldu ve kaza ile içime boşaldı. Ve hamile olduğumu öğrendim yumurtlama dönemin de olmadığı için çok sasirdim. Sorum şu toplam 40 hafta ya hamilelik. Adet ilk günü hesap ediliyor hesaplamada ve genelde adet bittikten bir hafta sonra hamile kalıyorlar çoğu bayan ben hemen adet sonu kaldığım için diğer bayanlara göre 1 hafta erken hamile kalmış oluyorum ve benim doğum 1 hafta erken mi olcak biraz saçma bi soru gibi ama merak ediyorum

 81. Merhaba, ben geçen ay esimle ilişkiye girdikten 2 gün sonra adet oldum ve adetime 2 hafta vardı. Daha sonrasında 4 defa 1 er hafta arayla idararda hamilelik testi yaptım ve sonuç negatif çıktı. Ve şimdi adetime 1-2 gün var belim ve goguslerim de ağrı var. Acaba bu ağrılar adet agrisimi yoksa hamile olabilir miyim. Ayrıca iki gundur istifrar ediyorum iştahsızlık var.

 82. merhaba ben en son 28 aralıkta adet oldum daha olmadım test yaptım ama sonuç negatif çıktı ama son 1 haftadır tüm hamilelik belirtileri var eşim ve ben çok heyecanlıyız ama çok da endişeleniyoruz sonucun olumsuz olmasından ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz

 83. merhaba ben en son 28 aralıkta adet oldum daha olmadım test yaptım ama sonuç negatif çıktı ama son 1 haftadır tüm hamilelik belirtileri var eşim ve ben çok heyecanlıyız ama çok da endişeleniyoruz sonucun olumsuz olmasından ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz

 84. Merhaba, ben konuya şöyle baslayim. Geçen ay esimle ilişkiye girdikten 2 gun sonra adetime 14 gün varken adet oldum. Ve sonrasinda 4 defa 1 er hafta arayla idrarda hamilelik testi yaptım ama hepsi negatif çıktı. Ve şimdide adetim 2 gün gecikti ama her ay olduğu gibi şiddetli bel ağrısı karın ağrısı var. Acaba hamile olma ihtimalim varmı.

 85. Bn 8 aydır evliyim ve doğal yolla korunuyoduk bu ay bbk istioruz 1 ile 6 mat arası gebelik şansım yüksekti ve şimdi regl dönemine giriorum alt karnında minik ni sertlik ve Şişme hissi Var( bu arada 28 günde bi düzenli ) bu bi gebelik belirtisi olabilirmi ve internette gebe sen son regl dönemine göre (22sbt) 3 hafta 4 gün gebe gösterio ve folik asit başladı doktor yumurtaliklarim aktiftimiş vede kan değerlerin çok iyiymiş doktoraya iki hafta önce gittim eğer yanlış bi cümlem varsa heycan ima verin şimdiden çok saolun kolay gelsin hocam

 86. Merhaba hocam ben 10martta regl oldum ve esimle korunmasız 17martta birlikte olduk. Hamile olma riskim nedir ve hemen yarın kan testi yaptırırsam sonuç ne olur bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

 87. Merhaba hocam ben 10martta regl oldum ve esimle korunmasız 17martta birlikte olduk. Hamile olma riskim nedir ve hemen yarın kan testi yaptırırsam sonuç ne olur bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

 88. Merhabalar hocam 1.50 yillik evliyiz. Ve cocuk istiyoruz fakat adet duzensizligimden dolayi yumurtlama günlerimi bilmediğimiz için doğru zamanı da bilemiyoruz. En sonunda da doktor eşliğinde klomen kullandım adetimın 3. Gününden itibaren 5 gün. Ve 4 adet yumurtam oluşmuş. Çoğul gebelik olabilme ihtimali varmıdır sizce.?Ve 17 . Günümde de yumurtalarım kendiliginden çatladi. Acaba kaç gün sonra hamilelik var mı yokmu belli olur ne zaman test yaptirmaliyim ?

 89. Merhabalar hocam 1.50 yillik evliyiz. Ve cocuk istiyoruz fakat adet duzensizligimden dolayi yumurtlama günlerimi bilmediğimiz için doğru zamanı da bilemiyoruz. En sonunda da doktor eşliğinde klomen kullandım adetimın 3. Gününden itibaren 5 gün. Ve 4 adet yumurtam oluşmuş. Çoğul gebelik olabilme ihtimali varmıdır sizce.?Ve 17 . Günümde de yumurtalarım kendiliginden çatladi. Acaba kaç gün sonra hamilelik var mı yokmu belli olur ne zaman test yaptirmaliyim ?

 90. Merhaba cuma günü doktora gittim beta testim 500 çıktı pazar günü bidaha yaptırdm 1089 çıktı ultrason da görünmedi 2 gün sonra tekrar yaptırcam fakat korkuyorum görünmemesi normal mi bilmiyorum ilk gebeliğim.

 91. Merhaba cuma günü doktora gittim beta testim 500 çıktı pazar günü bidaha yaptırdm 1089 çıktı ultrason da görünmedi 2 gün sonra tekrar yaptırcam fakat korkuyorum görünmemesi normal mi bilmiyorum ilk gebeliğim.

 92. Hocam merhaba ben 6 haftalık gebeyim 5. Haftamda keseyi gördü doktor 7. Haftamda da kalp atışı için çağırdı fakat bende son 3 gündür üst üste geceleri titreme geliyor saniyelik ama çok uzun sürmüyor çok üşümüş olarak titreyerek uyanıyorum bu bir sıkıntı mıdır endişelenmeli miyim?

 93. Merhaba
  Benim 23 nisanda adetim bitti. Bir hafta sonra pembemsi kanamam oldu 2 gün sürdü. 14 mayısta adet olmam gerekiyordu fakat olmadım 5 gündür mide bulantım var. Kasıklarımda hafif kramplar oluyor istahımda açıldı. Fakat goguslerimde hassasiyet yok. Gebelik testinde de negatif cikti. Gebelik icin kan testi yaptirmali miyim?

 94. Merhaba
  Benim 23 nisanda adetim bitti. Bir hafta sonra pembemsi kanamam oldu 2 gün sürdü. 14 mayısta adet olmam gerekiyordu fakat olmadım 5 gündür mide bulantım var. Kasıklarımda hafif kramplar oluyor istahımda açıldı. Fakat goguslerimde hassasiyet yok. Gebelik testinde de negatif cikti. Gebelik icin kan testi yaptirmali miyim?

 95. Merhaba ben normalde ayın 26 27 28 gibi regl olurum ama bu hafta içerisnde tansiyonum düşüyor ve başımı ara sıra yastıkta n kaldıramiyrm 2 gün önce beta hcg yaptrdm 0,53 bi değer çıktı sonuç dktr sınırda dedi kızım daha çok küçük spiralim var ve aslında korunuyorduk akıntım var ama hamileyim bilmiyrm ve kafam çok karışık ???

 96. Merhaba ben normalde ayın 26 27 28 gibi regl olurum ama bu hafta içerisnde tansiyonum düşüyor ve başımı ara sıra yastıkta n kaldıramiyrm 2 gün önce beta hcg yaptrdm 0,53 bi değer çıktı sonuç dktr sınırda dedi kızım daha çok küçük spiralim var ve aslında korunuyorduk akıntım var ama hamileyim bilmiyrm ve kafam çok karışık ???

 97. Meraba bende akşamları aşırı usume var adetime 5 gün var ısrar testi yapsam cikarmi

 98. Meraba bende akşamları aşırı usume var adetime 5 gün var ısrar testi yapsam cikarmi

 99. Merhaba ,Eşimle ilişkiye gireli 9 gün oluyo adetime bikaç gün daha var ama size sormak istediğim karın altında batma oluyo oturduğum zaman özellikle var gaz problemimde var sürekli acaba hamile olabilirmiyim

 100. Ben 2 senelik evliyim esim yurt disi isleriyle ugrsyo agustosda 29 nda bi iliskimiz oldu olduktan sonra ayni gece adet oldum her ay 26 deyince oluyodum fakat eylulun 24de siddetli kasik agrisi ve bel agrisi
  cektim sonra rahmim ve Karn bolgede sislik oldu hala var o sislik test yaptim negatif cikti ama midem bulaniyo cok fazla degil ama bazen halsizlik yorgunluk oluyo gebelik belirtisi olabilirm

  • Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun ara kanam ve kasık ağrısı yapabilecek pek çok neden vardır. Bunlardan birisi de gebelik ve komplikasyonlarıdır. Ancak gebelik testinizin negatif olduğunu paylaşmışsınız. Servisit ve endometrit gibi genital yol enfeksiyonları, myomlar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, hormon içeren ilaçların düzensiz kullanımı ara kanamalara neden olabilmektedir. Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına bağlı olarak da bahsetmiş olduğunuz ağrılar olabilmektedir. Tedavi planı ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Eğer çocuk isteminiz var ise infetilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız daha doğru olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 101. Merhaba Dr.Bulent Bey,

  28 yasindayim. Esim 45 yasinda.

  Adetim duzenli degil son uc ay
  1.ay 22. gun
  2. ay 25. Gun adet oldum
  Bu ay 30. Gunumdeyim hala adet olmadim. Dun sut beyaz kokusuz akintim basladi. 2 gundur bel ve bas agrim var. Kasiklarim da yaklasik 10 gundur ara ara agriyor. 3 gun cok siddetli gaz sancisi cektim.

  25. Gun early test ve 28. Gun normal test yaptim. Sonuclar negatif. Sizce hala hamile kalmis olma ihtimalim var midir? Kam testi ne zaman yaptirmaliyim?

  Cocuk sahibi olmak istiyoruz. Esimle 2 aydir gun asiri korumasiz iliski yasiyoruz.

  Ozel durumlar;
  3 ay once 2 kere ertesi gun hapi kullandim ayni hafta icerisinde.
  6 ay once dogum kontrol hapini biraktim.
  5 sene once dogum kontrol hapini biraktigim ay hamile kaldim ve kurtaj olmak zorunda kaldim.

  Simdiden cok tesekkur ederim.

 102. merabalar doktor bey konuyla alakali degil ama ben 3 ay once dogum yaptim kirkimdan sonra bikere cok az adet oldum besgun surdu ama az az simdiyse aybasim 8-9 gun geciyo hamile olma ihtimalim varmi lutfen cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler…

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, emzirme, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 103. Slm Bülent bey size birşey sormak istiyorum bu ay aybaşı 1hafta önce geldi ve çok az kahverengi. bugün
  8 gün oldu normalde 7 günde bitmesi lazımdı bitmedi ve 2 gündür koyu kırmızı biraz çoğaldi size ne olabilir kötü birşey olabilir çok merakda ediyorum hamile olabilirmiyim

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Kendiniz hakkında yeterli veri paylaşmamışsınız. Bu nedenle size adet düzensizliği yapabilen genel nedenler hakkında danışmanlık verilmesi daha doğru olur. Muayene bulgularınızı ve tahlil sonuçlarınızı görmeden size bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlar, polipler,rahim ağzındaki yaralar, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır. Tedavi ise nedene yönelik olarak verilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 104. Adetim 2gün geçti sol kasığımda ağrı var kramp giriyo göğüslermde hassasiyet var adetim hep düzenli
  gelirdi hamile olma ihtimalim varmı

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz şikayetler gebeliğe özgü bulgular değildir. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Geçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, yumurtalık kistlerine, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, gebelik ve komplikasyonlarına bağlı olarak da kasık ağrısı olabilmektedir. Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve kanda gebelik testinin de olduğu bazı tahliller yaptırmanız ve ultrasonografi olmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 105. Merhaba mide eksimesi hamilelikte gorulurmu
  Nagihan

  Ve benim idrarim da koku değişimi var buda belirtimidir adetim 4 gün gecti

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Beklenen adet tarihinizde de 7-10 günlük bir gecikme olması ya da her zamanki adet döngünüzden daha farklı bir adet kanaması görmeniz halinde gebelik testi yaptırmanızda uygun bir yaklaşım olur. Paylaşmış olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Bahsetmiş olduğunuz mide şikayetlerine pek çok hastalıkta rastlanabilir. Bu şikayetin nedenine yönelik olarak çeşitli ilaç tedavileri mevcuttur. Idrarda koku değişimi ise beslenme alışkanlıklarınıza, yetersiz su tüketiminize, enfeksiyonlara ve yine bazı hastalıklara bağlı olarak oluşabilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 106. meraba bi sorum olcaktı adetime 9 gun var ama ck fecı gögüsüm sızlıyo ucları dokundukca acıyor bacaklarımda agrı var belımde agrı var aşiri gaz var karnımda halsızlık var bas agrısı oluyo ara ara yemek yedıgım halde karnım ac gıbı gurulduyo kramp gırıp duruyo sol kasıgıma halsızlık de var gece uyuymıyrm sabahları da 12 den asaga kalkamıyrm yatakdan cıkasım gelmıyor acaba bunlar hamilelık belırtısı mı

 107. Merhaba hocam ben 5yilik evliyim gecen yil birdusuk yaptim evde test yapmistik hamile cikmistim erdesi gun doktora gitmistim evde test yaptimi soylemistim oda kanimi almisti idrason la bakmisti kesede gorunmuyudu sonuçlara bakariz demisti ama çalıştığım icin sonuclari almaya gitmemistim sonra gece yatarken kasiklarimda cok agri olmustu sabah sabah uyandigim kanama baslamisti ben tekrar doktora gittim anlattim oda bana kan degerlerin dusuk cikmisti zaten demişti emen yatiş vermisti ama kanama devam ediyodu modale falan yaptilara tuvalete gittim orda dustu bebek ayni yumurta gibiyti hacam benim merak etdigim acaba ben hamileymidim o dusen bebekmiydi ve ben sonuç lara almaya gitseydim ve daha erken müdahale edilseydi yine mi duserdi çünkü kan degerlerin duşmuşdu demişti doktor ben bunlari merak ediyorum ve sizin cevap vermenizi istiyorum

 108. Sevgi goal ateş Reply

  Öncelikle böyle yardimci olduğunuz için sonsuz teşekkürler hocam .. ben 37 yaşındayım ve Almanya evlilik nedeni ile geldim ve yaşımdan dolayi çocuk olur mu olmazdı diye almanya da doktor dan Randevu aldık ve 1 ay sonrası na randevu verildi. . Ve ben regl günüm geçtigi için test yaptım ve pozitif çıktı yani 8 haftalık ken gittim ve bana hersey normal diyerek 2 hafta sonrasına tekrar randevu verdi be 1 gün kala randevu ma leke şeklinde kanamam oldu gece apar topar gittik ve bebek gelişmemiş ve kalbi atmadigi söylendi ve kürtaj oldum .. ama bunun nedeni nedir ve bana 1. Regliden sonra korunma mami söylediler ve 3 ay geçti ve biz korunmuyoruz . Ve doktorun bize söylemiş olduğu bu her 5 gebelikten 1inde yaşanıyor dedi. ve tekrar hamile kalirsam aynı şeyi yaşamaktan da korkuyorum ve vitamin veya tedavi olmam gerektiren bi durum varmıdır ona göre gideyim … şimdiden çok çok teşekkür ederim. .. mesleğinde başarılar diliyorum. Sevgiler ..şimdi den cvp verdiğiniz için milyonlarca ket teşekkür ederim. ..🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 109. Hocam ben 6 aylık evliyim tam doğurgan zamanında ilişkide bulunduk şimdi kaşık ağrıları ve bel ağrılarım var arada mide bulantılarim oluyo ams çok aşırı değil adetim w 5 gün var hamilelik belirtileri midir bunlar

 110. İyi akşamlar hocam be 5 ay dır deniyorum demediğin günden beri adet tarihlerimde değişik oldu 17 oldu hemen sonra 21 hemen sonra 24 oldu bu ay ise nezle oldum baş ağrım meme ucunda hassasiyet koku alamamak bazı şeylerde igrenme ve iştahsızlık aç olduğumu hissetmiyorum sizce olma ihtimali. Bana hemen cevap verirseniz çok sevinirim

 111. Merhaba hocam ben düzensiz adet görüyorum ama son iki ayda 11 ve 12 sinde adet gördüm ve adetim buna göre 1 hafta gecikti ancak 1 haftadır da sarı akinti ve iki üç gündür kasiklarda batma ve ağrı var başka hiçbir belirti yok hamilelmiyim acaba test yapmaya korkuyorum çok istiyorum bebeğime bir kardes hayirlisiyla

 112. Merhaba adetim 4 gün gecikti ve tam birleşme yaşamadım ama belki gelmiş olup döllenmiştir diye evham yapıp bir test aldım ve gün içinde testi yaptım negatif çıktı hiç böyle düzensiz değildi neden olmuş olabilir ?

 113. 7 haftalık hamile olduğumu öğrendim şuan aşırı mide bulantısı var yemek yiyemiyorum bu hamileliği nasıl sonlandirabilirim

 114. Melikekoltuk Reply

  Sevgilimle ilişkiye girdiğimizde içime boşaldi ve bekledi birazcık sonra ben hemen icimde kalan sıvıyı çıkardım adetimden 2gun önce girmistik ilişkiye ve adetim 2gun geçti hafif kasık agrim ve halsizlik iştahsızlık var ama hic kusmuyorum midemde bulanmiyor hamile olabilirmiyim?

 115. Merhabalar iyi gunler ben troid kanseri tedavisi gördüm Eşimde hareketli sperm sayisi 8 milyon. Geçen ay normalde aşilama olacaktı ama tsh değerim 6.95 e çıktığından yapılmadi şu an haftanın 4 günü 100. 3 günü 150 euthyrox kullanıyorum adetim düzenli ama 2 gün gecti sadece göğüs ucum sizliyor hamilelik olabilir mi acaba ayin 25 i yumurtlama günümdü ve ilişki oldu sonra da 1 hafta kadar ara lekelenmem oldu.normalde adet olacağım zqman sivilce ve Karnım şişerdi bir de göğüslerim komple agrirdi şimdi hiç bi belirti yok sadece ucu elleyince sizliyor

 116. Merhaba hocam 5 aylık evliyim. Haziran 30 korumasız cinsel birliktekikte ayın 19 da adet oldum yada üstüne gördüm diyelim 4 gün sürdü normal adetime göre birazdaha azdı bu ay adetime 7 gün var ve cok heyecanlıyım idrarda gebelik testi yapmak istemiyorum sabırım süoriz olucak tanıdıklara üstüne gürmüşüm ama hiç bir beliryim olmadı suana kadar son. 3 4 gündür göğüskerim şiş ve agrı var bide vajinal agrı sizce hamilemiyim

 117. Hamdiye zorlu Reply

  Merhaba hocam ben 16 aralıkta adet oldum daha olmadım 2 gün önce test yaptım cıktı ama test beni bi kere yanıttı acaba hamilemiyim

 118. İyi günler Bülent bey,

  Benim 6 süreyi aşkın proklaktin yüksekliği sorunum var.ilac tedavisi olarak NORPROLAC 150 mg.adında bir ilaç kullanıyorum ve yan etkilerini çok yaşıyorum. Size sorum bu rahatsızlıkla ilgili kesin çözüm olmasada ilaç dışında ne gibi bir tedavi yolu izlemeliyim. Yurt dışında hep aynı tedavi yapılıyor. İkinci sorum ise suan 8 haftalik süpriz bir hamilelik dururmum var.bu ilaca devam etmelimiyim yoksa zararı olurmu bebeğe. Sizinde değerli fikrinizi almak isterim.

  Saygılarımla …

 119. Merhabalar Evliyim hamile kalmak istiyorum 15 ağustosta adet oldum ve 19’nda bitti aradan 12 gün geçti yani 27 ağustosta tekrar adet oldum ama sadece peçete ye gelecek kadar 3 eylülde bitti ve tekrar 15 eylül cumartesi günü adet oldum yine aynı peçete ye gelecek kadar her sildiğim de geliyor bazı yerlerde ara kanama yazmışlar. en son adetim den sonra sarı akıntı olmaya başladı belim ve kasığım adet olacak gibi ağrıyor hamile olabilir miyim?

Write A Comment